خانه » سلامت » اخبار پزشکی » اندازه آلات تناسلی زنان در حالت استاندارد چقدر است؟

اندازه آلات تناسلی زنان در حالت استاندارد چقدر است؟

اندازه آلات تناسلی زنان چقدر است؟

بسیاری از جوانان و نوجوانان برایشان سوال است که اندازه آلات تناسلی زنان یا اندازه استاندارد اندام تناسلی زنان و نیز قطر و طول واژن زنان چقدر است؟ که در ادامه به تمام این سوالات به طور جامع پاسخ خواهیم داد.

دستگاه تولید مثل زنانه، بخشی از اندام زنان می باشد که وظیفه ی تولید مثل را بر عهده دارد. تمام جانداران ماده، توانایی به وجود آوردن هم نوع خود را دارند. دستگاه تولید مثل این توانایی را بر عهده داشته، نقش اساسی در بارداری و زایمان ایفاء میکند. بخش بزرگتر و مشهودتر دستگاه تناسلی زنانه بر خلاف دستگاه تناسلی مردان، در داخل بدن زن قرار دارد. به طور کلی دستگاه تناسلی زنانه به دو بخش خارجی و داخلی تقسیم می شود. بخش داخلی آن شامل تخمدان ها، لوله ی رحم، رحم و واژن می باشد.

 

بخش خارجی دستگاه تناسلی زنان نیز شامل کلیتوریس، لب های بزرگ و کوچک، ورودی واژن، پرده ی بکارت و خروجی ادرار می باشد. لازم به ذکر است بخش خارجی در دفع ادرار، زایمان و انجام رابطه ی جنسی کاربرد دارد.

اندازه آلات تناسلی زنان

اندازه آلات تناسلی زنان و اندازه استاندارد اندام تناسلی زنان

 

فرج یا ورودی واژن بخش کاملا خارجی دستگاه تناسلی زنانه می باشد، که از بیرون قابل مشاهده است. فرج ناحیه ای لوزی شکل بوده که بین پاها و پایینتر از ناحیه ی شرمگاهی (ناحیه ی مثلثی شکل پوشیده از مو) قرار دارد. لب های بزرگی اطراف فرج را در برگرفته که در حالت عادی روی آن را می پوشانند. زیر لب های بزرگ، لب های کوچک قرار دارند. در محل اتصال لب های بزرگ  و کوچک، حساس ترین عضو جنسی زنان، کلیتورس قرار دارد. کلینورس مانند آلت جنسی مردان، دارای بافتی عصبی می باشد که در هنگام انجام رابطه ی جنسی ، تحریک آن باعث ایجاد لذت در زن می شود. هنگام رابطه ی جنسی کلیتوریس تغییر سایز داده مقداری بزرگتر می شود.

اندازه آلات تناسلی زنان

اندازه آلات تناسلی زنان و اندازه استاندارد اندام تناسلی زنان

 

در میان لب های فرج، دو خروجی وجود دارد. یکی خروجی پیشابراه ( مسیر ادرار ) و دیگری خروجی واژن نام دارد. در زنان قبل از انجام اولین رابطه ی جنسی، ورودی واژن از لایه ای نازک پوشانده شده است که به آن پرده ی بکارت می گویند. پرده ی بکارت در دهانه ی مهبل قرار داشته دارای ضخامتی بین ۱ تا ۲ میلی متر می باشد. در اکثر موارد با اولین رابطه ی جنسی که دخول کامل صورت بگیرد، پرده ی بکارت پاره می شود و از خروجی مهبل کنار می رود.

 

دستگاه تناسلی داخلی زنان

دستگاه تناسلی داخلی زنان از واژن، رحم، لوله های رحمی و تخمدان ها تشکیل شده است. واژن مجرایی است که از فرج در بیرون از بدن شروع شده تا رحم ادامه دارد. واژن در رابطه ی جنسی  و زایمان طبیعی کاربرد دارد. این بخش که به آن زهدا یا زهدان راه نیز می گویند، مجرایی است که در قسمت داخلی دستگاه تناسلی زنانه قرار داشته و راه دخول به آن از طریق بخش خارجی آن یعنی فرج می باشد.

اندازه آلات تناسلی زنان

اندازه آلات تناسلی زنان و اندازه استاندارد اندام تناسلی زنان

در هنگام رابطه ی جنسی، چنانچه اعصاب اطراف ورودی مهبل تحریک شود، لذت جنسی زنانه به وجود می آید. هنگام تحریک جنسی زنان، مایعی لزج از دیواره های مهبل ترشح شده که به انجام رابطه ی جنسی لذت بخش کمک می کند. واژن پس از تحریک بلافاصله تا ۱۰ سانتی متر بزرگتر می شود، که می تواند در پاسخ به فشار وارده به بزرگ شدن ادامه دهد. دیواره های مهبل قابلیت کشسانی داشته و می توانند با حمایت ماهیچه های لگن، به اندازه ی آلت تناسلی مرد، بزرگ شود. ورودی واژن یا فرج دایره شکل بوده، قطری در حدود ۲ سانتی متر دارد. طول واژن در حالت نرمال بین ۹ تا ۱۱ سانتی متر میباشد که با افق متناسب با زاویه ی آلت جنسی مردانه، زاویه ای در حدود هفتاد درجه دارد.

 

واژن در داخل بدن به رحم امتداد می یابد. هنگام زایمان جنین از رحم داخل کانال واژن قرار می گیرد. رحم عضوی گلابی شکل بوده که کار اصلی آن، نگهداری از جنین در حین بارداری می باشد. هنگام انجام رابطه ی جنسی محافظت نشده، اسپرم مرد که در مایع منی قرار دارد، از راه واژن وارد رحم شده سپس وارد لوله های رحمی می شود. چنانچه تخمک زنده ای در آن مسیر وجود داشته باشد با اسپرم ترکیب شده، لقاح صورت می گیرد که منجر به بارداری  می شود.

 

حتما بخوانید  واژن چیست همراه با عکس

عضلات دیواره ی رحم، قویترین عضلات بدن یک زن می باشد. به هنگام برداری رحم تا چند برابر حجم اولیه ی خود بزرگ میشود. هنگام زایمان ماهیچه های رحم به حدی منقبض می شوند که توانایی خروج  نوزاد را داشته باشند. رحم در مواقع عادی حدود ۵_۹ سانتی متر طول و ۵ سانتی متر عرض دارد. دیواره های داخلی رحم پوشیده از بافتی به نام آندومتر می باشد. بر اثر تغییرات هورمونی، دیواره ها در  دوره ی عادت ماهیانه ریزش کرده، پس از پایان دوران قاعدگی مجددا ساخته می شوند. در دو طرف رحم لوله های تخمدان وجود دارد، که عرض آنها مانند رشته های ماکارانی بوده و درحدود ۱۰سانتی متر طول دارند.

 

این لوله ها به تخمدان ها متصل می باشند. تخمدان ها دو عدد می باشند که از دو طرف به لوله های فالوپ که از رحم آمده اند وصل شده اند، در تخمدان ها هزاران تخمک وجود دارد که هنگام عادت ماهیانه معمولا یک تخمک از آن آزاد می شود. تخمدان ها در زمان بلوغ ۵_۴ سانتی متر طول دارند. تخمدان ها نقش اساسی در ترشح هورمون زنانه ی استروژن و پروستروژن ایفاء میکنند.

 

دستگاه تناسلی خارجی زنان

بخش خارجی دستگاه تناسلی زنان که نقش اصلی را در رابطه ی جنسی به عهده دارند شامل قسمت های زیر می شود:

لب های خارجی

لب های داخلی

ورودی واژن

پیشابراه

کلیتوریس

پرده ی بکارت

 

لب های خارجی

دو بالشتک چربی در دو طرف فرج هستند که معمولا بین ۷ تا ۸ سانتی متر طول، ۲ تا ۳ سانتی متر عمق و ضخامتی در حدود ۱٫۵ تا ۳ سانتی متر دارند. قسمت خارجی آن از مو پوشیده شده است، اما سطح داخلی آن مو ندارد. ظاهر و اندازه ی آن در افراد مختلف ممکن است متفاوت باشد. در حالت طبیعی این لب ها باید روی لب های داخل را بپوشاند اما پس از انجام رابطه های جنسی زیاد و زایمان و بالارفتن سن، این لب ها بازتر می شوند.

اندازه آلات تناسلی زنان

اندازه آلات تناسلی زنان و اندازه استاندارد اندام تناسلی زنان

 

لب های داخلی

لب های داخلی عضوی حساس و ظریف در زیر لب های خارجی می باشند، اندازه ی آن ها با توجه به ژنتیک و بافت بدن افراد در زنان مختلف متفاوت می باشد اما به طور معمول در حدود ۵٫۵_۲٫۵  سانتی متر عرض دارند. این لب ها، بافتی عصبی داشته در هنگام تحریک جنسی متورم می شوند.

 

کلیتوریس چیست؟

کلیتوریس بخشی از اندام جنسی زنانه است که حساس ترین عضو جنسی زنان نیز به شمار می رود. نقش کلیتوریس تحریک جنسی و رساندن به اوج لذت جنسی می باشد. ۷۰ تا ۸۰  درصد از زنان برای رسیدن به ارگاسم نیاز به تحریک مستقیم کلیتوریس دارند.

از نظر کتاب های پزشکی طول و عرض کلیتوریس در حالت طبیعی به ترتیب ۴_۳ و ۵_۴  میلی متر  می باشد. چنانچه ابعاد کلیتوریس تفاوت بسیاری با اعداد بالا داشته باشد باید توسط پزشک بررسی شود. البته لازم به ذکر است که ابعاد کلیتوریس هیچ  تاثیری بر رابطه ی جنسی نداشته و فقط از نظر ظاهری ممکن است باعث بروز حساسیت های فکری در فرد شود.

اندازه آلات تناسلی زنان

اندازه آلات تناسلی زنان و اندازه استاندارد اندام تناسلی زنان

 

قطر و طول واژن زنان چقدر است؟

قطر سوراخ بیرونی آن در حدود ۲ سانتی‌متر است. طول آن بین ۹ و ۱۱ سانتی‌متر است و تحت زاویهٔ ۷۰ درجه نسبت به افق قرار دارد. درون آن به وسیله ماده‌ای لزج برای تساهل در ورود و خروج آلت تناسلی مردانه لیز و لغزنده می‌شود. همچنین خون عادت ماهیانه از این مجرا خارج می‌گردد.

 

پرده ی بکارت در کجا قرار دارد؟

بسیاری تصور می كنند كه پرده بكارت، داخل واژن قرار دارد. در صورتیكه اینطور نیست. پرده بكارت، دقیقا در ورودی دهانه واژن قرار دارد. نهایتا ۱ سانتیمتر داخل تر، به همین دلیل، دخول های بسیار سطحی نیز ممکن است منجر به آسیب به پرده بکارت شوند. پرده ی بکارت در دهانه ی مهبل قرار داشته دارای ضخامتی بین ۱ تا ۲ میلی متر می باشد. در اکثر موارد با اولین رابطه ی جنسی که دخول کامل صورت بگیرد، پرده ی بکارت پاره می شود و از خروجی مهبل کنار می رود.

به طور کلی برای انجام یک رابطه ی جنسی بدون مشکل و لذت بخش وجود اندام های جنسی با سایز طبیعی ضروری می باشد ، اگرچه باید به این نکته توجه داشت که در بعضی افراد ممکن است استثناهایی وجود داشته باشد اما بهتر است در صورتی که تفاوتی فاحش در ابعاد و سایز اندام جنسی شما با ابعاد طبیعی آن ها وجود داشته باشد به متخصصان زنان و زایمانمراجعه کرده از سلامت اندام های جنسی خود مطمئن شوید.

 

منبع: سایت نیک استار

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(29 رای, میانگین امتیاز: 4٫07 از 5)
Loading...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه