شرایط نگهداری گل مارانتا لوکونورا

اصول و شرایط نگهداری گل مارانتا لوکونورا در خانه یا آپارتمان، به همراه روش تکثیر گیاه مارانتا لوکونورا، در ادامه به خاک،کود، گلدان، نور، دما و آبیاری مناسب این گیاه می‌پردازیم، در ادامه با ما همراه باشید.

 

در این قسمت قصد داریم شما را با یکی دیگر از انواع گیاهان آپارتمانی زیبا و مناسب برای پرورش در منزل آشنا کنیم. گیاهی کم توقع، با روش نگهداری ساده که مارانتا لوکونورا نام دارد. این گیاه از جمله گیاهان مناسب برای پرورش در منزل است که با فراهم نمودن شرایط مناسب قابلیت پرورش در فضای بیرون را نیز دارد. روش نگهداری ساده ای دارد و به مراقبت زیادی نیاز ندارد. همین ویژگی ها این گیاه را به یکی از گیاهان محبوب در میان علاقمندان به نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی تبدیل کرده است. به گونه‌ای که امروزه به صورت گسترده از این گیاه برای زیبا سازی منازل و فضاهای بیرون استفاده می‌شود.

شرایط نگهداری گل مارانتا لوکونورا
شرایط نگهداری گل مارانتا لوکونورا

این گیاه از جمله گیاهان مقاوم در برابر تغییرات محیطی به شمار می رود و روش نگهداری ساده ای دارد و برای نگهداری از آن نیازی نیست حتما در باغبانی حرفه ای باشید بلکه با رعایت چند نکته می توانید به سادگی این گیاه را در منزل پرورش داده و از زیبایی آن لذت ببرید. مارانتا لوکونورا از جمله گیاهان همواره سبز و چند ساله به شمار می رود . از این گیاه بیشتر برای مناطق سردسیر و خنک استفاده می شود و معمولا در مناطق گرمسیر و مرطوب نگهداری نمی شود.

 

در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا کنیم. به همین منظور ابتدا نیازهای محیطی این گیاه را بررسی خواهیم کرد. سپس در ادامه روش های نگهداری و پرورش آن را در منزل به شما آموزش خواهیم داد. در انتهای مقاله نیز به بررسی روش های تکثیر این گیاه زیبا در منزل خواهیم پرداخت. اگر علاقمند به داشتن گلدانی زیبا از شاهپسند در منزل هستید با سایت نیک استار همراه باشید.

 

گیاه مارانتا لوکونورا با نام علمی MARANTA LEUCONEURA و نام انگلیسی Prayer Plant از جمله گیاهان بسیار زیبا و مناسب برای نگهداری در منزل است که از مزایای آن می‌توان به روش نگهداری ساده و کم توقع بودن اشاره کرد. به عبارت دیگر این گیاه به مراقبت زیادی نیاز ندارد و می توانید به خوبی آن را در منزل پرورش دهید. این گیاه از خانواده  MARANTACEAE بوده و بومی مناطق گرمسیری آسیای جنوب غربی و هند است.

 

مارانتا از جمله گیاهان دائمی به شمار می رود و دارای ۲۵ گونه مختلف است که هر کدام از آن ها دارای زیبایی خاصی هستند. برای نگهداری در مناطق سردسیر و خنک مناسب است. با فراهم بودن شرایط محیطی مناسب می تواند تا ارتفاع ۲۰ سانتی متری رشد کند و از لحاظ ظاهری دارای برگ هایی به رنگ سبز تیره و تخم مرغی شکل است. البته برخی از گونه های این گیاه دارای برگ هایی به رنگ سبز روشن نیز هستند.

 

مارانتا از جمله گیاهان گل دار به شمار می رود و دارای گل هایی زیبا و سفید رنگ است که فصل گلدهی آن نیز هر سال در بهار و تابستان است. برگ های این گیاه هر روز صبح باز می شوند و هنگام عصر کم کم شروع به تا شدن می کنند و تا شب به صورت کامل بسته می شوند. از این گیاه برای تزیین در سبدهای آویزان نیز استفاده می شود و می تواند زینت بخش محل زندگی شما باشد. در این مقاله شما را با اصول نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا خواهیم کرد.

 

نام گیاه: مارانتا لوکونورا

نام علمی گیاه: MARANTA LEUCONEURA

نام انگلیسی گیاه:  Prayer Plant

خانواده گیاه: MARANTACEAE

بومی: مناطق گرمسیری آسیای جنوب غربی و هند

 

خاک مناسب برای پرورش گل مارانتا لوکونورا

در این قسمت قصد داریم به بررسی انواع خاک مناسب برای پرورش گیاهان بپردازیم. در ابتدا تعریفی از خاک های مناسب را برای کاشت گیاهان با هم مرور می کنیم. خاک هایی که برای کاشت گیاهان مختلف از آن ها استفاده می شود به دو دسته خاک های سنگین و سبک طبقه بندی می شوند. خاک های سنگین به خاک هایی گفته می شود که دارای بافتی فشرده تر و ذرات تشکیل دهنده ریزتری هستند. منافذ بین ذرات خاک های سنگین کم است و به همین دلیل تهویه کمتری دارند.

 

به عبارت دیگر آب را از میان خود دیرتر عبور می دهند و در واقع آب به مدت طولانی تری در این خاک ها وجود دارد. از طرفی در مقابل خاک های سنگین نوع دیگری از خاک ها به نام خاک های سبک وجود دارند که بر خلاف خاک های سنگین دارای بافت درشت تری هستند و به خوبی از میان آن ها هوا عبور کرده و تهویه مناسبی دارند. این نوع خاک ها می توانند به سرعت آب را از میان خود عبور می دهند و مدت زیادی آب را درون خود نگه نمی دارند.

حتما بخوانید  اصول و شرایط نگهداری نخل شامادورا + روش تکثیر و پرورش آن

 

از این نوع خاک ها برای گیاهانی استفاده می شوند که باید برای آن ها زهکشی مناسب فراهم شود. زیرا در صورت استفاده از خاک های سبک آب هایی که هنگام آبیاری کف گلدان جمع می شوند می توانند به سرعت از گلدان خارج شده و سبب پوسیدی ریشه های گیاه نشوند انواع مختلف گیاهان نوع مختلفی از خاک ها را برای رشد خود ترجیح می دهند. در مورد نوع خاک مناسب برای این گیاه می توان گفت باید از خاکی برای گیاه استفاده کنید که مقداری اسیدی باشد. برای کاشت این گیاه بهتر است از خاک های سبک استفاده کنید.

 

می توانید برای کاشت این گیاه از ترکیبی از خاک جنگلی، خاک برگ و کمی ماسه استفاده کنید. برای تامین مواد مغذی مناسب برای رشد گیاه که در خاک موجود نیستند می توان از کوددهی برای گیاه استفاده کرد. برای کوددهی گیاه بهتر است ماهانه دو مرتبه گیاه را با استفاده از کودهای محلول تغذیه نمایید. کوددهی را طبق دستور مندرج روی کود انجام دهید و در کوددهی گیاه زیاده روی نکنید زیرا می تواند سبب سوختن و نابودی گیاه شود.

 

برای اینکه گیاه با سرعت مناسب تری رشد کند بهتر است هر سال در فصل بهار گلدان گیاه را با گلدان دارای یک سایز بزرگتر تعویض نمایید. در هنگام تعویض گلدان بهتر است گلدان جدید را با خاکجدید پر کنید زیرا با گذشت زمان به دلیل تغذیه گیاه مواد مغذی موجود در خاک کاهش می یابد و اگر خاک گلدان را تعویض نکنید سرعت رشد گیاه کم می شود. بهتر است قبل از تعویض گلدان به خوبی گیاه را آبیاری نمایید تا به راحتی از گلدان بیرون بیاید.

 

 

آبیاری مناسب برای پرورش گیاه مارانتا لوکونورا

آبیاری از مهمترین عوامل موثر بر رشد هر گیاهی است. هرچند گیاه نسبت به خشکی مقاوم باشد نیز باید میزان آبیاری متوسطی را داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند. میزان آبیاری هر گیاه و تعداد دفعات آبیاری به توجه به ساختار گیاه و شرایط اقلیمی تعیین می شود. برخی از گیاهان برای رشد خود به غرقاب شدن نیاز دارند و باید خاک آن ها همراه مرطوب باشد اما برخی دیگر به میزان آبیاری کمی نیاز دارند.

 

آبیاری نقش موثری در رشد مناسب و سلامت گیاه دارد که باید طبق دستور برای هر گیاهی رعایت شود تا به گیاه آسیبی نرسد. در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت میزان آبیاری و تعداد دفعات آن در فصل های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال در بهار و تابستان به دلیل افزایش دمای هوا نیاز گیاه به آبیاری بیشتر است و در پاییز و زمستان گیاه به آب کمتری نیاز دارد.

 

در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت ابتدا باید زهکشی مناسبی برای گلدان فراهم کنید تا میزان آب اضافی در هنگام آبیاری از کف گلدان خارج شده و سبب پوسیدگی گیاه نشود. در فصل رشد گیاه باید آبیاری را به صورت منظم انجام دهید و به این صورت عمل کنید که به صورت مداوم خاک گیاه را کنترل کنید و در صورت خشک شدن یا کاهش رطوبت سطح خاک گیاه را برای بار بعدی آبیاری نمایید. در واقع برای آبیاری گیاه باید اجازه دهید در فاصله بین دو آبیاری خاک گلدان خشک شده و سپس برای بار بعدی گیاه را آبیاری نمایید.

 

آبیاری را به صورت منظم برای گیاه انجام دهید و از آبیاری کم یا آبیاری بیش از اندازه گیاه اجتناب کنید زیرا آبیاری بیش از اندازه می تواند به دلیل انباشته شدن آب بین ریشه های گیاه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه شود. کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود.

 

 

نور مناسب برای نگهداری گل مارانتا لوکونورا

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند.

مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی‌توانند رشد مناسبی داشته باشند.

 

در مورد نور مناسب برای این گیاه می توان گفت به میزان نور کافی برای رشد خود نیاز دارد و کم شدن نور می تواند سبب کاهش سرعت رشد گیاه شود. هر چه نور دریافتی توسط گیاه بیشتر باشد گل ها انبوه تر و مقاوم تر هستند. نور مستقیم و فیلتر نشده می تواند سبب سوختن برگ های گیاه شده و در نتیجه در این حالت برگ های گیاه دچار ریزش می شوند.

حتما بخوانید  شرایط نگهداری بونسای پاچیرا در منزل + روش تکثیر و پروش آن

 

 

دمای مناسب برای نگهداری گیاه مارانتا لوکونورا

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است. برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند.

 

در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد. در مورد دمای مناسب برای این گیاه می توان گفت اگر بین دفعات آبیاری اجازه دهید تا خاک گیاه خشک شود می تواند تا دمای ۱۰ درجه سانتی گراد را نیز تحمل کند و صدمه نبیند اما مناسب ترین دما برای نگهداری گیاه ۱۶ درجه سانتی گراد است.

 

کاهش دما می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه شود و در نتیجه گیاه در این حالت دچار یخ زدگی می شود. مناسب ترین دما برای گلدهی گیاه هوای گرم است و در این شرایط گیاه رشد بهتری دارد.

 

شرایط نگهداری گیاه مارانتا لوکونورا
شرایط نگهداری گیاه مارانتا لوکونورا

 

 

نحوه تکثیر مارانتا لوکونورا

در این قسمت روش تکثیر گل مارانتا لوکونورا را بررسی خواهیم کرد.روش های متفاوتی برای تکثیر این گیاه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کاشت بذر و قلمه زدن گیاه اشاره کرد. بهترین روش برای تکثیر مارانتا لوکونورا قلمه زدن است. بهترین زمان برای قلمه زدن، هر سال در فصل تابستان  باید از ساقه هایی از گیاه استفاده کرد که دارای حداقل سه برگ هستند.

 

قلمه زدن گیاه باید توسط ساقه های جوان انجام گیرد.برای این کار باید به این صورت عمل کنید که با استفاده از یک قیچی باغبانی که قبلا آن را ضد عفونی کرده اید قلمه هایی را به طول تقریبا ۱۰ سانتی متر از نوک ساقه های گیاه را که حداکثر دارای دو جفت برگ است جدا کنید. دقت داشته باشید که باید قلمه های گیاه را به صورت اریب برش بزنید.

 

باید برگ های انتهایی قلمه را از گیاه حذف کنید و فقط دو یا سه برگ بالای قلمه ها را باقی بگذارید زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه کاهش می یابد. پس از برش دادن قلمه های گیاه بهتر است برای اینکه سرعت ریشه زایی قلمه ها افزایش یابد آن ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان هایی مناسب بکارید.

 

می‌توانید بدون فرو بردن قلمه های گیاه در هورمون ریشه زایی هم قلمه های گیاه را در گلدان بکارید اما در این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه در مقایسه با استفاده از هورمون ریشه زایی کمتر می شود. می توانید. بهترین ترکیبی که می توانید قلمه ها را در آن بکارید کمپوست بذر و قلمه است. برای آن ها رطوبت مناسب را ایجاد نمایید.

 

برای تامین رطوبت مناسب برای رشد گیاه بهتر است روی سطح گلدان ها را با نایلونی شفاف بپوشانید و برای اینکه تهویه مناسب برای قلمه های گیاه فراهم شود می توانید روی سطح نایلون را سوراخ های کوچکی ایجاد کنید . برای قلمه های باید خاکی را فراهم کنید که مرطوب باشد برای این کار پس از کاشت باید با استفاده از اسپری گلدان ها را آبیاری نمایید.

 

قلمه ها را برای اینکه بتوانند سریع تر رشد کنند باید در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید. نور مستقیم خورشید می تواند سبب صدمه دیدن قلمه‌های گیاه شود. باید برای رشد قلمه‌های گیاه آن ها را در مکانی گرم قرار دهید. بعد از اینکه شرایط مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم کردید حدود چند هفته زمان نیاز است تا قلمه‌های گیاه بتوانند ریشه زایی داشته باشند.

 

پس از ریشه زایی قلمه ها باید نایلون را از روی سطح گلدان بردارید. پس از گذشت مدتی از زمان ریشه زایی قلمه ها می توانید گلدانی را که قلمه های گیاه در آن قرار دارند عوض کنید و قلمه‌های گیاه را در گلدان جدیدی بکارید. در واقع پس از ریشه زایی قلمه های گیاه باید زمانی که هوا مناسب است گیاهان جدید را به زمین اصلی برای کاشت منتقل نمایید.

 

منبع: nikstar.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − سه =