گل ابری
گل ابری یک گیاه زینتی زیبا و محبوب است که به دلیل شکوفه‌های زرد، آبی و بنفش متنوع خود، جذابیت خاصی به باغ‌ها و بالکن‌ها اضافه می‌کند. این گل دارای رشد سریع و مقاومت به شرایط آب و هوایی مختلف است که آن را به انتخاب مناسبی برای عاشقان گل و گیاه تبدیل می‌کند.

اصول و شرایط نگهداری گل ابری در منزل یا آپارتمان به همراه روش تکثیر و پرورش آن، در ادامه به خاک، کود، گلدان، نور، دما و آبیاری مناسب این گیاه خواهیم پرداخت.

گل ابری

در این قسمت به معرفی یکی دیگر از انواع گیاهان آپارتمانی زیبا و مناسب برای پرورش در آپارتمان و فضای بیرون می پردازیم. نام این گیاه زیبا گیاه ابری است. این گیاه از جمله گیاهان بهاره و تابستانه است و به دلیل زیبای منحصر به فردی که دارد دارای محبوبیت خاصی بین علاقمندان به پرورش گیاهان است.

گلدهی این گیاه در حدی زیاد است و گل های آن در حدی انبوه هستند که در زمان گلدهی شاخه و برگ ها در گیاه دیده نمی شوند و زیبایی خاصی به محل زندگی شما می بخشد.

در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نگهداری گل ابری آشنا کنیم. به این منظور ابتدا به معرفی نیاز های محیطی این گیاه می پردازیم سپس در قسمت بعدی روش های نگهداری و تکثیر گل ابری را بررسی می کنیم. اگر علاقمند به داشتن این گیاه زیبا در منزل هستید با ما همراه باشید.

گل ابری

 

نام گیاه : ابری

نام علمی گیاه: Ageratum houstonianum

نام انگلیسی گیاه: Floss Flower_ageratum

خانواده گیاه: Asteraceae / Compositae

بومی: آمریکای جنوبی

گیاه ابری با نام علمی Ageratum houstonianum و نام انگلیسی Floss Flower_ageratum از جمله گیاهان بسیار زیبا و قابل پرورش در منزل و فضای بیرون است. این گیاه از خانواده Asteraceae/ Compositae است و بومی آمریکای جنوبی است.

گل ابری از جمله گیاهان چند ساله به شمار می رود اما معمولا این گیاه را به صورت یک ساله آن را می کارند. گیاه ابری به دلیل داشتن گل هایی زیبا دارای محبوبیت خاصی است.

گیاه ابری تا ارتفاع 60 سانتی متری نیز می تواند رشد کند. این گیاه دارای برگ هایی دانه دار است که دارای حالتی قلبی شکل هستند و به رنگ سبز تیره هستند.

گل ابری دارای گل هایی بسیار انبوه و زیبا در رنگ های سفید ، قرمز و آبی رنگ هستند که جلوه خاصی به گیاه می بخشند و می توانند زینت بخش منزل یا محیط زندگی شما باشند.

از مزایای این گیاه می توان به ماندگاری زیاد گل های آن و سرعت رشد بالا اشاره کرد به همین دلیل به گل های این گیاه گل های همیشه جوان نیز گفته می شود.

از نام های دیگر این گیاه Floss Flower است. زمان گلدهی این گیاه هر سال از اوایل تابستان آغاز می شود و تا تقریبا انتهای پاییز هر سال گلدهی دارد. در این مقاله شما را با نحوه نگهداری گل ابری و پرورش گل ابری در منزل آشنا می کنیم.

خاک مناسب برای نگهداری ابری

خاک مناسب از مهمترین و اولین نیازهایی است که باید در مورد آن صحبت کنیم. به طور کلی دو نوع خاک مختلف برای کاشت گیاهان وجود دارد و می توان آن ها را به دو دسته خاک های سبک و سنگین تقسیم بندی نمود.

حالا به بررسی تفاوت بین این دو نوع می پردازیم. خاک های سنگین به خاک هایی گفته می شود که دارای بافت فشرده هستند و آب از میان آن ها به سختی عبور می کند.

این نوع خاک های دارای تهویه کمتری هستند و از مواد مختلفی نیز تشکیل می شوند. بافت این نوع خاک ها ریز تر بوده و به همین دلیل به خاک های سنگین معروف هستند.

در مقابل خاک های سنگین نوعی دیگری از خاک ها به نام خاک های سبک وجود دارند که دارای بافتی درشت تر هستند. می توانند به راحتی آب را از میان خود عبور دهند و دارای تهویه مناسبی هستند. انواع مختلف گیاهان برای رشد خود به خاک های متفاوتی نیاز دارند.

این گیاه برای رشد خود خاک های سبک را ترجیح می دهد که تهویه مناسبی دارند و آب را به راحتی از میان خود عبور می دهند. خاک مورد استفاده برای کاشت این گیاه باید از نوع حاصلخیز بوده و دارای زهکشی مناسبی باشد تا در هنگام آبیاری میزان آب اضافی از کف گلدان خارج شده و موجب پوسیدگی ریشه های گیاه نشود. اگر خاک گیاه حاصلخیز باشد و نیازهای گیاه را تامین کند نیاز ی به استفاده از کود برای گیاه نیست.

آبیاری مناسب برای نگهداری گل ابری

آبیاری نیز از مهمترین عواملی است که بر رشد هر نوع گیاهی تاثیر مستقیم دارد. نمی توان تاثیر آبیاری بر رشد گیاه را نادیده گرفت. گیاهان مختلف نیازهای آبی متفاوتی دارند که از این لحاظ با هم متفاوت هستند.

برخی از گیاهان نیاز آبی کمی دارند و باید به صورت هفتگی آبیاری شوند اما برخی دیگر باید روزانه و به تعداد دفعات زیاد آبیاری شوند. میزان و تعداد دفعات آبیاری برای گیاهان با توجه به تغییر فصل متفاوت است و در فصول سرد سال میزان آبیاری کمتر از فصول گرم سال است.

آبیاری بیش از اندازه برای هیچ نوع گیاهی نه تنها مناسب نیست بلکه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه و زرد شدن برگ های گیاه خواهد شد. پس تنظیم کردن میزان و تعداد دفعات آبیاری از مهمترین شرایطی است که بادی برای هر نوع گیاه به درستی رعایت شود تا هم سلامت گیاه حفظ شود و هم طراوت و زیبایی گیاه.

در مورد آبیاری این گیاه  برگ های گیاه می توان گفت چون این گیاه دارای ریشه های سطحی است باید تعداد دفعات آبیاری را برای آن افزایش داد. این گیاه برای رشد خود خاک مرطوب را ترجیح می دهد. البته منظور از مرطوب بودن خیس یا غرقابی بودن خاک نیست زیرا در این حالت آبیاری بیش از اندازه می تواند سبب پوسیدگی ریشه های گیاه شود زیرا آب در بین ریشه های گیاه انباشته می شود و در نتیجه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه می شود.

همچنین آبیاری بیش از اندازه زرد شدن برگ های گیاه را نیز می تواند در پی داشته باشد. ازطرفی کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شده و سبب متوقف گلدهی گیاه شود.

حتما بخوانید  شرایط نگهداری گل آفلاندرا یا گورخری در خانه + روش تکثیر و پرورش آن

برای آبیاری گیاه باید به صورت مدام خاک گلدان را بررسی کنید و در صورت کم شدن رطوبت دوباره گیاه را آبیاری نمایید. می توانید برای آبیاری گیاه از آبیاری قطره ای استفاده کنید. استفاده از آبیاری بارانی به دلیل ایجاد زمینه برای بروز بیماری های قارچی برای گیاه غیر مجاز است.

نور مناسب برای پرورش گل ابری

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند.مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند.

برخی دیگر از گیاهان فقط نور غیر مستقیم خورشید را برای رشد خود ترجیح می دهند و برخی دیگر از گیاهان سایه پسند هستند. در مورد نور مناسب برای این گیاه می توان گفت به نور کامل و زیاد خورشید نیاز دارد تا بتواند رشد مناسبی داشته باشد. باید گیاه را در مکانی آفتابی یا سایه آفتاب بکارید.

اگر گیاه نور کامل خورشید را دریافت کند گلدهی بیشتری خواهد داشت و کمبود نور می تواند سبب کمرنگ شدن برگ های گیاه و کاهش گلدهی در گیاه شود. از قرار دادن گیاه در برابر تابش مستقیم خورشید در تابستان ها بپرهیزید زیرا سبب سوختن و ریزش برگ های گیاه می شود. در زمستان ها نیز میزان نور مناسب را برای رشد گیاه فراهم کنید.

نگهداری گل ابری

دمای مناسب برای پرورش گیاه ابری

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است.

برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند. در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد.

در مورد این گیاه می توان گفت هوای گرم و مکان های گرم را برای رشد خود می پسندد. در این حالت می تواند گلدهی مناسبی داشته باشد. بهترین دما برای نگهداری ابری بین 18 تا 21 درجه سانتی گراد است. دما نباید از 16 درجه سانتی گراد کمتر شود . کاهش بیش از اندازه دمای هوا سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه می شود و گلدهی گیاه را نیز متوقف می کند.

نحوه تکثیر گل ابری

یکی از راه های تکثیر گل ابری این گیاه قلمه زدن است. بهترین زمان برای انجام این کار هر سال در اردیبهشت ماه است. برای این کار باید به این صورت عمل کنید که با استفاده از یک قیچی باغبانی که قبلا آن را ضد عفونی کرده اید قلمه هایی را به طول تقریبا 8 تا 10 سانتی متر از نوک ساقه های گیاه جدا کنید. دقت داشته باشید که باید قلمه های گیاه را به صورت اریب برش بزنید.

باید برگ های انتهایی قلمه را از گیاه حذف کنید و فقط دو یا سه برگ بالای قلمه ها را باقی بگذارید زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه کاهش می یابد.

پس از برش دادن قلمه های گیاه بهتر است برای اینکه سرعت ریشه زایی قلمه ها افزایش یابد آن ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان هایی مناسب بکارید. می توانید بدون فرو بردن قلمه های گیاه در هورمون ریشه زایی هم قلمه های گیاه را در گلدان بکارید اما در این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه در مقایسه با استفاده از هورمون ریشه زایی کمتر می شود.

می توانید هر 5 یا 7 قلمه را در یک گلدان بکارید. بهترین ترکیبی که می توانید قلمه ها را در آن بکارید کمپوست با پایه پیت ماس است. قلمه ها را در خاک قرار دهید و برای آن ها رطوبت مناسب را ایجاد نمایید.

برای تامین رطوبت مناسب برای رشد گیاه بهتر است روی سطح گلدان ها را با نایلونی شفاف بپوشانید و برای اینکه تهویه مناسب برای قلمه های گیاه فراهم شود می توانید روی سطح نایلون را سوراخ های کوچکی ایجاد کنید.

برای قلمه های باید خاکی را فراهم کنید که مرطوب باشد برای این کار پس از کاشت باید با استفاده از اسپری گلدان ها را آبیاری نمایید. قلمه ها را برای اینکه بتوانند سریع تر رشد کنند باید در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید.

نور مستقیم خورشید می تواند سبب صدمه دیدن قلمه های گیاه شود. بهترین دما برای رشد قلمه های گیاه بین 18 تا 21 درجه سانتی گراد است. بعد از اینکه شرایط مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم کردید حدود دو ماه زمان نیاز است تا قلمه های گیاه بتوانند ریشه زایی داشته باشند.

پس از ریشه زایی قلمه ها باید نایلون را از روی سطح گلدان بردارید و با استفاده از کود های مناسب گیاه را تغذیه نمایید. پس از گذشت مدتی از زمان ریشه زایی قلمه ها می توانید گلدانی را که قلمه های گیاه در آن قرار دارند عوض کنید و قلمه های گیاه را در گلدان جدیدی بکارید.

از دیگر روش های تکثیر این گیاه کاشت بذر است. این کار را می توان هر سال در فصل بهار انجام داد. باید فاصله بذر ها را از یکدیگر حدود 20 تا 25 سانت متر در نظر بگیرید تا به خوبی بتوانند رشد کنند. در این حالت و با فراهم کردن شرایط مناسب برای رشد گیاه حدود 2.5 یا 3 ماه زمان برای گلدهی گیاه مورد نیاز است.

مطالب پیشنهادی
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + هشت =

همچنین بخوانید