خانه » سلامت » اخبار پزشکی » شپش چگونه بوجود می آید چگونه انتقال میابد و روشهای درمان آن چیست؟

شپش چگونه بوجود می آید چگونه انتقال میابد و روشهای درمان آن چیست؟

شپش چگونه بوجود می آید

شپش نوعی حشره انگلی که با چسبیدن به ریشه موها باعث ریزش مو تعدادی از مشکلات پوستی می‌شود این حشره در قشرهای سنی مختلف و قشرهای مختلف جامعه دیده می‌شود.

در محل‌هایی که افراد در یک محیط قرار دارند و ارتباط نزدیکی باهم دارند این مشکل بیشتر دیده می‌شود مانند مدارس و خوابگاه‌ها. این حشره در محیط گرم و مرطوب بین موهای فرد ایجاد می‌شود.

 

شپش چه شکلی است؟

این حشره نوعی انگل اجباری است که در ابتدا به ریشه موها می‌چسبد. پس‌ازآن شپش نر با شپش ماده لقاح انجام می‌دهند و شپش ماده تعداد زیادی تخم از خودش آزاد می‌کنند که این تخم‌ها با استفاده از یک ماده صمغی مانند، به موها می‌چسبند به این تخم‌ها رشک یا تخم نارس شپش گفته می‌شود.

 

شپش چگونه پدید می آید؟

تولید مثل این حشره زیاد است و بنابراین به‌سرعت روی موهای سر فرد تکثیر می‌شود و برای از بین بردن آن نیز باید تمام تخم‌ها و نوزادان نابالغ و حشرات بالغ را به‌کل از بین برد. شپش ها در ناحیه های گرم و مرطوب بیم موهای سر فرد پدید می آیند.

برای درمان شپش سر در ابتدا افراد می‌توانند به بهداشت فردی و محیطی خود توجه داشته باشند. مربیان بهداشت در مدارس نیز وظیفه‌دارند تا به‌صورت دوره‌ای بررسی‌هایی را روی سر دانش آموزان انجام دهند و در صورت مشاهده آن‌ها را به پزشک ارجاع بدهند.

شپش چگونه بوجود می آید

شپش چگونه بوجود می آید و چگونه انتقال میابد؟

 

افرادی که دارای این مشکل هستند نباید به‌هیچ‌وجه خوددرمانی کنند چراکه این کار باعث می‌شود تا این حشرات به درمان و داروهای اصلی مقاومت نشان بدهند و در مقابل آن‌ها مقاوم شوند.

برای این مشکل بد باید به متخصص پوست و مو مراجعه کنند تا وی بتواند با بررسی سن و شدت مشکل او راه‌کاری مناسبی را برای وی انتخاب کند.

شپش‌ها انگل‌هایی هستند که نمی‌توانند بدون وجود میزبان به زندگی خود ادامه دهند و فقط باید در بدن فرد زندگی کنند بنابراین نمی‌توان آن‌ها را از سگ گربه یا هر حیوان خانگی دیگری گرفت.

 

شپش چگونه انتقال میابد؟

این حشرات بال ندارند بنابراین قادر به پرواز نیستند و نمی‌توانند از روی سر فردبه‌فرد دیگری پرواز کنند اما در صورت تماس و ارتباط مستقیم با سر می‌توانند از فردی به فرد دیگر منتقل شوند؛ مانند تماسی که سرهای دو کودک حین خواندن یک کتاب مشترک باهم دارند یا تماسی که حین بازی بچه‌ها باهم استفاده از کلاه مشترک شال‌گردن روسری و غیره ایجاد می‌شود. شپش ماده می‌تواند هرروز ۳ تا ۴ تخم بگذارد که در فاصله‌های ۳ تا ۴ میلی‌متری از روی پوست سر و در قسمت محور مو رشد می‌کنند.

شپش چگونه بوجود می آید

شپش چگونه بوجود می آید و چگونه انتقال میابد؟

 

شپش‌ها یک هفته طول می‌کشد تا از تخم در بیرون بیاورند و طی سه هفته رشد می‌کنند و به حشره بالغ تبدیل می‌شوند و افزایش اندازه مهم‌ترین تغییر در آن‌هاست. در انتها شپش بالغ به‌اندازه یک دانه کنجد خواهد بود.

در پایان لازم است متذکر شویم که شپش‌ها همیشه در موی سر نیستند. گاهی ممکن است در زیر بغل یا ناحیه تناسلی فرد بالغ که امکان رویش مو در آن وجود دارد نیز دیده شوند که هرچند خطر زیادی ندارند اما می‌توانند باعث حساسیت و مشکلات ثانویه در فرد شوند.

 

توجه: جهت درمان شپش سر با اسپند بر روی درمان شپش سر با اسپند کلیک کنید.

 

منبع: نیک استار

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(7 رای, میانگین امتیاز: 3٫86 از 5)
Loading...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه