خانه » هنر و خانه داری » پرورش و نگهداری از گل و گیاه » شرایط نگهداری گل دراسنا کامپکت در خانه یا آپارتمان + روش تکثیر

شرایط نگهداری گل دراسنا کامپکت در خانه یا آپارتمان + روش تکثیر

گل دراسنا کامپکت

اصول و شرایط نگهداری گل دراسنا کامپکت در خانه یا آپارتمان به همراه روش تکثیر گیاه دراسنا کامپکت، در ادامه به خاک کود گلدان نور دما و آبیاری مناسب این گیاه می‌پردازیم. در ادامه با سایت نیک استار همراه باشید.

شرایط نگهداری گل دراسنا کامپکت

شرایط نگهداری گل دراسنا کامپکت

 

در این مقاله قصد داریم شما را با یکی دیگر از انواع گیاهان آپارتمانی مناسب برای پرورش در منزل آشنا کنیم. این گیاه کامپکت نام دارد. گیاهی بسیار زیبا که با فراهم کردن شرایط محیطی مناسب می توان آن را در محیط بیرون نیز پرورش داد. این گیاه از جمله گیاهان کم توقع به شمار می رود و به مراقبت زیادی نیاز ندارد به عبارت دیگر با رعایت چند نکته می توان آن را به سادگی در منزل پرورش داد و از زیبایی آن لذت برد.

 

از مزایای این گیاه می‌توان به مقاومت در برابر کمبود نور اشاره کرد و همین مشخصه سبب شده است که بتوانید این گیاه را در منزل پرورش دهید. این گیاه به دلیل مقاوم بودن در برابر تغییرات محیطی و زیبایی از جمله گیاهان محبوب در میان علاقمندان به پرورش و نگهداری از گیاهان آپارتمانی به شمار می‌رود.

 

به عبارت دیگر امروزه به صورت گسترده از این گیاه برای تزیین فضاهای داخلی استفاده می‌شود. در این مقاله قصد داریم شما را با اصول نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا کنیم. به همی منظور ابتدا در قسمت بعدی به بررسی نیازهای محیطی این گیاه خواهیم پرداخت. سپس در ادامه شما را با اصول نگهداری و پرورش آن در منزل آشنا خواهیم کرد. در انتهای مقاله نیز روش‌های تکثیر این گیاه را با هم بررسی خواهیم کرد. اگر علاقمند به داشتن گلدانی زیبا از دراسنا کامپکت در منزل هستید با سایت نیک استار همراه باشید.

 

دراسنا کامپکت با نام علمی Dracaena deremensis’ compacta و نام انگلیسی Janet Craig dracena, Striped dracena از جمله گیاهان بسیار زیباست که به دلیل مقاوم بودن در برابر نور کم گیاهی بسیار مناسب برای پرورش در منزل است. این گیاه از خانواده Asparagaceae بوده و بومی قاره آفریقا است.

 

این گیاه کم توقع است و برای نگهداری از آن نیازی نیست حتما یک باغبان حرفه‌ای باشید بلکه با رعایت چند نکته و فراهم کردن شرایط محیطی مناسب می‌توانید به راحتی این گیاه را در منزل پرورش دهید و از زیبایی آن لذت ببرید. از لحاظ ظاهری این گیاه دارای برگ‌هایی پهن به رنگ سبز تیره است. ساقه‌های بلند این گیاه نیز زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

 

این گیاه برای تزیین فضاهای اداری و منازل کاربرد زیادی دارد. در این مقاله شما را با اصول نگهداری دراسنا کامپکت زیبا آشنا خواهیم کرد.

 

نام گیاه: دراسنا کامپکت

نام علمی گیاه:  Dracaena deremensis’ compacta

نام انگلیسی گیاه:  Janet Craig dracena, Striped dracena

خانواده گیاه: Asparagaceae

بومی: قاره آفریقا

 

 

خاک مناسب برای نگهداری از دراسنا کامپکت

در این قسمت قصد داریم به بررسی انواع خاک مناسب برای پرورش گیاهان بپردازیم. در ابتدا تعریفی از خاک های مناسب را برای کاشت گیاهان با هم مرور می کنیم. خاک هایی که برای کاشت گیاهان مختلف از آن ها استفاده می شود به دو دسته خاک های سنگین و سبک طبقه بندی می شوند.

 

خاک‌های سنگین به خاک‌هایی گفته می‌شود که دارای بافتی فشرده تر و ذرات تشکیل‌دهنده ریزتری هستند. منافذ بین ذرات خاک‌های سنگین کم است و به همین دلیل تهویه کمتری دارند. به عبارت دیگر آب را از میان خود دیرتر عبور می دهند و در واقع آب به مدت طولانی تری در این خاک ها وجود دارد. از طرفی در مقابل خاک های سنگین نوع دیگری از خاک ها به نام خاک های سبک وجود دارند که بر خلاف خاک های سنگین دارای بافت درشت تری هستند و به خوبی از میان آن ها هوا عبور کرده و تهویه مناسبی دارند.

 

این نوع خاک ها می توانند به سرعت آب را از میان خود عبور می دهند و مدت زیادی آب را درون خود نگه نمی دارند. از ین نوع خاک ها برای گیاهانی استفاده می‌شوند که باید برای آن ها زهکشی مناسب فراهم شود. زیرا در صورت استفاده از خاک های سبک آب هایی که هنگام آبیاری کف گلدان جمع می‌شوند می‌توانند به سرعت از گلدان خارج شده و سبب پوسیدی ریشه های گیاه نشوند انواع مختلف گیاهان نوع مختلفی از خاک‌ها را برای رشد خود ترجیح می‌دهند.

حتما بخوانید  شرایط نگهداری گل سدوم در خانه یا آپارتمان + روش تکثیر و پروش آن

 

در مورد نوع خاک مناسب برای گیاه دراسنا کامپکت می توان گفت این گیاه برای رشد خود خاک های سبک را ترجیح می دهد. خاک های خیلی غنی را برای رشد خود نمی پسندد. در ترکیب این خاک نباید از خاک برگ استفاده کرد زیرا سبب صدمه دیدن گیاه می شود. برای تامین مواد مغذی منساب برای رشد گیاه باید از کوددهی برای گیاه استفاده کنید.

 

بهتر است برای کوددهی گیاه از کودهای مایع استفاده کنید. کوددهی را طبق دستور انجام دهید و از کوددهی بیش از اندازه بپرهیزید زیرا می تواند سبب سوختن و نابودی گیاه شود. برای اینکه گیاه بتواند رشد مناسب تری داشته باشد بهتر است با رشد ریشه های گیاه و بیرون زدن آن ها از کف گلدان اقدام به تعویض گلدان گیاه با یک گلدان سایز بزرگتر کنید. گلدان جدید فقط باید یک سایز از گلدان قبلی بزرگتر باشد.

 

 

آبیاری مناسب برای پرورش گل دراسنا کامپکت

آبیاری از مهمترین عوامل موثر بر رشد هر گیاهی است. هرچند گیاه نسبت به خشکی مقاوم باشد نیز باید میزان آبیاری متوسطی را داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند. میزان آبیاری هر گیاه و تعداد دفعات آبیاری به توجه به ساختار گیاه و شرایط اقلیمی تعیین می شود. برخی از گیاهان برای رشد خود به غرقاب شدن نیاز دارند و باید خاک آن ها همراه مرطوب باشد اما برخی دیگر به میزان آبیاری کمی نیاز دارند. آبیاری نقش موثری در رشد مناسب و سلامت گیاه دارد که باید طبق دستور برای هر گیاهی رعایت شود تا به گیاه آسیبی نرسد.

 

در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت میزان آبیاری و تعداد دفعات آن در فصل های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال در بهار و تابستان به دلیل افزایش دمای هوا نیاز گیاه به آبیاری بیشتر است و در پاییز و زمستان گیاه به آب کمتری نیاز دارد. در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت برای آبیاری این گیاه باید به این صورت عمل کنید که به صورت مداوم خاک گیاه را کنترل کنید و در صورت خشک شدن یا کاهش رطوبت سطح خاک گیاه را برای بار بعدی آبیاری نمایید.

 

آبیاری بیش از اندازه می تواند به دلیل انباشته شدن آب بین ریشه های گیاه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه شود. کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه‌ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود. از آب هایی برای گیاه استفاده کنید که جوشیده و سرد باشند زیرا در غیر این صورت سبب سوختن برگ های گیاه می‌شود.

 

برای اینکه گیاه بتواند به خوبی رشد کند باید برای آن رطوبت مناسبی فراهم کنید. می توانید از غبار پاشی یا قرار دادن گلدانی دارای سنگریزه برای ایجاد رطوبت مناسب برای گیاه استفاده کنید. با بالا رفتن دمای هوا به همان میزان رطوبت را افزایشدهید تا گیاه صدمه نبیند. میزان رطوبت مناسب برای گیاه به طور متوسط ۴۰ درصد است.

 

 

نور مناسب برای نگهداری دراسنا کامپکت

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند.

مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند.

 

در مورد نور مناسب برای این گیاه می توان گفت یکی از مزایای آن مقاومت در برابر کمبود نور است که آن را برای پرورش در آپارتمان مناسب کرده است پس به نور زیادی برای رشد خود نیاز ندارد. نور مناسب برای گیاه باید به صورت فیلتر شده به گیاه بتابد زیرا در غیر این صورت نور فیلتر نشده می تواند سبب سوختن و ریزش برگ های گیاه شود.

 

 

دمای مناسب برای نگهداری گیاه دراسنا کامپکت

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است. برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می‌دهند و صدمه می بینند.

حتما بخوانید  شرایط نگهداری گل دم عقربی یا کارپوبروتوس به همراه روش تکثیر و پرورش آن

 

در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد. در مورد دمای مناسب برای این گیاه می توان گفت این گیاه نسبت به کاهش دما حساسیت دارد و در این حالت صدمه می بیند. مناسب ترین دما برای نگهداری از گیاه دمای اتاق است و در صورت بالا رفتن دما از این مقدار برای اینکه گیاه آسیب نبیند باید همزمان میزان رطوبت را نیز افزایش دهید.

 

کاهش بیش از اندازه دمای هوا می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه شود. در نتیجه گیاه دچار یخ زدگی می شود. افزایش بیش از اندازه دمای هوا نیز می‌تواند سبب سوختن و ریزش برگ‌های گیاه شود.

 

 

نحوه تکثیر دراسنا کامپکت

در این قسمت روش تکثیر گل دراسنا کامپکت را بررسی خواهیم کرد.روش های متفاوتی برای تکثیر این گیاه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کاشت بذر و قلمه زدن گیاه اشاره کرد. بهترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه زدن گیاه است. بهترین زمان برای قلمه زدن گیاه هر سال در فصل تابستان است و برای این کار باید از ساقه هایی از گیاه استفاده کرد که دارای حداقل سه برگ هستند.

 

برای این کار باید به این صورت عمل کنید که با استفاده از یک قیچی باغبانی که قبلا آن را ضد عفونی کرده اید قلمه هایی را به طول تقریبا ۱۰ تا ۲۰ سانتی متر از نوک ساقه های گیاه را که حداقل دارای سه برگ است جدا کنید. دقت داشته باشید که باید قلمه های گیاه را به صورت اریب برش بزنید. باید برگ های انتهایی قلمه را از گیاه حذف کنید و فقط دو یا سه برگ بالای قلمه‌ها را باقی بگذارید زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه کاهش میابد.

 

پس از برش دادن قلمه های گیاه بهتر است برای اینکه سرعت ریشه زایی قلمه ها افزایش یابد آن ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان هایی مناسب بکارید. می توانید بدون فرو بردن قلمه های گیاه در هورمون ریشه زایی هم قلمه های گیاه را در گلدان بکارید اما در این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه در مقایسه با استفاده از هورمون ریشه زایی کمتر می شود.

 

می‌توانید هر ۵ یا ۷ قلمه را در یک گلدان بکارید. بهترین ترکیبی که می توانید قلمه ها را در آن بکارید ترکیبی ازخاک های سبک است. برای آن ها رطوبت مناسب را ایجاد نمایید.

برای تامین رطوبت مناسب برای رشد گیاه بهتر است روی سطح گلدان ها را با نایلونی شفاف بپوشانید و برای اینکه تهویه مناسب برای قلمه های گیاه فراهم شود می توانید روی سطح نایلون را سوراخ های کوچکی ایجاد کنید . برای قلمه های باید خاکی را فراهم کنید که مرطوب باشد برای این کار پس از کاشت باید با استفاده از اسپری گلدان ها را آبیاری نمایید.

 

قلمه‌ها را برای اینکه بتوانند سریع تر رشد کنند باید در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید. نور مستقیم خورشید می تواند سبب صدمه دیدن قلمه‌های گیاه شود.

باید برای رشد قلمه های گیاه آن ها را در دمای ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتی گراد قرار دهید. بعد از اینکه شرایط مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم کردید حدود چند هفته زمان نیاز است تا قلمه های گیاه بتوانند ریشه زایی داشته باشند. پس از ریشه زایی قلمه ها باید نایلون را از روی سطح گلدان بردارید و با استفاده از کود های مناسب گیاه را تغذیه نمایید.

 

پس از گذشت مدتی از زمان ریشه زایی قلمه ها می توانید گلدانی را که قلمه های گیاه در آن قرار دارند عوض کنید و قلمه های گیاه را در گلدان جدیدی بکارید. در واقع پس از ریشه زایی قلمه های گیاه باید زمانی که هوا مناسب است گیاهان جدید را به زمین اصلی برای کاشت منتقل نمایید.

 

قبل از کاشت قلمه های گیاه ابتدا کمی صیر کنید تا شیره موجود در گیاه خارج شده ، سپس قلمه های گیاه را بکارید.

 

منبع: nikstar.ir

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(1 رای, میانگین امتیاز: 5٫00 از 5)
Loading...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه

یک × پنج =