خانه » هنر و خانه داری » پرورش و نگهداری از گل و گیاه » شرایط نگهداری گل اسکابیوزا یا گل درخشنده الوان + روش تکثیر اسکابیوزا

شرایط نگهداری گل اسکابیوزا یا گل درخشنده الوان + روش تکثیر اسکابیوزا

شرایط نگهداری گل اسکابیوزا

شرایط نگهداری گل اسکابیوزا یا گل درخشنده الوان در خانه یا آپارتمان به همراه روش تکثیر اسکابیوزا و پرورش آن، در ادامه به خاک، کود، گلدان، نور، دما و آبیاری مناسب این گیاه زیبا خواهیم پرداخت. در ادامه با سایت نیک استار همراه باشید.

 

گل اسکابیوزا ، گل درخشنده الوان

شرایط نگهداری گل اسکابیوزا یا شرایط نگهداری گل درخشنده الوان

در این قسمت قصد داریم شما را با یکی دیگر از گیاهان زیبا و مناسب برای پرورش در آپارتمان آشنا کنیم. گیاهی زیبا که کم توقع است و روش نگهداری ساده ای دارد و با رعایت چند نکته می‌توانید به سادگی گلدانی زیبا از این گیاه را در منزل داشته باشید و از زیبایی آن لذت ببرید. نام این گیاه اسکابیوزا است. اسکابیوزا را به عنوان گیاهان یک ساله و چند ساله می‌توان طبقه بندی کرد و با نام‌های دیگری از جمله پروانه آبی یا گل سنجاقی نیز شناخته می‌شود. اسکابیوزا یکی از گیاها مورد علاقه زنبور عسل است که از شهد آن تغذیه می‌کند.

 

روش نگهداری ساده‌ای ادارد و اگر شما در باغبانی تجربه زیادی ندارید هم می توانید با رعایت چند نکنه به سادگی این گیاه را در منزل پرورش دهید و محیط زندگی خود را با آن تزیین کنید. در این مقاله قصد داریم شما را با اصول نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا کنیم.

 

به همین منظور ابتدا در قسمت بعدی نیازهای محیطی این گیاه را بررسی می‌کنیم. سپس در ادامه به بررسی اصول نگهداری و پرورش آن در منزل می‌پردازیم سپس در انتهای مقاله نیز روش تکثیر گل درخشنده الوان را با هم بررسی خواهیم کرد. اگر علاقمند به داشتن گلدانی زیبا از این گیاه در منزل هستید با سایت نیک استار همراه باشید.

 

اسکابیوزا با نام علمی  Scabiosa spp  و نام انگلیسی  Scabious/Pincushion flower  از جمله گیاهان بسیار زیبا و مناسب برای پرورش در منزل است. این گیاه از خانواده  Dipsacaceae بوده و بومی اروپا و آسیا  است. تا کنون بیش از ۸۰ گونه مختلف از این گیاه شناخته شده است که هر کدام از آن ها دارای زیبایی خاصی هستند.

 

این گیاه از گونه گیاهان یک ساله علفی و چند ساله است. از لحاظ ظاهری نیز دارای ساقه های علفی شکل است. درخشنده الوان از جمله گیاهان گل دار به شمار می رود و دارای گل های زیبایی در رنگ های آبی، سفید، زرد، صورتی، بنفش و ارغوانی است که جلوه زیبایی به گیاه بخشیده است.

 

فصل گلدهی این گیاه هر سال از فصل بهار شروع شده و تا انتهای فصل تابستان ادامه دارد. این گیاه ساقه بلندی دارد و دارای گل هایی است که حالتی سنجاقی شکل دارند. اسکابیوزا یا درخشنده الوان تا ارتفاع ۴۵ سانتی متری نیز می تواند رشد کند و دارای سرعت رشد متوسطی است.در این مقاله شما را با روش های نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا خواهیم کرد.

 

نام گیاه: اسکابیوزا

نام علمی گیاه: Scabiosa spp

نام انگلیسی گیاه: Scabious/Pincushion flower

خانواده گیاه: Dipsacaceae

بومی: آسیا و اروپا

 

خاک مناسب برای نگهداری از اسکابیوزا

همانگونه که در قسمت قبل گفتیم این گیاه از جمله گیاهان کم توقع است که می تواند به سادگی در انواع خاک ها رشد کند اما به عنوان تعریفی مناسب برای خاک هایی که برای کاشت گیاهان از آن ها استفاده می کنیم می توان گفت خاک را می توان از مهمترین عوامل موثر بر رشد گیاه معرفی کرد. خاک ها با توجه به نوع بافتی که دارند به دو دسته خاک های سبک و سنگین طبقه بندی می شوند.

 

به عنوان تعریفی خلاصه از خاک های سنگین و سبک می توان گفت خاک سبک به انواعی از ترکیب خاک ها گفته می شود که با توجه به مواد ترکیبی برای ساخت آن ها دارای ساختاری درشت‌تر، تهویه بهتر و البته از همه مهم تر میزان نفوذپذیری آب بالا تری هستند. از طرف دیگر خاک های سنگین دارای بافتی فشرده تر و ترکیباتی ریزتر و میزان نفودپذیری آب کمتری هستند و می توانند به مدت طولانی تری آب را درون خود نگه دارند.

حتما بخوانید  اصول و شرایط نگهداری نخل شامادورا + روش تکثیر و پرورش آن

 

آب از میان خاک های سنگین به علت دارا بودن بافت فشرده تر آن ها به سختی عبور می کند. گیاهان مختلف با توجه به ساختار خود به خاک های مختلفی نیاز دارند. در مورد خاک مناسب برای پرورش این گیاه می توان گفت باید برای گیاه زهکشی مناسبی فراهم کنید تا آب به خوبی از کف گلدان عبور کرده و به دلیل انباشته شدن کف گلدان سبب پوسیدگی ریشه های گیاه نشود.

 

بهتر است برای رشد گیاه از خاک هایی استفاده کنید که بیشتر دارای حابلتی اسیدی باشند تا گیاه بتواند رشد بهتری داشته باشد. خاکی که برای کاشت گیاه استفاده می کنید باید حاصلخیز باشد و می تواند خاک های قلیایی را نیز تحمل کند.

 

 

آبیاری مناسب برای نگهداری از درخشنده الوان

آبیاری از مهمترین عوامل موثر بر رشد هر گیاهی است. هرچند گیاه نسبت به خشکی مقاوم باشد نیز باید میزان آبیاری متوسطی را داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند. میزان آبیاری هر گیاه و تعداد دفعات آبیاری به توجه به ساختار گیاه و شرایط اقلیمی تعیین می شود. برخی از گیاهان برای رشد خود به غرقاب شدن نیاز دارند و باید خاک آن ها همراه مرطوب باشد اما برخی دیگر به میزان آبیاری کمی نیاز دارند.

 

آبیاری نقش موثری در رشد مناسب و سلامت گیاه دارد که باید طبق دستور برای هر گیاهی رعایت شود تا به گیاه آسیبی نرسد. در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت میزان آبیاری و تعداد دفعات آن در فصل های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال در بهار و تابستان به دلیل افزایش دمای هوا نیاز گیاه به آبیاری بیشتر است و در پاییز و زمستان گیاه به آب کمتری نیاز دارد.

 

آبیاری این گیاه باید به صورت منظم انجام شود و از آبیاریز کم و آبیاری بیش از اندازه پرهیز شود زیرا هر دوی این حالت ها برای گیاه نامناسب است. به عنوان مثال آبیاری بیش از اندازه در فصل های سرد سال علاوه بر پوسیدگی ریشه ها به دلیل تجمع آب کف گلدان و بین ریشه های گیاه می‌تواند زمینه ساز بیماری‌های قارچی نیز برای گیاه باشد.

 

از طرفی کمبود آبیاری نیز می‌تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود . گلدهیی گیاه را متوقف کند پس میزان آبیاری را برای گیاه به گونه ای معتدل تنظیم کنید تا هم ظاهر گیاه حفظ شود و هم سلامت گیاه.

 

 

دمای مناسب برای نگهداری اسکابیوزا

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است. برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند. در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد.

 

در مورد دمای مناسب برای این گیاه می توان گفت مناسب ترین دما برای رشد کامل و گلدهی این گیاه دماهای بالاست زیرا هر چه دما کاهش می یابد میزان رشد و گلدهی گیاه نیز کمتر می شود. کاهش بیش از اندازه دمای هوا نیز می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه شود و البته گلدهی گیاه را نیز متوقف می کند.

 

 

نور مناسب برای نگهداری گل درخشنده الوان

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند. مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی‌توانند رشد مناسبی داشته باشند.

حتما بخوانید  اصول و شرایط نگهداری از گل جعفری در منزل یا آپارتمان + روش تکثیر

 

در مورد نور مناسب برای رشد این گیاه می توان گفت برای رشد و گلدهی مناسب به نور زیاد و مستقیم خورشید نیاز دارد و کمبود نور می تواند سبب کم شدن سرعت رشد و گلدهی در گیاه شود. از طرفی باید دقت داشت که در تابستان ها که دمای هوا بالاستد گیاه را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید زیرا می تواند سبب سوختن و ریزش برگ های گیاه شود. کمبود نور خورشید نیز می تواند سبب کمرنگ شدن برگ های گیاه شود.

 

 

نحوه تکثیر اسکابیوزا

در این قسمت روش تکثیر گیاه اسکابیوزا را بررسی خواهیم کرد.روش های متفاوتی برای تکثیر این گیاه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کاشت بذر و قلمه زدن گیاه اشاره کرد. بهترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه زدن گیاه است. بهترین زمان برای قلمه زدن گیاه هر سال در فصل تابستان است و برای این کار باید از ساقه هایی از گیاه استفاده کرد که بدون گل هستند.

 

برای این کار باید به این صورت عمل کنید که با استفاده از یک قیچی باغبانی که قبلا آن را ضد عفونی کرده اید قلمه هایی را به طول تقریبا ۱۰ تا ۱۵ سانتی متر از نوک ساقه های گیاه جدا کنید. دقت داشته باشید که باید قلمه‌های گیاه را به صورت اریب برش بزنید. باید برگ های انتهایی قلمه را از گیاه حذف کنید و فقط دو یا سه برگ بالای قلمه ها را باقی بگذارید زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه‌های گیاه کاهش می یابد.

 

پس از برش دادن قلمه های گیاه بهتر است برای اینکه سرعت ریشه زایی قلمه ها افزایش یابد آن ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان هایی مناسب بکارید. می توانید بدون فرو بردن قلمه های گیاه در هورمون ریشه زایی هم قلمه های گیاه را در گلدان بکارید اما در این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه در مقایسه با استفاده از هورمون ریشه زایی کمتر می شود. می توانید هر ۵ یا ۷ قلمه را در یک گلدان بکارید.

 

بهترین ترکیبی که می توانید قلمه ها را در آن بکارید ترکیبی از ماسه، خاک و خاکبرگ و یا شن و پرلایت است. برای آن ها رطوبت مناسب را ایجاد نمایید. برای تامین رطوبت مناسب برای رشد گیاه بهتر است روی سطح گلدان ها را با نایلونی شفاف بپوشانید و برای اینکه تهویه مناسب برای قلمه های گیاه فراهم شود می توانید روی سطح نایلون را سوراخ های کوچکی ایجاد کنید.

 

برای قلمه های باید خاکی را فراهم کنید که مرطوب باشد برای این کار پس از کاشت باید با استفاده از اسپری گلدان ها را آبیاری نمایید. قلمه ها را برای اینکه بتوانند سریع تر رشد کنند باید در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید. نور مستقیم خورشید می تواند سبب صدمه دیدن قلمه های گیاه شود. باید برای رشد قلمه های گیاه آن ها را در دمای ۲۱ درجه سانتی گراد قرار دهید.

 

بعد از اینکه شرایط مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم کردید حدود دو هفته زمان نیاز است تا قلمه های گیاه بتوانند ریشه زایی داشته باشند. پس از ریشه زایی قلمه ها باید نایلون را از روی سطح گلدان بردارید و با استفاده از کود های مناسب گیاه را تغذیه نمایید. پس از گذشت مدتی از زمان ریشه زایی قلمه ها می توانید گلدانی را که قلمه های گیاه در آن قرار دارند عوض کنید و قلمه های گیاه را در گلدان جدیدی بکارید. در واقع پس از ریشه زایی قلمه های گیاه باید زمانی که هوا مناسب است گیاهان جدید را به زمین اصلی برای کاشت منتقل نمایید.

 

منبع: nikstar.ir

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(1 رای, میانگین امتیاز: 5٫00 از 5)
Loading...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه

یازده − 1 =