نگهداری گل پنج پر
گیاهی زیبا با نام پنتاس یا پنج پر که قابل پرورش در منزل است. این گیاه روش نگهداری ساده ای دارد و با رعایت چند نکته خاص می توان به راحتی آن را در منزل نگهداری کرد.

شرایط نگهداری گل پنج پر یا پنتاس

شرایط نگهداری از گل پنج پر یا گل پنتاس به همره روش تکثیر و پرورش آن، در ادامه به خاک، کود، گلدان، نور، دما و آبیاری این گیاه خواهیم پرداخت.

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی دیگر از گیاهان مناسب برای پرورش در منزل آشنا کنیم. گیاهی زیبا با نام پنتاس یا پنج پر که قابل پرورش در منزل است و گیاهی کم توقع است. این گیاه روش نگهداری ساده ای دارد و با رعایت چند نکته خاص می توان به راحتی ان را در منزل پرورش داد و از زیبایی آن لذت برد.

گیاه پنج پر را می توان به دو صورت یک ساله و دائمی پرورش داد. بستگی به آب و هوای محیطی دارد که در آن نگهداری می شود. این گیاه به دلیل زیبایی منحصر به فرد و گل های بینظیر خود دارای محبوبیت خاصی در میان علاقمندان به پرورش و نگهداری از گل‌های آپارتمانی است به گونه ای که امروزه به صورت گسترده از این گیاه برای تزیین فضای بیرون و منزل استفاده می شود.

این گیاه ک توقع است و می توانید به سادگی ان را در منزل پرورش دهید. در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا کنیم. در ابتدا به بررسی نیاز های محیطی این گیاه می پردازیم سپس نحوه نگهداری و پرورش آن را در منزل بررسی خواهیم کرد. در انتهای مقاله نیز نحوه تکثیر گیاه را با هم بررسی خواهیم کرد. اگر علاقمند به داشتن گلدانی زیبا از این گیاه در منزل هستید با سایت نیک استار باشید.

شرایط نگهداری از گل پنج پر
شرایط نگهداری از گل پنج پر

گیاه پنج پر یا پنتاس با نام علمی Pentas Lanceolata  و نام انگلیسی Pentas از جمله گیاهان بسیار زیبا و مناسب برای پروروش در مزل و فضای بیرون است. این گیاه را با توجه به شرایط محیطی که در آن نگهداری می شود می توانید به صورت یک ساله یا دائمی پرورش داد.

گیاه پنج پر از خانواده Rubiaceae است و بومی شرق آفریقا می باشد. این گیاه دارای گل هایی زیبا و بسیار زیاد است و به همین دلیل دارای محبوبیت خاصی در میان علاقمندان به پرورش گیاهان آپارتمانی است. این گیاه دارای گل هایی زیبا در رنگ های سفید ، صورتی ، قرمز و یاسی است و زمان گلدهی این گیاه هر سال از فصل بهار تا فصل پاییز است.

از جمله خصوصیات این گیاه می توان به حساسیت آن در برابر سرما اشاره کرد به گونه ای که برای رشد خود به هوای گرم نیاز دارد. برگ های این گیاه به رنگ سبز تیره هستند و اگر شرایط مناسب را برای نگهداریاز آن فراهم کنید می توانید آن را در منزل به خوبی پرورش دهید. در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا کنیم.

 

نام گیاه : پنج پر یا پنتاس

نام انگلیسی گیاه : Pentas

نام علمی گیاه : Pentas Lanceolata

خانواده گیاه : Rubiaceae

بومی : شرق آفریقا

ی : آمریکای مرکزی

 

خاک مناسب برای نگهداری گل پنج پر

خاک مناسب از مهمترین و اولین نیازهایی است که باید در مورد آن صحبت کنیم. به طور کلی دو نوع خاک مختلف برای کاشت گیاهان وجود دارد و می توان آن ها را به دو دسته خاک های سبک و سنگین تقسیم بندی نمود. حالا به بررسی تفاوت بین این دو نوع می پردازیم. خاک های سنگین به خاک هایی گفته می شود که دارای بافت فشرده هستند و آب از میان آن ها به سختی عبور می کند.

این نوع خاک های دارای تهویه کمتری هستند و از مواد مختلفی نیز تشکیل می شوند. بافت این نوع خاک ها ریز تر بوده و به همین دلیل به خاک های سنگین معروف هستند. در مقابل خاک های سنگین نوعی دیگری از خاک ها به نام خاک های سبک وجود دارند که دارای بافتی درشت تر هستند. می توانند به راحتی آب را از میان خود عبور دهند و دارای تهویه مناسبی هستند.

انواع مختلف گیاهان برای رشد خود به خاک های متفاوتی نیاز دارند. در مورد خاک مناسب برای رشد این گیاه می توان گفت خاک مورد استفاده برای کاشت گیاه باید دارای زهکشی مناسبی باشد و غنی از مواد آلی باشد. برای تامین مواد مغذی مناسب برای رشد گیاه می توانید هر سال در فصل بهار و تابستان گیاه را با استفاده از کود تغذیه نمایید.

کوددهی را برای گیاه طبق دستور مندرج روی کود انجام دهید و از کوددهی بیش از اندازه گیاه بپرهیزید زیرا می تواند سبب کم شدن میزان گلدهی در گیاه شود. همچنین می تواند سبب سوختن برگ های گیاه نیز شود. کمبود کوددهی نیز می تواند سبب کمرنگ شدن برگ های گیاه و کاهش یا متوقف شدن گلدهی در گیاه شود.

 

آبیاری مناسب برای پرورش گیاه پنج پر

آبیاری نیز از مهمترین عواملی است که بر رشد هر نوع گیاهی تاثیر مستقیم دارد. نمی توان تاثیر آبیاری بر رشد گیاه را نادیده گرفت. گیاهان مختلف نیازهای آبی متفاوتی دارند که از این لحاظ با هم متفاوت هستند. برخی از گیاهان نیاز آبی کمی دارند و باید به صورت هفتگی آبیاری شوند اما برخی دیگر باید روزانه و به تعداد دفعات زیاد آبیاری شوند.

میزان و تعداد دفعات آبیاری برای گیاهان با توجه به تغییر فصل متفاوت است و در فصول سرد سال میزان آبیاری کمتر از فصول گرم سال است. آبیاری بیش از اندازه برای هیچ نوع گیاهی نه تنها مناسب نیست بلکه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه و زرد شدن برگ های گیاه خواهد شد. پس تنظیم کردن میزان و تعداد دفعات آبیاری از مهمترین شرایطی است که باید برای هر نوع گیاه به درستی رعایت شود تا هم سلامت گیاه حفظ شود و هم طراوت و زیبایی گیاه.

در مورد نحوه آبیاری این گیاه می توان گفت باید آبیاری را برای گیاه به صورت منظم انجام دهید و بین دو مرتبه آبیاری اجازه دهید تا خاک گلدان خشک شود سپس برای بار بعد گیاه را آبیاری نمایید. تا یک هفته نیز می تواند در برابر کم آبی مقاومت کند اما بیشتر از این زمان برگ های گیاه قهوه ای می شوند و این کار می تواند سبب ریزش برگ های گیاه شود.

از طرفی آبیاری بیش از اندازه نیز به دلیل انباشته شدن آب بین ریشه های گیاه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه و در نتیجه نابودی گیاه شود. آبیاری بیش از اندازه می تواند زرد شدن برگ های گیاه را نیز در پی داشته باشد.

 

نور مناسب برای پرورش گل پنتاس

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است.

در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند. مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی‌توانند رشد مناسبی داشته باشند. برخی دیگر از گیاهان فقط نور غیر مستقیم خورشید را برای رشد خود ترجیح می دهند و برخی دیگر از گیاهان سایه پسند هستند.

در مورد میزان نور مناسب برای این گیاه می توان گفت پنتاس به نور کامل خورشید حداقل در نیمی از ساعات شبانه روز نیاز دارد تا بتواند رشد مناسب و گلدهی کاملی داشته باشد.

از وزش بادهای شدید باید گیاه را در امان نگهداری کنید زیرا در غیر این صورت گیاه صدمه می بیند. کم بودن نور می تواند سبب کمرنگ شدن برگ های گیاه و متوقف شدن گلدهی در گیاه شود. نور شدی خورشید نیز در ظهرها می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود.

 

دمای مناسب برای نگهداری گل پنج پر

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است. برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند. در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد.

شرایط نگهداری از گل پنتاس
شرایط نگهداری از گل پنتاس

در مورد دمای مناسب برای رشد این گیاه می توان گفت نسبت به سرد شدن دمای هوا حساس است و به هوای گرم برای رشد خود نیاز دارد. کاهش بیش از اندازه دمای هوا می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه شود. افزایش بیش از اندازه دمای هوا نیز می تواند سبب قهوه ای شدن برگ های گیاه شود.

 

نحوه تکثیر گل پنج پر

در این قسمت روش تکثیر گیاه پنتاس را بررسی خواهیم کرد. روش های متفاوتی برای تکثیر این گیاه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کاشت بذر و قلمه زدن گیاه اشاره کرد. بهترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه زدن گیاه است. بهترین زمان برای قلمه زدن گیاه هر سال در فصل بهار ، تابستان و پاییز است. برای این کار باید به این صورت عمل کنید که با استفاده از یک قیچی باغبانی که قبلا آن را ضد عفونی کرده اید قلمه هایی را به طول تقریبا 8 تا 10 سانتی متر از نوک ساقه های گیاه جدا کنید.

دقت داشته باشید که باید قلمه های گیاه را به صورت اریب برش بزنید. باید برگ های انتهایی قلمه را از گیاه حذف کنید و فقط دو یا سه برگ بالای قلمه ها را باقی بگذارید زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه کاهش می یابد. پس از برش دادن قلمه های گیاه بهتر است برای اینکه سرعت ریشه زایی قلمه ها افزایش یابد آن ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان هایی مناسب بکارید.

می توانید بدون فرو بردن قلمه های گیاه در هورمون ریشه زایی هم قلمه های گیاه را در گلدان بکارید اما در این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه در مقایسه با استفاده از هورمون ریشه زایی کمتر می شود. می توانید هر 5 یا 7 قلمه را در یک گلدان بکارید. بهترین ترکیبی که می توانید قلمه ها را در آن بکارید خاک هایی دارای مواد آلی و حاصلخیز است.

برای رشد مناسب قلمه های گیاه باید برای آن ها رطوبت مناسب را ایجاد نمایید. برای تامین رطوبت مناسب برای رشد گیاه بهتر است روی سطح گلدان ها را با نایلونی شفاف بپوشانید و برای اینکه تهویه مناسب برای قلمه های گیاه فراهم شود می توانید روی سطح نایلون را سوراخ های کوچکی ایجاد کنید.

برای قلمه های باید خاکی را فراهم کنید که مرطوب باشد برای این کار پس از کاشت باید با استفاده از اسپری گلدان ها را آبیاری نمایید. قلمه ها را برای اینکه بتوانند سریع تر رشد کنند باید در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید.

نور مستقیم خورشید می‌تواند سبب صدمه دیدن قلمه‌های گیاه شود. بعد از اینکه شرایط مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم کردید چند هفته زمان نیاز است تا قلمه های گیاه بتوانند ریشه زایی داشته باشند. پس از ریشه زایی قلمه ها باید نایلون را از روی سطح گلدان بردارید و با استفاده از کود های مناسب گیاه را تغذیه نمایید. پس از گذشت چند ماه ماه از زمان ریشه زایی قلمه ها می توانید گلدانی را که قلمه های گیاه در آن قرار دارند عوض کنید و قلمه های گیاه را در گلدان جدیدی بکارید.

 

منبع: nikstar.ir

مطالب پیشنهادی
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + هجده =

همچنین بخوانید
گل ابری یک گیاه زینتی زیبا و محبوب است که به دلیل شکوفه‌های زرد، آبی و بنفش متنوع خود، جذابیت خاصی به باغ‌ها و بالکن‌ها اضافه می‌کند. این گل دارای رشد سریع و مقاومت به شرایط آب و هوایی مختلف است که آن را به انتخاب مناسبی برای عاشقان گل و گیاه تبدیل می‌کند.