خانه » هنر و خانه داری » پرورش و نگهداری از گل و گیاه » شرایط نگهداری گل آفلاندرا یا گورخری در خانه + روش تکثیر و پرورش آن

شرایط نگهداری گل آفلاندرا یا گورخری در خانه + روش تکثیر و پرورش آن

گل آفلاندرا یا گل گورخری

اصول و شرایط نگهداری از گل آفلاندرا گورخری در خانه یا آپارتمان به همراه روش تکثیر و پرورش این گیاه، در ادامه به خاک، کود، گلدان، نور، دما و آبیاری مناسب این گیاه می‌پردازیم.

 

در این مقاله قصد داریم به معرفی یکی دیگر از گیاهان مناسب برای پرورش در منزل بپردازیم که قابلیت نگهداری در فضای بیرون را نیز دارد. نام این گیاه را ممکن است تا به حال شنیده باشد یا حتی در منزل خود آن را نگهداری کرده باشید. نام این گیاه آفلاندرا است که به دلیل راه راه بودن برگ ها آن را با نام گیاه گورخری نیز می شناسند.

این گیاه از جمله گیاهان بسیار محبوب در بین علاقندان به پرورش و نگهداری از گیاهان آپارتمانی به شمار می رود. روش نگهداری ساده ای دارد و کم توقع است بنابراین اگر شما در باغبانی تجربه زیادی ندارید نیز می توانید با رعایت چند نکته خاص آن را به سادگی در منزل نگهداری کرده و از زیبایی آن لذت ببرید.

 

گیاه آفلاندرا یا گیاه گورخری

گیاه آفلاندرا یا گیاه گورخری

 

در این مقاله شما را با نحوه نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا خواهیم کرد. به این منظور ابتدا به برررسی نیاز های محیطی این گیاه در منزل خواهیم پرداخت سپس روش های نگهداری و پرورش آن را در منزل مرور خواهیم کرد و در انتهای مقاله نیز به بررسی روش های تکثیر این گیاه خواهیم پرداخت. اگر علاقمند به داشتن گلدانی زیبا از این گیاه در منزل هستید با ما همراه باشید.

 

آفلاندرا با نام علمی Aphelandra Squarrosa و نام انگلیسی Zebra plant –گورخری از جمله گیاهان بسیار زیبا و مناسب برای پرورش در منزل است. این گیاه قابل پرورش در فضای بیرون نیز می باشد و با فراهم کردن شرایط محیطی مناسب می توانید آن را در محیط بیرون نیز نگهداری کنید. آفلاندرا از خانواده  Acanthaceae  است و بومی برزیل می باشد.

 

برگ های زیبای این گیاه و کم توقع بودن در کنا روش نگهداری اسده سبب شده است که امروزه این گیاه دارای جایگاه خاصی در میان علاقمندان به پرورش و نگهداری از گیاهان آپارتمانی باشد و به صورت گسترده در گل فروشی ها به فروش می رسد. از لحاظ ظاهری دارای برگ هایی بیضی شکل و نوک تیز است و روی برگ های گیاه دارای خط هایی راه راه مانند و موای است که آن را شبیه به پوست گورخر می کند به همین دلیل این گیاه را با نام گیاه گورخری نیز می شناسند.

 

از این گیاه به عنوان گیاه زینتی برای تزیین منازل و گلخانه ها استفاده می شود. از دیگر زیبایی های این گیاه می توان به گل های زیبای آن اشاره کرد که به مدت طولانی روی ساقه ها ماندگار هستند و زیبایی خاصی به گیاه می بخشند. این گیاه دارای گل های زیبایی در رنگ های زرد یا نارنجی است که حدود دو ماه ماندگاری دارند. دوره گلدهی گیاه هر سال در فصل های پاییز و زمستان است. همانطور که گفتیم این گیاه به نگهداری زیادی نیاز ندارد و از لحاظ نیاز های محیطی گیاهی کم توقع است. در این مقاله می خواهیم شما را با نحوه نگهداری و پرورش آن در منزل آشنا کنیم.

نام گیاه: آفلاندرا

نام علمی گیاه:  Aphelandra Squarrosa

نام انگلیسی گیاه: Zebra plant –گورخری

خانواده گیاه: Acanthaceae

بومی: برزیل

 

 

خاک مناسب برای پرورش گیاه آفلاندرا

همانگونه که در قسمت قبل گفتیم این گیاه از جمله گیاهان کم توقع است که می تواند به سادگی در انواع خاک ها رشد کند ام به عنوان تعریفی مناسب برای خاک هایی که برای کاشت گیاهان از آن ها استفاده می کنیم می توان گفت خاک را می‌توان از مهمترین عوامل موثر بر رشد گیاه معرفی کرد. خاک ها با توجه به نوع بافتی که دارند به دو دسته خاک های سبک و سنگین طبقه بندی می شوند.

 

به عنوان تعریفی خلاصه از خاک های سنگین و سبک می توان گفت خاک سبک به انواعی از ترکیب خاک ها گفته می شود که با توجه به مواد ترکیبی برای ساخت آن ها دارای ساختاری درشت تر، تهویه بهتر و البته از همه مهم تر میزان نفوذپذیری آب بالا تری هستند.

 

از طرف دیگر خاک های سنگین دارای بافتی فشرده تر و ترکیباتی ریزتر و میزان نفودپذیری آب کمتری هستند و می توانند به مدت طولانی تری آب را درون خود نگه دارند. آب از میان خاک های سنگین به علت دارا بودن بافت فشرده تر آن ها به سختی عبور می کند. گیاهان مختلف با توجه به ساختار خود به خاک های مختلفی نیاز دارند.

حتما بخوانید  شرایط نگهداری گل بامبو در منزل یا آپارتمان + روش تکثیر و پرورش آن

 

در مورد خاک مناسب برای پرورش این گیاه می توان گفت باید برای گیاه زهکشی مناسبی فراه کنید تا آب به خوبی از کف گلدان عبور کرده و به دلیل انباشته شدن کف گلدان سبب پوسیدگی ریشه های گیاه نشود.

 

برای کاشت این گیاه می توانید از ترکیب پیت،لوم و شن به نسبت مساوی استفاده کنید. برای تامین مواد مغذی مناسب برای رشد گیاه که ممکم است در خاک موجود نباشند بهتر است ماهانه دو مرتبه گیاه را با استفاده از کودهای محلول یا حامد تغذیه نمایید. از کوددهی گیاه در زمستان ها بپرهیزید. کوددهی را طبق دستور انجام دهید و از کوددهی بیش از اندازه گیاه بپرهیزید زیرا می تواند سبب سوختن و نابودی گیاه شود.

 

از طرفی کمبود مواد مغذی در خاک عدم کوددهی گیاه نیز می تواند سبب متوقف شدن رشد و گلدهی در گیاه شود. برای رشد مناسب گیاه باید برای گیاهان دو ساله در هر سال در فصل بهار گلدان را تعویض نمایید زیرا با رشد گیاه گلدان قبلی برای گیاه کوچک شده و باید گلدان گیاه را با گلدان بزرگتری تعویض نمایید.

 

زیرا با گذشت زمان و تغری گیاه مواد مغذی موجود در خاک گلدان کاهش می یباد و سبب کم شدن یا متوقف شدن رشد گیاه می شود. اگر ریشه های گیاه در حدی انبوه شده اند که امکان تعویض گلدان وجود ندارد بهتر است خاک سطحی گلدان را با خاک جدید تعویض نمایید.

 

 

آبیاری مناسب برای پرورش گل آفلاندرا

آبیاری از مهمترین عوامل موثر بر رشد هر گیاهی است. هرچند گیاه نسبت به خشکی مقاوم باشد نیز باید میزان آبیاری متوسطی را داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند. میزان آبیاری هر گیاه و تعداد دفعات آبیاری به توجه به ساختار گیاه و شرایط اقلیمی تعیین می شود. برخی از گیاهان برای رشد خود به غرقاب شدن نیاز دارند و باید خاک آن ها همراه مرطوب باشد اما برخی دیگر به میزان آبیاری کمی نیاز دارند.

 

آبیاری نقش موثری در رشد مناسب و سلامت گیاه دارد که باید طبق دستور برای هر گیاهی رعایت شود تا به گیاه آسیبی نرسد. در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت میزان آبیاری و تعداد دفعات آن در فصل های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال در بهار و تابستان به دلیل افزایش دمای هوا نیاز گیاه به آبیاری بیشتر است و در پاییز و زمستان گیاه به آب کمتری نیاز دارد.

 

در فصل های بهار و تابستان هر سال ، هر هفته دو مرتبه آبیاری برای گیاه کافی است. باید بین دو مرتبه آبیاری اجازه دهید تا خاک گلدان خشک شود سپس برای بار بعد گیاه را آبیاری نمایید. پس از پایان دوره گلدهی گیاه بهتر است هر هفته یک بار گیاه را آبیاری نمایید. آبیاری بیش از اندازه و انباشته شدن آب بین ریشه های گیاه میتواند سبب پوسیدگی ریشه های گیاه و در نتیجه نابودی گیاه شود. همچنین زرد شدن برگ های گیاه را نیز در پی دارد. از طرفی کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود.

 

این گیاه برای رشد خود به میزان رطوبت کافی نیز نیاز دارد. برای تامین رطوبت مورد نیاز برای گیاه می تواند هر روز در فصل های بهار و تابستان گیاه را غبار پاشی نمایید. غبار پاشی را در فصل های پاییز و زمستان کاهش دهید.

 

 

دمای مناسب برای نگهداری گل آفلاندرا گورخری

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است. برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند. در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد.

گل آفلاندرا یا گل گورخری

گل آفلاندرا یا گل گورخری

در مورد دمای مناسب برای رشد این گیاه می توان گفت  ماکزیمم دمایی که این گیاه می تواند در تابستان ها و در طول روز تحمل کند برابر با ۲۷ درجه سانتی گراد است و در شب ها این دما به ۱۸ درجه سانتی گراد کاهش می یابد اما در پاییز و زمستان هر سال که گیاه در دوران استراحت قرار دارد باید آن را در دمای ۱۵ درجه سانتی گراد نگهداری کرد. افزایش بیش از اندازه دمای هوا می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود. کاهش بیش از اندازه دمای هوا نیز می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه شود.

حتما بخوانید  اصول و شرایط نگهداری نخل شامادورا + روش تکثیر و پرورش آن

 

 

نور مناسب برای نگهداری گیاه آفلاندرا گورخری

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند. مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند.

 

برخی دیگر از گیاهان فقط نور غیر مستقیم خورشید را برای رشد خود ترجیح می دهند و برخی دیگر از گیاهان سایه پسند هستند. در مورد میزان نور مناسب برای رشد این گیاه می توان گفت به نور مناسب اما فیلتر شده نیاز دارد اما نباید در معرض تابش مستقیم خورشید قرار گیرد زیرا در این صورت برگ های گیاه می سوزند. در زمستان ها که دمای هوا پایین است گیاه را در تابش خورشید قرار دهید. کمبود نور نیز می تواند سبب متوقف شدن گلدهی و کمرنگ شدن برگ های گیاه شود.

 

 

نحوه تکثیر گیاه آفلاندرا گورخری

در این قسمت روش تکثیر گیاه آفلاندرا را بررسی خواهیم کرد.روش های متفاوتی برای تکثیر این گیاه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کاشت بذر و قلمه زدن گیاه اشاره کرد. بهترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه زدن گیاه است.

بهترین زمان برای قلمه زدن گیاه هر سال در فصل بهار است. برای این کار باید به این صورت عمل کنید که با استفاده از یک قیچی باغبانی که قبلا آن را ضد عفونی کرده اید قلمه هایی را به طول تقریبا ۸ تا ۱۰ سانتی متر از نوک ساقه های گیاه جدا کنید. دقت داشته باشید که باید قلمه های گیاه را به صورت اریب برش بزنید.

 

باید برگ های انتهایی قلمه را از گیاه حذف کنید و فقط دو یا سه برگ بالای قلمه ها را باقی بگذارید زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه کاهش می یابد. پس از برش دادن قلمه های گیاه بهتر است برای اینکه سرعت ریشه زایی قلمه ها افزایش یابد آن ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان هایی مناسب بکارید.

 

می توانید بدون فرو بردن قلمه های گیاه در هورمون ریشه زایی هم قلمه های گیاه را در گلدان بکارید اما در این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه در مقایسه با استفاده از هورمون ریشه زایی کمتر می شود. می توانید هر ۵ یا ۷ قلمه را در یک گلدان بکارید. بهترین ترکیبی که می توانید قلمه ها را در آن بکارید ترکیبی از ماسه، خاک و خاکبرگ و یا پیت موس ، شن و پرلایت است.

 

برای آن ها رطوبت مناسب را ایجاد نمایید. برای تامین رطوبت مناسب برای رشد گیاه بهتر است روی سطح گلدان ها را با نایلونی شفاف بپوشانید و برای اینکه تهویه مناسب برای قلمه های گیاه فراهم شود می توانید روی سطح نایلون را سوراخ های کوچکی ایجاد کنید. برای قلمه های باید خاکی را فراهم کنید که مرطوب باشد برای این کار پس از کاشت باید با استفاده از اسپری گلدان ها را آبیاری نمایید.

 

قلمه ها را برای اینکه بتوانند سریع تر رشد کنند باید در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید. نور مستقیم خورشید می تواند سبب صدمه دیدن قلمه های گیاه شود. باید برای رشد قلمه های گیاه آن ها را در دمای ۱۸ درجه سانتی گراد قرار دهید. بعد از اینکه شرایط مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم کردید حدود چند روز هفته زمان نیاز است تا قلمه های گیاه بتوانند ریشه زایی داشته باشند.

 

پس از ریشه زایی قلمه ها باید نایلون را از روی سطح گلدان بردارید و با استفاده از کود های مناسب گیاه را تغذیه نمایید. پس از گذشت چهار تا پنج ماه از زمان ریشه زایی قلمه ها می توانید گلدانی را که قلمه های گیاه در آن قرار دارند عوض کنید و قلمه های گیاه را در گلدان جدیدی بکارید.

 

منبع: nikstar.ir

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(اولین امتیاز را شما بدهید)
Loading...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه

1 × سه =