شمعدانی پیچ
گیاه زینتی فوق‌العاده با برگ‌های پیچیده و طرح‌های زیباست. این گیاه می‌تواند با جذابیت خاص خود، هر محیطی را به یک نقطه‌ی زیبا و دل‌نشین تبدیل کند.

شرایط نگهداری گل شمعدانی پیچ در منزل به همراه روش تکثیر و پرورش آن، در ادامه به خاک، کود، گلدان، نور، دما و آبیاری مناسب این گیاه خواهیم پرداخت.

گل شمعدانی پیچ

در این قسمت قصد داریم شما را با یکی دیگر از انواع گیاهان زیبا و مناسب برای پرورش در آپارتمان آشنا کنیم. نام این گیاه شمعدانی پیچ است و یکی از انواع زیبای خانواده شمعدانی هاست. این گیاه از جمله گیاهان مقاوم نسبت به کاهش دما می باشد و از جمله گیاهان چند ساله به شمار می رود.

معمولا از گل شمعدانی پیچ به عنوان یک گیاه زینتی استفاده می شود و می تواند جلوه بخش محل زندگی شما باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا کنیم.

در ابتدا به بررسی نیازهای محیطی این گیاه می پردازیم سپس در قسمت بعدی روش نگهداری و پرورش آن را در منزل بررسی خواهیم کرد. اگر علاقمند به داشتن گلدانی زیبا از این گیاه در منزل هستید با ما همراه باشید.

شمعدانی پیچ

نام گیاه : شمعدانی پیچ

نام علمی گیاه : PELARGONIUM PELTATUM

نام انگلیسی گیاه : IVY-LEAF GERANIUM

خانواده گیاه : GERANIACEAE

بومی : آفریقای جنوبی

شمعدانی پیچ با نام علمی PELARGONIUM PELTATUM و نام انگلیسی IVY-LEAF GERANIUM از جمله گیاهان بسیار زیبا و قابل نگهداری در منزل است.

این گیاه از جمله گیاهان چند ساله به شمار می رود و از خانواده GERANIACEAE است و انواع گونه های این گیاه زیبا بومی آفریقای جنوبی هستند و از جمله نام های دیگر آن می توان به شمعدانی پیچک برگ و شمعدانی آبشاری ، شمعدانی برگ عشقه ای یا شمعدانی پیچ روسی نیز اشاره کرد.

از مزایای شمعدانی پیچ می توان به مقاوم بودن آن در برابر سرما اشاره کرد. این گیاه دارای برگ هایی است که یک رنگ یا دو رنگ هستند و دارای حالتی شکننده مانند هستند.

این گیاه می تواند تا ارتفاع 2 متری نیز رشد کند و به صورت سریع دارای برگ ها و شاخه هایی گسترده و انبوه خواهد شد. از جمله گیاهان گل دار است که دارای برگ هایی زیبا در رنگ های قرمز آتشین، صورتی و بنفش است.

برخی از گونه های این گیاه حتی در زمستان ها نیز گلدهی دارند هر چند فصل گلدهی این گیاه هر سال از فصل بهار شروع می شود و تا پاییز هر سال نیز گلدهی دارد. از این گیاه می توان به عنوان گیاه آویز استفاده کرد. در ادامه قصد داریم شما را با نحوه نگهداری شمعدانی پیچ و تکثیر شمعدانی پیچ در منزل آشنا کنیم.

خاک مناسب برای نگهداری شمعدانی پیچ

خاک مناسب از مهمترین و اولین نیازهایی است که باید در مورد آن صحبت کنیم. به طور کلی دو نوع خاک مختلف برای کاشت گیاهان وجود دارد و می توان آن ها را به دو دسته خاک های سبک و سنگین تقسیم بندی نمود.

حالا به بررسی تفاوت بین این دو نوع می پردازیم. خاک های سنگین به خاک هایی گفته می شود که دارای بافت فشرده هستند و آب از میان آن ها به سختی عبور می کند. این نوع خاک های دارای تهویه کمتری هستند و از مواد مختلفی نیز تشکیل می شوند. بافت این نوع خاک ها ریز تر بوده و به همین دلیل به خاک های سنگین معروف هستند.

در مقابل خاک های سنگین نوعی دیگری از خاک ها به نام خاک های سبک وجود دارند که دارای بافتی درشت تر هستند. می توانند به راحتی آب را از میان خود عبور دهند و دارای تهویه مناسبی هستند.

انواع مختلف گیاهان برای رشد خود به خاک های متفاوتی نیاز دارند. این گیاه می تواند در هر نوع خاکی رشد کند اما بهتر است برای کاشت آن از سه بخش خاک لوم خوب (خاک باغچه) و یک بخش کود دامی پوسیده یا تورب و یک قسمت ماسه به همراه کمی سوپر فسفات استفاده کرد.

برای تامین مواد مغذی مناسب برای رشد گیاه که ممکن است در خاک موجود نباشند می توان از کودهای محلول استفاده کرد. در زمستان ها نیازی به کوددهی گیاه نیست اما در بقیه فصل های سال باید از کودهای محلول هر ماه برای تغذیه گیاه استفاده کرد. در هنگام کوددهی باید طبق دستور به گیاه کود بدهید و از کوددهی بیش از اندازه بپرهیزید زیرا کوددهی بیش از اندازه می تواند سبب سوختن برگ های گیاه شود.

آبیاری مناسب برای پرورش شمعدانی پیچ

آبیاری نیز از مهمترین عواملی است که بر رشد هر نوع گیاهی تاثیر مستقیم دارد. نمی توان تاثیر آبیاری بر رشد گیاه را نادیده گرفت. گیاهان مختلف نیازهای آبی متفاوتی دارند که از این لحاظ با هم متفاوت هستند.

برخی از گیاهان نیاز آبی کمی دارند و باید به صورت هفتگی آبیاری شوند اما برخی دیگر باید روزانه و به تعداد دفعات زیاد آبیاری شوند. میزان و تعداد دفعات آبیاری برای گیاهان با توجه به تغییر فصل متفاوت است و در فصول سرد سال میزان آبیاری کمتر از فصول گرم سال است.

آبیاری بیش از اندازه برای هیچ نوع گیاهی نه تنها مناسب نیست بلکه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه و زرد شدن برگ های گیاه خواهد شد. پس تنظیم کردن میزان و تعداد دفعات آبیاری از مهمترین شرایطی است که بادی برای هر نوع گیاه به درستی رعایت شود تا هم سلامت گیاه حفظ شود و هم طراوت و زیبایی گیاه.

در مورد نحوه آبیاری این گیاه می توان گفت برخی از گونه های این گاهی به میزان بیشتری از آبیاری نیاز دارند اما در مورد این گیاه می توان گفت اساسی ترین اصل برای آبیاری آن این است که اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری ابتدا خاک گیاه خشک شود سپس برای بار بعدی گیاه را آبیاری نمایید.

حتما بخوانید  شرایط نگهداری کاکتوس گل ستاره دریایی و نحوه تکثیر و پرورش آن

آبیاری بیش از اندازه می تواند سبب پوسیدگی ریشه های گیاه شود زیرا آب در بین ریشه های گیاه انباشته می شود و در نتیجه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه می شود. همچنین آبیاری بیش از اندازه زرد شدن برگ های گیاه را نیز می تواند در پی داشته باشد. ازطرفی کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شده و سبب متوقف گلدهی گیاه شود.

نور مناسب برای نگهداری گل شمعدانی پیچ

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است.

در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند.مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند.

برخی دیگر از گیاهان فقط نور غیر مستقیم خورشید را برای رشد خود ترجیح می دهند و برخی دیگر از گیاهان سایه پسند هستند.

گل شمعدانی پیچ

در مورد نور مناسب برای این گیاه می توان گفت این گیاه برای رشد مناسب خود به نور کامل و زیاد خورشید نیاز دارد تا بتواند رشد مناسبی داشته باشد. باید گیاه را در مکانی آفتابی یا سایه آفتاب بکارید.

اگر گیاه نور کامل خورشید را دریافت کند گلدهی بیشتری خواهد داشت و کمبود نور می تواند سبب کمرنگ شدن برگ های گیاه و کاهش گلدهی در گیاه شود.

از قرار دادن گیاه در برابر تابش مستقیم خورشید در تابستان ها بپرهیزید زیرا سبب سوختن و ریزش برگ های گیاه می شود. در زمستان ها نیز میزان نور مناسب را برای رشد گیاه فراهم کنید.

دمای مناسب برای نگهداری گیاه شمعدانی پیچ

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است.

برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند. در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد.

نگهداری شمعدانی پیچ

در مورد این گیاه می توان گفت از مزایای این گیاه مقاوم بودن آن در برابر کاهش دما است که همین ویژگی سبب شده است از جمله گیاهان چند ساله محسوب شود.

در مورد محدوده دمایی مناسب برای رشد این گیاه می توان گفت بهترین دما برای نگهداری از شمعدانی پیچ 10 تا 15 درجه سانتی گراد است. برای شمعدانی های عطری نیز 5 تا 10 درجه سانتی گراد دمای مناسبی است.

کاهش بیش از اندازه دمای هوا می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه شود و افزایش بیش از اندازه دمای هوا نیز سوختن و ریزش برگ های گیاه را در پی دارد.

نحوه تکثیر شمعدانی پیچ

بهترین روش برای تکثیر شمعدانی پیچ قلمه زدن گیاه است. بهترین زمان برای قلمه زدن شمعدانی پیچ هر سال در فصل تابستان است. برای این کار باید به این صورت عمل کنید که با استفاده از یک قیچی باغبانی که قبلا آن را ضد عفونی کرده اید قلمه هایی را به طول تقریبا 5 سانتی متر از نوک ساقه های گیاه جدا کنید.

دقت داشته باشید که باید قلمه های گیاه را به صورت اریب برش بزنید. باید برگ های انتهایی قلمه را از گیاه حذف کنید و فقط دو یا سه برگ بالای قلمه ها را باقی بگذارید زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه کاهش می یابد.

پس از برش دادن قلمه های گیاه بهتر است برای اینکه سرعت ریشه زایی قلمه ها افزایش یابد آن ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان هایی مناسب بکارید.

می توانید بدون فرو بردن قلمه های گیاه در هورمون ریشه زایی هم قلمه های گیاه را در گلدان بکارید اما در این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه در مقایسه با استفاده از هورمون ریشه زایی کمتر می شود.

می توانید هر 5 یا 7 قلمه را در یک گلدان بکارید. بهترین ترکیبی که می توانید قلمه ها را در آن بکارید خاک برگ، خاک رس و کوکوپیت (به نسبت مساوی) است.

قلمه ها را در خاک قرار دهید و برای آن ها رطوبت مناسب را ایجاد نمایید. برای تامین رطوبت مناسب برای رشد گیاه بهتر است روی سطح گلدان ها را با نایلونی شفاف بپوشانید و برای اینکه تهویه مناسب برای قلمه های گیاه فراهم شود می توانید روی سطح نایلون را سوراخ های کوچکی ایجاد کنید.

برای قلمه های باید خاکی را فراهم کنید که مرطوب باشد برای این کار پس از کاشت باید با استفاده از اسپری گلدان ها را آبیاری نمایید. قلمه ها را برای اینکه بتوانند سریع تر رشد کنند باید در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید.

نور مستقیم خورشید می تواند سبب صدمه دیدن قلمه های گیاه شود. بعد از اینکه شرایط مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم کردید حدود شش روز زمان نیاز است تا قلمه های گیاه بتوانند ریشه زایی داشته باشند.

پس از ریشه زایی قلمه ها باید نایلون را از روی سطح گلدان بردارید و با استفاده از کود های مناسب گیاه را تغذیه نمایید. پس از گذشت مدتی از زمان ریشه زایی قلمه ها می توانید گلدانی را که قلمه های گیاه در آن قرار دارند عوض کنید و قلمه های گیاه را در گلدان جدیدی بکارید.

مطالب پیشنهادی
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

همچنین بخوانید
گل ابری یک گیاه زینتی زیبا و محبوب است که به دلیل شکوفه‌های زرد، آبی و بنفش متنوع خود، جذابیت خاصی به باغ‌ها و بالکن‌ها اضافه می‌کند. این گل دارای رشد سریع و مقاومت به شرایط آب و هوایی مختلف است که آن را به انتخاب مناسبی برای عاشقان گل و گیاه تبدیل می‌کند.