خانه » سلامت » اخبار پزشکی » فواید شپش برای موی سر

فواید شپش برای موی سر

فواید شپش برای مو

ابتلا به شپش سر موضوعی است که ممکن است در بین همه جوامع و هر رده سنی دیده شود. شپش سر مشکلی است که اغلب در اجتماعاتی که تعداد زیادی از انسان‌ها به‌خصوص کودکان باهم سروکار دارند دیده می‌شود. مدارس و مهدکودک‌ها یکی از این مکان‌ها هستند که مربیان وظیفه رسیدگی به بهداشت بچه‌ها و دانش آموزان را در این مراکز به عهده‌دارند.

فواید شپش برای موی سر

فواید شپش برای موی سر

 

شپش چیست؟

شپش حشره بسیار کوچکی است که در محیط‌های مرطوب و گرم زندگی می‌کند. این حشره دارای سه جفت پا و قلاب‌های قدرتمندی است که با استفاده از آن‌ها به موهای سر فرد می‌چسبد و هرروز چندین تخم می‌گذارد که خود باعث ایجاد خارش در موی سر فرد می‌شود.

بهترین راه از بین بردن و درمان شپش سر استفاده از داروهای ضد شپش است و پس از رفع آن‌ها باید همه وسایلی که فرد مبتلا از آن‌ها استفاده می‌کرد همانند بالش، ملحفه، کاناپه، عروسک‌ها کلاه، روسری و غیره را با آب داغ حداقل ۶۰ درجه بشویید.

 

باورهای رایج و غلط درباره فواید شپش برای موی سر

باورهای رایج و غلط درباره شپش موی سر وجود دارد تا جایی که در برخی از آرایشگاه‌های زنانه در دبی بسیاری از زنان اقدام به خرید شپش می‌کنند. آن‌ها عقیده دارند که این حشره باعث می‌شود تا موهای پرپشتی داشته باشند و نیز موهای آن‌ها را تقویت می‌کنند.

بر همین منظور در سالن‌های آرایشی موهای چیده شده را در قسمتی که حرارت بالایی دارد قرار می‌دهند تا بتوانند در آن شپش پرورش دهند؛ و آن‌ها را به مشتریان بفروشند.

فواید شپش برای مو سر

فواید شپش برای مو سر

 

عده‌ای عقیده دارند که استفاده از شپش روی موهای سر فرد باعث می‌شود که خون زیر پوست سر توسط شپش مکیده شود و این امر باعث می‌شود تا فولیکول‌های مو دوباره فعالیت کنند.

باورهای اشتباه ممکن است باعث ایجاد مشکلاتی نیز برای فرد شود. شپش نه‌تنها فایده‌ای ندارد بلکه حشره انگلی است که روزانه چندین بار از خون انسان تغذیه می‌کند. درست است که مشکل خیلی خطرناکی نیست اما می‌تواند باعث خارش شدید و غیرقابل تحمل ‌شود. همچنین بزاق این حشره موادی دارد که علاوه بر اینکه از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند باعث ایجاد حساسیت شدید می‌شود.

 

منبع: نیک استار

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(18 رای, میانگین امتیاز: 3٫61 از 5)
Loading...
برچسب ها :

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه