خانه » هنر و خانه داری » پرورش و نگهداری از گل و گیاه » شرایط نگهداری گل اپیشیا یا گل بنفشه آتشین در منزل + روش تکثیر و پرورش

شرایط نگهداری گل اپیشیا یا گل بنفشه آتشین در منزل + روش تکثیر و پرورش

گل اپیشیا یا گل بنفشه آتشین

شرایط نگهداری از گل اپیشیا یا گل بنفشه آتشین در منزل و یا آپارتمان همراه با روش تکثیر و پرورش آن، در ادامه به خاک کود گلدان دما نور و آبیاری مناسب این گیاه می پردازیم . با ما همراه باشید.

نگهداری از گل اپیشیا

اصول و شرایط نگهداری از گل اپیشیا در آپارتمان

در این قسمت قصد داریم شما را با یکی دیگر از گیاهان زیبا و مناسب برای پرورش در منزل آشنا کنیم. گیاهی کم توقع ، با روش نگهداری ساده که گل اپیشیا یا گل بنفشه آتشین نام دارد. این گیاه از جمله گیاهان مناسب برای پرورش در منزل است که با فراهم نمودن شرایط مناسب قابلیت پرورش در فضای بیرون را نیز دارد.

روش نگهداری آن ساده است و به مراقبت زیادی نیاز ندارد. همین ویژگی ها این گیاه را به یکی از گیاهان محبوب در میان علاقمندان به نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی تبدیل کرده است. به گونه ای که امروزه به صورت گسترده از این گیاه برای زیبا سازی منازل و فضاهای بیرون استفاده می شود.

این گیاه از جمله گیاهان مقاوم در برابر تغییرات محیطی به شمار می رود و روش نگهداری آن ساده است و برای نگهداری از آن نیازی نیست حتما در باغبانی حرفه ای باشید بلکه با رعایت چند نکته می توانید به سادگی این گیاه را در منزل پرورش داده و از زیبایی آن لذت ببرید.

این گیاه دارای گونه های مختلفی است و در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا کنیم. به همین منظور ابتدا نیازهای محیطی این گیاه را بررسی خواهیم کرد. سپس در ادامه روش های نگهداری و پرورش آن را در منزل به شما آموزش خواهیم داد. در انتهای مقاله نیز به بررسی روش های تکثیر این گیاه زیبا در منزل خواهیم پرداخت. اگر علاقمند به داشتن گلدانی زیبا از گل اپیشیا یا گل بنفشه آتشین در منزل هستید با ما نیک استار باشید.

نگهداری از گل بنفشه آتشین

شرایط نگهداری از گل بنفشه آتشین در منزل

اپیشیا یا بنفشه آتشین با نام علمی Episcia cupreata و نام انگلیسی Episcia از جمله گیاهان زیبا و مناسب برای پرورش در منزل است. این گیاه از خانواده Gesneriaceae بوده و بومی کلمبیا است. اپیشیا دارای ۸ گونه مختلف است که هر کدام از آن ها زیبایی خاصی دارند. برگ های زیبایی این گل سبب محبوبیت هر چه بیشتر این گیاه در بین علاقمندان به پرورش گیاهان آپارتمانی است. از این گیاه می توان در سبدهای آویز برای تزیین فضاهای داخلی استفاده کرد. از مزایای این گیاه می توان به مقاومت بالای آن در برابر تغییرات محیطی اشاره کرد.

از این گیاه معمولا در کلکسیون ها به صورت گسترده استفاده می شود. این ویژگی ها علاوه بر زیبایی و مقاومت در برابر تغییرات محیطی جایگاه خاصی به آن بخشیده است به گونه ای که امروزه از این گیاه به صورت گسترده برای زیباسازی منازل و فضاهای داخلی استفاده می شود.

از لحاظ ظاهری دارای برگ های مخملی و گل های شیپوری کوچکی است که زیبایی منحصر به فردی به این گیاه بخشیده اند.برگ های این گیاه دارای حاتی بیضی شکل و چروکیده و ابلق هستند و گل های زیبای این گیاه به رنگ قرمز دیده می شوند.

در صورت فراهم بودن شرایط محیطی مناسب این گیاه می تواند تا ارتفاع ۱۵ سانتی متری نیز رشد کند. در این مقاله قصد داریم شما را با اصول نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا کنیم.

 

نام گیاه : اپیشیا ( بنفشه آتشین )

نام علمی گیاه : Episcia cupreata

نام انگلیسی گیاه : Episcia

خانواده گیاه : Gesneriaceae

بومی : کلمبیا

 

خاک مناسب برای پرورش گیاه بنفشه آتشین

در این قسمت قصد داریم به بررسی انواع خاک مناسب برای پرورش گیاهان بپردازیم. در ابتدا تعریفی از خاک های مناسب را برای کاشت گیاهان با هم مرور می کنیم.

خاک هایی که برای کاشت گیاهان مختلف از آن ها استفاده می شود به دو دسته خاک های سنگین و سبک طبقه بندی می شوند. خاک های سنگین به خاک هایی گفته می شود که دارای بافتی فشرده تر و ذرات تشکیل دهنده ریزتری هستند.

منافذ بین ذرات خاک های سنگین کم است و به همین دلیل تهویه کمتری دارند. به عبارت دیگر آب را از میان خود دیرتر عبور می دهند و در واقع آب به مدت طولانی تری در این خاک ها وجود دارد.

از طرفی در مقابل خاک های سنگین نوع دیگری از خاک ها به نام خاک های سبک وجود دارند که بر خلاف خاک های سنگین دارای بافت درشت تری هستند و به خوبی از میان آن ها هوا عبور کرده و تهویه مناسبی دارند.

نگهداری گیاه اپیشیا یا نگهداری گیاه بنفشه آتشین

اصول پرورش و نگهداری از گیاه اپیشیا یا گیاه بنفشه آتشین

این نوع خاک ها می توانند به سرعت آب را از میان خود عبور می دهند و مدت زیادی آب را درون خود نگه نمی دارند. از این نوع خاک ها برای گیاهانی استفاده می شوند که باید برای آن ها زهکشی مناسب فراهم شود. زیرا در صورت استفاده از خاک های سبک آب هایی که هنگام آبیاری کف گلدان جمع می شوند می توانند به سرعت از گلدان خارج شده و سبب پوسیدی ریشه های گیاه نشوند.

حتما بخوانید  شرایط نگهداری از گل آدنیوم در منزل یا آپارتمان + روش تکثیر و پرورش آن

انواع مختلف گیاهان نوع مختلفی از خاک ها را برای رشد خود ترجیح می دهند. در مورد نوع خاک مناسب برای این گیاه می توان گفت ابتدا باید به این نکته توجه کنید که استفاده از خاک برگ در ترکیب خاک این گیاه غیر مجاز است زیرا می تواند سبب زرد شدن برگ های گیاه به دلیل پوسیدن خاک برگ می شود. می توانید برای کاشت گیاه از خاک مخصوص بنفشه آفریقایی استفاده کنید.

نکته دیگر این است که باید خاک را برای رشد مناسب گیاه همواره مرطوب نگهداری کنید. برای تامین مواد مغذی مناسب برای رشد گیاه که در خاک موجود نیستند بهتر است ماهانه دو مرتبه گیاه را با استفاده از کود مخصوص بنفشه آفریقایی تغذیه نمایید.

کوددهی را طبق دستور انجام دهید و از کودهی بیش از اندازه گیاه بپرهیزید زیرا می تواند سبب سوختن گیاه و در نتیجه از بین رفتن گیاه شود. کمبود کود نیز کاهش سرعت رشد و گلدهی و کمرنگ شدن برگ های گیاه را در پی دارد.

گلدان گیاه را هر دو سال یک بار تعئیض کنید و از گلدان های بزرگ برای کاشت گیاه استفاده نکنید زیرا سبب کاهش سرعت رشد گیاه می شود. مدتی پس از اینکه گلدان را تعویض کردید ممکن است رشد گیاه متوقف شود اما دوباره به حالت اولیه باز می گردد.

 

آبیاری مناسب برای پرورش گیاه اپیشیا

آبیاری از مهمترین عوامل موثر بر رشد هر گیاهی است. هرچند گیاه نسبت به خشکی مقاوم باشد نیز باید میزان آبیاری متوسطی را داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند. میزان آبیاری هر گیاه و تعداد دفعات آبیاری به توجه به ساختار گیاه و شرایط اقلیمی تعیین می شود.

برخی از گیاهان برای رشد خود به غرقاب شدن نیاز دارند و باید خاک آن ها همراه مرطوب باشد اما برخی دیگر به میزان آبیاری کمی نیاز دارند. آبیاری نقش موثری در رشد مناسب و سلامت گیاه دارد که باید طبق دستور برای هر گیاهی رعایت شود تا به گیاه آسیبی نرسد.

در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت میزان آبیاری و تعداد دفعات آن در فصل های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال در بهار و تابستان به دلیل افزایش دمای هوا نیاز گیاه به آبیاری بیشتر است و در پاییز و زمستان گیاه به آب کمتری نیاز دارد. در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت این گیاه به خاک های مرطوب علاقه دارد و از خشکی خاک بیزار است. بهتر است این گیاه را هفته ای یک مرتبه آبیاری کنید و از پاشیدن آب بر روی برگ های آن خودداری کنید زیرا می تواند سبب پوسیدن برگ های گیاه شود.

آبیاری را به صورت منظم برای گیاه انجام دهید و از آبیاری کم یا آبیاری بیش از اندازه گیاه اجتناب کنید زیرا آبیاری بیش از اندازه می تواند به دلیل انباشته شدن آب بین ریشه های گیاه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه شود. کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود.

 

نور مناسب برای نگهداری گل اپیشیا

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند. مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند.

در مورد نور مناسب برای این گیاه می توان گفت این گیاه برای رشد مناسب خود به میزان نور زیاد اما غیر مستقیم خورشید نیاز دارد . نور زیاد سبب حفظ زیبایی ظاهری برگ های گیاه می شود. در عین حال نور مستقیم می تواند سبب سوختن حاشیه برگ های گیاه شود. این گیاه می تواند در شرایط کم بودن نور نیز رشد کند اما مناسب ترین رشد را در نور زیاد و غیر مستقیم خورشید دارد. کمبود نور می تواند سبب کم شدن رشد گیاه و کمرنگ شدن برگ های گیاه شود.

حتما بخوانید  شرایط نگهداری گیاه بلپرون یا ناوک در خانه + نحوه تکثیر و رفع آفات آن

 

دمای مناسب برای نگهداری گل بنفشه آتشین

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است.

برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند. در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد. در مورد دمای مناسب برای این گیاه می توان گفت این گیاه نسبت به هوای گرم مقاوم است و می توانید در مناطق گرم آن را در محیط بیرون نگهداری کنید.

در مناطقی که هوای سردی دارد بهتر است گیاه را در منزل یا گلخانه نگهداری کنید تا دچار یخ زدگی نشود. از نشانه های یخ زدن گیاه می توان به تیره شدن و ریزش برگ های گیاه اشاره کرد. در این حالت برگ های گیاه حالتی نرم و آبکی مانند پیدا می کنند. ماکزیمم دمای مناسب برای گیاه ۳۰ درجه سانتی گراد است. افزایش بیش از اندازه دمای هوا می تواند سبب سوختن و ریزش برگ های گیاه می شود.

 

نحوه تکثیر گل اپیشیا

در این قسمت قصد داریم شما را با نحوه تکثیر اپیشیا در منزل آشنا کنیم. این گیاه روش تکثیر ساده ای دارد و به راحتی می توان آن را در منزل تکثیر کرد و از زیبایی آن لذت برد. روش های مختلفی برای تکثیر اپیشیا وجود دارد که از جمله آن ها می توان به قلمه برگ و ریشه دار کردن از طریق رانرها اشاره کرد که روش دوم به دلیل پیچیدگی مورد استفاده قرار نمی گیرد. تکثیر از طریق قلمه برگ به این صورت است که یکی از برگ های گیاه را از گیاه اصلی جدا کنید و آن را در هورمون ریشه زایی فرو ببرید.

سپس آن را در آب یا خاک بکارید و پس از اینکه قلمه برگ ریشه دار شد به گلدان انتقال دهید و مانند سایر گل ها شرایط نگهداری از آن را فراهم کنید. از قلمه ساقه نیز می توان برای قلمه زدن گیاه استفاده کرد. برای این کار باید به این صورت عمل کنید که با استفاده از یک قیچی باغبانی که قبلا آن را ضد عفونی کرده اید قلمه هایی را به طول تقریبا ۱۵ سانتی متر از نوک ساقه های گیاه را که حداکثر دارای دو جفت برگ است جدا کنید.

دقت داشته باشید که باید قلمه های گیاه را به صورت اریب برش بزنید. باید برگ های انتهایی قلمه را از گیاه حذف کنید و فقط دو یا سه برگ بالای قلمه ها را باقی بگذارید زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه کاهش می یابد. پس از برش دادن قلمه های گیاه بهتر است برای اینکه سرعت ریشه زایی قلمه ها افزایش یابد آن ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان هایی مناسب بکارید.

می توانید بدون فرو بردن قلمه های گیاه در هورمون ریشه زایی هم قلمه های گیاه را در گلدان بکارید اما در این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه در مقایسه با استفاده از هورمون ریشه زایی کمتر می شود. می توانید. بهترین ترکیبی که می توانید قلمه ها را در آن بکارید خاکی مرطوب است. برای قلمه ها رطوبت مناسب ایجاد نمایید.

برای تامین رطوبت مناسب برای رشد گیاه بهتر است روی سطح گلدان ها را با نایلونی شفاف بپوشانید و برای اینکه تهویه مناسب برای قلمه های گیاه فراهم شود می توانید روی سطح نایلون را سوراخ های کوچکی ایجاد کنید. برای قلمه های باید خاکی را فراهم کنید که مرطوب باشد برای این کار پس از کاشت باید با استفاده از اسپری گلدان ها را آبیاری نمایید.

قلمه ها را برای اینکه بتوانند سریع تر رشد کنند باید در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید. نور مستقیم خورشید می تواند سبب صدمه دیدن قلمه های گیاه شود. باید برای رشد قلمه های گیاه آن ها را در مکانی گرم قرار دهید. بعد از اینکه شرایط مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم کردید حدود چند هفته زمان نیاز است تا قلمه های گیاه بتوانند ریشه زایی داشته باشند.

پس از ریشه زایی قلمه ها باید نایلون را از روی سطح گلدان بردارید. پس از گذشت مدتی از زمان ریشه زایی قلمه ها می توانید گلدانی را که قلمه های گیاه در آن قرار دارند عوض کنید و قلمه های گیاه را در گلدان جدیدی بکارید. در واقع پس از ریشه زایی قلمه های گیاه باید زمانی که هوا مناسب است گیاهان جدید را به زمین اصلی برای کاشت منتقل نمایید.

 

منبع: nikstar.ir

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(2 رای, میانگین امتیاز: 3٫00 از 5)
Loading...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه

یک + سیزده =