خانه » هنر و خانه داری » پرورش و نگهداری از گل و گیاه » اصول و شرایط نگهداری نخل شامادورا + روش تکثیر و پرورش آن

اصول و شرایط نگهداری نخل شامادورا + روش تکثیر و پرورش آن

نخل شامادورا

اصول و شرایط نگهداری نخل شامادورا در منزل یا آپارتمان به همراه روش تکثیر و پرورش آن، در ادامه به خاک، کود، گلدان، نور، دما و آبیاری گیاه شامادورا خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

نخل شامادورا

در این قسمت قصد داریم شما را با یکی دیگر از گیاهان زیبا و مناسب برای پرورش در منزل آشنا کنیم. نام این گیاه زیبا نخل شامادورا است. نخلی مقاوم و زیبا که با فراهم کردن شرایط محیطی مناسب می توان آن را در فضای بیرون نیز نگهداری کرد و از زیبایی آن لذت برد. از لحاظ ظاهری می توان گفت این نخل به درخت خرما بسیار شبیه است.

این گیاه روش نگهداری ساده ای دارد و کم توقع است. به عبارت دیگر با رعایت چند نکته و فراهم کردن شرایط محیطی مناسب می توان به سادگی آن را در منزل پرورش داد و از زیبایی آن لذت برد. کم توقع بودن علاوه بر زیبایی و روش نگهداری ساده این نخل را به یکی از محبوب ترین گیاهان بین علاقمندان به پرورش گیاهان تبدیل کرده است به گونه ای که امروزه از این نخل به صورت گسترده برای زیبا سازی منازل و فضاها استفاده می شود. در این مقاله قصد داریم شما را با روش نگهداری و پرورش این نخل در منزل آشنا کنیم. به همین منظور ابتدا در قسمت بعدی نیازهای محیطی این گیاه را بررسی خواهیم کرد سپس در ادامه شما را با اصول نگهدای و پرورش آن در منزل آشنا می کنیم. در انتهای مقاله نیز روش تکثیر آن را بررسی خواهیم کرد. اگر علاقمند به داشتن این نخل زیبا در منزل هستید با نیک استار همراه باشید.

 

نام گیاه: نخل شامادورا

نام علمی گیاه: Chamaedorea elegans

نام انگلیسی گیاه: Parlour Palm

خانواده گیاه: Arecaceae

بومی: آمریکا

 

نخل شامادورا با نام علمی Chamaedorea elegans  و نام انگلیسی Parlour Palm  از جمله گیاهان بسیار زیباست که قابل پرورش در منزل است. این نخل از خانواده  Arecaceae بوده و بومی  آمریکا است. تا کنون بیش از ۱۰۰ گونه مختلف از این نخل شناسایی شده است که هر کدام از آن ها دارای زیبایی خاصی هستند. از لحاظ ظاهری این نخل دارای برگ هایی به رنگ سبز تیره و ساقه ای روشن است.

 

این نخل از جمله نخل های ظریف و باریک به شمار می رود. از مزایای این گیاه می توان به مقاوم بودن آن در برابر کم بودن نور اشاره کرد که همین ویژگی آن را به گیاهی مناسب برای پرورش در منزل تبدیل کرده است. به گونه ای که در شرایط کم نوری و سایه نیز می تواند به خوبی رشد کند. نخل شامادورا دارای سرعت رشد تقریبا کمی است. با فراهم بودن شرایط محیطی مناسب می تواند تا ارتفاع ۶ متری نیز رشد کند و دارای دو پایه نر و ماده است.

 

نخل شامادورا از جمله نخل های دارای گل به شمار می رود که زمان گلدهی آن هر سال در اواخر فصل تابستان و اوایل فصل پاییز است. اگر دارای میوه باشد ، میوه های آن در نگ های قرمز نارنجی و البته سمی هستند. این نخل روش نگهداری ساده ای دارد و کم توقع است به گونه ای که با فراهم کردن شرایط محیطی مناسب می توانید به سادگی آن را در منزل پرورش داده و از زیبایی آن لذت ببرید. در این مقاله به بررسی اصول نگهداری و پرورش آن خواهیم پرداخت.

 

 

خاک مناسب برای پرورش شامادورا

همانگونه که در قسمت قبل گفتیم این گیاه از جمله گیاهان کم توقع است که می تواند به سادگی در انواع خاک ها رشد کند اما به عنوان تعریفی مناسب برای خاک هایی که برای کاشت گیاهان از آن ها استفاده می کنیم می توان گفت خاک را می توان از مهمترین عوامل موثر بر رشد گیاه معرفی کرد. خاک ها با توجه به نوع بافتی که دارند به دو دسته خاک های سبک و سنگین طبقه بندی می شوند.

حتما بخوانید  درخت بنجامین | شرایط نگهداری گل بنجامین و روشهای پرورش و تکثیر آن

 

به عنوان تعریفی خلاصه از خاک های سنگین و سبک می توان گفت خاک سبک به انواعی از ترکیب خاک ها گفته می شود که با توجه به مواد ترکیبی برای ساخت آن ها دارای ساختاری درشت تر ، تهویه بهتر و البته از همه مهم تر میزان نفوذپذیری آب بالا تری هستند. از طرف دیگر خاک های سنگین دارای بافتی فشرده تر و ترکیباتی ریزتر و میزان نفودپذیری آب کمتری هستند و می توانند به مدت طولانی تری آب را درون خود نگه دارند. آب از میان خاک های سنگین به علت دارا بودن بافت فشرده تر آن ها به سختی عبور می کند.

 

گیاهان مختلف با توجه به ساختار خود به خاک های مختلفی نیاز دارند. در مورد خاک مناسب برای پرورش این گیاه می توان گفت اگر این گیاه را در گلدان می کارید برای کاشت آن می توانید از ترکیبی از خاکبرگ (۴۰ درصد)، خاک معمولی (۴۰ درصد) و ۲۰ درصد شن استفاده کنید. باید برای گیاه زهکشی مناسبی ایجاد کنید تا آب اضافی در هنگام آبیاری کف گلدان جمع نشده و سبب پوسیدگی ریشه های گیاه نشود.

 

برای تامین مواد مغذی مناسب برای رشد گیاه می وانید از کوددهی برای آن استفاده کنید. به این منظور ماهانه چهار مرتبه با استفاده از کودهای مایع گیاه را تغذیه نمایید. کوددهی را طبق دستور انجام دهید و از کوددهی بیش از اندازه بپرهیزید زیرا می تواند سبب سوختن و از بین رفتن گیاه شود. از ابتدای فصل بهار تا ابتدای پاییز هر سال باید گیاه را با کود تغذیه نمایید. این گیاه رشد سریعی ندارد پس بهتر است هر دو سال یک بار گلدان آن را با گلدان بزرگتری تعویض کنید و در گلدان جدید خاک جدیدی بریزید زیرا با گذشت زمان به دلیل تغذیه گیاه مواد مغذی موجود در خاک کاهش مییابد و اگر خاک گلدان را تعویض نکنید سرعت رشد گیاه کاهش می یابد.

 

 

آبیاری مناسب برای نگهداری شامادورا

آبیاری از مهمترین عوامل موثر بر رشد هر گیاهی است. هرچند گیاه نسبت به خشکی مقاوم باشد نیز باید میزان آبیاری متوسطی را داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند. میزان آبیاری هر گیاه و تعداد دفعات آبیاری به توجه به ساختار گیاه و شرایط اقلیمی تعیین می شود. برخی از گیاهان برای رشد خود به غرقاب شدن نیاز دارند و باید خاک آن ها همراه مرطوب باشد اما برخی دیگر به میزان آبیاری کمی نیاز دارند. آبیاری نقش موثری در رشد مناسب و سلامت گیاه دارد که باید طبق دستور برای هر گیاهی رعایت شود تا به گیاه آسیبی نرسد.

 

در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت میزان آبیاری و تعداد دفعات آن در فصل های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال در بهار و تابستان به دلیل افزایش دمای هوا نیاز گیاه به آبیاری بیشتر است و در پاییز و زمستان گیاه به آب کمتری نیاز دارد. این نخل نیزا کمی به آب دارد و از خاک های مرطوب بیزار است. بین دو مرتبه آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک گلدان خشک شود سپس برای بار بعدی گیاه را آبیاری نمایید.

حتما بخوانید  شرایط نگهداری گل اسکابیوزا یا گل درخشنده الوان + روش تکثیر اسکابیوزا

 

در صورت آبیاری بیش از اندازه آب کف گلدان و بین ریشه های گیاه انباشته می شود و سبب پوسیدگی ریشه های گیاه و نابودی گیاه می شود. کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود. میزان آبیاری گیاه را در فصل زمستان باید کاهش دهید زیرا در غیر این صورت سبب بروز بیماری های قارچی در گیاه می شود. کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود.این گیاه برای اینکه بتواند رشد مناسبی داشته باشد به رطوبت نیاز دارد. البته بهتر است در تابستان ها برای گیاه رطوبت ایجاد نکنید.

 

 

دمای مناسب برای پرورش نخل شامادورا

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است. برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند. در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد.

 

در مورد دمای مناسب برای این گیاه می توان گفت مینیمم دمایی که می تواند تحمل کند بین ۱۶تا ۱۸ درجه سانتی گراد و ماکزیمم دمای آن بین ۲۶ تا ۲۸ درجه سانتی گراد است و بهترین دما برای نگهداری از گیاه ۲۲ درجه سانتی گراد است. نخل را در مقابل کولر یا بخاری قرار ندهید. در صورت بالا رفتن دما باید همزنان رطوبت را برای گیاه افزایش دهید تا گیاه صدمه نبیند. کاهش بیش از اندازه دمای هوا می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه شود. افزایش بیش از اندازه دمای هوا نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود.

 

 

نور مناسب برای نگهداری نخل شامادورا

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند. مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند. در مورد نور مناسب برای رشد این گیاه می توان گفت در نور کم و شرایط نیم سایه نیز می تواند رشد کند اما بهتر است در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار نگیرد زیرا سبب سوختن برگ های گیاه می شود.

 

 

نحوه تکثیر نخل شامادورا

این نخل را می توان با استفاده از کاشت بذر و تقسیم بوته تکثیر کرد. روش تکثیر ساده ای دارد و می توانید به راحتی و با رعایت چند نکته به خوبی آن را در منزل تکثیر کرده و از زیبایی آن لذت ببرید. مناسب ترین روش برای تکثیر این گیاه تقسیم بوته است. معمولا تقسیم بوته را در فصل های بهار و پاییز انجام می دهند. برای این کار باید به این روش عمل کنید. ابتدا گلدان اصلی را به آرامی تکان دهید تا بتوانید به سادگی گیاه را از آن خارج کنید. ساقه های زیرزمینی گیاه را به چند قسمت تقسیم کنید و هر کدام از این قسمت ها را در گلدان های جداگانه ای بکارید. جدا کردن و تکان دادن گلدان را به آرامی انجام دهید تا گیاه صدمه نبیند.

 

منبع: nikstar.ir

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(2 رای, میانگین امتیاز: 5٫00 از 5)
Loading...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه

17 + 14 =