خانه » سلامت » ورزش و سلامت » حرکات ورزشی مضر برای دیسک کمر و کمر درد که نباید انجام دهید

حرکات ورزشی مضر برای دیسک کمر و کمر درد که نباید انجام دهید

ورزش های مضر برای دیسک کمر و کمر درد

ورزش کردن ازجمله عادات خوب ما انسان‌ها می‌باشد که می‌تواند ضامن سلامتی فرد باشد. وقتی سخن از ورزش کردن به میان می‌آید شاید کمتر کسی به فکر آسیب‌هایی که ممکن است در اثر ورزش کردن برای فرد اتفاق افتد، باشد. اثرات مفید ورزش بر همه ما آشکار است اما باید توجه داشته باشیم که ورزشی برای ما مفید است که اولاً بر اساس ساختار عضلانی و اسکلتی بدن انجام شود و همچنین با در نظر گرفتن محدودیت‌هایی که ممکن است در بعضی افراد وجود داشته باشد انجام شود.

یکی از مشکلاتی که ممکن است در برخی افراد وجود داشته باشد هرنی دیسک یا به زبان عامیانه دیسک کمر است که امروزه سن ابتلا به این بیماری کاهش‌یافته است. دیسک کمر به پارگی یا بیرون‌زدگی صفحه بین مهره‌ای در ستون فقرات گفته می‌شود. اگر این صفحه پاره شود یا بیرون بزند به اعصاب ستون فقرات فشار وارد می‌کنند و درنتیجه درد زیادی ایجاد خواهد کرد که این درد معمولاً در قسمت پایین کمر می‌باشد. اما ممکن است در برخی موارد در بالای کمر گردن و یا پا هم اتفاق بیفتد.

ورزش های مضر برای دیسک کمر

ورزش های مضر برای دیسک کمر و کمر درد که نباید انجام دهیم

همه‌چیز می‌تواند در اثر بلند کردن یک جسم سنگین از روی زمین شروع شود و تا آخر عمر فرد را دچار دردهای جبران‌ناپذیری بکند. در برخی موارد روز برای مبتلایان استراحت مطلق تجویز می‌شود. بدیهی است که در این مدت نباید فردی هیچ ورزشی بکند.

اما در حالت کلی افراد مبتلابه دیسک کمر باید از برخی ورزش‌ها پرهیز کنند. این به این معنا نیست که نباید هیچ ورزشی انجام دهند. در این مقاله قصد داریم تعدادی از ورزش‌هایی را که برای افراد مبتلابه دیسک کمر بسیار مضر است برای شما نام ببریم.

 

 تمرین با دستگاه پرس پا

ورزش های مضر برای کمر درد

پرهیز از ورزش های مضر برای دیسک کمر و کمر درد که به کمر آسیب می رسانند.

پرس پا دستگاهی است که وزنه‌هایی دارد و فرد ورزشکار دراز می‌کشد و با پا وزنه‌ها را به‌طرف بالا یا بیرون فشار می‌دهد. این ورزش علاوه بر اینکه اوضاع را بدتر می‌کند می‌تواند موجب بیرون‌زدگی یا فتق دیسک کمر شود.

 

حتما بخوانید  آیا دیسک کمر خوب میشود و علائم دیسک کمر چیست؟

تمرینات چرخشی

فتق دیسک اغلب در قسمت پایین کمر ایجاد می‌شود و در سمت پایین ستون فقرات بالای لگن رخ می‌دهد؛ بنابراین حرکات چرخشی علاوه بر تشدید کردن دیسک کمر می‌تواند باعث بروز فتق دیسک نیز شود. ورزش‌هایی که در آن‌ها نیاز دارید تا کمر خود را چرخش دهید مانند ورزش‌هایی که در آن‌ها تمرینات شکمی با توپ طبی انجام می‌دهید یا بعضی از حرکات یوگا نیز می‌تواند برای دیسک کمر بسیار مضر باشد.

 

ورزش با استفاده از دستگاه ساق پا ایستاده

این دستگاه برای تقویت عضلات ساق پا استفاده می‌کنند اما گاهی موقع تمرین و روی شانه‌های شما می‌افتند و باعث می‌شود که فشار زیادی بر ستون فقراتتان وارد شود که برای افراد مبتلابه دیسک کمر بسیار مضر است.

 

دراز نشست

ورزش های مضر برای دیسک کمر

پرهیز از ورزش های مضر برای دیسک کمر و کمر درد که به کمر فشار می آورند

وقتی‌که مستقیم از حالت خوابیده به‌صورت ناگهانی بلند می‌شوید فشار بسیار شدیدی روی ستون فقرات شما وارد می‌شود مخصوصاً اگر ستون فقرات شما ضعیف باشد. می‌توان جای دراز نشست از تمرینات نیمه نشسته استفاده کنید.

 

بارپی

ورزش های مضر برای دیسک کمر

ورزشهای آسیب رسان یا ورزش های مضر برای کمر درد و دیسک کمر را بشناسید

بارپی تمرینی است که برای سوزاندن کالری بیشتر انجام می‌شود و قدرت عضلانی بدن شما در پی این تمرین تقویت می‌شود اما اگر شما دچار کمردرد هستید پیشنهاد می‌شود که از انجام این حرکت دوری‌کنید چراکه بارپی بیشتر عضلات بدن شمارا درگیر می‌کند و همچنین دارای حرکاتی مانند پرش سریع است؛ که این حرکات برای افرادی که دچار کمردرد هستند مضر است.

 

ورزش با استفاده از دستگاه داخل ران

ورزش های مضر برای دیسک کمر

شناخت ورزش های مضر برای دیسک کمر و کمر درد که آسیب پذیراند

این دستگاه وسیله‌ای است که هنگام فشردن وزنه‌ها به هم یا دور کردن شان از هم به ستون فقرات شما فشار وارد می‌کند. اگر می‌خواهید با استفاده از این دستگاه روی پاهای خود کارکنید بهتر است به‌جای آن از الیپتیکال، دوچرخه ثابت یا تردمیل استفاده کنید.

 

بلند کردن وزنه

ورزش های مضر برای دیسک کمر

حرکات ورزشی یا ورزش های مضر برای دیسک کمر و کمر درد را بشناسیم

اگر قصد دارید با وزنه ورزش کنید بدانید که خم شدن برای برداشتن آن و برگرداندن آن سر جای خود به ستون فقرات شما شوک وارد می‌کند. بالا آوردن وزنه درصورتی‌که شما در حالت درازکش باشید هم می‌تواند باعث درد شود از خم شدن به جلو و بلند کردن وزنه خودداری کنید. در حین انجام تمرینات بدن‌سازی بهتر است حرکات آرام و کنترل‌شده داشته باشید و پیش از انجام آن‌ها یاد بگیرید که به روش درست حرکات را انجام دهید.

 

حتما بخوانید  چند عادت بد در مسافرت که موجب کمر درد می شود

ددلیفت

یکی از مشکلات حرکتی می‌تواند این باشد که در هنگام خم شدن به سمت جلو برای بلند کردن یک وسیله به پایین کمرتان به سمت بیرون انحنا دهید. هرچند ممکن است خود متوجه این امر نشوید. توجه داشته باشید که ددلیفت نیاز دارد تا یک مکانیسم کامل اجرا شود که حتی اگر به‌صورت کاملاً درست همان را اجرا کنید فشار بسیار زیادی روی دیسک شما وارد خواهد کرد.

 

دویدن

دیسک‌های کمر نقش جذب‌کننده و تولیدکننده فشارهایی را دارند که به کمر شما وارد می‌شود. هنگام دویدن به‌صورت مکرر به کمر شما فشار و ضربه وارد می‌شود که این امر به‌خودی‌خود باعث افزایش فشار و ضربه به دیسک‌های کمر تا ن خواهد شد.

دویدن معمولاً باعث فتق دیسک کمر می‌شود اما اگر فرد دونده مشکل دیسک کمر داشته باشد می‌تواند با دویدن اوضاع آن را بدتر کند و یا سایر دردها در کمر او ایجاد شود؛ بنابراین توجه شود تا بعد از فتق دیسک پیش از شروع دویدن پیاده‌روی تند یا پیاده‌روی انجام دهید و به‌صورت خیلی آرام و آهسته دویدن را سرعت ببخشید تا هم عضلات اطراف دیسک شما قوی‌تر شوند و هم بتوانید آسان‌تر بدوید.

 

ورزش حرکتی صبح‌به‌خیر هالتر

این حرکت می‌توانند برای فردی که مشکل دیسک کمر ندارد هم مضر باشد. این ورزش به حالتی است که وزنه‌ها را روی شانه‌های خود قرار می‌دهید و از باسن به سمت جلو خم می‌شوید تا سینه‌هایتان به زمین پرت شوند و هم‌زمان ستون فقرات و پاهای شما صاف بمانند. این ورزش به دلیل اینکه فشار زیادی به پایین کمر و لگن می‌تواند مشکل‌ساز باشد.

 

حرکت کشش پای صاف یا کشش عضله همسترینگ

حرکاتی که در آن شما باید پاهای خود را مستقیم به‌صورت کشیده دربیاورید به نسبت حرکاتی که در آن‌ها پاهای شما خمیده هستند فشار بیشتری به ستون فقرات وارد خواهند کرد. تا هنگامی‌که عضلات پشت و کمر خود را تقویت نکرده‌اید از انجام این تمرینات بپرهیزید.

البته مبتلایان به دیسک کمر نباید به‌طورکلی از ورزش غافل شوند. می‌توانند از ورزش‌های هوازی آرام شروع کنند وزن خود را کاهش دهند و رفته‌رفته آمادگی و استحکام عضلات خود را بیشتر کنند و با مشورت پزشک حرکات ورزشی مناسب خود را انجام دهند.

 

منبع: نیک استار

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(25 رای, میانگین امتیاز: 3٫56 از 5)
Loading...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه

هفده − 4 =