خانه » سلامت » اخبار پزشکی » علائم کم کاری تیروئید در زنان چیست؟

علائم کم کاری تیروئید در زنان چیست؟

علائم کم کاری تیروئید در زنان چیست؟ یکی از غده‌های بدن غده تیروئید است که وظیفه انتشار هورمون‌های بسیار مهم بدن را بر عهده دارد. وظیفه این هورمون‌ها تنظیم مصرف انرژی، تولید گرما و تسهیل رشد در بدن است. این دو هورمون پیام‌هایی برای سوزاندن انرژی و تنظیم متابولیسم بدن ارسال می‌کنند. به‌این‌ترتیب می‌توان گفت که غده تیروئید باوجود کوچکی خود، مسئولیت توانمندی بدن در سوزاندن چربی‌ها، تنظیم وزن و مدت‌زمان خواب را بر عهده دارد و سوخت‌وساز و انرژی موردنیاز بدن را تأمین می‌کند.

 

تیروئید یک غده درون‌ریز است و در قسمت عرضی حنجره در جلوی گلو قرار دارد. اگر تیروئید به هر دلیلی نتواند میزان کافی هورمون تولید کند بیماری کم‌کاری تیروئید بروز می‌کند. این بیماری اصطلاحاً هیپوتیروئیدی یا کم‌کاری غده تیروئید گفته می‌شود. یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها پس از دیابت در بین بیماری‌های غدد درون‌ریز، کم‌کاری تیروئید است که در زنان سه برابر بیشتر از مردان بروز می‌کند.

 

اختلالات تیروئید چه به‌صورت کم‌کاری بروز کند چه به‌صورت پرکاری، تأثیر زیادی بر سلامت عمومی بدن می‌گذارد. ازجمله وضعیت خلق‌وخو سوخت‌وساز بدن سلامت قلب باروری و غیره را تحت تأثیر قرار می‌دهد؛ بنابراین علائم اختلالات نباید نادیده گرفته شوند. در این مقاله قصد داریم به بررسی نشانه‌ها و علائم کم‌کاری تیروئید به‌خصوص در زنان بپردازیم.

 

 

علائم کم کاری تیروئید در زنان

علائم کم کاری تیروئید در زنان

علائم کم کاری تیروئید در زنان چیست؟

 

قاعدگی بی‌نظم و مشکلات باروری

این دو مورد یکی از موارد شایع در بین بیماران تیروئیدی هستند. دوره‌های قاعدگی شدید، طولانی و دردناک ارتباط مستقیمی با کم‌کاری تیروئید دارد. همچنین افرادی که مبتلا به پرکاری تیروئید هستند قاعدگی‌های سبک‌تری را دارند و همچنین گاهی به‌ندرت دچار قاعدگی می‌شوند. زنان مبتلا به کم‌کاری تیروئید ناباروری و سقط های مکرر جنین و نیز تجربه می‌کنند.

 

 تغییرات مو و تغییرات پوستی

ریزش مو، تغییر در بافت مو و تغییرات پوستی نشانه داشتن مشکلات تیروئیدی است. اگر فرد دچار کم‌کاری تیروئید باشد موهای او شکننده و خشک می‌شوند. این امر باعث می‌شود که موها به‌راحتی بریزند. پوست وی نیز ضخیم شده و خشک‌شده و پوسته‌پوسته می‌شود. کم‌کاری تیروئید یک علامت

 

منحصربه‌فرد دیگر هم دارد. فرد مبتلا موهای ابروهای خود را از دست خواهد داد. همچنین در پرکاری تیروئید ریزش موی شدید را شاهد خواهیم بود علاوه بر اینکه پوست فرد که تیروئید پرکار دارد نیز به‌شدت تحریک‌پذیر خواهد بود.

 

درد عضلانی و درد مفاصل، التهاب پلانتار فاسیا، تاندونیت، تونل کارپ

یکی دیگر از نشانه‌هایی که می‌توانند مشکلات تشخیص داده نشده‌ی تیروئید را به شما نشان دهد درد عضلانی و درد مفاصل است. درد یک علامت رایج مشکلات تیروئیدی است که فراموش شده است. افرادی که به کم‌کاری تیروئید مبتلا هستند این درد را به‌خصوص در دست‌ها و پاهای خود تجربه خواهند کرد. علائم مشکلات تیروئید سندروم تونل کارپ و درد و تورم در کف دست است.

 

اسهال، یبوست و روده تحریک‌پذیر

مشکلات روده مانند یبوست و اسهال نیز می‌تواند نشانه‌ای از مشکلات تیروئیدی باشد. یبوست طولانی یا شدید که به درمان‌های معمول پاسخ نمی‌دهد می‌تواند نشان از کم‌کاری تیروئید باشد.

 

‌ بزرگ شدن گواتر ناراحتی و درد در گردن و خشونت صدا

بزرگ شدن گردن یا درد آن می‌تواند نشان از مشکلات تیروئید باشد. احساس ورم‌کردگی در گردن، ناراحتی هنگام بستن یقه لباس، خشونت صدا و داشتن صدای گوش‌خراش و همچنین مشکلات بلع ازجمله این نشانه‌ها هستند. بزرگ شدن گلو یا گواتر می‌تواند هم نشانه اختلال کم‌کاری و هم نشانه اختلال پرکاری تیروئید باشد.

علائم کم کاری تیروئید در زنان

علائم کم کاری تیروئید در زنان چیست؟

 

سابقه خانوادگی بیماری‌های تیروئیدی و اختلالات خود ایمنی

اگر در خانواده شما فردی است که مشکلات تیروئیدی دارد و یا اگر اختلالات تیروئیدی در خانواده شما ارثی است احتمال ابتلا به اختلالات تیروئیدی در شما بیشتر است، اما ممکن است باوجود مشکل خانواده از آن اطلاع نداشته باشید. سعی کنید از شرایط خود ایمنی و شرایط ابتلا اعضای خانواده به مشکلات تیروئیدی و اختلالات خود ایمنی آگاهی داشته باشید.

 

 

خستگی

گاهی ممکن است افراد مبتلا بعد از ۷ تا ۸ ساعت خواب از خواب بیدار شوند ولی قادر نباشند که کارهای روزمره خود را شروع کند این امر می‌تواند نشان از مشکلات تیروئیدی باشد.

 

کلسترول و عدم پاسخگویی به داروهای کلسترول

اگر شما فردی هستید که باوجود رژیم غذایی و ورزش و داروهای کاهنده کلسترول از کلسترول بالایی برخوردارید این امر می‌تواند نشانه‌ی کم‌کاری تیروئید باشد.

 

افسردگی و اضطراب

اگر دچار تغییرات ناگهانی در خلقیات خود هستید می‌توانید این موضوع را به اختلالات تیروئیدی ربط دهید. کم‌کاری تیروئید معمولاً فرد را دچار افسردگی می‌کند. افسردگی که به دارو پاسخ نمی‌دهد را نشانه اختلال تیروئید می‌دانند.

 

ایرادات وزن غیرمنتظره

اگر بدون رژیم غذایی و ورزش، تغییر وزن و کاهش وزن سریع مشاهده کردید این می‌تواند نشانه اختلال تیروئید باشد.

در صورت مشاهده‌ی هر یک از موارد بالا بهتر است که در اسرع وقت به پزشک خود مراجعه کنید تا از سلامت کارکرد غده تیروئید خود مطمئن شوید و یا در صورت وجود مشکل هرچه سریع‌تر نسبت به رفع آن اقدام کنید.

 

منبع: نیک استار

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(1 رای, میانگین امتیاز: 5٫00 از 5)
Loading...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه