یاسمن زمستانه
این گیاه دارای مزایایی از جمله حساس نبودن نسبت به نوع خاک مناسب برای کاشت است. دلیل نامگذاری این گیاه به نام یاسمن زمستانه این است که این گیاه حتی در فصل زمستان هر سال نیز گلدهی دارد.

شرایط نگهداری از گل یاسمن زمستانه

شرایط نگهداری از گل یاسمن زمستانه در منزل یا آپارتمان به همراه روش تکثیر و پرورش آن، در ادامه به کود، گلدان، خاک، نور، دما و آبیاری مناسب گیاه یاسمن زمستانی می‌پردازیم.

در این قسمت قصد داریم شما را با یکی دیگر از گیاهان زیبا و مناسب برای پرورش در منزل آشنا کنیم. این گیاه زیبا را می توان در فضاهای باز و به عنوان درختچه نیز پرورش داد. نام این گیاه زیبا یاسمن زمستانه است. حتما تا به حال نام آن را شنیده اید.

این گیاه دارای مزایایی از جمله حساس نبودن نسبت به نوع خاک مناسب برای کاشت است. دلیل نامگذاری این گیاه به نام یاسمن زمستانه این است که این گیاه حتی در فصل زمستان هر سال نیز گلدهی دارد. این ویژگی علاوه بر زیبایی سبب شده که یاسمن زمستانه دارای جایگاه خاصی در میان علاقمندان به پرورش و نگهداری گیاهان آپارتمانی باشد به گونه ای که امروزه به صورت گسترده از این گیاه برای تزیین منازل و فضاهای بیرون استفاده می شود.

این گیاه روش نگهداری ساده ای دارد و کم توقع است. به عبارت دیگر با رعایت چند نکته می توان به سادگی این گیاه را در منزل پرورش داد و از زیبایی آن لذت برد. در این مقاله قصد داریم شما را با اصول نگهداری و پرورش این گیاه در منزل آشنا کنیم.

به این منظور ابتدا در قسمت بعدی به معرفی نیازهای محیطی این گیاه در منزل خواهیم پرداخت سپس در قسمت بعدی اصول نگهداری و پرورش آن را در منزل بررسی می کنیم و در انتهای مقاله نیز شما را با روش تکثیر این گیاه آشنا خواهیم کرد. اگر علاقمند به داشتن گلدانی زیبا از این گیاه در منزل هستید با ما همراه باشید.

شرایط نگهداری از گل یاسمن زمستانه

نام گیاه : یاسمن زمستانه

نام علمی گیاه : JASMINUM NUDIFLORUM

نام انگلیسی گیاه : WINTER JASMINE

خانواده گیاه :  OLEACEAE

بومی : چین

یاسمن زمستانه با نام علمی JASMINUM NUDIFLORUM  و نام انگلیسی  WINTER JASMINE  از جمله گیاهان بسیار زیباست که می توان آن را در منزل نگهداری کرد و قابلیت پرورش در فضای بیرون را نیز دارد. یاسمن زمستانه از خانواده  OLEACEAE یا زیتون بوده و بومی چین است.

این گیاه دارای مزایایی از جمله حساس نبودن نسبت به نوعی خای است که در آن کاشته می شود و دلیل نامگذاری این گیاه به نام یاسمن زمستانه این است که در فصل زمستان نیز شما را با گل های زیبای خود حیرت زده می کند. نه تنها به خوبی می تواند سرمای زمستان را تحمل کند بلکه در این فصل می تواند گلدهی داشته باشد به همین دلیل دارای جایگاه ویژه ای در میان علاقمندان به نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی است.

این گیاه دارای گل های زیبایی در رنگ های زرد یا سفید است. این گیاه مانند گیاه یاسمن معطر است اما رایحه آن به اندازه یاسمن تند نیست. در صورت فراهم بودن شرایط محیطی مناسب می تواند تا ارتفاع 5 متری نیز رشد کند. یاسمن زمستانه در حدود 10 سال زمان نیاز دارد تا بتواند کامل رشد کند. در این مقاله شما را با نحوه پروروش و نگهداری این گیاه زیبا در منزل آشنا خواهیم کرد.

 

خاک مناسب برای پرورش گیاه یاسمن زمستانه

همانگونه که در قسمت قبل گفتیم این گیاه از جمله گیاهان کم توقع است که می تواند به سادگی در انواع خاک ها رشد کند اما به عنوان تعریفی مناسب برای خاک هایی که برای کاشت گیاهان از آن ها استفاده می کنیم می توان گفت خاک را می توان از مهمترین عوامل موثر بر رشد گیاه معرفی کرد. خاک ها با توجه به نوع بافتی که دارند به دو دسته خاک های سبک و سنگین طبقه بندی می شوند.

به عنوان تعریفی خلاصه از خاک های سنگین و سبک می توان گفت خاک سبک به انواعی از ترکیب خاک ها گفته می شود که با توجه به مواد ترکیبی برای ساخت آن ها دارای ساختاری درشت تر ، تهویه بهتر و البته از همه مهم تر میزان نفوذپذیری آب بالا تری هستند. از طرف دیگر خاک های سنگین دارای بافتی فشرده تر و ترکیباتی ریزتر و میزان نفودپذیری آب کمتری هستند و می توانند به مدت طولانی تری آب را درون خود نگه دارند.

آب از میان خاک های سنگین به علت دارا بودن بافت فشرده تر آن ها به سختی عبور می کند. گیاهان مختلف با توجه به ساختار خود به خاک های مختلفی نیاز دارند. در مورد خاک مناسب برای پرورش این گیاه می توان گفت باید برای گیاه زهکشی مناسبی فراهم کنید تا آب به خوبی از کف گلدان عبور کرده و به دلیل انباشته شدن کف گلدان سبب پوسیدگی ریشه های گیاه نشود.

در واقع باید از خاک های سبک برای کاشت این گیاه استفاده کرد. این گیاه نسبت به نوع خاکی که برای کاشت آن استفاده می کنید حساس نیست و می توانید در خاک های شنی یا لومی به خوبی رشد کند. برای تامین مواد مغذی مناسب برای رشد گیاه بهتر است هر سال در فصل رشد گیاه آن را با استفاده از کودهای مناسب تغذیه نمایید.

از کودهایی برای گیاه استفاده کنید که دارای درصد بالاتری از پتاسیم هستند. کوددهی را طبق دستور برای گیاه انجام دهید و از کوددهی بیش از اندازه گیاه بپرهیزید زیرا می تواند سبب سوختن و نابودی گیاه شود. کمبود کوددهی نیز می تواند سبب متوقف شدن گلدهی در گیاه شود.

 

آبیاری مناسب برای پرورش گل یاسمن زمستانه

آبیاری از مهمترین عوامل موثر بر رشد هر گیاهی است. هرچند گیاه نسبت به خشکی مقاوم باشد نیز باید میزان آبیاری متوسطی را داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند. میزان آبیاری هر گیاه و تعداد دفعات آبیاری به توجه به ساختار گیاه و شرایط اقلیمی تعیین می شود. برخی از گیاهان برای رشد خود به غرقاب شدن نیاز دارند و باید خاک آن ها همراه مرطوب باشد اما برخی دیگر به میزان آبیاری کمی نیاز دارند.

آبیاری نقش موثری در رشد مناسب و سلامت گیاه دارد که باید طبق دستور برای هر گیاهی رعایت شود تا به گیاه آسیبی نرسد. در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت میزان آبیاری و تعداد دفعات آن در فصل های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال در بهار و تابستان به دلیل افزایش دمای هوا نیاز گیاه به آبیاری بیشتر است و در پاییز و زمستان گیاه به آب کمتری نیاز دارد.

برای آبیاری این گیاه باید به این روش عمل کنید که به صورت مداوم سطح خاک گلدان را بررسی کنید و اگر حدود 2 سانتی متر از سطح خاک گلدان خشک شده بود گیاه را آبیاری نمایید در غیر این صورت آبیاری بیش از اندازه می تواند موجب پوسیدگی ریشه های گیاه به دلیل انباشته شدن آب کف گلدان و بین ریشه های گیاه شود. در فصل هایی که گیاه در حال رشد نیست بهتر است از میزان آبیاری گیاه بکاهید.

 

دمای مناسب برای نگهداری گل یاسمن زمستانه

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است. برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می‌بینند.

در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد. در مورد دمای مناسب برای این گیاه می توان گفت این گیاه می تواند به خوبی در برابر سرما طاقت بیاورد و صدمه نبیند. افزایش بیش از اندازه دمای هوا نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود.

 

نور مناسب برای نگهداری گیاه یاسمن زمستانه

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند. مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند.

شرایط نگهداری از گل یاسمن زمستانی

برخی دیگر از گیاهان فقط نور غیر مستقیم خورشید را برای رشد خود ترجیح می دهند و برخی دیگر از گیاهان سایه پسند هستند. در مورد میزان نور مناسب برای رشد این گیاه می توان گفت این گیاه در برابر کمبود نور نیز مقاوم است و در سایه نیز می تواند به خوبی رشد کند به همین دلیل است که برای پرورش در منزل مناسب است. بهتر است این گیاه را در جنوب منزل یا باغچه خود بکارید تا بتواند گلدهی مناسبی در زمستان نیز داشته باشد.

 

نحوه تکثیر گل یاسمن زمستانه

در این قسمت روش تکثیر گیاه یاسمن زمستانه را بررسی خواهیم کرد.روش های متفاوتی برای تکثیر این گیاه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کاشت بذر و قلمه زدن گیاه اشاره کرد. بهترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه زدن گیاه است.

بهترین زمان برای قلمه زدن گیاه هر سال در فصل بهار است و برای این کار باید از قلمه های چوب نرم و علفی گیاه استفاده کرد. برای این کار باید به این صورت عمل کنید که با استفاده از یک قیچی باغبانی که قبلا آن را ضد عفونی کرده اید قلمه هایی را به طول تقریبا 10 تا 15 سانتی متر از نوک ساقه های گیاه جدا کنید.

دقت داشته باشید که باید قلمه های گیاه را به صورت اریب برش بزنید. باید برگ های انتهایی قلمه را از گیاه حذف کنید و فقط دو یا سه برگ بالای قلمه ها را باقی بگذارید زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه کاهش می یابد.

پس از برش دادن قلمه های گیاه بهتر است برای اینکه سرعت ریشه زایی قلمه ها افزایش یابد آن ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان هایی مناسب بکارید. می توانید بدون فرو بردن قلمه های گیاه در هورمون ریشه زایی هم قلمه های گیاه را در گلدان بکارید اما در این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه در مقایسه با استفاده از هورمون ریشه زایی کمتر می شود.

می توانید هر 5 یا 7 قلمه را در یک گلدان بکارید. بهترین ترکیبی که می توانید قلمه ها را در آن بکارید ترکیبی از ماسه، خاک و خاکبرگ و یا شن و پرلایت است. برای آن ها رطوبت مناسب را ایجاد نمایید. برای تامین رطوبت مناسب برای رشد گیاه بهتر است روی سطح گلدان ها را با نایلونی شفاف بپوشانید و برای اینکه تهویه مناسب برای قلمه های گیاه فراهم شود می توانید روی سطح نایلون را سوراخ های کوچکی ایجاد کنید.

برای قلمه های باید خاکی را فراهم کنید که مرطوب باشد برای این کار پس از کاشت باید با استفاده از اسپری گلدان ها را آبیاری نمایید. قلمه ها را برای اینکه بتوانند سریع تر رشد کنند باید در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید. نور مستقیم خورشید می تواند سبب صدمه دیدن قلمه های گیاه شود.

باید برای رشد قلمه های گیاه آن ها را در دمای 21 درجه سانتی گراد قرار دهید. بعد از اینکه شرایط مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم کردید حدود دو هفته زمان نیاز است تا قلمه های گیاه بتوانند ریشه زایی داشته باشند. پس از ریشه زایی قلمه ها باید نایلون را از روی سطح گلدان بردارید و با استفاده از کود های مناسب گیاه را تغذیه نمایید. پس از گذشت چهار تا پنج ماه از زمان ریشه زایی قلمه ها می توانید گلدانی را که قلمه های گیاه در آن قرار دارند عوض کنید و قلمه های گیاه را در گلدان جدیدی بکارید.

 

منبع: nikstar.ir

مطالب پیشنهادی
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × سه =

همچنین بخوانید