گل استاتیس
گل استاتیس، گیاهی زینتی محبوب، با گل‌های فراوان و رنگارنگ است. شکوه و زیبایی آن باعث شناخته شدن به‌عنوان یکی از بهترین گل‌ها برای تزیین باغ‌ها و فضاهای سبز می‌شود.

شرایط نگهداری گل استاتیس در منزل یا آپارتمان به همراه روش تکثیر و پرورش آن، در ادامه به خاک، کود، گلدان، نور، دما و آبیاری مناسب این گیاه خواهیم پرداخت.

معرفی گل استاتیس

در این قسمت قصد داریم شما را با گل استاتیس زیبا و مناسب برای پرورش در منزل آشنا کنیم. گیاهی که که شاید تا به حال نام آن را شنیده باشید و در منازل آن را دیده باشید.

نام این گیاه استاتیس است. گل استاتیس از جمله گیاهان با گونه های بسیار متنوعاست و می توان گفت بومی ایران نیست. روش نگهداری و پرورش ساده ای دارد و با رعایت چند نکته خاص می توان به راحتی آن را در منزل نگهداری کرده و از زیبایی آن در محل زندگی خود لذت برد.

از مزایای گل استاتیس می توان به رشد سریع آن اشاره کرد. از لحاظ پراکندگی نیز در بسیاری از نقاط جهان پراکنده شده است. در این مقاله می خواهیم نحوه نگهداری گل استاتیس را در منزل با هم بررسی کنیم. به همین منظور ابتدا در قسمت بعدی به بررسی نیاز های محیطی این گیاه می پردازیم سپس در قسمت بعدی روش نگهداری و پرورش آن را در منزل بررسی می کنیم و در انتهای مقاله روش تکثیر آن را با هم بررسی خواهیم کرد. اگر علاقمند به داشتن گلدانی زیبا از این گیاه در منزل هستید با ما همراه باشید.

شرایط نگهداری گل استاتیس

نام گیاه : استاتیس

نام علمی گیاه : Limoniumsinuatum (L.) Mill

نام انگلیسی گیاه : sea lavender

خانواده گیاه : Plumbaginaceae

بومی : نواحی مدیترانه ای

گل استاتیس با نام علمی  Limoniumsinuatum (L.) Mill و نام انگلیسی sea lavender از جمله گیاهان بسیار زیبا و با قابلیت پرورش در منزل است. این گیاه از خانواده  Plumbaginaceae بوده و بومی نواحی مدیترانه ای است.

این گیاه دارای سرعت رشد بالایی است و دارای گونه های متنوع و زیادی است. تا به حال بیش از 150 گونه مختلف از این گیاه زیبا شناخته شده است. استاتیس به دو صورت یک ساله و چند ساله مورد کاشت قرار می گیرد اما معمولا این گیاه به صورت یک ساله مورد استفاده قرار می گیرد.

نام دیگر این گیاه گلی با گل های کاغذی است. استاتیس از لحاظ ظاهری دارای برگ هایی به صورت بریده بریده است. این گیاه از جمله گیاهان گل دار محسوب می شود که دارای گل هایی زیبا که خوشه ای شکل و کاغذی مانند هستند می باشد که گل های زیبای آن در رنگ های ارغوانی، صورتی، قرمز، آبی، سفید و زرد وجود دارند.

فصل گلدهی این گیاه در گونه های مختلف آن متقاوت است به گونه ای که برخی از گونه های آن هر سال در فصل بهار و برخی گونه های این گیاه هر سال در فصل تابستان گلدهی دارند. در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا کنیم سپس در ادامه به بررسی روش تکثیر این گیاه در منزل نیز می پردازیم.

خاک مناسب برای پرورش استاتیس

خاک مناسب از مهمترین و اولین نیازهایی است که باید در مورد آن صحبت کنیم. به طور کلی دو نوع خاک مختلف برای کاشت گیاهان وجود دارد و می توان آن ها را به دو دسته خاک های سبک و سنگین تقسیم بندی نمود.

حالا به بررسی تفاوت بین این دو نوع می پردازیم. خاک های سنگین به خاک هایی گفته می شود که دارای بافت فشرده هستند و آب از میان آن ها به سختی عبور می کند.

این نوع خاک های دارای تهویه کمتری هستند و از مواد مختلفی نیز تشکیل می شوند. بافت این نوع خاک ها ریز تر بوده و به همین دلیل به خاک های سنگین معروف هستند.

در مقابل خاک های سنگین نوعی دیگری از خاک ها به نام خاک های سبک وجود دارند که دارای بافتی درشت تر هستند. می توانند به راحتی آب را از میان خود عبور دهند و دارای تهویه مناسبی هستند.

انواع مختلف گیاهان برای رشد خود به خاک های متفاوتی نیاز دارند. د مورد این گیاه می توان گفت به خاک هایی نیاز دارد که قلیایی و دارای زهکشی مناسبی باشند.

برای کاشت این گیاه می توان از ترکیب شن و کمپوست استفاده کرد.  برای تامین مواد مغذی مناسب برای رشد گیاه که ممکن است در خاک موجود نباشند می توان از کوددهی برای گیاه استفاده کرد.

بهتر است هر سال در فصل بهار کوددهی را برای گیاهان تابستانی و در فصل پاییز هر سال برای گیاهان زمستانی انجام داد. می توانید داز کودهای دارای فسفر و نیتروژن برای گیاه استفاده کنید.

البته می توانید از کودهای محلول نیز برای گیاه استفاده کنید. در هنگام کوددهی باید طبق دستور به گیاه کود بدهید و از کوددهی بیش از اندازه بپرهیزید زیرا کوددهی بیش از اندازه می تواند سبب سوختن برگ های گیاه و متوقف شدن گلدهی در گیاه می شود.

آبیاری مناسب برای پرورش استاتیس

آبیاری نیز از مهمترین عواملی است که بر رشد هر نوع گیاهی تاثیر مستقیم دارد. نمی توان تاثیر آبیاری بر رشد گیاه را نادیده گرفت. گیاهان مختلف نیازهای آبی متفاوتی دارند که از این لحاظ با هم متفاوت هستند.

برخی از گیاهان نیاز آبی کمی دارند و باید به صورت هفتگی آبیاری شوند اما برخی دیگر باید روزانه و به تعداد دفعات زیاد آبیاری شوند. میزان و تعداد دفعات آبیاری برای گیاهان با توجه به تغییر فصل متفاوت است و در فصول سرد سال میزان آبیاری کمتر از فصول گرم سال است.

آبیاری بیش از اندازه برای هیچ نوع گیاهی نه تنها مناسب نیست بلکه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه و زرد شدن برگ های گیاه خواهد شد. پس تنظیم کردن میزان و تعداد دفعات آبیاری از مهمترین شرایطی است که بادی برای هر نوع گیاه به درستی رعایت شود تا هم سلامت گیاه حفظ شود و هم طراوت و زیبایی گیاه. در مورد نحوه آبیاری این گیاه می توان گفت از مزایای این گیاه مقاوم بودن آن در برابر کم آبی و خشکی است به گونه ای که می توان گفت به میزان آبیاری متوسطی نیاز دارد تا بتواند رشد مناسبی داشته باشد.

بهترین زمان برای آبیاری این گیاه صبح ها است و بهترین روش برای آبیای این گیاه استفاده از آبیاری قطره ای است. آبیاری بیش از اندازه می تواند سبب پوسیدگی ریشه های گیاه شود زیرا آب در بین ریشه های گیاه انباشته می شود و در نتیجه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه می شود.

حتما بخوانید  شرایط نگهداری بونسای پاچیرا در منزل + روش تکثیر و پروش آن

همچنین آبیاری بیش از اندازه زرد شدن برگ های گیاه را نیز می تواند در پی داشته باشد سبب ایجاد بیماری های قارچی در گیاه می شود. ازطرفی کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شده و سبب متوقف گلدهی گیاه شود.

نکته: در صورتی که فاصله بین دو آبیاری برای گیاه زیاد است باید آبیاری را به صورت عمیق انجام دهید تا به خوبی ریشه های گیاه بتوانند آب را دریافت کنند.

نور مناسب برای نگهداری گل استاتیس

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است.

در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند. مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند. برخی دیگر از گیاهان فقط نور غیر مستقیم خورشید را برای رشد خود ترجیح می دهند و برخی دیگر از گیاهان سایه پسند هستند.

در مورد نور مناسب برای این گیاه می توان گفت این گیاه برای رشد مناسب خود به نور کامل و زیاد خورشید نیاز دارد تا بتواند رشد مناسبی داشته باشد. باید گیاه را در مکانی آفتابی یا سایه آفتاب بکارید.

اگر گیاه نور کامل خورشید را دریافت کند گلدهی بیشتری خواهد داشت و کمبود نور می تواند سبب کمرنگ شدن برگ های گیاه و کاهش گلدهی در گیاه شود. از قرار دادن گیاه در برابر تابش مستقیم خورشید در تابستان ها بپرهیزید زیرا سبب سوختن و ریزش برگ های گیاه می شود. در زمستان ها نیز میزان نور مناسب را برای رشد گیاه فراهم کنید.

دمای مناسب برای نگهداری از گل استاتیس

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است.

برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند. در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد. این گیاه نسبت به کاهش دما حساس است و سبب صدمه دیدن گیاه می شود.

کمترین دمایی که می تواند تحمل کند تا 5- درجه سانتی گراد است. دمای مناسب برای رشد گیاه 25 درجه سانتی گراد است هر چند می تواند تا 30 درجه سانتی گراد را نیز تحمل کند. کاهش بیش از اندازه دمای هوا می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه شود و افزایش بیش از اندازه دمای هوا نیز سوختن و ریزش برگ های گیاه را در پی دارد

نحوه تکثیر استاتیس

در این قسمت روش تکثیر گل استاتیس را بررسی می کنیم. روش تکثیر ساده ای دارد و با رعایت چند نکته می توان این گیاه را به سادگی تکثیر کرد و از زیبایی آن لذت برد. روش های متفاوتی برای تکثیر این گیاه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کاشت بذر و قلمه زدن گیاه اشاره کرد.

بهترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه زدن گیاه است. بهترین زمان برای قلمه زدن گیاه هر سال در فصل زمستان و اوایل فصل بهار است. برای این کار باید به این صورت عمل کنید که با استفاده از یک قیچی باغبانی که قبلا آن را ضد عفونی کرده اید قلمه هایی را به طول تقریبا 5 سانتی متر از نوک ساقه های گیاه جدا کنید.

دقت داشته باشید که باید قلمه های گیاه را به صورت اریب برش بزنید. باید برگ های انتهایی قلمه را از گیاه حذف کنید و فقط دو یا سه برگ بالای قلمه ها را باقی بگذارید زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه کاهش می یابد.

پس از برش دادن قلمه های گیاه بهتر است برای اینکه سرعت ریشه زایی قلمه ها افزایش یابد آن ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان هایی مناسب بکارید. می توانید بدون فرو بردن قلمه های گیاه در هورمون ریشه زایی هم قلمه های گیاه را در گلدان بکارید اما در این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه در مقایسه با استفاده از هورمون ریشه زایی کمتر می شود.

می توانید هر 5 یا 7 قلمه را در یک گلدان بکارید. بهترین ترکیبی که می توانید قلمه ها را در آن بکارید خاک برگ، خاک رس و کوکوپیت (به نسبت مساوی) است. قلمه ها را در خاک قرار دهید و برای آن ها رطوبت مناسب را ایجاد نمایید.

برای تامین رطوبت مناسب برای رشد گیاه بهتر است روی سطح گلدان ها را با نایلونی شفاف بپوشانید و برای اینکه تهویه مناسب برای قلمه های گیاه فراهم شود می توانید روی سطح نایلون را سوراخ های کوچکی ایجاد کنید.

برای قلمه های باید خاکی را فراهم کنید که مرطوب باشد برای این کار پس از کاشت باید با استفاده از اسپری گلدان ها را آبیاری نمایید. قلمه ها را برای اینکه بتوانند سریع تر رشد کنند باید در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید.

نور مستقیم خورشید می تواند سبب صدمه دیدن قلمه های گیاه شود. بعد از اینکه شرایط مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم کردید حدود شش روز زمان نیاز است تا قلمه های گیاه بتوانند ریشه زایی داشته باشند. پس از ریشه زایی قلمه ها باید نایلون را از روی سطح گلدان بردارید و با استفاده از کودهای مناسب گیاه را تغذیه نمایید.

پس از گذشت مدتی از زمان ریشه زایی قلمه ها می توانید گلدانی را که قلمه های گیاه در آن قرار دارند عوض کنید و قلمه های گیاه را در گلدان جدیدی بکارید.

مطالب پیشنهادی
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

همچنین بخوانید
گل ابری یک گیاه زینتی زیبا و محبوب است که به دلیل شکوفه‌های زرد، آبی و بنفش متنوع خود، جذابیت خاصی به باغ‌ها و بالکن‌ها اضافه می‌کند. این گل دارای رشد سریع و مقاومت به شرایط آب و هوایی مختلف است که آن را به انتخاب مناسبی برای عاشقان گل و گیاه تبدیل می‌کند.