خانه » سلامت » بیماری ها و راه درمان » لکه های قرمز روی پوست همراه با خارش نشانه چیست و روشهای درمان آن

لکه های قرمز روی پوست همراه با خارش نشانه چیست و روشهای درمان آن

لکه های قرمز روی پوست همراه با خارش به دلایل مختلفی به سراغ شما می‌آید و باید به زودی درمان شود. در کنار اینکه این لکه‌ها زیبایی را از شما می‌گیرد، خارش آن هم بسیار آزار دهنده بوده و شما را کلافه می‌کند.

لکه های قرمز روی پوست همراه با خارش

لکه های قرمز روی پوست همراه با خارش نشانه چیست؟

 

در این بخش درباره اینکه لکه های قرمز روی پوست همراه با خارش نشانه چیست و روشهای درمان آن اطلاعاتی را تقدیم می‌کنیم.

 

لکه های قرمز روی پوست همراه با خارش نشانه چیست؟

این دانه‌های روی پوست ممکن است به خاطر خونریزی داخلی یا پاره شدن مویرگ‌ها باشد. خونریزی موجب ایجاد نقاطی قرمز، صورتی یا قهوه‌ای می‌شود که گاهی به شکل جوش در می‌آید. لکه های قرمز روی پوست همراه با خارش می‌تواند نشانه مشکلات زیر باشد:

  • خون لخته شده زیر پوست
  • خون ریزی شدید از لثه
  • خون ریزی آسان
  • خون ریزی مفاصل
  • خون دماغ بی دلیل
  • خون ریزی شدید در طول پریودی

 

ترومبوسیتوپنی

لکه های قرمز روی پوست همراه با خارش که بر روی قسمت پایین پاها تشکیل می‌شود ممکنست نشانه ترومبوسیتوپنی باشد. ترومبوسیتوپنی به علت مقدار کم پلاکت‌ها در بدن رخ می‌دهد. پلاکت‌ها سلول‌های خونی بی رنگی هستند که به لخته شدن خون کمک می‌کنند. از علل این بیماری می‌توان به مصرف قرصی خاص یا ضعیف بودن سیستم ایمنی بدن یا مشکلی جدی‌تر اشاره کرد.

لکه های قرمز روی پوست همراه با خارش

روشهای درمان لکه های قرمز روی پوست همراه با خارش

 

تنش طولانی مدت

تنش طولانی مدت در موارد مختلف مثلاً در طول زایمان یا حمل سنگینی و … می‌توانید موجب دانه‌های قرمزی روی سینه، گردن و صورت شود. از دیگر دلایل این مورد می‌توان به استفراغ، سرفه شدید یا گریه بیش از حد اشاره کرد.

 

مصرف قرصی خاص

لکه های قرمز روی پوست همراه با خارش همچنین می‌تواند نشانه مصرف برخی قرص‌ها مانند کورتیزون، آسپرین، ناپروکسین، پنیسیلین یا … باشد. پس اگر این لکه‌ها را مشاهده کردید به قرص‌هایی که مصرف کردید هم دقت کنید.

 

زخم یا آفتاب سوختگی

برخی زخم‌ها نیز باعث تشکیل دانه‌های قرمز بر روی صورت یا چشم می‌شوند. از دیگر علل لکه‌های قرمز روی پوست همراه با خارش می‌توان به خفگی، تصادف، گاز گرفتگی و آفتاب سوختگی و … اشاره کرد.

 

گندیدگی

گندیدگی شدید ناشی از مقدار کم پلاکت در خون به دلیل عفونت رخ داده و ممکنست منجر به مرگ شود. در این هنگام مواد شیمیایی ناشی از عفونت وارد خون شده و سبب التهاب و تورم در بدن می‌شود. همچنین گندیدگی ممکنست منجر به شوک و کاهش فشار خون شود که گاهی به مرگ می‌انجامد.

 

حساسیت

دانه‌های قرمز روی پوست می‌تواند از نشانه‌های انواع حساسیت مثل حساسیت پورپورا می‌باشد. بیماری خونی پورپورا موجب تشکیل خون زیر پوست و تشکیل دانه‌های قرمز و کبود خواهد شد.

 

بیماری خود ایمنی

لوپوس و آرتریت روماتوئید و … جزو بیماری‌های خود ایمنی و از نشانه‌های لکه‌های قرمز روی پوست هستند. طبق اطلاعات به‌دست آمده در آرتریت روماتوئید سلول‌های سفید خون به غضروف‌های داخل مفاصل حمله کرده و منجر به تورم، جوش و دانه‌های قرمز می‌شود.

 

خوردن غذاهایی با طبع گرم

خیلی اوقات هم مصرف غذاهایی با طبع گرم می‌تواند باعث قرمز شدن پوست و حتی خارش شدید آن شود. شما می‌توانید بعد آن کمی نوشیدنی یا خوراکی با طبع خنک میل کنید.

 

سوء تغذیه

همچنین یکی دیگر از نشانه‌های دانه‌های قرمز ممکنست کمبود ویتامین ث، ویتامین کا، ویتامین ب مانند ب نه، فولات و ب دوازده باشد. پس به نوع تغذیه خود هم باید دقت کنید.

 

گلودرد استرپتوکوکی

گلودرد استرپتوکوکی نوعی عفونت باکتریایی است که با باکتری استرپتوکوک ایجاد شده و طی آن دانه‌های قرمز بر روی پشت سقف دهان ایجاد می‌شود. از دیگر علایم این بیماری می‌توان به تورم گلو، تورم غدد لنفاوی در گردن و درد گلو در هنگام صحبت کردن، نفس کشیدن و … اشاره کرد.

 

تب مخملک

به گزارش سایت نیک استار دانه‌های قرمز کوچک همراه با تب مخملک منجر به تشکیل جوش‌های قرمز می‌شود. تب بالا، گلودرد، زبان دانه دانه و صورت برافروخته از دیگر علایم تب مخملک به شمار می‌آیند.

 

آکنه (جوش صورت و پوست)

آکنه قرمز یا قهوه‌ای رنگ زخم‌ها و قرمزی پوست هستند که باعث خارش پوست هم می‌شوند.

 

پتشی (لکه ناشی از خون مردگی) Petechiae

نقطه‌های نسبتاً قرمز یا متمایل به ارغوانی روی پوست می‌توانند نشان دهنده‌ی پتشی باشند. ضربه‌ی جسمی، سرفه شدید، و از این دست می‌توانند باعث شوند مویرگها به درونه غشاء مخاطی پوست خونریزی کنند و این ورد موجب قرمز شدن پوست و خارش شدید آن می‌شود.

لکه های قرمز روی پوست همراه با خارش

علت لکه های قرمز روی پوست همراه با خارش

 

فیبروم پوستی

فیبروم‌های پوستی به دلیل تجمع بافتهای نرم بنام فیبروبلاست‌ها رخ داده و به صورت برجستگی‌های کوچک، سفت، قرمز یا قهوه‌ای دیده می‌شوند و در صورت خارش شدید باید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

 

گرانولوم چرکی Pyogenic Granulomas

یکی دیگر از نشانه‌های قرمزی پوست گرانولوم چرکی است. گرانولوم چرکی در نتیجه‌ی رشد بیش از حد مویرگهای خون رخ داده و معمولاً در کودکان دیده می‌شود. اگر چه علت دقیق آن ناشناخته است، اما این عارضه سرطانی نبوده، و به صورت ژنتیکی انتقال نمی‌یابد.

 

آنژیوم گیلاسی Cherry Angioma

آنژیوم گیلاسی مشکلی است که به شکل نقاط بزرگ قرمز روی پوست اتفاق می افتد و به صورت ارثی در خانواده دیده می‌شود.

 

کهیر Hives

کهیر، جوش‌های برآمده‌ی یکدستی روی پوست است که به دلایل مختلف رخ داده و سبب خارش شدید پوستی می‌شود.

 

عرق جوش Heat Rash

هنگامی که غدد عرق مسدود می‌شوند، این دانه‌ها به وجود می‌آیند که موجب قرمز شدن و خارش پوست هم می‌شود. لباس‌های تنگ، چین و چروک در پوست و غیره، از علل این مشکل هستند.

 

بثورات پوشک Diaper Rash

لکه‌های قرمز که بر روی ناحیه‌ی پوشک نوزاد دیده می‌شود و به دلایل مختلفی مانند رطوبت به جا مانده از پوشک، رژیم غذایی، حساسیت، عفونت و یا حتی آنتی بیوتیک رخ می‌دهد.

 

سرخک Measles

سرخک یک عفونت ویروسی است و طی آن چند روز بعد لکه‌های قرمز همراه با خارش روی پوست ظاهر می‌شود و علایمی مانند تب، خستگی، آب آمدن از چشم، گلو درد، و غیره را هم در بر دارد.

 

نیش حشرات

نیش برخی حشرات منجر به نقاط قرمز بر روی پوست شده که همراه با خارش هم هستند.

 

 

درمان لکه های قرمز روی پوست همراه با خارش

لکه‌های قرمز روی پوست روشهای درمان مختلفی دارد، ولی این نکته را تاکید می‌کنیم اگر دیدید خارش آن زیاد است حتماً نزد پزشک بروید.

 

کمپرس آب سرد

کمپرس سرد التهاب و تورم ناشی از لکه‌های قرمز را کاهش می‌دهد. برای اینکار کافیست یک قالب یخ را در دستمال یا نایلون بگذارید و به مدت پانزده تا بیست دقیقه روی لکه‌های قرمز بگذارید. همچنین می‌توانید پوستتان را با آب سرد بشویید.

لکه های قرمز روی پوست همراه با خارش

راه های درمان لکه های قرمز روی پوست همراه با خارش

 

مکمل ها

برخی مکمل‌ها با تجویز پزشک دانه‌های قرمز روی پوست را کاهش می‌دهد. مثلاً پروبیوتیک ها و آنزیم‌های گوارشی دانه‌های قرمز روی پوست که در اثر حساسیت ایجاد شده را کاهش می‌دهند.

 

ویتامین‌ها

برخی ویتامین‌ها مانند ویتامین ث، ویتامین کا، ویتامین د، فولات و ویتامین ب نه تعداد پلاکت‌ها را افزایش داده و تورم را کاهش می‌دهد. ویتامین ث و کورستین اثرات حساسیت را کم خواهد کرد.

 

درمان گیاهی

شما می‌توانید برای درمان لکه‌های قرمز روی پوست از داروهای گیاهی هم استفاده کنید. به عنوان مثال ریشه قاصدک به عملکرد درست کبد و جلوگیری از لخته شدن خون و تشکیل دانه‌های قرمز روی پوست کمک خواهد کرد. همچنین کلرلا و اسپیرولینا دارای خاصیت سم زدایی بوده و مانع تشکیل دانه‌های قرمز می‌شوند. همچنین می‌توانید برای کاهش جریان خون زیر پوست و کاهش دانه‌های قرمز از ریشه نیلوفر آبی، نعناع و ریشه رهمانیا استفاده کنید.

 

هومیوپاتی

به منظور کاهش دانه‌های قرمز می‌توانید از روش درمان هومیوپاتی استفاده کنید. این درمان‌ها شامل استفاده از اسید استیک، کورتیزون، فسفر می‌باشد.

 

دیگر روشهای درمان لکه های قرمز روی پوست

برای درمان لکه‌های قرمز به خاطر پوشک باید نواحی از بدن که پوشک می‌شود را تمیز و خشک کنید. همچنین می‌توانید یک پلاستیک خیلی بزرگ زیر او انداخته و پوشک اش را باز کنید. اگر دیدید مشکل بعد چند روز حل نشد حتماً به نزد پزشک بروید و از هر پمادی که به دستتان می‌آید استفاده نکنید.

استفاده از گیاه آلوئه ورا و مالیدن آن بر روی عرق سوختگی و قرمزی پوست، پوست را خنک کرده و التهاب را کم می‌کند. البته مراقب باشید زخم بازی روی پوستتان نباشد.

اگر لکه‌های قرمز به تازگی پدیدار شده باشند، هر گونه تغییر در مواد غذایی، لوازم آرایشی، لباس‌های شسته شده، صابون و غیره را مورد بررسی قرار دهید.

از آفتاب دوری کنید، گاهی وقت‌ها تابش نور مستقیم به پوست باعث ایجاد لکه‌های قرمز شده است. سعی کنید همیشه بیرون از ضد آفتاب و کلاه و عینک مناسب استفاده کنید.

اسکراب و لایه بردار اسکراب ها به برداشته شدن سلول‌های مرده که باعث بسته شدن منافذ و بدتر شدن لک‌های پوست می‌شوند، کمک می‌کنند.

لوسیون و کرم‌های مناسب پوست هم می‌توانید این لکه‌ها را بهبود دهد. ولی باز هم سعی کنید قبل استفاده از هر چیزی با پزشک مشورت کنید.

طبق اطلاعات به‌دست آمده میوه و سبزی در کمرنگ شدن لکه‌های پوستی مؤثر هستند؛ خوردن مقدار کافی میوه و سبزیجات به ویژه لیمو و خیار را هرگز فراموش نکنید.

شیر سرد را روی پوست خود بمالید و ماساژ بدهید. اسید لاکتیک در شیر پوست را آرام می‌کند.

 

روشهای پیشگیری از لکه‌های قرمز روی پوست همراه با خارش

برخی روشهای پیشگیری از لکه‌های قرمز روی پوست عبارتند از:

برداشتن سنگینی و انجام فعالیت‌های سنگین در هنگام حرکات روده باعث افزایش فشار داخلی و آسیب به رگ‌های خونی و تشکیل دانه‌های قرمز خونی می‌شود.

مصرف غذاهایی که باعث رقیق شدن خون می‌شود را کاهش دهید مانند سیر و پیاز. همچنین از مصرف غذاهای چرب و شیرین فراوری شده بپرهیزید.

از روغن آواکادو یا روغن گردو بر روی پوست استفاده کنید تا الاستیسیته و بافت پوست بهبود یابد و از تشکیل دانه‌های قرمز جلوگیری شود.

 

منبع: نیک استار

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(1 رای, میانگین امتیاز: 5٫00 از 5)
Loading...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه