خانه » اخبار » اخبار اجتمایی » فواید لانه خفاش – خواص لانه خفاش و تجارت میلیونی لانه خفاش

فواید لانه خفاش – خواص لانه خفاش و تجارت میلیونی لانه خفاش

فواید لانه خفاش

خواص و فواید لانه خفاش چیست؟ یا کاربرد لانه خفاش چیست؟ آیا این موضوع حقیقت دارد که لانه های خفاش را با قیمت میلیونی خریداری می نمایند؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد و خواهیم گفت که لانه خفاش کجاست و خواص لانه خفاش چیست و چه کاربردی دارد، پس با ما همراه باشید.

خفاش ها و زندگی خاص این دسته از موجودات همواره برای انسانها جذاب و شگفت آور بوده است. در سالهای اخیر نیز حرف و حدیث های بسیاری پیرامون این جانوران شگفت انگیز بر سر زبان ها افتاده و افراد زیادی به طمع پولدار شدن در جستجوی خفاش ها و لانه ی خفاش برآمده، به غارها و محل زندگی این جانداران رفته و در پی شکار خفاش ها یا پیدا کردن لانه ی خفاش به زیستگاه های این جانور دست درازی کرده اند.

فواید لانه خفاش

فواید لانه خفاش – خواص لانه خفاش – کاربرد لانه خفاش

 

خوب است ابتدا اطلاعات مختصری در مورد خفاش ها داشته باشیم :

خفاش ها جزو دسته ی  پستانداران  به شمار می آیند اما تنها پستاندارانی هستند که توانایی پرواز دارند.

این گونه از جانوران که به نام های دیگری مثل شب کور، کورشاپرک یا شب پره ی پستانداری نیز معروف است، بیش از هزار و دویست و چهل گونه دارند و حدود یک پنجم جمعیت پستانداران جهان را در بر می گیرند.

خواص لانه خفاش

فواید لانه خفاش – خواص لانه خفاش – کاربرد لانه خفاش

 

خفاش ها به دو دسته ی بزرگ تقسیم می شوند:

خفاش هایی که میوه خوارند و خفاشهایی به نام کوچک خفاش ها در حدود هفتاد درصد از شب کورها، حشره خوارند و بقیه ی آن ها میوه خوارند. همچنین گونه هایی از آن ها در دسته ی خفاشان خون آشام و خفاشان ماهی خوار قرار می گیرند.

جالب است بدانید خفاش هایی که شب ها شکار می کنند در دسته ی خفاشان حشره خوار هستند.

خفاش ها مانند زنبورها و مورچه ها موجوداتی اجتماعی هستند. به طوری که گروه های بزرگ آن ها به صورت دسته جمعی در غارها یا درختان زندگی می کنند.

کاربرد لانه خفاش

فواید لانه خفاش – خواص لانه خفاش – کاربرد لانه خفاش

 

محل زندگی خفاش ها و لانه خفاش کجاست

زیستگاه خفاش ها به دلیل قابلیت پروازشان در سرتاسر جهان گسترده شده است. به جز در بعضی مناطق جهان نظیر قطب شمال و جنوب و بعضی جزیره های خالی از سکنه تقریبا در تمام کشورهای جهان می توانید خفاش ها را بیابید.

محل زندگی آنها بسته به نوع آن ها متغیر است. دسته ای از خفاش ها در حفره های خالی در دل کوهستان ها و شکاف های بین سنگ های کوهستان زندگی می کنند، دسته ای از آنان غارها را به عنوان محل زندگی خود قرار داده اند ، همچنین گاهی از برگ درختان برای ساختن سرپناه خود استفاده می کنند.

 

در سالهای اخیر شایعاتی بر سر زبان ها افتاده است که در بزاق دهان خفاش ها، ماده ای ارزشمند وجود دارد که خواص پزشکی دارد و با پیدا کردن لانه ی خفاش میتوان به آن ماده دست یافت و آن را به قیمت بالایی فروخت.

همین مسئله افراد زیادی را به محل زندگی این جانوران کشاند که تبعا اثرات منفی بسیاری به دنبال داشت. که از آن جمله به خراب شدن زیستگاه های این حیوانات می توان اشاره کرد.

بازار شایعات در این زمینه به حدی داغ شد که قیمت های نجومی ای (بین پنج تا پنجاه میلیون تومان) برای لانه ی خفاش تعیین شد و در بعضی موارد حتی آگهی های خرید تا قیمت پانصد میلیون تومان نیز برای آن قیمت تعیین کردند.

 

قضیه از آن جا شروع شد که سودجویان و کلاهبرداران اقدام به انتشار فیلمی در شبکه های مجازی نمودند که در آن فیلم ماده ای نقره ای رنگ پس از شکستن یک لانه ی خفاش از آن خارج شده و افرادی آن را با قیمت میلیاردی به یک خریدار خارجی فروختند.

بعد از انتشار آن فیلم بازار شایعات پیرامون لانه ی خفاش  بالا گرفت و حتی افرادی سودجو اقدام به فروش خانه های دست ساز خفاش به افراد ساده لوح و زودباوری که در جست و جوی آن بودند کردند.

 

این جستجوی گسترده ای که برای پیدا کردن لانه ی خفاش در شهرهای کوهستانی مانند خراسان شمالی ، و شهرهای غربی مانند مهاباد به راه افتاد اکوسیستم طبیعی این موجودات را به هم زده و باعث نابودی تعداد زیادی خفاش شده است.

در پی این شایعات مسئولین محیط زیست استانهای درگیر این ماجرا نسبت به این اتفاق موضع گرفته و گفتند که مطمئنا آن دسته از خفاشها که لانه می سازند در شهرهای مهاباد و خراسان شمالی پیدا نمی شوند چون خفاشهای این مناطق در غارهای تاریک اطراف زندگی می کنند و اصولا  لانه نمی سازند بلکه در تمام طول زندگیشان آویزان از سقف غار می باشند، همچنین حاطر نشان کردند که در ایران نه از لانه ی خفاش نه از خود خفاش ها هیچ سرم یا دارو یا ماده ی پزشکی با ارزشی استخراج نمی شود و شاید مثلا برای بعضی مصارف غذایی (پخت یکی از گرانترین سوپهای جهان) صادر کردن خفاشها به خارج متقاضی داشته باشد.

فواید لانه خفاش - خواص لانه خفاش - کاربرد لانه خفاش

فواید لانه خفاش – خواص لانه خفاش – کاربرد لانه خفاش

با وجود این همچنان افراد زیادی با رویای پیدا کردن لانه ی خفاش به مناطق کوهستانی شمال شرق ،  غرب و شمال غربی کشور رفته و در جستجوی لانه ی خفاشها می باشند ، که علاوه بر تغییر اکوسیستم محیطی که برای زندگی این پرندگان مورد نیاز است باعث تغییر و بعضا تخریب بسیاری از غارهای کشور شده اند.

 

سری به سایتهای خارجی زدیم تا در مورد فواید لانه خفاش اطلاعات موثق تری به دست بیاوریم:

خفاشهای خون آشام یک ترفند شناخته شده برای گرفتن خون از قربانیان خود دارند. آنزیم دسموتپلیس ( Desmoteplase ) که آن را  با گاز گرفتن وارد بدن قربانی خود کرده و باعث به جریان دراوردن خون او می شود.

خبر خوب این است که می توان از این آنزیم برای درمان لخته شدن خون به هنگام سکته ی مغزی استفاده کرد. در روشهای درمان متداول برای سکته ی مغزی  بیماران تنها تا سه ساعت پس از سکته ی مغزی فرصت دارند که داروی مربوطه را دریافت کرده و اقدامات درمانی را انجام دهند . اما در یک تحقیق در نیو اورئال داروی آزمایشی جدیدی که از ترکیبات بزاق یک نوع خفاش خون آشام ساخته شده بود به بیمارانی که بین سه تا نه ساعت از زمان سکته ی مغزی آن ها میگذشت تزریق شد و نتیجه این بود که در بیش از نیمی از بیماران جریان خون به حالت عادی به مغز برگشت. همچنین بیش از شصت درصد افرادی که این دارو را در دوز بالا دریافت کرده بودند نود روز پس از درمان به بهبودی نسبی برای زندگی مستقل وتوانایی انجام تمام فعالیت های روزانه ی خود دست یافته بودند.

با توجه به رشد روز افزون جمعیت افراد سالمند جهان و سبک زندگی ای که افزایش دچار سکته ی مغزی شدن را در پی دارد نیازمند توجه به راه های درمان جدید برای سکته ی مغزی می باشیم و باید فاز درمان بیماران با استفاده از ترکیبات بزاق خفاش های خون آشام از مرحله ی تحقیقاتی به استفاده ی بالینی برسد.

با مطالعه ی موارد بالا متوجه ی منبع و دلیل شایعات مربوط به خواص لانه ی خفاش و تلاش سودجویان برای به دست آوردن آن ها می شویم اما مطلبی که باید به آن توجه کرد این است که تنها در بزاق گونه ای خاص از خفاشهای خون آشام این ماده وجود دارد و این که این گونه از خفاش ها در ایران پیدا میشوند یا نه سوالی است که باید از متخصصین محیط زیست و افراد مطلع پرسید و شایسته نیست بدون آگاهی لازم حیات این جان داران را با خطر مواجه کرده به زیست بوم آن ها آسیب وارد کنیم.

 

منبع: سایت نیک استار

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(11 رای, میانگین امتیاز: 4٫18 از 5)
Loading...

دیدگاه ها

تاکنون 2 نظر ثبت شده است.

  1. درود از لطف شما در جمع آوری اطلاعات مفید کمال تشکر را دارم.امید که به تمام مخلوقات خدا احترام بگذاریم. همه ی جانداران حق حیات آزادانه دارند.

  2. توضیحاتتون عالی بود ممنونم

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه