درخت گل بداغ
از بداغ می‌توان به عنوان پرچین در باغ ها استفاده کرد. روش نگهداری ساده و زیبایی آن سبب شده است که بداغ دارای طرفداران زیادی در میان علاقمندان به پرورش و نگهداری از گیاهان آپارتمانی باشد.

درخت گل بداغ

شرایط نگهداری از درخت گل بداغ در منزل یا آپارتمان به همراه روش تکثیر گل بداغ و پرورش آن، در ادامه به خاک کود گلدان نور دما و آبیاری مناسب این گیاه خواهیم پرداخت.

در این قسمت قصد داریم شما را با یکی دیگر از انواع درختان زیبا و قابل پرورش در آپارتمان آشنا کنیم. درختی به نام بداغ که ممکن است تا به حال آن را دیده باشید. این درخت را می توان از جمله گیاهان با سرعت رشد بالا به شمار آورد.

از بداغ می‌توان به عنوان پرچین در باغ ها استفاده کرد. روش نگهداری ساده و زیبایی آن سبب شده است که بداغ دارای طرفداران زیادی در میان علاقمندان به پرورش و نگهداری از گیاهان آپارتمانی باشد. این درخت به درخت افرا شباهت دارد اما از لحاظ مشخصات با آن متفاوت است.

بداغ روش نگهداری ساده ای دارد و به مراقبت و نگهداری زیادی نیاز ندارد. به همین دلیل اگر شما در باغبانی آماتور نیز باشید می توانید با رعایت چند نکته به سادگی این گیاه را در منزل پرورش داده و از زیبایی آن لذت ببرید. در این مقاله قصد داریم شما را با روش های نگهداری و پرورش این درخت زیبا در منزل آشنا کنیم به همین منظور ابتدا نیازهای محیطی آن را بررسی خواهیم کرد سپس در ادامه روش های نگهداری و پرورش آن را در منزل بررسی خواهیم کرد.

در انتهای مقاله نیز به بررسی روش تکثیر این درخت زیبا خواهیم پرداخت. اگر علاقمند به داشتن این درخت زیبا در منزل هستید با سایت نیک استار همراه باشید.

درخت گل بداغ

درخت گل بداغ با نام علمی Viburnum sp و نام انگلیسی Viburnum از جمله درختان بسیار زیبا و مناسب برای پروروش در منزل است که قابلیت نگهداری در فضای بیرون را نیز دارد. درختچه بداغ از جمله درختان دارای سرعت رشد بالا است و از خانواده Adoxaceae (دسته بندی جدید) است. بداغ را می‌توان بومی مناطق معتدل نیمکره شمالی دانست.

این درخت دارای ساخه و برگ های زیبایی است که آن را به یکی از درختان پرطرفدار در میان علاقمندان به نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی تبدیل کرده است. از مزایای دیگر این درخت می توان به داشتن میوه های خوراکی پرطرفدار آن اشاره کرد.

برگ‌های این درخت بسیار شبیه به برگ های درخت افرا است. این درخت دارای گل های زیبایی به رنگ سفید است و فصل گلدهی آن هر سال در فصل بهار است. گل های این درخت دارای ظاهری کروی شکل هستند.

میوه های این درخت نیز قرمز رنگ و خوراکی هستند. از مزایای این درخت می توان به مقاوم بودن در برابر کاهش دما و آلودگی هوا اشاره کرد. این درخت از جمله درختان چند ریشه ای به شمار می رود. تنه درخت در ابتدا به رنگ سبز است اما پس از مدتی به قرمز تغییر رنگ می یابد. در این مقاله شما را با نحوه نگهداری و پرورش این درخت زیبا آشنا خواهیم کرد.

نام گیاه: بداغ

نام علمی گیاه: Viburnum sp

نام انگلیسی گیاه: Viburnum

خانواده گیاه: Adoxaceae (دسته بندی جدید)

بومی: مناطق معتدل نیمکره شمالی

 

خاک مناسب برای نگهداری از گل بداغ

همانگونه که در قسمت قبل گفتیم این گیاه از جمله گیاهان کم توقع است که می تواند به سادگی در انواع خاک ها رشد کند اما به عنوان تعریفی مناسب برای خاک هایی که برای کاشت گیاهان از آن ها استفاده می کنیم می توان گفت خاک را می توان از مهمترین عوامل موثر بر رشد گیاه معرفی کرد. خاک ها با توجه به نوع بافتی که دارند به دو دسته خاک های سبک و سنگین طبقه بندی می شوند.

به عنوان تعریفی خلاصه از خاک های سنگین و سبک می توان گفت خاک سبک به انواعی از ترکیب خاک ها گفته می شود که با توجه به مواد ترکیبی برای ساخت آن ها دارای ساختاری درشت تر ، تهویه بهتر و البته از همه مهم تر میزان نفوذپذیری آب بالا تری هستند. از طرف دیگر خاک های سنگین دارای بافتی فشرده تر و ترکیباتی ریزتر و میزان نفودپذیری آب کمتری هستند و می توانند به مدت طولانی تری آب را درون خود نگه دارند.

آب از میان خاک های سنگین به علت دارا بودن بافت فشرده تر آن ها به سختی عبور می کند. گیاهان مختلف با توجه به ساختار خود به خاک های مختلفی نیاز دارند. در مورد خاک مناسب برای پرورش این گیاه می توان گفت باید برای گیاه زهکشی مناسبی فراهم کنید تا آب به خوبی از کف گلدان عبور کرده و به دلیل انباشته شدن کف گلدان سبب پوسیدگی ریشه های گیاه نشود.

این گیاه برای رشد خود به خاک های سبک نیاز دارد. بهتر است در ترکیب مناسب برای رشد این گیاه از خاک برگ و خاک رس استفاده کنید تا گیاه بتواند رشد بهتری داشته باشد. برای تامین مواد مغذی مناسب برای رشد گیاه که در خاک موجود نیستند باید از کوددهی برای گیاه استفاده کرد. هر سال در فصل بهار باید گیاه را با استفاده از کودهای کامل تغذیه نمایید.

البته می توانید هر سال در اواخر فصل زمستان نیز با استفاده از کودهای دارای کلسیم و فسفر گیاه را تغذیه نمایید. کوددهی را طبق دستور مندرج روی کود انجام دهید و از کوددهی بیش از اندازه بپرهیزید زیرا می تواند سبب سوختن و از بین رفتن گیاه شود. از نشانه های کمبود کود نیز می توان به باز نشدن گل ها و متوقف شدن رشد گیاه اشاره کرد.

 

آبیاری مناسب برای نگهداری درخت گل بداغ

آبیاری از مهمترین عوامل موثر بر رشد هر گیاهی است. هرچند گیاه نسبت به خشکی مقاوم باشد نیز باید میزان آبیاری متوسطی را داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند. میزان آبیاری هر گیاه و تعداد دفعات آبیاری به توجه به ساختار گیاه و شرایط اقلیمی تعیین می شود. برخی از گیاهان برای رشد خود به غرقاب شدن نیاز دارند و باید خاک آن ها همراه مرطوب باشد اما برخی دیگر به میزان آبیاری کمی نیاز دارند.

آبیاری نقش موثری در رشد مناسب و سلامت گیاه دارد که باید طبق دستور برای هر گیاهی رعایت شود تا به گیاه آسیبی نرسد. در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت میزان آبیاری و تعداد دفعات آن در فصل های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال در بهار و تابستان به دلیل افزایش دمای هوا نیاز گیاه به آبیاری بیشتر است و در پاییز و زمستان گیاه به آب کمتری نیاز دارد.

آبیاری را برای گیاه به صورت منظم انجام دهید. در صورت آبیاری بیش از اندازه آب کف گلدان و بین ریشه های گیاه انباشته می شود و سبب پوسیدگی ریشه های گیاه و نابودی گیاه می شود. کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود. میزان آبیاری گیاه را در فصل زمستان باید کاهش دهید زیرا در غیر این صورت سبب بروز بیماری های قارچی در گیاه می‌شود.

 

دمای مناسب برای نگهداری درخت بداغ

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است. برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می‌بینند.

در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد. در مورد دمای مناسب برای گلدهی این گیاه می توان گفت می تواند تا دمای 34- را تحمل کند و صدمه نبیند اما مناسب ترین دما برای رشد این گیاه بین 20 تا 30 درجه سانتی گراد است و در این دما گیاه رشد بهتری دارد.

 

نور مناسب برای پرورش درخت بداغ

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند.

مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند. در مورد نور مناسب برای رشد این گیاه می توان گفت به حداقل 4 تا 5 ساعت آفتاب مستقیم برای رشد خود نیاز دارد. بهتر است در فصل های گرم سال درخت را در مکان نیم سایه نگهداری کنید تا صدمه نبیند.

 

نحوه تکثیر گل بداغ

در این قسمت روش تکثیر درخت بداغ را بررسی خواهیم کرد.روش های متفاوتی برای تکثیر این گیاه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کاشت بذر و قلمه زدن گیاه اشاره کرد. بهترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه زدن گیاه است. بهترین زمان برای قلمه زدن گیاه هر سال در فصل بهار یا اوایل فصل تابستان است و برای این کار باید از قلمه های چوب نرم گیاه استفاده کنید و باید از ساقه هایی از گیاه استفاده کرد که دارای حداقل سه برگ هستند.

برای این کار باید به این صورت عمل کنید که با استفاده از یک قیچی باغبانی که قبلا آن را ضد عفونی کرده اید قلمه هایی را به طول تقریبا 12 تا 15 سانتی متر از نوک ساقه های گیاه را که حداقل دارای سه برگ است جدا کنید. دقت داشته باشید که باید قلمه‌های گیاه را به صورت اریب برش بزنید.

باید برگ های انتهایی قلمه را از گیاه حذف کنید و فقط دو یا سه برگ بالای قلمه ها را باقی بگذارید زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه کاهش می یابد. پس از برش دادن قلمه های گیاه بهتر است برای اینکه سرعت ریشه زایی قلمه ها افزایش یابد آن ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان هایی مناسب بکارید.

می‌توانید بدون فرو بردن قلمه های گیاه در هورمون ریشه زایی هم قلمه های گیاه را در گلدان بکارید اما در این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه در مقایسه با استفاده از هورمون ریشه زایی کمتر می شود. می توانید هر 5 یا 7 قلمه را در یک گلدان بکارید. بهترین ترکیبی که می توانید قلمه ها را در آن بکارید ترکیبی از شن و خاک برگ و یا پیت موس و پرلایت است.

برای آن‌ها رطوبت مناسب را ایجاد نمایید. برای تامین رطوبت مناسب برای رشد گیاه بهتر است روی سطح گلدان ها را با نایلونی شفاف بپوشانید و برای اینکه تهویه مناسب برای قلمه های گیاه فراهم شود می توانید روی سطح نایلون را سوراخ های کوچکی ایجاد کنید.

برای قلمه های باید خاکی را فراهم کنید که مرطوب باشد برای این کار پس از کاشت باید با استفاده از اسپری گلدان ها را آبیاری نمایید. قلمه ها را برای اینکه بتوانند سریع تر رشد کنند باید در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید. نور مستقیم خورشید می تواند سبب صدمه دیدن قلمه های گیاه شود. باید برای رشد قلمه های گیاه آن ها را در دمای 20 تا 24 درجه سانتی گراد قرار دهید.

بعد از اینکه شرایط مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم کردید حدود 6 تا 8 هفته زمان نیاز است تا قلمه های گیاه بتوانند ریشه زایی داشته باشند. پس از ریشه زایی قلمه ها باید نایلون را از روی سطح گلدان بردارید و با استفاده از کود های مناسب گیاه را تغذیه نمایید. پس از گذشت مدت دو روز از زمان ریشه زایی قلمه ها می توانید گلدانی را که قلمه های گیاه در آن قرار دارند عوض کنید و قلمه های گیاه را در گلدان جدیدی بکارید. در واقع پس از ریشه زایی قلمه های گیاه باید زمانی که هوا مناسب است گیاهان جدید را به زمین اصلی برای کاشت منتقل نمایید.

 

منبع: نیک استار

مطالب پیشنهادی
نظرات

2 پاسخ

    1. سلام و درود
      ممنون از انرژی مثبتتون خوشحالیم که این مقاله براتون مفید واقع شده.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + هفت =

همچنین بخوانید