خانه » هنر و خانه داری » پرورش و نگهداری از گل و گیاه » اصول و شرایط نگهداری از گل خرزهره یا گل ژاله + روش تکثیر و پرورش آن

اصول و شرایط نگهداری از گل خرزهره یا گل ژاله + روش تکثیر و پرورش آن

گل خرزهره

اصول و شرایط نگهداری از گل خرزهره یا گل ژاله به همراه روش تکثیر و پرورش آن، در ادامه به خاک، کود، گلدان، نور، دما و آبیاری مناسب گل خرزهره خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

گل خرزهره

در این قسمت قصد داریم شما را با یکی دیگر از گیاهان زیبا و مناسب برای پرورش در منزل آشنا کنیم. گیاهی کم توقع، با روش نگهداری ساده که ژاله یا خرزهره نام دارد. این گیاه از جمله گیاهان مناسب برای پرورش در منزل است که با فراهم نمودن شرایط مناسب قابلیت پرورش در فضای بیرون را نیز دارد. روش نگهداری ساده ای دارد و به مراقبت زیادی نیاز ندارد. همین ویژگی ها این گیاه را به یکی از گیاهان محبوب در میان علاقمندان به نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی تبدیل کرده است.

 

به گونه ای که امروزه به صورت گسترده از این گیاه برای زیبا سازی منازل و فضاهای بیرون استفاده می شود.  این گیاه از جمله گیاهان مقاوم در برابر تغییرات محیطی به شمار می رود و روش نگهداری ساده ای دارد و برای نگهداری از آن نیازی نیست حتما در باغبانی حرفه ای باشید بلکه با رعایت چند نکته می توانید به سادگی این گیاه را در منزل پرورش داده و از زیبایی آن لذت ببرید. این گیاه از جمله گیاهان سمی است.

 

ظاهر زیبا علاوه بر کم توقع بودن و روش نگهداری ساده امروزه سبب شده است که ژاله یکی از گیاهان بسیار محبوب در میان علاقمندان به پرورش و نگهداری از گیاهان آپارتمانی باشد. از ژاله می توان به عنوان یک گل مقاوم و زینتی مناسب برای پرورش در آپارتمان نام برد که به سادگی قابل پرورش است. در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا کنیم. به همین منظور ابتدا نیازهای محیطی این گیاه را بررسی خواهیم کرد. سپس در ادامه روش های نگهداری و پرورش آن را در منزل به شما آموزش خواهیم داد. در انتهای مقاله نیز به بررسی روش های تکثیر این گیاه زیبا در منزل خواهیم پرداخت. اگر علاقمند به داشتن گلدانی زیبا از ژاله در منزل هستید با نیک استار همراه باشید.

 

 

گل ژاله با نام علمی NERIUM OLEANDER و نام انگلیسی OLEANDER از جمله گیاهان بسیار زیباست که قابلیت پرورش در منزل را دارد. این گیاه با فراهم بودن شرایط محیطی مناسب می تواند در فضای بیرون نیز رشد کند. ژاله از خانواده  APOCYNACEAE است و بومی مناطق حوضه مدیترانه و شمال آفریقا (مراکش)، جنوب شرق آسیا و مناطق جنوبی چین می باشد. از نام های دیگر این گیاه می تواند به OLIWA [Hawaii], Rosa Laurel [Mexico],Calypso,خرزهره، جاروجور، گیش، کیش، ژاله، شبرنگ اشاره کرد. این گیاه از جمله گیاهان چند ساله است و به صورت بوته ای یا درختچه می روید. معمولا در تمام دنیا به صورت یک گیاه زینتی برای تزیین منازل و فضاهای بیرون مورد استفاده قرار می گیرد.

 

از مزایای این گیاه می توان به همواره سبز بودن و سرعت رشد بالای آن اشاره کرد. برای اینکه سرعت رشد گیاه کم نشود باید هر سال آن را هرس کنید. از لحاظ ظاهری دارای برگ هایی نیزه ای شکل به رنگ سبز تیره است. این گیاه از جمله گیاهان گل دار به شمار می رود و دارای گل های زیبایی در رنگ های سفید و صورتی و قرمز است و فصل گلدهی آن هر سال در فصل تابستان است. میوه این گیاه دارای ظاهری باریک و قلمی مانند است. گاهی می توانید این گیاه را در برخی از مناطق به صورت خودرو نیز یافت کنید. این گیاه به صورت درختچه می تواند تا ارتفاع ۶ متری نیز رشد کند. این گیاه از جمله گیاهان کم توقع است و روش نگهداری ساده ای دارد. در این مقاله شما رابا اصول نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا خواهیم کرد.

 

نام گیاه: خرزهره یا ژاله

نام علمی گیاه: NERIUM OLEANDER

نام انگلیسی گیاه: OLEANDER

خانواده گیاه: APOCYNACEAE

بومی: مناطق حوضه مدیترانه و شمال آفریقا (مراکش)، جنوب شرق آسیا و مناطق جنوبی چین

 

 

خاک مناسب برای نگهداری گل خرزهره

در این قسمت قصد داریم به بررسی انواع خاک مناسب برای پرورش گیاهان بپردازیم. در ابتدا تعریفی از خاک های مناسب را برای کاشت گیاهان با هم مرور می کنیم. خاک هایی که برای کاشت گیاهان مختلف از آن ها استفاده می شود به دو دسته خاک های سنگین و سبک طبقه بندی می شوند. خاک های سنگین به خاک هایی گفته می شود که دارای بافتی فشرده تر و ذرات تشکیل دهنده ریزتری هستند. منافذ بین ذرات خاک های سنگین کم است و به همین دلیل تهویه کمتری دارند. به عبارت دیگر آب را از میان خود دیرتر عبور می دهند و در واقع آب به مدت طولانی تری در این خاک ها وجود دارد.

حتما بخوانید  شرایط نگهداری گل پاندانوس یا برگ خنجری در منزل + روش تکثیر و پرورش آن

 

از طرفی در مقابل خاک های سنگین نوع دیگری از خاک ها به نام خاک های سبک وجود دارند که بر خلاف خاک های سنگین دارای بافت درشت تری هستند و به خوبی از میان آن ها هوا عبور کرده و تهویه مناسبی دارند. این نوع خاک ها می توانند به سرعت آب را از میان خود عبور می دهند و مدت زیادی آب را درون خود نگه نمی دارند. از این نوع خاک ها برای گیاهانی استفاده می شوند که باید برای آن ها زهکشی مناسب فراهم شود. زیرا در صورت استفاده از خاک های سبک آب هایی که هنگام آبیاری کف گلدان جمع می شوند می توانند به سرعت از گلدان خارج شده و سبب پوسیدی ریشه های گیاه نشوند.

 

انواع مختلف گیاهان نوع مختلفی از خاک ها را برای رشد خود ترجیح می دهند. در مورد نوع خاک مناسب برای این گیاه می توان گفت یکی از مزایای آن را می توان حساس نبودن نسبت به نوع خاکی که در آن کاشته می شود دانست. به عبارت دیگر این گیاه می تواند در انواع خاک ها رشد کند. به عنوان مثال می توانید از ترکیب خاک رس و ماسه و لوم برای کاشت گیاه استفاده کنید. باید برای گیاه زهکشی مناسبی را فراهم کنید تا میزان آب اضافی در هنگام آبیاری از کف گلدان خارج شود و به دلیل انباشته شدن میان ریشه های گیاه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه نشود.

 

 

آبیاری مناسب برای پرورش گل خرزهره

آبیاری از مهمترین عوامل موثر بر رشد هر گیاهی است. هرچند گیاه نسبت به خشکی مقاوم باشد نیز باید میزان آبیاری متوسطی را داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند. میزان آبیاری هر گیاه و تعداد دفعات آبیاری به توجه به ساختار گیاه و شرایط اقلیمی تعیین می شود. برخی از گیاهان برای رشد خود به غرقاب شدن نیاز دارند و باید خاک آن ها همراه مرطوب باشد اما برخی دیگر به میزان آبیاری کمی نیاز دارند.

 

آبیاری نقش موثری در رشد مناسب و سلامت گیاه دارد که باید طبق دستور برای هر گیاهی رعایت شود تا به گیاه آسیبی نرسد. در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت میزان آبیاری و تعداد دفعات آن در فصل های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال در بهار و تابستان به دلیل افزایش دمای هوا نیاز گیاه به آبیاری بیشتر است و در پاییز و زمستان گیاه به آب کمتری نیاز دارد.

 

در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت ابتدا باید زهکشی مناسبی برای گلدان فراهم کنید تا میزان آب اضافی در هنگام آبیاری از کف گلدان خارج شده و سبب پوسیدگی گیاه نشود. این گیاه می تواند تا حدودی در برابر کم آبی مقاومت کند اما بهتر است زمانی که خاک گیاه خشک شده بود آن را به صورت عمیق آبیاری نمایید تا بتواند رشد بهتری داشته باشد.

 

آبیاری را به صورت منظم برای گیاه انجام دهید و از آبیاری کم یا آبیاری بیش از اندازه گیاه اجتناب کنید زیرا آبیاری بیش از اندازه می تواند به دلیل انباشته شدن آب بین ریشه های گیاه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه شود. کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود.

 

 

نور مناسب برای نگهداری از گل خرزهره

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند. مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند. در مورد نور مناسب برای این گیاه می توان گفت این گیاه به مکانی نیاز دارد که کاملا آفتابی باشد و بتواند در طول روز نور زیاد خورشید را دریافت کند. کمبود نور می تواند سبب کم شدن رشد گیاه و یا متوقف شدن گلدهی در گیاه شود.

حتما بخوانید  شرایط نگهداری بونسای پاچیرا در منزل + روش تکثیر و پروش آن

 

 

دمای مناسب برای نگهداری از گل ژاله

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است. برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند. در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد. در مورد دمای مناسب برای این گیاه می توان گفت این گیاه می تواند تا دمای ۱۵- درجه سانتی گراد را نیز تحمل کند و صدمه نبیند اما کاش دما از این میزان می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه شود و در این حالت گیاه دچار یخ زدگی می شود.

 

 

نحوه تکثیر گل خرزهره

در این قسمت روش تکثیر گل ژاله را بررسی خواهیم کرد.روش های متفاوتی برای تکثیر این گیاه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کاشت بذر و قلمه زدن گیاه اشاره کرد که در این مقاله روش قلمه زدن گیاه را بررسی خواهیم کرد. بهترین زمان برای قلمه زدن گیاه هر سال در فصل تابستان است و برای این کار باید از ساقه هایی از گیاه استفاده کرد که دارای حداقل سه برگ هستند. برای قلمه زدن این گیاه باید از قلمه های نیمه چوبی این گیاه استفاده کرد. برای این کار باید به این صورت عمل کنید که با استفاده از یک قیچی باغبانی که قبلا آن را ضد عفونی کرده اید قلمه هایی را به طول تقریبا ۱۵ سانتی متر از نوک ساقه های گیاه را که حداکثر دارای دو جفت برگ است جدا کنید.

 

دقت داشته باشید که باید قلمه های گیاه را به صورت اریب برش بزنید. باید برگ های انتهایی قلمه را از گیاه حذف کنید و فقط دو یا سه برگ بالای قلمه ها را باقی بگذارید زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه کاهش می یابد. پس از برش دادن قلمه های گیاه بهتر است برای اینکه سرعت ریشه زایی قلمه ها افزایش یابد آن ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان هایی مناسب بکارید. می توانید بدون فرو بردن قلمه های گیاه در هورمون ریشه زایی هم قلمه های گیاه را در گلدان بکارید اما در این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه در مقایسه با استفاده از هورمون ریشه زایی کمتر می شود. می توانید بهترین ترکیبی که می توانید قلمه ها را در آن بکارید خاک های سبک است.

 

برای آن ها رطوبت مناسب را ایجاد نمایید. برای تامین رطوبت مناسب برای رشد گیاه بهتر است روی سطح گلدان ها را با نایلونی شفاف بپوشانید و برای اینکه تهویه مناسب برای قلمه های گیاه فراهم شود می توانید روی سطح نایلون را سوراخ های کوچکی ایجاد کنید. برای قلمه های باید خاکی را فراهم کنید که مرطوب باشد برای این کار پس از کاشت باید با استفاده از اسپری گلدان ها را آبیاری نمایید. قلمه ها را برای اینکه بتوانند سریع تر رشد کنند باید در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید. نور مستقیم خورشید می تواند سبب صدمه دیدن قلمه های گیاه شود. باید برای رشد قلمه های گیاه آن ها را در مکانی گرم قرار دهید.

 

بعد از اینکه شرایط مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم کردید حدود چند هفته زمان نیاز است تا قلمه های گیاه بتوانند ریشه زایی داشته باشند. پس از ریشه زایی قلمه ها باید نایلون را از روی سطح گلدان بردارید. پس از گذشت مدتی از زمان ریشه زایی قلمه ها می توانید گلدانی را که قلمه های گیاه در آن قرار دارند عوض کنید و قلمه های گیاه را در گلدان جدیدی بکارید. در واقع پس از ریشه زایی قلمه های گیاه باید زمانی که هوا مناسب است گیاهان جدید را به زمین اصلی برای کاشت منتقل نمایید.

 

منبع: nikstar.ir

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(4 رای, میانگین امتیاز: 4٫00 از 5)
Loading...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه

1 × 1 =