خانه » هنر و خانه داری » پرورش و نگهداری از گل و گیاه » شرایط نگهداری از گل ادریسی یا گل هورتانسیا در منزل + روش تکثیر و پرورش

شرایط نگهداری از گل ادریسی یا گل هورتانسیا در منزل + روش تکثیر و پرورش

گل ادریسی یا هورتانسیا

شرایط نگهداری از گل ادریسی یا گل هورتانسیا در منزل یا آپارتمان همراه با روش تکثیر و پرورش آن – در ادامه به کود، خاک، گلدان، دما، نور و آبیاری مناسب گیاه ادریسی میپردازیم. با ما همراه باشید.

گل ادریسی

اصول نگهداری از گل ادریسی و نحوه تکثیر و پروش گل ادریسی

 

در این قسمت قصد داریم شما را با یکی دیگر از گیاهان زیبا و مناسب برای پرورش در منزل آشنا کنیم. گیاهی کم توقع، با روش نگهداری ساده که هورتانسیا یا ادریسی نام دارد. این گیاه از جمله گیاهان مناسب برای پرورش در منزل است که با فراهم نمودن شرایط مناسب قابلیت پرورش در فضای بیرون را نیز دارد. روش نگهداری ساده ای دارد و به مراقبت زیادی نیاز ندارد. همین ویژگی ها این گیاه را به یکی از گیاهان محبوب در میان علاقمندان به نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی تبدیل کرده است.

به گونه ای که امروزه به صورت گسترده از این گیاه برای زیبا سازی منازل و فضاهای بیرون استفاده می شود.  این گیاه از جمله گیاهان مقاوم در برابر تغییرات محیطی به شمار می رود و روش نگهداری ساده ای دارد و برای نگهداری از آن نیازی نیست حتما در باغبانی حرفه ای باشید بلکه با رعایت چند نکته می توانید به سادگی این گیاه را در منزل پرورش داده و از زیبایی آن لذت ببرید. هورتانسیا از جمله درختچه های با رشد سریع به شمار می رود و خزان کننده است. این گیاه را با نام گل ادریسی نیز می شناسند.

این گیاه روش نگهداری ساده ای دارد و به راحتی می توانید با رعایت چند نکته و فراهم کردن شرایط محیطی مناسب این گیاه را به خوبی در منزل پرورش داد و از زیبایی آن لذت برد. در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا کنیم. به همین منظور ابتدا نیازهای محیطی این گیاه را بررسی خواهیم کرد. سپس در ادامه روش های نگهداری و پرورش آن را در منزل به شما آموزش خواهیم داد. در انتهای مقاله نیز به بررسی روش های تکثیر این گیاه زیبا در منزل خواهیم پرداخت. اگر علاقمند به داشتن گلدانی زیبا از گل ادریسی در منزل هستید با نیک استار همراه باشید.

گل هورتانسیا

اصول نگهداری از گل هورتانسیا و نحوه پرورش و تکثیر گل هورتانسیا

 

هورتانسیا با نام علمی Hydrangea macrophylla و نام انگلیسی Hydrangea از گیاهان بسیار زیبا و قابل پرورش در منزل است که روش نگهداری ساده ای دارد. این گیاه از خانواده Hydrangeaceae (دسته بندی جدید) بوده و بومی چین و ژاپن ( هونشو) است. این گیاه از جمله درتچه های خزان کننده و دارای سرعت رشد بالا به شمار می رود. هورتانسیا گیاهی گل دار است و دارای گل های زیبایی در رنگ های آبی، قرمز، صورتی، ارغوانی روشن و ارغوانی تیره است.

یکی از نکات جالب در مورد این گیاه این است که رنگ گل های گیاه با توجه به میزان ph خاک تغییر می کنند. به عبارت دیگر هر چه خاک اسیدی تر باشد رنگ گل ها مایل به آبی تیره بوده و در خاک های قلیایی رنگ گل ها بیشتر به صورتی نزدیک است. زمان گلدهی این گیاه هر سال نزدیک به نوروز است. بهتر است بدانید تماس با برگ های گیاه ممکن است سبب تحریک پوست شود و بهتر است هنگام کار با این گل از دستکش استفاده کنید. در این مقاله شما را با اصول نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا خواهیم کرد.

 

نام گیاه : ادریسی یا هورتانسیا

نام علمی گیاه : Hydrangea macrophylla

نام انگلیسی گیاه : Hydrangea

خانواده گیاه : Hydrangeaceae

بومی : چین و ژاپن ( هونشو )

 

خاک مناسب گل ادریسی

در این قسمت قصد داریم به بررسی انواع خاک مناسب برای پرورش گیاهان بپردازیم. در ابتدا تعریفی از خاک های مناسب را برای کاشت گیاهان با هم مرور می کنیم. خاک هایی که برای کاشت گیاهان مختلف از آن ها استفاده می شود به دو دسته خاک های سنگین و سبک طبقه بندی می شوند. خاک های سنگین به خاک هایی گفته می شود که دارای بافتی فشرده تر و ذرات تشکیل دهنده ریزتری هستند.

منافذ بین ذرات خاک های سنگین کم است و به همین دلیل تهویه کمتری دارند. به عبارت دیگر آب را از میان خود دیرتر عبور می دهند و در واقع آب به مدت طولانی تری در این خاک ها وجود دارد. از طرفی در مقابل خاک های سنگین نوع دیگری از خاک ها به نام خاک های سبک وجود دارند که بر خلاف خاک های سنگین دارای بافت درشت تری هستند و به خوبی از میان آن ها هوا عبور کرده و تهویه مناسبی دارند.

حتما بخوانید  شرایط نگهداری از گل مارگریت در منزل یا آپارتمان + روش تکثیر و پرورش آن

این نوع خاک ها می توانند به سرعت آب را از میان خود عبور می دهند و مدت زیادی آب را درون خود نگه نمی دارند. از این نوع خاک ها برای گیاهانی استفاده می شوند که باید برای آن ها زهکشی مناسب فراهم شود. زیرا در صورت استفاده از خاک های سبک آب هایی که هنگام آبیاری کف گلدان جمع می شوند می توانند به سرعت از گلدان خارج شده و سبب پوسیدی ریشه های گیاه نشوند.

انواع مختلف گیاهان نوع مختلفی از خاک ها را برای رشد خود ترجیح می دهند. در مورد نوع خاک مناسب برای این گیاه می توان گفت باید ابتندا زهکشی مناسبی برای گیاه فراهم کنید تا میزان آب اضافی در هنگام آبیاری از کف گلدان خارج شده و سبب پوسیدگی ریشه های گیاه نشود.

بهتر است از خاکی سبک برای گیاه استفاده کنید که در عین حال بتواند رطوبت را نیز در خود نگهداری کنید. می توانید برای این کار از خاک برگ در ترکیب خاک مورد استفاده برای گیاه استفاده کنید. این گیاه به خاک های اسیدی علاقه دارد و بهتر است برای تامین مواد مغذی مناسب برای رشد گیاه آن را با استفاده از کودهای دارای سولفات آلومینیوم استفاده کنید و ph خاک را در حد ۶ برای گیاه تنظیم کنید.

کوددهی را برای گیاه طبق دستور مندرج رویر کود انجام داده و از کوددهی بیش از اندازه گیاه اجتناب کنید زیرا در این صورت سبب سوختن و از بین رفتن گیاه می شود.

 

آبیاری مناسب برای پرورش گل ادریسی

آبیاری از مهمترین عوامل موثر بر رشد هر گیاهی است. هرچند گیاه نسبت به خشکی مقاوم باشد نیز باید میزان آبیاری متوسطی را داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند. میزان آبیاری هر گیاه و تعداد دفعات آبیاری به توجه به ساختار گیاه و شرایط اقلیمی تعیین می شود. برخی از گیاهان برای رشد خود به غرقاب شدن نیاز دارند و باید خاک آن ها همراه مرطوب باشد اما برخی دیگر به میزان آبیاری کمی نیاز دارند.

آبیاری نقش موثری در رشد مناسب و سلامت گیاه دارد که باید طبق دستور برای هر گیاهی رعایت شود تا به گیاه آسیبی نرسد. در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت میزان آبیاری و تعداد دفعات آن در فصل های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال در بهار و تابستان به دلیل افزایش دمای هوا نیاز گیاه به آبیاری بیشتر است و در پاییز و زمستان گیاه به آب کمتری نیاز دارد.

در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت ابتدا باید زهکشی مناسبی برای گلدان فراهم کنید تا میزان آب اضافی در هنگام آبیاری از کف گلدان خارج شده و سبب پوسیدگی گیاه نشود. این گیاه به خاک همواره مرطوب نیاز دارد و در این شرایط رشد بهتری دارد. اگر گیاه را در آفتاب نگهداری می کنید بهتر است برای صدمه ندیدن گیاه به صورت مدام روی برگ های آن آب بریزید.

آبیاری را به صورت منظم برای گیاه انجام دهید و از آبیاری کم یا آبیاری بیش از اندازه گیاه اجتناب کنید زیرا آبیاری بیش از اندازه می تواند به دلیل انباشته شدن آب بین ریشه های گیاه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه شود. کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود.

 

نور مناسب برای نگهداری از گل هورتانسیا

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند. مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند.

در مورد نور مناسب برای این گیاه می توان گفت شرایط نوری گیاه باید به صورت آفتاب سایه باشد به گونه ای در روزهای گرم سال باید گیاه را تا حدودی در سایه نگهداری کنید تا نور مستقیم خورشید سبب سوختن و ریزش برگ های گیاه نشود اما هر سال در فصل پاییز باید گیاه را در آفتاب کامل قرار دهید تا بتواند رشد مناسبی داشته باشد.

در زمستان و بهار هر سال نیز باید همین شرایط نوری را برای گیاه فراهم کنید تا جوانه های آن بتوانند رشد بهتری داشته باشند. در واقع بهتر است این گیاه ۳ یا ۴ ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت کند. کمبود نور می تواند سبب متوقف شدن رشد وگلدهی در گیاه شود.

حتما بخوانید  پرورش و نگهداری از درخت اکالیپتوس و آشنایی با آفات آن

 

دمای مناسب برای پرورش گل هورتانسیا

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است. برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند.

در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد. در مورد دمای مناسب برای این گیاه می توان گفت این گیاه هوای خنک را برای رشد و گلدهی خود بیشتر ترجیح می دهد و برای گلدهی باید گیاه را در دمایی کمتر از ۲۲ درجه سانتی گراد نگهداری کنید در غیر این صورت گلدهی گیاه متوقف می شود.

در فصل رشد گیاه بهتر است آن را در دمایی ۱۸ تا ۲۲ درجه سانتی گراد قرار دهید. ماکزیمم مای قابل تحمل برای گیاه در طول روز ۲۴ درجه سانتی گراد و حداقل دمای مناسب برای نگهداری از گیاه در شب بین ۱۳ تا ۱۵٫۵ درجه سانتی گراد است اما دمایی که در آن گلدهی برای گیاه اتفاق می افتد برابر ۱۶ درجه سانتی گراد است. کاهش بیش از اندازه دمای هوا می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه شود. در این حالت گیاه دچار یخ زدگی می شود. افزایش بیش از اندازه دمای هوا نیز سبب سوختن و ریزش برگ ها و غنچه های گیاه شده و گلدهی را در گیاه متوقف می کند.

 

نحوه تکثیر گل ادریسی

در این قسمت روش تکثیر گل ادریسی را بررسی خواهیم کرد.روش های متفاوتی برای تکثیر این گیاه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کاشت بذر و قلمه زدن گیاه اشاره کرد. بهترین روش برای تکثیر، قلمه زدن گیاه است. بهترین زمان برای قلمه زدن، هر سال در فصل بهار است و برای این کار باید از ساقه هایی از گیاه استفاده کرد که دارای حداقل سه برگ هستند.

قلمه زدن گیاه باید توسط ساقه های جوان انجام گیرد.برای این کار باید به این صورت عمل کنید که با استفاده از یک قیچی باغبانی که قبلا آن را ضد عفونی کرده اید قلمه هایی را به طول تقریبا ۱۵ سانتی متر از نوک ساقه های گیاه را که حداکثر دارای دو جفت برگ است جدا کنید. دقت داشته باشید که باید قلمه های گیاه را به صورت اریب برش بزنید.

باید برگ های انتهایی قلمه را از گیاه حذف کنید و فقط دو یا سه برگ بالای قلمه ها را باقی بگذارید زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه کاهش می یابد. پس از برش دادن قلمه های گیاه بهتر است برای اینکه سرعت ریشه زایی قلمه ها افزایش یابد آن ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان هایی مناسب بکارید.

می توانید بدون فرو بردن قلمه های گیاه در هورمون ریشه زایی هم قلمه های گیاه را در گلدان بکارید اما در این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه در مقایسه با استفاده از هورمون ریشه زایی کمتر می شود. می توانید بهترین ترکیبی که می توانید قلمه ها را در آن بکارید پیت ماس یا ماسه شسته است. برای آن ها رطوبت مناسب را ایجاد نمایید. برای تامین رطوبت مناسب برای رشد گیاه بهتر است روی سطح گلدان ها را با نایلونی شفاف بپوشانید و برای اینکه تهویه مناسب برای قلمه های گیاه فراهم شود می توانید روی سطح نایلون را سوراخ های کوچکی ایجاد کنید.

برای قلمه های باید خاکی را فراهم کنید که مرطوب باشد برای این کار پس از کاشت باید با استفاده از اسپری گلدان ها را آبیاری نمایید. قلمه ها را برای اینکه بتوانند سریع تر رشد کنند باید در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید. نور مستقیم خورشید می تواند سبب صدمه دیدن قلمه های گیاه شود. باید برای رشد قلمه های گیاه آن ها را در مکانی گرم قرار دهید.

بعد از اینکه شرایط مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم کردید حدود چند هفته زمان نیاز است تا قلمه های گیاه بتوانند ریشه زایی داشته باشند. پس از ریشه زایی قلمه ها باید نایلون را از روی سطح گلدان بردارید. پس از گذشت مدتی از زمان ریشه زایی قلمه ها می توانید گلدانی را که قلمه های گیاه در آن قرار دارند عوض کنید و قلمه های گیاه را در گلدان جدیدی بکارید. در واقع پس از ریشه زایی قلمه های گیاه باید زمانی که هوا مناسب است گیاهان جدید را به زمین اصلی برای کاشت منتقل نمایید.

 

منبع: Nikstar.ir

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(1 رای, میانگین امتیاز: 4٫00 از 5)
Loading...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه

5 × یک =