خانه » سایر مطالب » مرد چه مدت بعد از طلاق میتواند ازدواج کند؟ و مدت عده زنان چقدر است؟

مرد چه مدت بعد از طلاق میتواند ازدواج کند؟ و مدت عده زنان چقدر است؟

زن و مرد چه مدت بعد از طلاق میتواند ازدواج کند؟ و مدت عده زنان چقدر است؟ و عده طلاق شامل چه مواردی است؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد با ما همراه باشید.

 

مرد چه مدت بعد از طلاق میتواند ازدواج کند؟

مرد بلافاصله بعد از طلاق می تواند ازدواج کند و زنی را به عقد دائم یا موقت خود در بیاورد. نگه داشتن عده مخصوص زنان است. یعنی زن پس از طلاق نمی تواند بلافاصله ازدواج کند و باید سه پاکی ببیند ( سه بار از عادت ماهیانه پاک شود ) و پس از آن می تواند به عقد دائم یا موقت مردی در بیاید.

 

زن چه مدت پس از طلاق می تواند ازدواج کند؟

برخلاف مرد زن نمی تواند بلافاصله پس از طلاق ازدواج کند. البته این مسئله در مورد فوت همسر هم صدق می کند یعنی زن نمی تواند بلافاصله بعد از فوت همسرش ازدواج کند. زن باید پس از طلاق یا فوت همسرش عده نگه دارد. عده زن مدت زمانی است که پس از طلاق و فوت همسر باید از ازدواج خودداری کند. عده زن با توجه به نوع پایان ازدواج ( مرگ همسر، طلاق،فسخ نکاح ) نوع ازدواج ( دائم، موقت) و باردار بودن یا نبودن زن فرق می کند. فلسفه عده پیشگیری از اختلاط نسل و احترام به رابطه زناشویی سابق می باشد.

حتما بخوانید  تغییر قانون مهریه در حین طلاق و مهریه گرفتن زن

مرد چه مدت بعد از طلاق میتواند ازدواج کند

اگر زن در حال عده با مردی ازدواج کند ازدواج آن ها از نظر شرعی صحیح نبوده و از نظر قانونی باطل است. اگر زن و شوهر از حکم عده خبر داشته باشند و علی رغم به پایان نرسیدن زمان عده با هم ازدواج کنند آن ها به یکدیگر حرام ابدی خواهند شد. در زمان عده طلاق رجعی شوهر می تواند رجع کند. به طور کلی در عده طلاق رجعی تکالیف زن وشوهر نسبت به هم برقرار است. مثلا شوهر باید در مدت عده به زن نفقه بدهد و اگر مرد از او به زن ارث می رسد. اگر زن در زمان عده طلاق رجعی رابطه جنسی غیر مشروع با کسی برقرار کند حکم آن زنا و مجازات آن سنگسار می باشد.

حتما بخوانید  طلاق زن و شوهر پزشک به خاطر بدهی و اختلاف خانوادگی

 

عده طلاق زن

عده طلاق برای زن همانطور که گفتیم بستگی به وضعیت زن در هنگام طلاق دارد. به طور کلی عده طلاق شامل موارد زیر می شود

عده زن باردار: طبق ماده ۱۱۵۳ قانون مدنی عده زن باردار تا وضع حمل می باشد.

عده زن غیر باردار: طبق ماده ۱۱۵۱ قانون مدنی عده زن غیر باردار پس از طلاق سه طهر می باشد. طهر در لغت به معنای پاک شدن می باشد و در شرع و حقوق منظور پاک شدن زن از عادت ماهیانه می باشد.

عده زن یائسه: زن یائسه ( زنی که به سنی رسیده است که احتمال بارداری ندارد) و زنی که با شوهر خود اصلا رابطه جنسی نداشته عده ندارند. البته این در مورد طلاق است و در مورد فوت همسر با هر شرایطی عده باید رعایت شود.

 

منبع: nikstar.ir

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(1 رای, میانگین امتیاز: 5٫00 از 5)
Loading...
برچسب ها : ,

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه

7 + هشت =