خانه » هنر و خانه داری » پرورش و نگهداری از گل و گیاه » شرایط نگهداری گل حسن یوسف در خانه + پروش و روش تکثیر گیاه حسن یوسف

شرایط نگهداری گل حسن یوسف در خانه + پروش و روش تکثیر گیاه حسن یوسف

گل حسن یوسف

شرایط نگهداری گل حسن یوسف در خانه یا آپارتمان به همراه نکات مهم پروش و روش تکثیر گیاه حسن یوسف و آشنایی با آفت این گیاه و روش رفع آفات آن

حسن یوسف از جمله گیاهان آپارتمانی است که بین مردم دارای محبوبیت خاصی است. گونه های متفاوت و زیبا و شیوه نگهداری و پرورش ساده از جمله ویژگی های بارز حسن یوسف است که بر محبوبیت آن می افزاید.

گل حسن یوسف

 

این گیاه با نام علمی  Plectranthus scutellarioides  شناخته شده و از انواع گل های آپارتمانی از خانواده  Lamiaceae  است. حسن یوسف به راحتی قابل نگهداری و پرورش است و دارای تنوع زیادی در رنگ و گونه ها است. از لحاظ خواستگاه بومی جنوب شرق آسیا و استرالیاست. معمولا حسن یوسف بین ۶۰ تا ۷۵ سانتی متر رشد می کند. از لحاظ شاخه و برگ انبوه و پرپشت و همیشه سبز است. گیاهی تزیینی است که دارای تنوع بسیار زیادی در برگ ها است. حسن یوسف گیاهی با دوره رشد و ماندگاری کم است. ارتفاع آن ممکن است حتی تا ۱ متر یا ۳ فوت نیز برسد البته ممکن است دارای گونه هایی با طول کمتر نیز باشد. حسن یوسف دارای بیش از ۱۵۰ گونه متفاوت است ، تنوع رنگ در برگ های این گیاه بسیار زیاد است و می توان آن را به رنگ های سفید ، زرد ، قهوه ای، بنفش و سبز نیز مشاهده کرد اما غنچه های حسن یوسف معمولا آبی رنگ هستند.

 

نام فارسی گیاه : حسن یوسف

نام علمی گیاه : Plectranthus scutellarioides

خانواده گیاه : Lamiaceae

بومی : جنوب شرق آسیا واسترالیا ، جاوا

 

شرایط دمایی مناسب برای نگهداری گل حسن یوسف

حسن یوسف نسبت به دماهای پایین از خود واکنش نشان می دهد. به عبارت دیگر در فصل های سرد سال به هیچ عنوان نباید خارج از منزل نگهداری شود زیرا سبب آسیب دیدن گیاه خواهد شد. مناسب ترین محدوده دمایی برای نگهداری از این گیاه معمولا دماهای مینیمم ۲۸ درجه ( دمای شب ) و ماکزیمم ۳۸درجه ( دمای روز ) است.

 

نور مناسب برای پرورش گل حسن یوسف

گل حسن یوسف از جمله گل های علاقه مند به تابش مستقیم خورشید است و به هیچ وجه آفتاب گریز نیست. زمانی که خورشید به این گیاه می تابد رنگ برگ های آن تغییر کرده و بسیار زیباتر خواهد شد. البته توجه کنید که عدم تابش مستقیم نور خورشید به این گیاه از جمله مواردی است که باید مورد توجه قرار گیرد زیرا در غیر این صورت سبب پژمرده شدن گیاه خواهد شد. بهتر است در تابستان از سایه بان برای حسن یوسف استفاده شود تا از تابش مستقیم نور خورشید به گیاه جلوگیری شود. به دلیل تفاوت تابش نور در تابستان و زمستان رنگ برگ گلهای حسن یوسف، در زمستان ها نسبت به تابستان ملایم تر است. واکنش حسن یوسف نسبت به نورهای کم پر رنگ شدن برگ ها در این گیاه است. از سوی دیگر دریافت نور بیشتر سبب روشن تر شدن برگ ها خواهد شد. البته این یک قانون کلی نیست و برخی از گونه های این گل بسیار به نور کم و سایه علاقه دارند.

گیاه حسن یوسف

 

آبیاری گیاه حسن یوسف

آبیاری حسن یوسف از جمله مواردی است که باید به صورت صحیح رعایت شود. معمولا هر ۴ تا ۶ روز یک بار بهترین زمان برای ابیاری گیاه است. البته اگر حسن یوسف را در منزل نگهداری می کنید یک روز در میان می بایست آن را آبیاری کنید. به عبارت دیگر باید خاک گلدان به صورت مداوم مورد بررسی قرار گیرد. در صورتی که نزدیک به خشک شدن بود اقدام به آبیاری گیاه شود به گونه ای که میزان رطوبت گیاه حداکثر ۶۰ درصد و حداقل ۵۰ درصد باشد. رطوبت بیش از حد به هیچ عنوان برای آن مناسب نیست. بهتر است برای رشد مناسب تر گیاه هر چند روز یک بار برگ های آن را با آب پاش مرطوب کنید .دفعات آبیاری با توجه به کاهش دما کمتر می شود به طوریکه در زمستان  در فصل زمستان آبیاری نسبت به تابستان کمتر است اما به هر حال زمانی که مشاهده کردید برگ های گیاه رو به پژمردگی است باید سریعا به آن آب دهید. از مشکلاتی که به علت آب دادن زیاد گل به وجود می آید سیاه و تیره شدن ساقه گیاه است

حتما بخوانید  درخت بنجامین | شرایط نگهداری گل بنجامین و روشهای پرورش و تکثیر آن

توجه : برای آبیاری از آب سنگین و دارای املاح معدنی زیاد استفاده نکنید

نحوه نگهداری گل حسن یوسف

 

خاک و کود مناسب برای رشد گیاه حسن یوسف

حسن یوسف برای رشد خود می تواند از دو نوع ترکیب خاک استفاده کند. خاک سنگین ، خاک سبک

تفاوت این دو خاک چیست ؟ خاک سنگین به خاکی گفته می شود که ترکیبات آن سبب کاهش یافتن نفودپذیری آب در آن شده اند و در صورت استفاده به عنوان خاک گلدان برای حسن یوسف تعداد دفعات آبیاری کمتر می شود. همچنین از دیگر نکات مربوط به خاک های سنگین می توان گفت که این نوع خاک بر خلاف خاک سبک ، میزان رشد گیاه را تا حدی کاهش می دهد. از طرف دیگر خاک سبک دارای درجه نفوذپذیری بیشتری نسبت به خاک سنگین است و در صورت استفاده از این خاک به عنوان خاک گلدان برای حسن یوسف باید یک روز در میان آن را آبیاری کنید. اما ترکیب زیر می تواند برای گلدان حسن یوسف مناسب باشد.

بهتر است از خاک قلیایی استفاده کنیم و مقداری از خاک معمولی را با پیت موس ، ماسه و خاکبرگ ترکیب کنیم. از کود های مناسب نیز می توان هر ماه دو بار برای این گیاه استفاده نمود. البته بهتر است از کودهای محلول استفاده شود.

شرایط نگهداری گل حسن یوسف

 

آفت های گل حسن یوسف

مانند سایر گیاهان گل حسن یوسف نیز ممکن است به آفت هایی دچار شود که پس از مدتی سبب از بین بردن این گیاه شوند. قصد داریم آفت این گیاه و راه مقابله با آن را به شما معرفی کنیم.

از آفت های حسن یوسف شپشک سفید رنگی است که روی ساقه ها و برگ های گیاه می چسبد. اگر لکه های سفید رنگی را مانند شته روی گل مشاهده کردید که روی ساقه ها و برگ های گل چسبیده بودند باید گفت گیاه شما دچار شپشک شده. برای از بین بردن این موجودات مزاحم باید قسمت هایی از گیاه را که به شته آلوده شده است با آب بشویید تا شته ها از آن جدا شوند. اگر امکان شستن گیاه وجود ندارد می توانید ساقه ها و برگ ها را تا جایی که آلوده به شته است هرس کنید. در این صورت برگ هایی که پس از برگ های هرس شده به وجود می آیند کاملا سالم هستند.

نکته : به صورت مداوم گیاه را هرس کنید زیرا به رشد بهتر آن کمک می کند.

 

روش کاشت گیاه حسن یوسف

برای کاشت حسن یوسف روش های متعددی وجود دارد اما ساده ترین روش کاشت این گیاه کاشتن بذر آن به صورت مستقیم در خاک است. زیرا در این حالت گل هایی که به وجود می آیند زیباتر و دارای رنگ های متنوع تری هستند و می توان گفت از مقاومت بالاتری نیز برخوردارند. برای این کار استفاده از خاک سبک مناسب تر است. زمانی که گیاه جوانه زد آن را به خاک باغچه انتقال دهید. آبیاری گیاهان تازه کاشته شده باید به صورت یک روز در میان انجام گیرد.

حتما بخوانید  درخت نارون چیست؟ اصول نگهداری و پرورش درخت نارون در خانه یا آپارتمان

 

روش تکثیر گل حسن یوسف

در این قسمت قصد داریم شما را با نحوه تکثیر گل حسن یوسف آشنا کنیم. برای تکثیر این گیاه روش های مختلفی از جمله قلمه زدن وجود دارد. در این مقاله می خواهیم شما را با نحوه قلمه زدن این گیاه آشنا کنیم. قلمه زدن را می توان هم در آب انجام داد و هم در خاک. در این قسمت هر دو روش برای قلمه زدن گیاه را برای شما توضیح خواهیم داد. قلمه زدن این گیاه در آب بسیار سریع تر منجر به ریشه زایی قلمه های گیاه خواهد شد. زمان خاصی برای قلمه زدن این گیاه وجود ندارد و در هر فصلی از سال می توانید با تهیه قلمه هایی از گیاهان سالم و بدون آفت به سادگی گیاه را تکثیر کنید. ابتدا به بررسی روش قلمه زدن گیاه در خاک می پردازیم.

عکس گل حسن یوسف

 

در ابندا باید قلمه هایی به طول ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر را از گیاه اصلی جدا کنید. برش قلمه های گیاه را با استفاده از قیچی باغبانی که ضد عفونی شده باشد و به صورت اریب انجام دهید. در این مرحله باید همه برگ های پایین قلمه گیاه را به جز دو یا سه برگ بالایی از گیاه جدا کنید زیرا در غیر این صورت ریشه زایی گیاه با سرعت کمی انجام می گیرد. ترکیب از خاک برگ + ماسه و خاک معمولی باغچه را برای کاشت قلمه های گیاه باید فراهم کنید. قبل از اینکه قلمه ها را در این ترکیب بکارید باید دقت داشته باشید که این ترکیب مرطوب باشد یعنی حدود دو ساعت قبل از کاشت قلمه ها باید ابتدا خاک گلدان را آبیاری نمایید . حالا می توانید قلمه های گیاه را در گلدان بکارید. برای اینکه قلمه ها سریع تر رشد کنند باید برای آن ها رطوبت نیاز است. برای تامین رطوبت مناسب برای رشد قلمه ها می توانید روی سطح گلدان را با نایلونی شفاف بپوشانید و روی نایلون را سوراخ های ریزی ایجاد کنید تا تهویه نیز به خوبی برای قلمه ها فراهم شود. نور مناسب برای رشد قلمه های گیاه نور فیلتر شده و غیر مستقیم خورشید است زیرا نور مستقیم سبب آسیب رسیدن به قلمه های گیاه می شود. پس از اینکه قلمه های گیاه را کاشتید معمولا حدود دو یا سه هفته زمان نیاز است تا ریشه زایی قلمه ها به خوبی انجام گیرد. در این حالت می توانید پس از گذشت مدتی گیاه را در گلدان بکارید.

 

نحوه قلمه زدن گیاه در آب

قلمه زدن گیاه در آب یکی از روش های بسیار رایج برای قلمه زدن گیاه است. در این حالت قلمه های گیاه با سرعت بیشتری ریشه زایی می کنند و پس از اینککه ریشه زایی قلمه ها صورت گرفت می توانید آن ها را در گلدانی مناسب بکارید. برای این کار پس از اینکهه قلمه های گیاه را به صورت اریب برش دادید به جای کاشت قلمه های گیاه در خاک باید قلمه ها را در آب بکارید و در نور غیر مستقیم خورشید نگهداری کنید.

 

منبع: nikstar.ir

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(اولین امتیاز را شما بدهید)
Loading...
برچسب ها :

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه

13 − هفت =