خانه » سلامت » بیماری ها و راه درمان » ۱۷ ماسک مخصوص جهت از بین بردن لکه های قهوه ای صورت + نکات پیشگیری

۱۷ ماسک مخصوص جهت از بین بردن لکه های قهوه ای صورت + نکات پیشگیری

برطرف كردن لكه هاي قهوه اي صورت

۱۷ ماسک برای از بین بردن لکه های قهوه ای صورت به همراه نکات مهم جهت پیشگیری و جلوگیری از لک صورت – رفع لکه های قهوه ای و تیره صورت با ماسک های گیاهی و طبیعی در طب سنتی

ماسک برای لکه های قهوه ای صورت

ماسک برای لکه های قهوه ای صورت

ملاسم نوعی اختلال رنگ‌دانه پوستی به شکل لکه‌های پوستی تیره است که به شکل لکه‌های قهوه‌ای یا پررنگ در خانم‌ها ایجاد می‌شود و دلیل ایجاد آن اغلب تغییرات فیزیولوژیکی مانند حاملگی و یا حتی یائسگی می‌باشد. که در دوران یائسگی دلیل عمده آن اختلالات تخمدانی است. لکه پوستی که در اثر ملاسم به وجود میآیند نوعی حالت اکتسابی شایع است که در نواحی از صورت که در معرض تابش آفتاب یا نور خورشید هستند، در اثر حاملگی و یا بیماریهای اندوکربن تشدید می‌شوند.

رنگ‌پذیری پوست به کارتنوئیدها، هموگلوبین و ملانوسیت ها بستگی دارد. بیشترین تأثیر را ملانین بر روی رنگ پوست می‌گذارد. تغییر رنگ پوست به دو صورت می‌باشد یا این تغییر رنگ ذاتی و ژنتیکی و یا این تغییر اکتسابی است که در اثر برخورد با نور خورشید به وجود می‌آید. در قسمت‌های مختلف بدن به دلیل تراکم ملانوسیت ها یا سلول‌های ملانین این تغییر رنگ متفاوت است در اثر تحریکات بیرونی و درونی و زیادشدن سلول‌های رنگ‌سازی لک‌های پوستی روی قسمت مختلف پوست ایجاد می‌شوند. عواملی که در ایجاد این لکه‌ها نقش دارند اختلالات ژنتیکی، داروها، تغذیه و سوء تغذیه، اختلالات هورمونی، بدخیمی‌های پوستی، بارداری، عفونت‌های موضعی، مواد شیمیایی و داروها هستند.

رفع لکه های قهوه ای قارچی روی پوست

رفع لکه های قهوه ای روی پوست

 

لکه‌های پوستی به دلیل اینکه روی پوست صورت ایجاد می‌شوند بر روی ظاهر افراد تأثیر میگذارند در بسیاری موارد به‌خصوص در بانوان مشکل‌ساز است و تابه‌حال داروهای بسیار زیادی برای رفع یا کاهش آن‌ها استفاده‌شده که اغلب به دلیل عوارضی که روی پوست فرد ایجاد میکنند محدودیت مصرف دارند. بنابراین استفاده از مواد طبیعی و ماسک‌های گیاهی دارویی برای از بین بردن یا کاهش این لکه‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد.

 

ماسک برای لکه های قهوه ای صورت

در این بخش از مجله پزشکی نیک استار قصد داریم به بررسی ۱۷ نوع ماسک صورت که با استفاده از مواد طبیعی ساخته می‌شود برای درمان لکه های قهوه ای صورت و در از بین بردن یا کمرنگ کردن این لکه‌ها مؤثر هستند بپردازیم با ما همراه باشید.

 

۱٫ ماسک پیاز و سرکه برای از بین بردن لکه‌های کبدی یا پیری

پیاز را از وسط به دو نیم تقسیم کنید و با استفاده از هاون آن را کاملاً بسابید. آن را داخل مخلوط کن بریزید و به آن سرکه سیب اضافه کنید. توجه داشته باشید که حتماً از سرکه طبیعی استفاده کنید. این دو ماده را کاملاً باهم مخلوط کنید تا ترکیب یکنواختی به دست بیاید سپس این ترکیب را با استفاده از پنبه روی لکه‌های پوست خود بمالید.

 

۲٫ ماسک سیب‌زمینی

سیب‌زمینی خام تأثیر خوبی روی روشن شدن پوست دارد و می‌تواند لکههای پوستی را از بین ببرد. برای این کار کافی است که یک عدد سیب‌زمینی را رنده کنید آن را صاف کنید و آبی که از این صاف کردن به‌دست‌آمده است را روی پوست خود بمالید. این کار باعث سفید شدن پوست می‌گردد.

 

۳٫ ماسک روغن کرچک

هر شب اندکی روغن کرچک روی لکه های قهوه ای پوست صورت خود بمالید و صورتتان را با استفاده از یک باند ببندید تا روغن به بالش یا رختخواب شما مالیده نشود. دو تا سه هفته این کار را انجام دهید تا نتیجه آن را ببینید.

 

۴٫ ماسک شیر

شیر ترشیده دارای اسیدلاکتیک است که می‌تواند به از بین بردن لکه های قهوه ای پوست کمک کنند. بنابراین اگر شیر شما ترشید می‌توانید به‌جای دور ریختن آن را روی صورت خود بمالید.

 

۵٫ ماسک برگ نعنا و ریحان

حدود ۱۰۰ گرم برگ نعناع و ریحان خرد و پودر شده را باهم مخلوط کنید و کمی پودر زردچوبه و آب گل محمدی به آن اضافه کنید تا خمیر یکدستی ایجاد شود. سپس از این مخلوط یک روز در میان و به مدت دو هفته روی صورت خود استفاده کنید و هر بار پس از یک ربع صورت خود را با آب ولرم بشویید.

 

۷٫ آب‌لیمو

لیمو  به دلیل اینکه دارای اسیدسیتریک است یک روشن‌کننده پوستی قوی می‌باشد. اندکی آب خیار، آبلیمو و گلاب را باهم مخلوط کنید و هرروز روی پوست صورت خود بمالید. همچنین می‌توانید از ترکیب آب‌لیمو و عسل برای این کار استفاده کنید و نتیجه آن را ببینید. با قرار دادن ترکیب اندکی آبلیموی تازه و سیر رنده شده پیاز قرمز به تعداد نامحدود دو بار در روز و ۶ تا ۷ هفته می‌توانید از شر لکه‌های قهوه‌ای روی پوست دست و صورت و کمر و همچنین جای جوش‌ها خلاص شوید.

 

حتما بخوانید  خواص روغن سیاه دانه برای پوست صورت، لک و جوش صورت، ریش و سبیل

۸٫ ماسک آلوئه ورا

ماسک برای از بین بردن لک های قهوه ای صورت

ماسک برای از بین بردن لک های قهوه ای صورت

آلوئه ورا  نیز یکی از گیاهانی است که از قدیم به‌عنوان یک روشن‌کننده پوست طبیعی شناخته شده است و می‌تواند به‌سادگی لکه‌های پوستی را از بین ببرد و یا شدت رنگ‌دانه‌های پوستی را کم کند و باعث کمرنگ شدن لکه‌ها شود. الوئه ورا همچنین می‌تواند لکه‌های سرسیاه را نیز از روی پوست شما حذف کند. کافی است ژل موجود در این گیاه را روی لکه‌های صورت خود بمالید و پس از چند دقیقه صورت خود را بشوید.

 

۹٫ ماسک جو

استفاده از مخلوط جو و دوغ نیز باعث از بین رفتن لکه‌های پوست می‌شود. دوغ و جو به دلیل لایه‌برداری ملایم پوست به آن‌ها روشنی می‌بخشد و لکه های قهوه ای را کمرنگ‌تر میکند.

 

۱۰٫ ماسک ماست ترش و زردچوبه

رفع لکه های قهوه ای صورت با ماسک

رفع لکه های قهوه ای صورت با ماسک

ماست ترش نیز یکی دیگر از درمان‌های خانگی برای از بین بردن لکه‌هایی که به دلیل تابش آفتاب روی پوست شما ایجاد شدند. هرگاه حس کردید که این لکه‌ها زیاد شده‌اند می‌توانید ماست ترش و اندکی زردچوبه را باهم ترکیب کرده و این مخلوط را ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پوست خود قرار دهید. و صورت خود را بشویید و این کار را چندین بار در هفته تکرار کنید.

 

۱۱٫ ماسک بادام

بادام یکی از منابع غنی ویتامین e می‌باشد که در حذف لکه پوستی مؤثر است می‌توانید چند عدد بادام را آسیاب کنید و آن را با روغن چوب صندل مخلوط‌کنید و ماسک به وجود آمده را روی لکه‌های پوست خود قرار دهید . این روش را تکرار کنید.

 

۱۲٫ ماسک سفیده تخم‌مرغ و بادام

درمان لکه های قهوه ای روی پوست بدن

درمان لکه های قهوه ای روی پوست بدن

دو عدد بادام را پوست بکنید و آن را رنده کنید. سپس آن را با یک عدد سفیده تخم‌مرغ و نصف قاشق غذاخوری آب‌لیمو ترش مخلوط‌کنید و تا یکنواخت شود. سپس آن را روی پوست صورت خود بمالید و بگذارید تا خشک شود. بهتر است وقتی این ماسک روی پوست صورتتان است حرف نزنید و نخندید تا روی پوست صورتتان چروک نیفتد. پس از حدود ۱۰ دقیقه با آب خنک صورت خود را بشویید و خشک‌کنید به مدت ۱۰ روز هرروز یک‌مرتبه این کار را انجام دهید.

 

۱۵٫ ماسک عسل

می‌توانید روزی یک‌بار و هر بار به مدت ۱۵ دقیقه از ترکیب عسل و زعفران سابیده شده روی لکه‌های صورت خود استفاده کنید.

برطرف كردن لكه هاي قهوه اي صورت

برطرف كردن لكه هاي قهوه اي صورت

 

۱۶٫ ماسک دارچین و عسل

یک قاشق غذاخوری پودر دارچین را با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید و هرروز پس از بیدار شدن از خواب و قبل از صبحانه آن را روی پوست صورت خود بگذارید و پس از ۲۰ دقیقه بشویید این کار باعث می‌شود که لکه‌ها سریع‌تر و آسان‌تر از بین بروند.

 

۱۷٫ ماسک عسل و سرکه

اندکی  عسل و سرکه سفید یا قرمز را باهم ترکیب کنید و آن را روی صورت خود قرار دهید این ماسک همچنین به برطرف کردن لکه حاصل از کبودی زیر چشم نیز کمک می‌کند. فقط مراقب باشید که عسل و سرکه به داخل چشم شما نفوذ نکند.

 

 

روشهای پیشگیری و جلوگیری از لک صورت

لکه‌های پوستی در برخی موارد قابل‌پیشگیری هستند اما اگر علت ایجاد آن‌ها اختلالات ژنتیکی و یا کک‌ومک‌های مادرزادی باشند نمیتوان از آن‌ها پیشگیری کرد.

همچنین لکه‌ها دو نوع عمقی و سطحی دارند که نوع سطحی آن بیشتر و بهتر به درمان پاسخ می‌دهد.

 

عدم مصرف قرص‌های ضدبارداری

به دلیل اینکه مصرف قرص‌های ضدبارداری یکی از دلایل ایجاد این لکه‌هاست می‌توان با عدم استفاده از آن‌ها به جلوگیری از بروز این لکه‌ها کمک کرد.

 

تابش آفتاب

تابش آفتاب دلیل دیگری بر ایجاد لکه‌های پوستی است. بنابراین استفاده از ضد آفتاب مناسب پوست با spf مناسب می‌تواند در کاهش بروز این لکه‌ها مؤثر باشد . همچنین قرار نگرفتن در معرض نور شدید آفتاب به‌خصوص بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر و استفاده از کلاه مناسب و عینک مناسب بی‌تأثیر نیست.

 

تغذیه

تغذیه نیز در ایجاد این لکهها بی‌تأثیر نیست . گاهی بعضی از لکه‌ها به دلیل کمبود ویتامین B۱۲ رخ می‌دهد همچنین کمبود ویتامین A ، کم‌خونی و اسیدفولیک نیز می‌تواند باعث بروز این مشکل شود. درنتیجه استفاده از رژیم غذایی مناسب حاوی ویتامین B۱۲ و اسیدفولیک و ویتامین A و مصرف مواد غذایی خون‌ساز می‌تواند باعث پیشگیری از ایجاد این مشکل شود.

خوردن میوه و سبزی‌ها به مقدار کافی به‌خصوص سبزی‌هایی مانند گوجه‌فرنگی ، لیمو و خیار می‌تواند به سالم ماندن پوست شما کمک کند.

 

منبع: نیک استار

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(2 رای, میانگین امتیاز: 5٫00 از 5)
Loading...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه