خانه » اخبار » اخبار اجتمایی » تفریح ۸۰ درصد از جوانان ایرانی قلیان کشیدن است

تفریح ۸۰ درصد از جوانان ایرانی قلیان کشیدن است

جوانان ایرانی چرا قلیان کشیدن را نوعی تفریح می دانند

تفریح ۸۰ درصد از جوانان ایرانی قلیان کشیدن است قلیان می تواند جای هشتاد نخ سیگار می باشد جوانان ایرانی قلیان کشیدن را نوعی سرگرمی نموده اند فکر این را نمی کنند که قلیان هشتاد برابر بیشتر از سیگار برای بدنشان ضرر دارد متاسفانه بیشتر جوانان در پارک ها و حتی در خانههایشان به مصرف قلیان شدیدا وابسته شده اند و بیشتر دنبال قلیان کشیئن در مکان های مختلف می باشند در ادامه تصاویر و جزئیات بیشتر تفریح ۸۰ درصد از جوانان ایرانی قلیان کشیدن است را در سایت نیک استار خواهید دید با ما همراه باشید.

 قلیان

تفریح ۸۰ درصد از جوانان ایرانی قلیان

قلیان کشیدن جوانان

با هر پکش، ۴۰۰۰ ماده سمی به بدن وارد می‌شود حتی اگر با طعم آلبالو، لیمو و نعناع باشد.

اگر یک پاییزی به پارک‌های سطح شهر یا مناطق تفریحی بروید نوجوانان و جوانانی را می‌بینی که مشغول قلیان کشیدن هستند، در منطقه تفریحی پارک کوثر ایلام نیز این معضل مشاهده می‌شود، به طوری‌که آنچه بیشتر در این منطقه تفریحی نمایان است، حضور جوانان و نوجوانانی است که به‌صورت دسته جمعی مشغول به کشیدن قلیان هستند و حضورشان بیشتر از خانواده‌هایی که برای تفریح به این مکان عمومی می‌روند و هر سه نفر دور ۲ قلیان جمع شده و جوانی را می‌گذرانند.

برای خانواده‌های جامعه ما نیز «قلیان‌کشی» جوانان عادی شده و در برخی خانواده‌ها به‌صورت دسته جمعی در کنار هم زن و مرد و پسر و دختر با هم قلیان می‌کشیدند. گرایش بیش از حد مردم به قلیان موجب شد تا بسیاری از خانواده‌ها به آن به چشم یک تفریح نگاه کنند و مضّرات آن را به طور کامل نادیده بگیرند و در مقابل تمایل کودکان و نوجوانانشان به قلیان واکنش نشان ندهند. همین موضوعات نیز موجب شد تا سن مصرف قلیان در کشور تا حد چشمگیری کاهش پیدا کند.

تفریح این روزهای بسیاری از جوانان ایرانی صدای قل‌قل قلیان و بازی با دودهای غلیظی شده که هر کدام طعم و بوی خاصی دارند. عرضه قلیان با طعم‌های نظیر دوسیب آلبالو، پرتقال نعنا، لیمو نعناع و هلو که از محبوبیت ویژه در میان جماعت قلیان‌کش برخوردار است.

 قلیان

تفریح ۸۰ درصد از جوانان ایرانی قلیان

در جامعه سنتی استان ما اکنون قلیان کشیدن دختران و زنان نیز عادی شده و این طور که پیش می‌رود سن افرادی که قلیان می‌کشند به ۱۵ سال رسیده و قلیان کشیدن جوانان و نوجوانان و دختران تهدیدی برای نسل بعد است.

امروزه تفریح و سرگرمی ۸۰ درصد جوانان و حتی نوجوانان قلیان کشیدن شده، قلیان‌کشی که اوایل در پستوی خانه‌ها و خارج از دید اطرافیان بود اکنون تفریح همیشگی جوانان ما در پارک‌ها و اماکن عمومی شده است.

قلیان‌کشی اکنون دروازه‌ای برای ورود بسیاری از جوانان به دنیای دخانیات و مصرف دیگر مواد مخدر شده است.

قلیان

تفریح ۸۰ درصد از جوانان ایرانی قلیان

در گذشته قلیان تنها در قهوه‌خانه‌های سنتی بود و تفریح افراد پیر و مسن بود و در آن زمان افراد جوان و کم سن و سال شرم داشتند که وارد این قهوه‌خانه‌ها شوند، اما اکنون افراد مسن شرمسار و ناراحت‌ از حضور جوانان و نوجوانان در قهوه‌خانه‌ها یا جمع شدن در پای قلیان در اماکن تفریحی هستند.

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات اعتقاد دارد که شیوع اعتیاد به قلیان میان نوجوانان و جوانان را بیشتر به‌علت نبود آگاهی مصرف‌کننده از زیان‌های آن است.
خطرات قلیان کشیدن جوانان

دکتر «غلامرضا حیدری» با تأکید بر ضرورت ارتقاء آگاهی‌ها و تکرار برنامه‌های اطلاع‌رسانی گفت: مواد سمی موجود در قلیان نه تنها کمتر از سیگار نیست، بلکه مواد سرطان‌زا و خطرناک‌تری مانند قطران و آلاینده‌هایی مانند مونوکسیدکربن و نیکوتین نیز در قلیان بیشتر است.

او با اشاره به وجود ۴۰۰۰ ماده سمی در دود قلیان، افزود: آب قلیان هیچ تأثیری بر کاهش مواد سمی موجود در دود تنباکو ندارد.

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات با بیان این‌که احتمال بیماری‌های ناشی از مصرف دخانیات در زنان و مردان به یک میزان است، افزود: در عین حال زنان دارای قدرت باروری و تولید مثل هستند. مصرف دخانیات در زنان موجب کاهش تخمک‌گذاری و برهم خوردن سیکل باروری آن‌ها می‌شود و تولیدمثل آن‌ها را به خطر می‌اندازد. هم‌چنین مصرف دخانیات در دوران بارداری هم به مادر و هم جنین آسیب می‌رساند.

او هم‌چنین عرضه قلیان در اماکن عمومی مانند کافی‌شاپ‌ها، چایخانه، سفره‌خانه و قهوه‌خانه‌ها را تهدیدی در مقابل سلامت عمومی جامعه دانست و خاطرنشان کرد: واحد سلامت محیط این مرکز، ضمن ارایه آموزش‌های لازم به گروه‌های مختلف مردم در زمینه زیان‌های قلیان در صورت نیاز با متصدیان مراکز عرضه‌کننده قلیان برخورد قانونی دارد.

 

ایسنا

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(1 رای, میانگین امتیاز: 5٫00 از 5)
Loading...
برچسب ها : ,

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه

هجده − چهارده =