خانه » هنر و خانه داری » پرورش و نگهداری از گل و گیاه » شرایط نگهداری گل اگزالیس، شبدر زینتی یا گل عشق در خانه + روش تکثیر

شرایط نگهداری گل اگزالیس، شبدر زینتی یا گل عشق در خانه + روش تکثیر

گل شبدر زینتی

اصول و شرایط نگهداری گل اگزالیس، شبدر زینتی یا گل عشق در خانه به همراه روش تکثیر آن، در ادامه به خاک، کود، گلدان، نور، دما و آبیاری مناسب این گیاه می‌پردازیم.

نگهداری گل اگزالیس، نگهداری گل شبدر زینتی یا نگهداری گل عشق

نگهداری گل اگزالیس، نگهداری گل شبدر زینتی یا نگهداری گل عشق

در این قسمت قصد داریم شما را با یکی دیگر از انواع گیاهان زیبا و مناسب برای پرورش در منزل آشنا کنیم. گیاهی کم توقع، با روش نگهداری ساده که اگزالیس، شبدر زینتی و گل عشق نام دارد. این گیاه از جمله گیاهان مناسب برای پرورش در منزل است که با فراهم نمودن شرایط مناسب قابلیت پرورش در فضای بیرون را نیز دارد.

 

روش نگهداری گل اگزالیس بسیار ساده است و به مراقبت زیادی نیاز ندارد. همین ویژگی‌ها این گیاه را به یکی از گیاهان محبوب در میان علاقمندان به پرورش و نگهداری گیاهان آپارتمانی تبدیل کرده است. به گونه‌ای که امروزه به صورت گسترده از این گیاه برای زیبا سازی منازل و فضاهای بیرون استفاده  می‌شود.

 

این گیاه از جمله گیاهان مقاوم در برابر تغییرات محیطی به شمار می‌رود و برای نگهداری از آن نیازی نیست حتما در باغبانی حرفه‌ای باشید بلکه با رعایت چند نکته می‌توانید به سادگی این گیاه را در منزل پرورش داده و از زیبایی آن لذت ببرید. شبدر زینتی را با نام اگزالیس یا گیاه عشق نیز می‌شناسند.

 

تنها نکته‌ای که برای نگهداری گل شبدر زینتی در منزل ضروری است فراهم کردن محیطی دارای نور زیاد برای نگهداری از آن است. در این مقاله شما را با اصول نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا خواهیم کرد. به این منظور ابتدا در قسمت بعدی به معرفی نیازهای محیطی این گیاه می پردازیم سپس در ادامه روش های نگهداری و پرورش آن را در منزل بررسی خواهیم کرد. در انتهای مقاله نیز به بررسی روش تکثیر این گیاه می پردازیم. اگر علاقمند به داشتن گلدانی زیبا از این گیاه در منزل هستید با ما همراه باشید.

 

شبدر زینتی با نام علمی Oxalis Triangularis و نام انگلیسی Purple Shamrock از جمله گیاهان بسیار زیبا و مناسب برای نگهداری در آپارتمان است. این گیاه از جمله گیاهان بسیار مقاوم در برابر تغییرات محیطی به شمار می رود این گیاه از خانواده Oxalidaceae بوده و بومی آندِمیک برزیل (یعنی فقط بومی برزیل هستش) است. مهمترین نکته برای نگهداری از این گیاه تامین نور مناسب برای رشد آن است که باید مورد نظر قرار گیرد. از نکات دیگر برای رشد مناسب گیاه هرس سالانه دو یا سه مرتبه گیاه است که سبب انبوه شدن گیاه می شود. در این مقاله شما را با اصول نگهداری گل عشق در منزل آشنا خواهیم کرد.

 

نام گیاه: اگزالیس، شبدر زینتی، گل عشق

نام علمی گیاه: Oxalis Triangularis

نام انگلیسی گیاه: Purple Shamrock

خانواده گیاه: Oxalidaceae

بومی: آندِمیک برزیل (یعنی فقط بومی برزیل هستش)

 

 

خاک مناسب برای نگهداری گیاه اگزالیس

در این قسمت قصد داریم به بررسی انواع خاک مناسب برای پرورش گیاهان بپردازیم. در ابتدا تعریفی از خاک های مناسب را برای کاشت گیاهان با هم مرور می کنیم. خاک هایی که برای کاشت گیاهان مختلف از آن ها استفاده می شود به دو دسته خاک های سنگین و سبک طبقه بندی می شوند. خاک های سنگین به خاک هایی گفته می شود که دارای بافتی فشرده تر و ذرات تشکیل دهنده ریزتری هستند.

 

منافذ بین ذرات خاک های سنگین کم است و به همین دلیل تهویه کمتری دارند. به عبارت دیگر آب را از میان خود دیرتر عبور می دهند و در واقع آب به مدت طولانی تری در این خاک ها وجود دارد. از طرفی در مقابل خاک های سنگین نوع دیگری از خاک ها به نام خاک های سبک وجود دارند که بر خلاف خاک های سنگین دارای بافت درشت تری هستند و به خوبی از میان آن ها هوا عبور کرده و تهویه مناسبی دارند.

حتما بخوانید  اصول و شرایط نگهداری از گل خرزهره یا گل ژاله + روش تکثیر و پرورش آن

 

این نوع خاک ها می توانند به سرعت آب را از میان خود عبور می دهند و مدت زیادی آب را درون خود نگه نمی دارند. از ین نوع خاک ها برای گیاهانی استفاده می شوند که باید برای آن ها زهکشی مناسب فراهم شود. زیرا در صورت استفاده از خاک های سبک آب هایی که هنگام آبیاری کف گلدان جمع می شوند می توانند به سرعت از گلدان خارج شده و سبب پوسیدی ریشه های گیاه نشوند انواع مختلف گیاهان نوع مختلفی از خاک ها را برای رشد خود ترجیح می دهند.

 

در مورد نوع خاک مناسب برای این گیاه می توان گفت یکی از مزایای این گیاه حساس نبودن نسبت به نوع خاکی است که در آن کاشته می شود. این گیاه برای کاشت نیاز به خاکی غنی و دارای مواد آلی دارد و در انواع خاک ها از جمله ترکیبی مانند خاک برگ و شن و خاک معمولی باغچه می تواند رشد کند. برای تامین مواد مغذی مناسب برای رشد گیاه که ممکن است در خاک موجود نباشند می توانید برای گیاه از کود استفاده کنید.

 

برای کوددهی گیاه بهتر است ماهانه دو مرتبه گیاه را تغذیه نمایید. کوددهی را طبق دستور مندرج روی کود انجام دهید و از کوددهی بیش از اندازه گیاه بپرهیزید زیرا می تواند سبب سوختن و نابودی گیاه شود. برای اینکه گیاه بتواند رشد مناسب تری داشته باشد بهتر است هر دو سال یک بار گلدان گیاه را با گلدانی یک سایز بزرگتر تعویض کنید.

 

گلدان جدید را با استفاده از خاک جدید پر کنید زیرا با گذشت زمان و به دلیل تغذیه گیاه مواد مغذی موجود در خاک کاهش می یابند و اگر خاک گلدان را تعویض نکنید سرعت رشد گیاه کاهش می یابد. بهترین زمان برای تعویض گلدان هر سال در فصل زمستان است زیرا در این زمان گیاه در حال استراحت است.

 

 

آبیاری مناسب برای پرورش اگزالیس

آبیاری از مهمترین عوامل موثر بر رشد هر گیاهی است. هرچند گیاه نسبت به خشکی مقاوم باشد نیز باید میزان آبیاری متوسطی را داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند. میزان آبیاری هر گیاه و تعداد دفعات آبیاری به توجه به ساختار گیاه و شرایط اقلیمی تعیین می شود.

 

برخی از گیاهان برای رشد خود به غرقاب شدن نیاز دارند و باید خاک آن ها همراه مرطوب باشد اما برخی دیگر به میزان آبیاری کمی نیاز دارند. آبیاری نقش موثری در رشد مناسب و سلامت گیاه دارد که باید طبق دستور برای هر گیاهی رعایت شود تا به گیاه آسیبی نرسد.

 

در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت میزان آبیاری و تعداد دفعات آن در فصل های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال در بهار و تابستان به دلیل افزایش دمای هوا نیاز گیاه به آبیاری بیشتر است و در پاییز و زمستان گیاه به آب کمتری نیاز دارد. در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت ابتدا باید زهکشی مناسبی برای گلدان فراهم کنید تا میزان آب اضافی در هنگام آبیاری از کف گلدان خارج شده و سبب پوسیدگی گیاه نشود.

 

در فصل رشد گیاه باید آبیاری را به صورت منظم انجام دهید و به این صورت عمل کنید که به صورت مداوم خاک گیاه را کنترل کنید و در صورت خشک شدن یا کاهش رطوبت سطح خاک گیاه را برای بار بعدی آبیاری نمایید.

حتما بخوانید  شرایط نگهداری گل آفلاندرا یا گورخری در خانه + روش تکثیر و پرورش آن

 

در واقع برای آبیاری گیاه باید اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان خشک شده و سپس برای بار بعدی گیاه را آبیاری نمایید. آبیاری بیش از اندازه می تواند به دلیل انباشته شدن آب بین ریشه های گیاه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه شود. کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود.

 

 

نور مناسب برای نگهداری گل عشق

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند. مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند.

 

در مورد نور مناسب برای این گیاه می توان گفت به میزان نور کافی برای رشد خود نیاز دارد و کم شدن نور می تواند سبب کاهش سرعت رشد گیاه شود. به عبارت دیگر بهتر است روزانه دو تا سه ساعت برای گیاه نور مستقیم و کافی خورشید را فراهم کنید تا بتواند به خوبی رشد کند و دچار تغییر رنگ نشود. از تابیدن نور مستقیم خورشید به گیاه خودداری نمایید زیرا می تواند سبب سوختن و ریزش برگ های گیاه شود.

 

 

دمای مناسب برای نگهداری گل شبدر زینتی

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است. برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند.

 

در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد. در مورد دمای مناسب برای این گیاه می توان گفت بهترین میزان رشد را در دمای ۱۵ درجه سانتی گراد دارد و در در دمای ۲۷ درجه سانتی گراد رشد گیاه متوقف خواهد شد. با افزایش دما باید آبیاری را به صورت منظم انجام دهید و رطوبت را بالا ببرید تا گیاه صدمه نبیند.

 

با کاهش دما نیز از آبیاری زیاد اجتناب کنید زیرا سبب ایجاد بیماری های قارچی می شود. کاهش بیش از اندازه دمای هوا می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه شود. افزایش بیش از اندازه دمای هوا نیز می تواند سبب سوختن حاشیه برگ های گیاه و متوقف شدن رشد گیاه شود.

 

 

نحوه تکثیر گل اگزالیس

در این قسمت قصد داریم شما را با نحوه تکثیر شبدر زینتی در منزل آشنا کنیم. روش تکثیر ساده ای دارد و به سادگی با استفاده از جدا کردن جوانه های گیاه مادری در هنگام تعویض گلدان می توان گیاه را تکثیر کرد. قبل از تعویض گلدان گیاه را به خوبی آبیاری کنید تا به راحتی از گلدان خارج شود سپس جوانه های اطراف گیاه را با استفاده از یک چاقوی تیز جدا کنید و در گلدان های جداگانه ای بکارید.

 

برای آن ها محیطی مرطوب فراهم کنید و برای کاشت از ترکیب خاک برگ و شن و خاک معمولی باغچه استفاده کنید. پس از مدتی می توانید گیاهان تازه روییده شده را به گلدان جدیدی منتقل کنید. روش تکثیر از طریق پیاز نیز از دیگر روش های تکثیر این گیاه است.

 

منبع: nikstar.ir

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(4 رای, میانگین امتیاز: 3٫25 از 5)
Loading...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه

9 − یک =