نگهداری گل سینگونیوم
این گیاه یکی از گیاهان رونده است و در صورتی که شرایط مناسب برای رشد آن فراهم باشد می تواند تا چندین متر نیز رشد کند.

شرایط نگهداری گل سینگونیوم در منزل به همراه روش تکثیر سینگونیوم. در ادامه به خاک، کود، گلدان، نور، دما و آبیاری مناسب برای پرورش این گیاه خواهیم پرداخت. پس با ما همراه باشید.

معرفی گیاه سینگونیوم

نگهداری گل سینگونیوم

نام گیاه: سینگونیوم

نام علمی گیاه:  Syngonium vellozianum

نام انگلیسی گیاه: Syngonium

خانواده گیاه: Araceae

بومی: آمریکای مرکزی

در این قسمت قصد داریم شما را با یکی دیگر از گیاهان زیبای مناسب برای پرورش در منزل آشنا کنیم. نام این گیاه زیبا سینگونیوم است. این گیاه یکی از گیاهان رونده است و در صورتی که شرایط مناسب برای رشد آن فراهم باشد می تواند تا چندین متر نیز رشد کند.

این گیاه روش نگهداری ساده ای دارد و کم توقع است. به گونه ای که به مراقبت زیادی نیاز ندارد و با رعایت چند نکته خاص می توان آن را به سادگی در منزل پرورش داد و از زیبایی آن لذت برد.

در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نگهداری از گیاه سینگونیم در منزل آشنا کنیم. در قسمت بعدی به معرفی نیازهای محیطی این گیاه می پردازیم سپس در ادامه روش نگهداری و پرورش آن را در منزل بررسی می کنیم.

در انتهای مقاله نیز روش تکثیر این گیاه را به شما آموزش می دهیم. اگر علاقمند به داشتن گلدانی زیبا از این گیاه در منزل هستید با ما همراه باشید.

گیاه سینگونیوم با نام علمی  Syngonium vellozianum و نام انگلیسی Syngonium از جمله گیاهان بسیار زیبا و کم توقع و مناسب برای پرورش در منزل است.

این گیاه از جمله گیاهان رونده است و می تواند تا چندین متر نیز رشد کند. شاید برایتان جالب باشید بدانید که این گیاه بیشتر تمایل دارد به صورت افقی رشد کند به همین دلیل پس از مدتی ظاهر زیبای خود را از دست می دهد باید از ساقه های بلند آن برای قلمه زدن استفاده کرد.

این گیاه از خانواده  Araceae است و بومی آمریکای مرکزی می باشد. به دلیل نرم بودن ساقه های این گیاه باید برای آن تکیه گاهی را بسازید تا بتواند روی این تکیه گاه رشد کند چون از جمله گیاهان رونده محسوب می شود.

از لحاظ ظاهری می توان گفت این گیاه شباهت زیادی به فیلودندرون دارد. با این تفاوت که دارای برگ هایی به صورت نوک تیز است و تقریبا به خرگوش شبیه است. به همین دلیل به این گیاه برگ خرگوشی نیز گفته می شود.

این گیاه دارای گونه های  سبز، ابلق، مینیاتوری، صورتی، و قرمز می باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نگهداری و پرورش این گیاه در منزل آشنا کنیم. در قسمت بعدی شما را با نیاز های محیطی این گیاه برای رشد آشنا خواهیم کرد.

خاک مناسب برای نگهداری گل سینگونیوم

خاک مناسب از مهمترین و اولین نیازهایی است که باید در مورد آن صحبت کنیم. به طور کلی دو نوع خاک مختلف برای کاشت گیاهان وجود دارد و می توان آن ها را به دو دسته خاک های سبک و سنگین تقسیم بندی نمود.

حالا به بررسی تفاوت بین این دو نوع می پردازیم. خاک های سنگین به خاک هایی گفته می شود که دارای بافت فشرده هستند و آب از میان آن ها به سختی عبور می کند.

این نوع خاک های دارای تهویه کمتری هستند و از مواد مختلفی نیز تشکیل می شوند. بافت این نوع خاک ها ریز تر بوده و به همین دلیل به خاک های سنگین معروف هستند.

در مقابل خاک های سنگین نوعی دیگری از خاک ها به نام خاک های سبک وجود دارند که دارای بافتی درشت تر هستند. می توانند به راحتی آب را از میان خود عبور دهند و دارای تهویه مناسبی هستند.

انواع مختلف گیاهان برای رشد خود به خاک های متفاوتی نیاز دارند. در مورد خاک مناسب برای رشد این گیاه می توان گفت باید از ترکیب پیت ماس، کمپوست و ماسه استفاده کرد. در واقع می توان گفت این گیاه برای رشد خود به خاک هایی با بافت درشت یا به عبارتی خاک های سبک و دارای زهکشی مناسب نیاز دارد تا بتوانند به خوبی آب را از میان خود عبور دهند.

در این حالت گیاه می تواند رشد مناسبی داشته باشد در غیر این صورت اگر زهکشی مناسبی فراهم نشود به دلیل انباشته شدن آب بین ریشه های گیاه می تواند سبب پوسیدگی ریشه های گیاه شود.

بهتر است برای این گیاه از خاک های اسیدی استفاده شود تا بتواند رشد بهتری داشته باشد. برای تامین مواد مغذی مناسب برای رشد گیاه که ممکن است در خاک موجود نباشند می توانید از کوددهی برای گیاه استفاده کنید. استفاده از کود را باید هر سال در فصل های بهار و تابستان شروع کنید و هر ماه گیاه را با استفاده از کود تغذیه نمایید.

کوددهی را طبق دستور انجام دهید و از کوددهی بیش از اندازه اجتناب کنید زیرا کوددهی بیش از اندازه می تواند سبب سوختن برگ های گیاه شود. کمبود کوددهی نیز می تواند سبب کمرنگ شدن برگ های گیاه و متوقف شدن گلدهی در گیاه شود.

برای رشد مناسب گیاه بهتر است هر دو یا سه سال یک بار گلدان گیاه را با گلدان بزرگتری تعویض کنید. این گیاه رشد سریعی ندارد و نیازی نیست هر سال گلدان گیاه را تعویض نمایید.

آبیاری مناسب برای پرورش گیاه سینگونیوم

آبیاری نیز از مهمترین عواملی است که بر رشد هر نوع گیاهی تاثیر مستقیم دارد. نمی توان تاثیر آبیاری بر رشد گیاه را نادیده گرفت. گیاهان مختلف نیازهای آبی متفاوتی دارند که از این لحاظ با هم متفاوت هستند.

برخی از گیاهان نیاز آبی کمی دارند و باید به صورت هفتگی آبیاری شوند اما برخی دیگر باید روزانه و به تعداد دفعات زیاد آبیاری شوند.

میزان و تعداد دفعات آبیاری برای گیاهان با توجه به تغییر فصل متفاوت است و در فصول سرد سال میزان آبیاری کمتر از فصول گرم سال است.

آبیاری بیش از اندازه برای هیچ نوع گیاهی نه تنها مناسب نیست بلکه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه و زرد شدن برگ های گیاه خواهد شد. پس تنظیم کردن میزان و تعداد دفعات آبیاری از مهمترین شرایطی است که باید برای هر نوع گیاه به درستی رعایت شود تا هم سلامت گیاه حفظ شود و هم طراوت و زیبایی گیاه.

در مورد نحوه آبیاری این گیاه می توان گفت باید بین دو مرتبه آبیاری اجازه دهید تا خاک گلدان خشک شود سپس برای بار بعد گیاه را آبیاری نمایید.

حتما بخوانید  شرایط نگهداری گل پاندانوس یا برگ خنجری در منزل + روش تکثیر و پرورش آن

تا یک هفته نیز می تواند در برابر کم آبی مقاومت کند اما بیشتر از این زمان برگ های گیاه قهوه ای می شوند و این کار می تواند سبب ریزش برگ های گیاه شود.

از طرفی آبیاری بیش از اندازه نیز به دلیل انباشته شدن آب بین ریشه های گیاه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه و در نتیجه نابودی گیاه شود. آبیاری بیش از اندازه می تواند زرد شدن برگ های گیاه را نیز در پی داشته باشد.

نور مناسب برای نگهداری گیاه سینگونیوم

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است.

در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند. مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند.

برخی دیگر از گیاهان فقط نور غیر مستقیم خورشید را برای رشد خود ترجیح می دهند و برخی دیگر از گیاهان سایه پسند هستند.

نگهداری گیاه سینگونیوم

در مورد نور مناسب برای این گیاه می توان گفت از مزایای این گیاه مقاوم بودن آن در برابر کم بودن نور است و همین ویژگی سبب شده است که بتوانید به راحتی این گیاه را در آپارتمان نیز پرورش دهید.

این گیاه برای رشد مناسب خود نیازی به نور مستقیم و زیاد خورشید ندارد و می تواند در مکان هایی با نور کم و فیلتر شده نیز به خوبی رشد کند.

پس در مورد میزان نور دریافتی توسط گیاه نگران نباشد. هر چه میزان نور دریافتی توسط گیاه بیشتر باشد میزان رشد گیاه نیز بیشتر می شود. کم بودن بیش از اندازه نور دریافتی نیز می تواند سبب تغییر رنگ و کم شدن میزان زیبایی برگ های گیاه شود.

دمای مناسب برای نگهداری سینگونیوم

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است.

برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند. در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد.

در مورد دمای مناسب برای رشد این گیاه می توان گفت  درجه سانتی گراد می تواند دمای مناسبی برای گیاه باشد.

در مورد دمای مناسب برای رشد این گیاه می توان گفت دمای هوا برای رشد گیاه در فصل های مختلف سال متفاوت است مثلا در زمستان ها نسبت به کاهش بیش از اندازه دمای هوا واکنش نشان می دهد و مناسب ترین دما برای نگهداری از این گیاه در این فصل 15 درجه سانتی گراد است.

در تابستان های هر سال نیز حداکثر دمایی که گیاه می تواند تحمل کند و صدمه نبیند 21 درجه سانتی گراد است. کاهش بیش از اندازه دمای هوا می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه شود و افزایش بیش از اندازه دمای هوا نیز می تواند سبب سوختن و ریزش برگ های گیاه شود.

نحوه تکثیر سینگونیوم

در این قسمت روش تکثیر گیاه سینگونیوم را بررسی خواهیم کرد.روش های متفاوتی برای تکثیر این گیاه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کاشت بذر و قلمه زدن گیاه اشاره کرد. بهترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه زدن گیاه است. بهترین زمان برای قلمه زدن گیاه هر سال در فصل زمستان و اوایل فصل بهار است.

برای این کار باید به این صورت عمل کنید که با استفاده از یک قیچی باغبانی که قبلا آن را ضد عفونی کرده اید قلمه هایی را به طول تقریبا 8 تا 10 سانتی متر از نوک ساقه های گیاه جدا کنید. دقت داشته باشید که باید قلمه های گیاه را به صورت اریب برش بزنید.

باید برگ های انتهایی قلمه را از گیاه حذف کنید و فقط دو یا سه برگ بالای قلمه ها را باقی بگذارید زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه کاهش می یابد.

پس از برش دادن قلمه های گیاه بهتر است برای اینکه سرعت ریشه زایی قلمه ها افزایش یابد آن ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان هایی مناسب بکارید.

می توانید بدون فرو بردن قلمه های گیاه در هورمون ریشه زایی هم قلمه های گیاه را در گلدان بکارید اما در این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه در مقایسه با استفاده از هورمون ریشه زایی کمتر می شود. می توانید هر 5 یا 7 قلمه را در یک گلدان بکارید.

بهترین ترکیبی که می توانید قلمه ها را در آن بکارید ترکیبی از ماسه، خاک و خاکبرگ و یا پیت موس ، شن و پرلایت است. برای آن ها رطوبت مناسب را ایجاد نمایید.

برای تامین رطوبت مناسب برای رشد گیاه بهتر است روی سطح گلدان ها را با نایلونی شفاف بپوشانید و برای اینکه تهویه مناسب برای قلمه های گیاه فراهم شود می توانید روی سطح نایلون را سوراخ های کوچکی ایجاد کنید.

برای قلمه های باید خاکی را فراهم کنید که مرطوب باشد برای این کار پس از کاشت باید با استفاده از اسپری گلدان ها را آبیاری نمایید.

قلمه ها را برای اینکه بتوانند سریع تر رشد کنند باید در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید. نور مستقیم خورشید می تواند سبب صدمه دیدن قلمه های گیاه شود.

بعد از اینکه شرایط مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم کردید حدود چهار تا شش هفته زمان نیاز است تا قلمه های گیاه بتوانند ریشه زایی داشته باشند.

پس از ریشه زایی قلمه ها باید نایلون را از روی سطح گلدان بردارید و با استفاده از کود های مناسب گیاه را تغذیه نمایید. پس از گذشت چهار تا پنج ماه از زمان ریشه زایی قلمه ها می توانید گلدانی را که قلمه های گیاه در آن قرار دارند عوض کنید و قلمه های گیاه را در گلدان جدیدی بکارید.

 

منبع: نیک استار

مطالب پیشنهادی
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 2 =

همچنین بخوانید
گل ابری یک گیاه زینتی زیبا و محبوب است که به دلیل شکوفه‌های زرد، آبی و بنفش متنوع خود، جذابیت خاصی به باغ‌ها و بالکن‌ها اضافه می‌کند. این گل دارای رشد سریع و مقاومت به شرایط آب و هوایی مختلف است که آن را به انتخاب مناسبی برای عاشقان گل و گیاه تبدیل می‌کند.