خانه » سایر مطالب » نماز آیات چگونه است؟ آموزش خواندن نماز آیات همراه با نکات مهم

نماز آیات چگونه است؟ آموزش خواندن نماز آیات همراه با نکات مهم

نماز آیات چگونه است؟ نماز ایات را چگونه بخوانیم؟ نماز آیات چند رکعت است؟ آیا نماز آیات واجب است؟ نماز آیات قنوت دارد؟ نماز آیات چگونه خوانده می شود؟

 

خواندن نماز آیات چگونه است؟

می‌دانیم که یکی از نمازهای واجب برای ما مسلمانان نماز آیات است. سؤالی که ممکن است پیش بیاید این است که آیا برای هر اتفاق طبیعی باید نماز آیات خواند؟ خواندن نماز آیات نشانه خضوع و خشوع انسان و عظمت خداوند است و همچنین درخواست و دریافت آرامش و اطمینان قلبی از درگاه خداوند می‌باشد.که در چهار صورت برای انسان واجب می‌شود که در ادامه توضیح داده شده است. با ما همراه باشید.

 

موارد واجب شدن نماز آیات

در صورت وقوع کسوف یا خورشیدگرفتگی هرچند به مقدار کم، در صورت وقوع خسوف یا ماه‌گرفتگی هرچند به مقدار جزئی، زلزله، و رعد و برق و بادهای سیاه و سرخ و امثال آن‌ها درحالی‌که بیشتر مردم را بترسانند.

در هنگام ماه‌گرفتگی همه افرادی که از آن اطلاع پیدا کنند اگر در منطقه‌ای باشند که آن ماه‌گرفتگی قابل‌رؤیت است، نماز آیات بر آن‌ها واجب است.

نماز آیات چگونه است

نماز آیات چگونه است؟

 

زمان خواندن نماز آیات

زمان خواندن این نماز از هنگام شروع ماه‌گرفتگی تا نقطه باز شدن ماه‌گرفتگی است. از زمانی که ماه‌گرفتگی شروع می‌شود تا زمانی که به نهایت خود می‌رسد باید این نماز با نیت ادا خوانده شود. اما پس‌ازآن از هنگامی‌که ماه‌گرفتگی شروع به باز شدن می‌کنند تا آخر ماه‌گرفتگی نماز باید به نیت مافی‌الذمه خوانده شود. پس از ماه‌گرفتگی نیز این نماز را باید به نیت قضا بخوانیم.

گفته شد که نماز آیات در صورت وقوع زلزله نیز واجب می‌شود اما در این حالت قضا ندارد و بهتر است بلافاصله خوانده شود.

در هنگام خورشیدگرفتگی یا ماه‌گرفتگی اگر از زمان وقوع تا باز شدن ماه یا خورشید، نماز آیات را به تأخیر بیاندازید باید قضای آن را بخوانید.

نماز آیات چگونه است

نماز آیات چگونه است؟

 

احکام نماز آیات

ثبت ماه‌گرفتگی و خورشیدگرفتگی یا زلزله با حس و مشاهده‌ی خود فرد یا شهادت دادن دو عالم یا متخصصین رصدخانه‌ها و زلزله‌سنج یا در صورت اطمینان از این موضوع نماز آیات واجب می‌شود. این نماز فقط برای اهالی ناحیه که این حوادث در آنجا اتفاق افتاده و قابل‌رؤیت است واجب است.

 

حکمت‌های نماز آیات

یکی از حکمت‌های این نماز است که توجه مردم از خرافات به‌سوی خداوند متعال جلب شود و بدانند که کسوف، خسوف یا هر نشانه دیگر الهی ربطی به خرافاتی مانند قهر کردن خورشید و غیره ندارد بلکه این خداست که آفریننده و گرداننده آسمان‌ها و زمین است.

در حالت عادی خیلی از انسان‌ها خدا را از یاد می‌برند و فقط هنگام رویارویی با مشکلات به یاد خدا می‌افتند. زلزله و نشانه‌های دیگر خدا و دیدن آثار مرگ باعث می‌شود انسان‌ها با خواندن نماز آیات توجه بیشتری به خود را پیدا کنند و به فکر جبران گناهان گذشته خود و توبه بیافتند.

یکی دیگر از حکمت‌های نماز آیات نیز این است که تاریکی زلزله و اتفاقات مشابه قبل از قیامت را برای ما یادآوری کنند.

 

روش خواندن نماز آیات

حال می‌خواهیم به چگونگی خواندن نماز آیات بپردازیم. نماز آیات به دو روش قابل‌خواندن است که در این مقاله هر دو روش آن را با هم مرور می‌کنیم.

نماز آیات دو رکعت است و هر رکعت آن ۵ رکوع دارد.

روش اول: نمازگزار ابتدا نیت می‌کنند، تکبیر میگویند و یک حمد و یک سوره کامل را می‌خواند و سپس به رکوع می‌رود. سپس از رکوع بلند می‌شود، مجدداً یک حمد و یک سوره می‌خواند، باز به رکوع می‌رود و این کار را تا پنج مرتبه تکرار می‌کنند. بعدازاینکه از رکوع پنجم بلند شد به سجده می‌رود و پس از دو سجده بلند می‌شود و رکعت دوم را هم مانند رکعت اول می‌خوانند و تشهد گفته و سلام می‌دهد.

روش دوم: در روش دوم نمازگزار می‌توانند پس از نیت و تکبیر و خواندن سوره حمد، آیه‌های سوره توحید را به پنج قسمت تقسیم کنند و یک آیه از سوره را بخوانند به رکوع رود بلند شود بدون اینکه مجددا حمد را بخواند، قسمت دوم یا آیه بعدی سوره توحید را بخواند، به رکوع رود، بلند شود و به همین صورت ادامه دهد و تا قبل از رکوع پنجم سوره را تمام کنند. (دقت کنید که حساب کردن بسم‌الله به‌عنوان یک آیه خلاف احتیاط است.) پس از رکوع پنجم به سجده برود و بعد از اتمام دو سجده، رکعت دوم را نیز مانند رکعت اول بخواند و درنهایت تشهد بخواند و سلام دهد.

 

مستحبات نماز آیات

مستحب است این نماز جماعت خوانده شود که مأمومین باید به‌غیراز حمد و سوره بقیه ذکرها را قرائت کنند.

مستحب است انسان این نماز را طولانی کند و تا پایان گرفتن ماه‌گرفتگی نیز به ذکر و دعا مشغول باشد.

 

نکات نماز آیات

سوره‌هایی که بعد از حمد خوانده می‌شوند نباید از بین سوره‌های سجده دار انتخاب شوند.

طبق نظر مقام معظم رهبری گفتن بسم‌الله الرحمن الرحیم برای رفتن به رکوع کافی نیست بنابراین برای اولین رکوع هر رکعت باید قسمتی از سوره نیز قرائت شود.

در صورت تکرار موارد چهارگانه که منجر به واجب شدن نماز آیات می‌شوند، این نماز نیز باید تکرار شود.

 

منبع: نیک استار

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(4 رای, میانگین امتیاز: 5٫00 از 5)
Loading...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه