خانه » هنر و خانه داری » پرورش و نگهداری از گل و گیاه » شرایط نگهداری از گل آدنیوم در منزل یا آپارتمان + روش تکثیر و پرورش آن

شرایط نگهداری از گل آدنیوم در منزل یا آپارتمان + روش تکثیر و پرورش آن

گل آدنیوم

شرایط نگهداری از گل آدنیوم در منزل یا آپارتمان همراه با روش تکثیر و پرورش آن، در ادامه به خاک، کود، گلدان، دما، نور و آبیاری مناسب گل آدنیوم و نحوه تکثیر و پروش آن میپردازیم. با ما همراه باشید.

گل آدنیوم

شرایط نگهداری گل آدنیوم در منزل

در این قسمت قصد داریم شما را با یکی دیگر از گیاهان زیبا و مناسب برای پرورش در منزل آشنا کنیم. گیاهی کم توقع ، با روش نگهداری ساده که آدنیوم نام دارد. این گیاه از جمله گیاهان مناسب برای پرورش در منزل است که با فراهم نمودن شرایط مناسب قابلیت پرورش در فضای بیرون را نیز دارد. روش نگهداری ساده ای دارد و به مراقبت زیادی نیاز ندارد. همین ویژگی ها این گیاه را به یکی از گیاهان محبوب در میان علاقمندان به نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی تبدیل کرده است.

به گونه ای که امروزه به صورت گسترده از این گیاه برای زیبا سازی منازل و فضاهای بیرون استفاده می شود.  این گیاه از جمله گیاهان مقاوم در برابر تغییرات محیطی به شمار می رود و روش نگهداری ساده ای دارد و برای نگهداری از آن نیازی نیست حتما در باغبانی حرفه ای باشید بلکه با رعایت چند نکته می توانید به سادگی این گیاه را در منزل پرورش داده و از زیبایی آن لذت ببرید. این گیاه از جمله گیاهان سمی است. ظاهر زیبا علاوه بر کم توقع بودن و روش نگهداری ساده امروزه سبب شده است که آدنیوم یکی از گیاهان بسیار محبوب در میان علاقمندان به پرورش و نگهداری از گیاهان آپارتمانی باشد.

از آدنیوم می توان به عنوان یک گل مقاوم و زینتی مناسب برای پرورش در آپارتمان نام برد که به سادگی قابل پرورش است. در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا کنیم. به همین منظور ابتدا نیازهای محیطی این گیاه را بررسی خواهیم کرد. سپس در ادامه روش های نگهداری و پرورش آن را در منزل به شما آموزش خواهیم داد. در انتهای مقاله نیز به بررسی روش های تکثیر این گیاه زیبا در منزل خواهیم پرداخت. اگر علاقمند به داشتن گلدانی زیبا اژ آدنیوم در منزل هستید با ما همراه باشبد.

گیاه آدنیوم با نام علمی Adenium spp و نام انگلیسی Impala Lily/Karoo rose یکی از گیاهان زینتی بسیار زیبا و مناسب برای پرورش در آپارتمان است که روش نگهداری ساده ای دارد. از مزایای این گیاه می توان به کم توقع بودن و مقاومت در برابر تغییرات محیطی اشاره کرد. همین ویژگی ها سبب شده است که امروزه آدنیوم دارای جایگاه خاصی در بین علاقمندان به نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی باشد.

شرایط نگهداری گل آدنیوم

شرایط نگهداری گل آدنیوم در آپارتمان

به عبارت دیگر امروزه به صورت گسترده از این گیاه برای تزیین فضاهای داخلی آپارتمان و محیط های بیرون استفاده می شود. این گیاه از خانواده Apocynaceae بوده و بومی شرق آفریقا ( از موریتانی و سودان تا سنگال) و یمن است. این گیاه از جمله گیاهان گوشتی است و به دلیل قابلیت ذخیره سازی آب در برگ ها و ساقه خود می تواند در برابر کمبود آبیاری مقاومت کند.

از لحاظ ظاهری دارای برگ هایی پهن و چرمی شکل است. به این گیاه ، گل رز بیابان نیز گفته می شود. آدنیوم از جمله گیاهان گل دار به شمار می رود و دارای گل هایی زیبا و شیپوری مانند به رنگ قرمز تا صورتی است و فصل گلدهی آن هر سال اواخر زمستان و اوایل بهار است. این گیاه روش نگهداری تقریبا ساده ای دارد و با فراهم کردن شرایط محیطی مناسب می توانید به سادگی آن را در منزل و فضای بیرون پرورش دهید. در این مقاله ما نکات مهم در نگهداری و پرورش این گیاه زیبا را به شما آموزش خواهیم داد.

 

نام گیاه : آدنیوم

نام علمی گیاه : Adenium spp

نام انگلیسی گیاه : Impala Lily/Karoo rose

خانواده گیاه : Apocynaceae

بومی : شرق آفریقا( از موریتانی و سودان تا سنگال) و یمن

 

خاک مناسب برای پرورش گل آدنیوم

در این قسمت قصد داریم به بررسی انواع خاک مناسب برای پرورش گیاهان بپردازیم. در ابتدا تعریفی از خاک های مناسب را برای کاشت گیاهان با هم مرور می کنیم. خاک هایی که برای کاشت گیاهان مختلف از آن ها استفاده می شود به دو دسته خاک های سنگین و سبک طبقه بندی می شوند. خاک های سنگین به خاک هایی گفته می شود که دارای بافتی فشرده تر و ذرات تشکیل دهنده ریزتری هستند. منافذ بین ذرات خاک های سنگین کم است و به همین دلیل تهویه کمتری دارند.

به عبارت دیگر آب را از میان خود دیرتر عبور می دهند و در واقع آب به مدت طولانی تری در این خاک ها وجود دارد. از طرفی در مقابل خاک های سنگین نوع دیگری از خاک ها به نام خاک های سبک وجود دارند که بر خلاف خاک های سنگین دارای بافت درشت تری هستند و به خوبی از میان آن ها هوا عبور کرده و تهویه مناسبی دارند.

حتما بخوانید  پرورش و نگهداری از درخت اکالیپتوس و آشنایی با آفات آن

این نوع خاک ها می توانند به سرعت آب را از میان خود عبور می دهند و مدت زیادی آب را درون خود نگه نمی دارند. از این نوع خاک ها برای گیاهانی استفاده می شوند که باید برای آن ها زهکشی مناسب فراهم شود. زیرا در صورت استفاده از خاک های سبک آب هایی که هنگام آبیاری کف گلدان جمع می شوند می توانند به سرعت از گلدان خارج شده و سبب پوسیدی ریشه های گیاه نشوند انواع مختلف گیاهان نوع مختلفی از خاک ها را برای رشد خود ترجیح می دهند.

در مورد نوع خاک مناسب برای این گیاه می توان گفت برای این گیاه باید خاکی را فراهم کنید که سبک باشد و زهکشی مناسبی را نیز برای گلدان فراهم کنید تا آب اضافی در هنگام آبیاری از کف گلدان خارج شده و سبب پوسیدگی ریشه های گیاه نشود. برای کاشت این گیاه می توانید از ترکیب ماسه، شن، کودپوسیده، خاک باغچه  استفاده کنید.

برای تامین مواد مغذی مناسب برای رشد گیاه که در خاک موجود نیستند بهتر است گیاه را با کود تغذیه نمایید. برای کوددهی باید در طول فصل رشد گیاه ماهانه یک مرتبه گیاه را با استفاده از کود تغذیه نمایید. کوددهی را طبق دستور مندرج بر روی کود انجام دهید و از کوددهی بیش از اندازه برای گیاه بپرهیزید زیرا می تواند سبب سوختن و نابودی گیاه شود. کمبد کود نیز می تواند سبب متوقف شدن رشد و زرد شدن برگ های گیاه شود.

برای اینکه گیاه با سرعت مناسب تری رشد کند بهتر است هر دو سال یکبار در فصل بهار گلدان گیاه را با گلدان دارای یک سایز بزرگتر تعویض نمایید. در هنگام تعویض گلدان بهتر است گلدان جدید را با خاکجدید پر کنید زیرا با گذشت زمان به دلیل تغذیه گیاه مواد مغذی موجود در خاک کاهش می یابد و اگر خاک گلدان را تعویض نکنید سرعت رشد گیاه کم می شود. بهتر است قبل از تعویض گلدان به خوبی گیاه را آبیاری نمایید تا به راحتی از گلدان بیرون بیاید.

 

آبیاری مناسب برای نگهداری گل آدنیوم

آبیاری از مهمترین عوامل موثر بر رشد هر گیاهی است. هرچند گیاه نسبت به خشکی مقاوم باشد نیز باید میزان آبیاری متوسطی را داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند. میزان آبیاری هر گیاه و تعداد دفعات آبیاری به توجه به ساختار گیاه و شرایط اقلیمی تعیین می شود.

برخی از گیاهان برای رشد خود به غرقاب شدن نیاز دارند و باید خاک آن ها همراه مرطوب باشد اما برخی دیگر به میزان آبیاری کمی نیاز دارند. آبیاری نقش موثری در رشد مناسب و سلامت گیاه دارد که باید طبق دستور برای هر گیاهی رعایت شود تا به گیاه آسیبی نرسد.

در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت میزان آبیاری و تعداد دفعات آن در فصل های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال در بهار و تابستان به دلیل افزایش دمای هوا نیاز گیاه به آبیاری بیشتر است و در پاییز و زمستان گیاه به آب کمتری نیاز دارد.

در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت ابتدا باید زهکشی مناسبی برای گلدان فراهم کنید تا میزان آب اضافی در هنگام آبیاری از کف گلدان خارج شده و سبب پوسیدگی گیاه نشود. در طول فصل رشد گیاه باید هفته ای دو مرتبه گیاه را به صوت عمیق آبیاری کنید تا گیاه کاملا سیراب شود اما در فصل استراحت گیاه هر ده روز یک بار آبیاری برای گیاه کافی است.

آبیاری را به صورت منظم برای گیاه انجام دهید و از آبیاری کم یا آبیاری بیش از اندازه گیاه اجتناب کنید زیرا آبیاری بیش از اندازه می تواند به دلیل انباشته شدن آب بین ریشه های گیاه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه شود. کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود. این گیاه نسبت به کمبود رطوبت مقاوم است اما برای اینکه بتواند ظاهری زیبا تر داشته باشد بهتر است برای گیاه رطوبت ایجاد کنید.

 

نور مناسب برای پرورش گل آدنیوم

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند. مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند.

حتما بخوانید  شرایط نگهداری از گل آهار در منزل یا آپارتمان + روش تکثیر و پرورش آن

در مورد نور مناسب برای این گیاه می توان گفت به میزان نور کافی برای رشد خود نیاز دارد و کم شدن نور می تواند سبب کاهش سرعت رشد گیاه شود. هر چه نور دریافتی توسط گیاه بیشتر باشد گل ها انبوه تر و مقاوم تر هستند. برای گیاه روزانه حداقل ۴ یا ۵ ساعت نور مستقیم خورشید نیاز است اما بقیه طول روز بهتر است نور غیر مستقیم خورشید را دریافت کند.

 

دمای مناسب برای پرورش گیاه آدنیوم

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است. برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند.

در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد. در مورد دمای مناسب برای این گیاه می توان گفت به دلیل اینکه این گیاه بومی مناطق گرمسیری است نسبت به سرما و کاهش دما حساس است و در این شرایط صدمه می بیند. پس باید محیطی گرم را برای رشد مناسب و گلداهی گیاه فراهم کنید.

کاهش دما می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه شود و در نتیجه گیاه در این حالت دچار یخ زدگی می شود. مناسب ترین دما برای گلدهی گیاه هوای گرم است و در این شرایط گیاه رشد بهتری دارد. بهترین دما برای نگهداری از گیاه بین ۱۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد است.

 

نحوه تکثیر گل آدنیوم

در این قسمت روش تکثیر گل آدنیوم را بررسی خواهیم کرد.روش های متفاوتی برای تکثیر این گیاه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کاشت بذر و قلمه زدن گیاه اشاره کرد. بهترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه زدن گیاه است. بهترین زمان برای قلمه زدن گیاه هر سال در فصل بهار است و برای این کار باید از ساقه هایی از گیاه استفاده کرد که دارای حداقل سه برگ هستند.

قلمه زدن گیاه باید توسط ساقه های جوان انجام گیرد.برای این کار باید به این صورت عمل کنید که با استفاده از یک قیچی باغبانی که قبلا آن را ضد عفونی کرده اید قلمه هایی را به طول تقریبا ۱۵ سانتی متر از نوک ساقه های گیاه را که حداکثر دارای دو جفت برگ است جدا کنید. دقت داشته باشید که باید قلمه های گیاه را به صورت اریب برش بزنید.

باید برگ های انتهایی قلمه را از گیاه حذف کنید و فقط دو یا سه برگ بالای قلمه ها را باقی بگذارید زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه کاهش می یابد. پس از برش دادن قلمه های گیاه بهتر است برای اینکه سرعت ریشه زایی قلمه ها افزایش یابد آن ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان هایی مناسب بکارید.

می توانید بدون فرو بردن قلمه های گیاه در هورمون ریشه زایی هم قلمه های گیاه را در گلدان بکارید اما در این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه در مقایسه با استفاده از هورمون ریشه زایی کمتر می شود. می توانید. بهترین ترکیبی که می توانید قلمه ها را در آن بکارید خاک های سبک است. برای آن ها رطوبت مناسب را ایجاد نمایید. برای تامین رطوبت مناسب برای رشد گیاه بهتر است روی سطح گلدان ها را با نایلونی شفاف بپوشانید و برای اینکه تهویه مناسب برای قلمه های گیاه فراهم شود می توانید روی سطح نایلون را سوراخ های کوچکی ایجاد کنید.

برای قلمه های باید خاکی را فراهم کنید که مرطوب باشد برای این کار پس از کاشت باید با استفاده از اسپری گلدان ها را آبیاری نمایید. قلمه ها را برای اینکه بتوانند سریع تر رشد کنند باید در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید. نور مستقیم خورشید می تواند سبب صدمه دیدن قلمه های گیاه شود.

باید برای رشد قلمه های گیاه آن ها را در مکانی گرم قرار دهید. بعد از اینکه شرایط مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم کردید حدود چند هفته زمان نیاز است تا قلمه های گیاه بتوانند ریشه زایی داشته باشند. پس از ریشه زایی قلمه ها باید نایلون را از روی سطح گلدان بردارید. پس از گذشت مدتی از زمان ریشه زایی قلمه ها می توانید گلدانی را که قلمه های گیاه در آن قرار دارند عوض کنید و قلمه های گیاه را در گلدان جدیدی بکارید. در واقع پس از ریشه زایی قلمه های گیاه باید زمانی که هوا مناسب است گیاهان جدید را به زمین اصلی برای کاشت منتقل نمایید.

 

منبع: Nikstar.ir

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(1 رای, میانگین امتیاز: 5٫00 از 5)
Loading...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه

پنج − 1 =