تبلیغات بنری
خانه » آشپزی » انواع نوشیدنی » طرز تهیه آبجو با دلستر تلخ و قرص مخمر در منزل
بند انداز دستی اسلیککیف آرایش رول ان گو Roll N Go

طرز تهیه آبجو با دلستر تلخ و قرص مخمر در منزل

طرز تهیه ابجو با دلستر تلخ

طرز تهیه ابجو با دلستر تلخ و قرص مخمر در منزل : این آموزش را برای مبتدیان و یا کسانیکه محل مناسب برای تهیه آبجو از مرحله اول تهیه مالت را ندارند، توصیه می‌شود و شاید ساده‌ترین راه تهیه آبجو باشد هرچند کنترل طعم آن زیاد در دست شما نیست و بستگی به نوع مواد اولیه مصرفی در کارخانه تهیه کننده دارد.

طرز تهیه آبجو با دلستر تلخ و قرص مخمر

طرز تهیه ابجو با دلستر تلخ و قرص مخمر – طرر ساخت نوشیدنی آبجو

 

مواد لازم جهت درست کردن آبجو

ماءالشعیر 10 بطری شیشه‌ ای تلخ (حجم کلی ماءالشعیر نباید از 7.5 لیتر بیشتر باشد).

شکر حداقل 150 گرم (شکر قهوه ای استفاده شود بهتر است).

مخمر آبجو 5 گرم یا 5 قرص مخمر آبجو (توصیه می‌شود اگر از این نوع مخمر آبجو در اختیار ندارید، از بکار بردن قرص‌های دیگر و یا قرص در معرض هوا قرار گرفته (سر باز = فله‌ای) خودداری کرده و بجای آن از مخمر کیک یا نانوائی استفاده کنید).

آب جوشیده و خنک شده نصف لیوان یا از همان مالت مایع (ماءالشعیر) نیز می‌توان بجای آب استفاده کنید.

طرز تهیه ابجو با دلستر تلخ

شکر قهوه ای – طرز تهیه آبجو با دلستر تلخ و قرص مخمر

 

ابزار مورد نیاز جهت تهیه آبجو

بشکه پلاستیک یا شیشه‌ ای تمیز و خشک شده ده لیتری دو عدد

(برای این میزان کاربرد کل من آب با درب نسب تا گشاد سفارش می‌شود ولی اگر کل من در اختیار نداشتید بشکه پلاستیک معمولی را در محفظه‌ ای از خاک اره (برای ایجاد عایق حرارتی) استفاده کنید و اگر خاک اره در دسترس نبود، دور و اطراف بشکه را با پارچه یا پتوی پشمی یا هر نوع عایق حرارت بپوشانید یا ساده‌ ترین آنکه بشکه را در محیطی بدون جریان هوای سرد و با درجه 20 تا 25 درجه سانتی‌ گراد حرارت به‌طور دائم نگهدارید.)

تشتک

لوله پلاستیک برای سیفون کردن

همزن (ملاقه دسته بلند پلاستیکی)

آب سنج

جوراب مستعمل و تمیز نایلون

دفتر یادداشت وقایع با ذکر تاریخ

طرز تهیه آبجو با دلستر تلخ

طرز تهیه ابجو با دلستر تلخ و قرص مخمر

 

مواد افزودنی

توجه (این مواد اختیاری و بستگی به ذائقه و امکانات تهیه شما دارد).

از آنجا که آبجو انواع مختلف دارد و گروه بندی آنها روش تولید آنها نیز هست، لازم میدانم فعلاً در مورد لاگر و آیل توضیحی بدهم. لاگر با طعم رازک است که تلخی آبجو لاگر نتیجه آن ست. آبجو آیل نمونه دیگری است که رازک به آن نمی‌زنند و یا خیلی کم می‌زنند و قدری شیرین است.

 

مواد زیر فقط برای خوش طعم کردن و معطر کردن آبجو بکار می‌رود. کاربرد یکی از مواد زیر اختیاری است.

1- رازک خشک دو گرم (Hop) – اگر تهیه آن مقدور نبود ناراحت نباشید بدون رازک، مسلماً آبجو لاگر (Lager) به‌دست نمی‌آید ولی حتماً (Ale) یا آبجو معمولی به‌دست می‌آید.

یا:

2- یک لیوان (یا نصف لیوان بستگی به غلظت عرقیات مفرح دارد) عرق بیدمشک یا زیره یا کاسنی.

یا:

3- شکر مصرفی لازم را بدون آب در ماهیتابه تمیزی ریخته و با حرارت کم آن را کارامل کنید (برشته کردن) در این روش طعم آبجو قدری طعم کاراملی (شکر سوخته) خواهد داشت.

 

 

طرز تهیه آبجو

ابتدا کلیه ابزار مصرفی را کاملا شسته و ضد عفونی کنید.

1- شکر را با نصف لیوان آب (یا ماءالشعیر) در ظرفی ریخته، روی حرارت ملایم قرار دهید و هم بزنید تا شکر کاملا حل شود و بگذارید خنک شود (می‌توانید از شکر کارامل استفاده کنید).

2- مخمر را با دو ق.غ. شکر در لیوان ریخته و با کمی آب یا مالت مایع کاملا حل و فعال کنید.

3- شیشه های خریداری و آماده را در لگن یا طشت یا سینک ظرف‌شوئی پر از آب گرم به مدت نیم ساعت بگذارید تا ماءالشعیر درون شیشه‌ ها بین 40 تا 50 درجه سانتی‌گراد گرم شود.

4- درب شیشه‌ ها را باز کنید و محتویات را درون ظرف اول تخمیر بریزید، شکر و مخمر حل شده را به بشکه اضافه کنید و با ملاقه هم بزنید و با پارچه تمیز ولی مرطوبی سر بشکه را پوشانده و درب طرف تخمیر را طوری بگذارید که اجازه خروج گاز اکسید کربن را داشته باشد. یادداشت کنید. شیشه‌ ها را شسته و واژگون قرار دهید. این روش را روش تخمیر باز می‌ نامند و اگر در محیطی سالم و تمیز و عاری از آلودگی هوا انجام شود نتیجه خوب می‌دهد ولی اگر به آلودگی در هوای اطراف به شک دارید بهتر است از بشکه تخمیری دربسته و قفل هوا استفاده کنید.

5- معمولاً از روز سوم (بستگی به درجه حرارت محیط و مرغوب بودن ماءالشعیر و مخمر دارد) سطح بالای مایع در ظرف تخمیر را کف فراوانی فرا می‌گیرد. اگر مقدار کف از سطح مایع آبجو بیش از سه یا چهار سانتیمتر بود روزی یک‌ بار کف‌های سطحی را با ملاقه خارج کنید. نیازی به هم زدن نیست. بگذارید طبیعت وظیفه خود را به نحو اکمل ایفا کند. کف کردن حاصل تخمیر شدن شیرینی مالت وز و ساکاروز به الکل است و نشانه آن نیز کف کردن فراوان در سطح ظرف تخمیر و چیزی نیست جز گاز اکسید کربن. هر بار پارچه تمیز را روی درب ظرف تخمیر گذاشته و درب را روی سر ظرف قرار دهید (محکم نکنید). اگر رنگ کف حاصل حتی قهوه‌ ای یا تیره رنگ هم باشد نگران نباشید. (در مورد بشکه دربسته و استفاده از قفل هوا چنین عملی اتفاق نخواهد افتاد ولی تخمیر با سرعت زیاد انجام خواهد شد)

 

طرز تهیه ابجو با دلستر تلخ

طرز تهیه آبجو با دلستر تلخ و قرص مخمر

 

6- بین 12 تا 15 روز این عمل را تکرار کنید (گاهی کمتر از 12 روز و تا حد 7 روز نیز کاهش می‌یابد و اگر کف حاصل بالاتر از حد معمول رسید این عمل را روزی دو یا سه بار انجام دهید و اگر از روش بشکه سر باز پیروی می‌کنید از تمیزی پارچه در بند متوجه خواهید شد).

7- پس از تخمیر اولیه (فروکش کردن تخمیر مایع آبجو) با کمک لوله پلاستیک محتویات درون بشکه را با ملایمت به ظرف دوم تخمیر سیفون کنید. دقت کنید با رسوبات ته ظرف اول تماس حاصل نکنید و رسوبات دست نخورده بماند و وارد بشکه دوم نشود. در غیر این صورت آبجو حاصل کدر خواهد ماند و صاف کردن آن نیاز به مواد شیمیائی دارد. از جوراب نایلون زنانه تا حدی می‌توان برای جلوگیری از ورود ذرات معلق استفاده کنید. شیرینی مایع را سنجش کنید. ظرف‌های استفاده شده را کاملا بشویید و خشک کنید.

7-1 – این مرحله اختیاری است و می‌توانید مواد افزودنی را برای طعم آبجو اضافه کنید. (غیر از شکر کارامل)

8- پس از حدود 5 روز با استفاده از لوله پلاستیک محتویات ظرف تخمیر دوم را به درون شیشه‌ ها سیفون کنید. از جوراب نایلون زنانه برای جلوگیری از ورود ذرات معلق استفاده کنید. تا 2 سانتیمتری سر شیشه را از آبجو پر کنید. با دستگاه تشتک زنی درب شیشه‌ها را محکم کنید. ظرف‌های استفاده شده را کام لا بشویید و برای بار دیگر خشک کنید. یادداشت مشاهدات و حالات فراموش نشود.

8-1 – یکی از شگردهایی که می‌توان برای بالا رفتن کربن موجود در آبجو و در نتیجه کف کردن بیشتر در هنگام ریختن در لیوان انجام داد، روشی است که در بعضی از کارخانجات بکار می‌رود. در این روش که باید با دقت و وسواس زیاد انجام شود و حتماً نیاز به ترازوی حساس برای اندازه گیری دقیق دارید، اضافه کردن مقداری شکر در شیشه و قبل از شیشه کردن آن است.

حجم گاز کربنیک حاصل از تخمیر شکر درون شیشه برای آیل هندی باید بین 1.5% تا 2.3% حجم آبجو بوده و زیادتر از آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. برای رسیدن به چنین هدفی به 41 گرم شکر برای 7.5 لیتر آبجو نیاز دارید که به‌ طور مساوی بین تمام شیشه‌ ها تقسیم شود.

باز هم تاکید می‌کنم اضافه کردن شکر به دلخواه شما (به کسی بر نخورد که همه ما قدری اهل افراط و تفریط هستیم) به‌زعم اینکه تصور کنیم شکر زیادتر باعث بهتر شدن و گازدارتر شدن آبجو می‌شود (که اصلاً چنین نیست) نتیجه‌ ای غیر از ترکیدن شیشه آبجو ندارد.

9- مرحله سوم تخمیر که دوران تخمیر با آرامش است و به دلیل عدم نفوذ یا خروج هوا در شیشه‌ های تشتک زده انجام می‌شود و حبابی مشاهده نخواهد شد. در این مرحله شیشه آبجو را در محلی بسیار خنک قرار دهید تا فعل و انفعالات شیمیائی تا حدی راکد بماند. این دوران حدود دو هفته است و پس از این مدت آبجو کاملا آماده مصرف است. قبلاً آن را خنک کنید.

 

منبع: نیک استار

این محتوا لایق چه امتیازی است؟ امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره (35 votes, average: 4٫09 out of 5)

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. سلام .
    آیا میشه بعد درست شدن آبجو بهش اسانس داد تا طعم و بوی بدش کمتر شود و کمتر کردن بوی آن مهمتر است؟

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمامی حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت نیک استار می باشد کپی برداری از مطالب فقط و فقط با درج لینک منبع بلامانع است در غیر این صورت حرام است. طراحی شده توسط پارس تمز