درمان سرماخوردگی

معرفی 10 روش خانگی جهت درمان سریع و آسان سرماخوردگی شدید بدون نیاز به دوا دکتر با طب سنتی – بهترین روشهای درمان سرماخوردگی در طب سنتی – اگر می خواهید هرچه سریع تر بیماری سرماخوردگی را درمان کنید روش های زیر را جهت درمان سریع سرماخوردگی به شما عزیزان توصیه می کنیم.

درمان سرماخوردگی

درمان سرماخوردگی با روشهای مختلفی امکان پذیر است. اگر دوست ندارید به دکتر بروید و قصد دارید در منزل خودتان را درمان کنید این مقاله را به صورت کامل مطالعه کنید.

 

توجه : خانم هایی که در دوران بارداری به سر می برند و به بیماری سرماخوردگی مبتلا شده اند و از قرص های سرماخوردگی در دوران باراداری استفاده می کنند یا قصد استفاده از قرص های سرماخوردگی را دارند حتما مقاله داروهای مجاز سرماخوردگی در بارداری را مطالعه کنند. و نیز مقاله ای راجب به درمان سرماخوردگی در بارداری با حفظ سلامت جنین در سایت قرار داده ایم، جهت مشاهده و مطالعه مطلب بر روی درمان سرماخوردگی در دوران بارداری کلیک کنید.

توجه : و همچنین خانم هایی که در دوران شیردهی به سر می برند و به بیماری سرماخوردگی مبتلا شده اند و از قرص های سرماخوردگی در دوران شیردهی استفاده می کنند یا قصد استفاده از قرص های سرماخوردگی را دارند مقاله سرماخوردگی در دوران شیردهی را مطالعه کنند.

 

معرف 10 روش جهت بهبود و درمان سریع سرماخوردگی به صورت طبیعی

1 – داروهای گیاهی

درمان سریع سرماخوردگی

داروهای گیاهی یکی از بهترین گزینه ها برای درمان سرماخوردگی است. برخی از داروهای گیاهی برای درمان سرماخوردگی عبارتند از :

 

چای زنجبیل :

چای زنجبیل دارای خاصیت ویروس کشی بوده و به بهبود وضعیت شما کمک می کند. برای تهیه چای زنجبیل کافیست ۲ قاشق غذاخوری از زنجبیل تازه را در ۲ فنجان آب به مدت ۱۵ دقیقه بجوشانید. صبر کنید تا کمی خنک شود ، بعد آن را بنوشید.

 

چای آویشن :

چای آویشن یکی دیگر از داروهای گیاهی برای درمان سرماخوردگی است. برای تهیه این چای باید کمی آویشن را در آب جوش ریخته و وقتی دم کشید آن را بنوشید. می توانید کمی آب لیموی تازه یا عسل هم به آن اضافه کنید.

 

گیاه بنفشه :

گیاه بنفشه برای درمان گلودرد و درمان سریع سرماخوردگی عالیست و از قدیم الایام از آن استفاده می شده . برای استفاده از آن کافیست وقتی آب جوش آمد کمی بنفشه در آن بریزید و صبر کنید دو سه قل بزند. سپس زیر حرارت را خاموش کرده و میل کنید.

 

به دانه :

دانه های میوه به برای سرماخوردگی و درمان گلو درد عالیست. فقط کافیست آن را در دهان گذاشته و بجوید.

 

دارچین :

برای درمان خانگی سرماخوردگی از دارچین استفاده کنید. شما هم میتوانید مقداری از آن را در چای معمولی بریزید و میل کنید و هم می توانید کمی پودر دارچین به آب داغ اضافه کرده و بعد بنوشید.

 

میوه و سبزی:

مصرف انواع میوه و سبزی در این ایام برای درمان سرماخوردگی توصیه می شود. مانند : هویج، کیوی، کشمش، لوبیا سبز، پرتقال و توت فرنگی و …

 

شربت پیاز :

پیاز خاصیت ضد عفونی داشته و به درمان سرماخوردگی کمک می کند. علاوه بر اینکه می توانید آن را با غذا میل کنید، میتوانید شربت پیاز تهیه کنید. برای درست کردن شربت پیاز کافیست ۱۰۰ گرم پیاز را خرد کرده و در ۲۰ میلی لیتر آب و به مدت ۲۰ دقیقه بجوشانید. حالا آن را صاف کرده و به محلول در صورت تمایل کمی عسل اضافه کرده و بنوشید.

 

2 – عسل

درمان سرماخوردگی با سیر و عسل

عسل برای سلامتی انسان هزاران فایده دارد. یکی از فواید عسل درمان سرماخوردگی است. شما می توانید کمی عسل را در آبجوش ریخته و بنوشید. همچنین می توانید آن را با شیر گرم ترکیب کنید.

 

یک روش دیگر برای استفاده از خواص عسل برای درمان سریع سرماخوردگی اینست که عسل را در آب ولرم ریخته و کمی به آن آبلیموی طبیعی استفاده کنید. حالا این معجون را مدام میل کنید.

 

3 – نمک

درمان سرماخوردگی با آب نمک

غرغره کردن آب نمک برای درمان خانگی سرماخوردگی و کاهش بار میکروبی گلو عالیست. شما باید یک قاشق چایخوری نمک را در یک استکان آب ولرم حل کرده و روزی 3-4 بار آن را غرغره کنید. خودتان کم کم متوجه نتیجه آن می شوید.

حتما بخوانید  40 روش معجزه گر خانگی درمان سرفه خشک کودکان و بزرگسالان در طب سنتی

 

4 – سوپ مرغ

درمان سرماخوردگی با سوپ مرغ

شاید متوجه شده اید که اکثرا برای کسانیکه سرماخورده اند سوپ تهیه می کنند. این سوپ چندین فایده دارد. اولین فایده آن اینست که سوپ سرخ کردنی نیست و باعث بدتر شدن وضعیت شما نمی شود.

 

یکی دیگر از فواید سوپ آنست که سوپ شامل انواع سبزیجات و گوشت بوده که همگی برای درمان سرماخوردگی عالی هستند.

و سومین فایده سوپ برای درمان سرماخوردگی آنست که بخار سوپ، راه گرفته بینی را باز کرده و آب آن، باعث تسکین گلودرد می شود.

 

5 – نوشیدن مایعات و آب

درمان سرماخوردگی با مصرف مایعات

در هنگام سرماخوردگی به دلیل آبریزش بینی و سرفه و عطسه آب بدن به شدت از دست می رود. شما باید این کمبود آب را با مصرف انواع آب میوه و آب طبیعی جبران کنید.

همچنین مجرای گلو و بینی نباید خشک باشد. چون محیط مناسبی برای رشد میکروب ها خواهد بود و در نتیجه وضعیت شما را بدتر می کند. البته این مایعات نباید خیلی خنک باشند و باید دمای طبیعی اتاق را داشته باشند. همچنین می توانید به جای آب از آب جوش استفاده کنید.  البته مصرف نوشابه، قهوه و نوشیدنی های حاوی کافئین ممنوع است.

 

6 – سیر

درمان سرماخوردگی با سیر

سیر دارای مواد مفید زیادی مانند لیسین بوده که خاصیت ضد میکروبی داشته و به درمان خانگی سرماخوردگی کمک می کند. اگر سرماخورده اید هر سه چهار ساعت یک بار یک حبه سیر بخورید. چون خوردن آن سخت است می توانید آن را به چند قسمت خرد کرده و مثل قرص مصرف کنید.

همچنین می توانید ۲ تا ۳ حبه سیر تازه را با کنار چاقو له کرده و به ۲ فنجان آب اضافه کنید. حالا آن را روی حرارت بگذارید تا بجوشد. پس از آن می توانید آن را صاف کرده و بنوشید.

 

7 – استراحت و لباس گرم

درمان سرماخوردگی با استراحت و لباس گرم

اولین گزینه برای درمان بیماری ها استراحت است. درمان سرماخوردگی به زمان نیاز دارد و شما باید در این ایام استراحت خود را بیشتر کنید.

همچنین لباس تان نباید خنک باشد. تا جایی که می توانید لباس گرم بپوشید تا بدن تان گرم شده و زودتر درمان شوید.

 

8 – تغذیه مناسب

درمان سریع سرماخوردگی با تغذیه مناسب

رژیم غذایی مناسب برای درمان سرماخوردگی یک گزینه مهم است. شما در این زمان اصلا نباید غذای سرخ کردنی بخورید. تا می توانید غذاهای آب پز استفاده کنید تا بیماری تان شدید تر نشود و زودتر درمان شوید.

تا می توانید در این ایام میوه و سبزی خام یا بخارپز بخورید.

در این ایام زیاد گوشت نخورید. چون این گوشت ها چربی هم دارند و برای سرماخوردگی خوب نیستند. به جای گوشت از پزوتئین گیاهی مثل عدس و سویا استفاده کنید.

 

9 – شلغم

درمان سرماخوردگی با شلغم

شلغم برای درمان سرماخوردگی بسیار مفید است. شما می توانید از آن به روشهای مختلف استفاده کنید. یکی از بهترین روشهای درمان سرماخوردگی با شلغم استفاده از بخور شلغم آبپز یا بخارپز است.

قرقره آب شلغم پخته هم برای بهبود گلودرد مفید است.

همچنین می توانید شلغم را در ظرفی بپزید و خودش و آبش را میل کنید. و یا اینکه سوپ شلغم یا اش شلغم بپزید.

یا می توانید شلغم خام یا پخته را رنده یا له کنید و با عسل بخورید.

یا اینکه مانند شکل داخل شلغم را با یک قاشق مربا خوری خالی کرده و یک قاشق عسل در آن بریزید. حالا شلغم را داخل ظرفی گذاشته و آن را روی حرارت آب جوش بگذارید تا با حرارت غیر مستقیم بپزد. حتی می توانید آن را در آب گذاشته و با حرارت مستقیم بپزید. حالا هم شلغم و هم عسل را با هم بخورید. اگر شلغم دوست ندارید فقط مایه داخل شلغم را میل کنید.

 

10 – بخور

درمان خانگی سرماخوردگی

بخور برای درمان سرماخوردگی معجزه می کند و در کنار اینکه مجرای بینی را باز میکند ، می تواند میکروب های بدن را از بین ببرد.

شما میتوانید با آبجوش ساده بخور دهید. یعنی سرتان را روی بخار کتری بگذارید و نفس بکشید.

همچنین می توانید در این آبجوش کمی عصاره اکالیپتوس یا اسطوخودوس بریزید تا وضعیت تان بهبود یابد.

بخار شلغم درحال پختن هم برای سرماخوردگی مفید است.

 

منبع : نیک استار

مطالب پیشنهادی
نظرات

یک پاسخ

  1. واقعا عالی بود بدون مراجعه به پزشک خوب شدم ممنون از مقاله ای که در سایت قرار دادید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 1 =

همچنین بخوانید