شرایط نگهداری گل جعفری

اصول و شرایط نگهداری گل جعفری در منزل یا آپارتمان به همراه نحوه تکثیر و پروش آن، در ادامه به خاک، نور، دما و آبیاری مناسب برای نگهداری از گل جعفری در خانه می‎پردازیم با ما همراه باشید.

 

در این قسمت از نگهداری از گل و گیاه قصد داریم شما را با نحوه پرورش و نگهداری از یکی دیگر از گیاهان زیبا و مناسب برای پرورش در منزل آشنا کنیم. گیاهی بسیار زیبا که آن را با نام گل جعفری می شناسند. گل جعفری گیاهی کم توقع است و روش نگهداری ساده ای دارد به گونه ای می توان به سادگی و با رعایت چند نکته خاص و با فراهم آوردن شرایط محیطی مناسب آن را به خوبی در منزل پرورش داد. از مزایای این گیاه می توان به مقاومت آن در برابر تغییرات شرایط محیطی اشاره کرد.

 

این گیاه از جمله گیاهان دارای سرعت رشد بالاست و می توان از آن در گلدان یا برای حاشیه کاری فضاها استفاده کرد. در این مقاله قصد داریم شما را با روش های نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا کنیم به همین منظور ابتدا به معرفی نیازهای محیطی این گیاه خواهیم پرداخت سپس در ادامه روش های نگهداری و پرورش آن را در منزل بررسی خواهیم کرد. سپس در انتهای مقاله روش تکثیر این گیاه را با هم بررسی می کنیم. اگر علاقمند به داشتن این گیاه زیبا در منزل هستید با نیک استار همراه باشید.

شرایط نگهداری از گل جعفری
شرایط نگهداری از گل جعفری در منزل

گیاه جعفری با نام علمی Tagetes و نام انگلیسی Marigold از جمله گیاهان بسیار زیبا با روش نگهداری ساده است که قابلیت پرورش در منزل و فضاهای بیرون را دارد. این گیاه از جمله گیاهان یک ساله است و می توان در گلدان نگهداری کرد یا از آن برای حاشیه کاری در فضاهای بیرون استفاده کرد. از مزایای این گیاه که سبب محبوبیت آن در میان علاقمندان به پرورش و نگهداری از گیاهان آپارتمانی شده است مقاوم بودن آن در برابر تغییرات محیطی است.

 

به گونه ای که امروزه از این گیاه به عنوان گیاه تزیینی برای زیباسازی منازل و فضاهای بیرونی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می گیرد. این گیاه از خانواده ASTERACEAE  – کاسنی و بومی آمریکای شمالی و جنوبی است. گل جعفری دارای گل های زیبایی است که در رنگ های زرد و نارنجی وجود دارند و فصل گلدهی آن هر سال در فصل تابستان است. برگ های این گل به رنگ سبز تیره و براق و معطر هستند. گل جعفری دارای حدود 50 گونه متفاوت است و تا ارتفاع 100 سانتی متری نیز می تواند رشد کند.

 

 

گل جعفری دارای انواع متفاوتی است که در قسمت بعدی آن ها را بررسی کرده ایم

• جعفری گل درشت (Tagetes_erecta) با ارتفاع حدود ۹۰ تا ۱۵۰ سانتی‌متر، بلندترین گونه به شمار می رود. آن‌ها گاهی اوقات به عنوان گل‌های جعفری آفریقایی و یا آمریکایی شناخته می‌شوند.

• گل جعفری فرانسوی (French marigolds)، تا حدی کوچک‌تر و فشرده‌تر هستند. آن‌ها که زیبا و چشم‌نواز هستند، گل‌های جذاب و پررنگ و لعابی داشته و معمولاً از ارتفاع ۱۵ تا ۶۰ سانتی‌متر رشد می‌کنند.

• جعفری کوتاه (dainty T. tenuifolia)، که معمولاً در باغ‌های سنگی استفاده می‌شود، مکان‌های خشک و گرم را دوست داشته و حاشیه خیلی خوبی برای باغ‌ها ایجاد می‌کند. گل آن‌ها خوراکی است.

• گل جعفری آفریقایی (Tagetes erectaتا ۴ پا رشد کرده و گل‌های بزرگ به رنگ نارنجی یا زرد دارد.

این گیاه دارای روش نگهداری ساده ای ات و از جمله گیاهانکم توقع است. در این مقاله شما را با اصول نگهداری و پرورش این گیاه زیبا آشنا خواهیم کرد.

نام گیاه: جعفری

نام علمی گیاه: Tagetes

نام انگلیسی گیاه: Marigold

خانواده گیاه: ASTERACEAE

بومی: آمریکای شمالی و جنوبی

 

خاک مناسب برای پرورش گل جعفری

همانگونه که در قسمت قبل گفتیم این گیاه از جمله گیاهان کم توقع است که می تواند به سادگی در انواع خاک ها رشد کند اما به عنوان تعریفی مناسب برای خاک هایی که برای کاشت گیاهان از آن ها استفاده می کنیم می توان گفت خاک را می توان از مهمترین عوامل موثر بر رشد گیاه معرفی کرد. خاک ها با توجه به نوع بافتی که دارند به دو دسته خاک های سبک و سنگین طبقه بندی می شوند.

به عنوان تعریفی خلاصه از خاک های سنگین و سبک می توان گفت خاک سبک به انواعی از ترکیب خاک ها گفته می شود که با توجه به مواد ترکیبی برای ساخت آن ها دارای ساختاری درشت تر ، تهویه بهتر و البته از همه مهم تر میزان نفوذپذیری آب بالا تری هستند. از طرف دیگر خاک های سنگین دارای بافتی فشرده تر و ترکیباتی ریزتر و میزان نفودپذیری آب کمتری هستند و می توانند به مدت طولانی تری آب را درون خود نگه دارند.

آب از میان خاک های سنگین به علت دارا بودن بافت فشرده تر آن ها به سختی عبور می کند. گیاهان مختلف با توجه به ساختار خود به خاک های مختلفی نیاز دارند. در مورد خاک مناسب برای پرورش این گیاه می توان گفت باید برای گیاه زهکشی مناسبی فراهم کنید تا آب به خوبی از کف گلدان عبور کرده و به دلیل انباشته شدن کف گلدان سبب پوسیدگی ریشه های گیاه نشود.

حتما بخوانید  شرایط نگهداری گل آفلاندرا یا گورخری در خانه + روش تکثیر و پرورش آن
شرایط نگهداری گل جعفری
شرایط نگهداری گل جعفری در آپارتمان

می توانید برای کاشت گیاه از ترکیب خاک برگ + خاک معمولی + کود بسیار پوسیده گاوی استفاده کنید. برای تامین مواد مغذی مناسب برای رشد گیاه که در خاک موجود نیستند می توانید ماهانه یک مرتبه گیاه را با استفاده از کودهای 15-15-15 استفاده کنید. کوددهی را طبق دستور انجام داده و از کوددهی بیش از اندازه بپرهیزید زیرا می تواند سبب سوختن برگ ها و نابودی گیاه شود.

 

آبیاری مناسب برای پرورش گل جعفری

آبیاری از مهمترین عوامل موثر بر رشد هر گیاهی است. هرچند گیاه نسبت به خشکی مقاوم باشد نیز باید میزان آبیاری متوسطی را داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند. میزان آبیاری هر گیاه و تعداد دفعات آبیاری به توجه به ساختار گیاه و شرایط اقلیمی تعیین می شود. برخی از گیاهان برای رشد خود به غرقاب شدن نیاز دارند و باید خاک آن ها همراه مرطوب باشد اما برخی دیگر به میزان آبیاری کمی نیاز دارند.

آبیاری نقش موثری در رشد مناسب و سلامت گیاه دارد که باید طبق دستور برای هر گیاهی رعایت شود تا به گیاه آسیبی نرسد. در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت میزان آبیاری و تعداد دفعات آن در فصل های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال در بهار و تابستان به دلیل افزایش دمای هوا نیاز گیاه به آبیاری بیشتر است و در پاییز و زمستان گیاه به آب کمتری نیاز دارد.

این گیاه به میزان آبیاری متوسطی نیاز دارد در واقع بهتر است هر گاه سطح خاک گیاه خشک شد برای بار بعدی گیاه را آبیاری نمایید. در صورت آبیاری بیش از اندازه آب کف گلدان و بین ریشه های گیاه انباشته می شود و سبب پوسیدگی ریشه های گیاه و نابودی گیاه می شود. کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود. میزان آبیاری گیاه را در فصل زمستان باید کاهش دهید زیرا در غیر این صورت سبب بروز بیماری های قارچی در گیاه می شود. کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود.

 

نور مناسب برای پرورش گل جعفری

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند.

مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند. در مورد نور مناسب برای رشد این گیاه می توان گفت به نور کامل خورشید برای رشد خود نیاز دارد البته در ماه های گرم سال مقداری سایه برای گیاه نیاز است تا برگ های آن دچار سوختگی نشوند. در واقع این گیاه برای رشد خود روزانه به 6 ساعت نور خورشید نیاز دارد. کمبود نور می تواند سبب متوقف شدن گلدهی و ریزش غنچه های گیاه شود.

 

دمای مناسب برای پرورش گل جعفری

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است. برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند. در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد.

در مورد دمای مناسب برای این گیاه می توان گفت دمای مناسب برای آن در طول روز بین 18 تا 22 درجه سانتی گراد و در شب 15 تا 18 درجه سانتی گراد است. این گیاه می تواند تا دمای 7- درجه سانتی گراد را نیز تحمل کند و صدمه نبیند اما کاهش بیش از اندازه دما می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه و در نتیجه یخ زدن گیاه شود. افزایش بیش از اندازه دمای هوا نیز می تواند سبب سوختن برگ ها و غنچه های گیاه و متوقف شدن گلدهی در گیاه شود.

 

نحوه تکثیر گل جعفری

در این قسمت قصد داریم شما را با نحوه تکثیر این گیاه زیبا در منزل آشنا کنیم. این گیاه روش تکثیر ساده ای دارد و به سادگی می توان آن را در منزل تکثیر کرد و از زیبایی آن لذت برد. را می توان با استفاده از کاشت بذر تکثیر کرد و البته کاشت بذر را می توان مناسب ترین روش برای تکثیر این گیاه دانست. بهترین فصل برای کاشت بذر های گیاه نیز هر سال در فصل بهار است. ترکیبی که برای کاشت بذر های گیاه می توان از آن اسفاده کرد ترکیبی از خاک برگ و خاک معمولی است.

بذر ها را بکارید و روی آن ها لایه نازکی از خاک قرار دهید. برای اینکه بذر ها بتوانند زودتر جوانه بزنند نیازی نیست برای آن ها نور مناسبی را فراهم کنید. حدود یک هفته طول می کشد تا بذر های گیاه جوانه بزنند البته باید آن ها را در دمایی برابر 24 تا 26 درجه سانتی گراد قرار دهید. پس از اینکه بذر های گیاه جوانه زدند حدود 6 تا 7 هفته زمان نیاز است تا گیاهان بتوانند گلدهی داشته باشند.

 

منبع: nikstar.ir

مطالب پیشنهادی
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 7 =

همچنین بخوانید
گل ابری یک گیاه زینتی زیبا و محبوب است که به دلیل شکوفه‌های زرد، آبی و بنفش متنوع خود، جذابیت خاصی به باغ‌ها و بالکن‌ها اضافه می‌کند. این گل دارای رشد سریع و مقاومت به شرایط آب و هوایی مختلف است که آن را به انتخاب مناسبی برای عاشقان گل و گیاه تبدیل می‌کند.