خانه » هنر و خانه داری » پرورش و نگهداری از گل و گیاه » اصول و شرایط نگهداری گل بابونه + روش تکثیر و پرورش آن

اصول و شرایط نگهداری گل بابونه + روش تکثیر و پرورش آن

نگهداری گل بابونه

اصول و شرایط نگهداری گل بابونه همراه با نحوه تکثیر و پرورش آن، در ادامه به خاک، کود، گلدان، نور، دما و آبیاری مناسب برای نگهداری و پرورش گل بابونه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

نگهداری بابونه

در این قسمت قصد داریم شما را با یکی دیگر از گیاهان زیبا و مناسب برای پرورش در منزل آشنا کنیم. گیاهی کم توقع ، با روش نگهداری ساده که بابونه نام دارد. این گیاه از جمله گیاهان مناسب برای پرورش در منزل است که با فراهم نمودن شرایط مناسب قابلیت پرورش در فضای بیرون را نیز دارد. روش نگهداری ساده ای دارد و به مراقبت زیادی نیاز ندارد. همین ویژگی ها این گیاه را به یکی از گیاهان محبوب در میان علاقمندان به نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی تبدیل کرده است.

به گونه ای که امروزه به صورت گسترده از این گیاه برای زیبا سازی منازل و فضاهای بیرون استفاده می شود. این گیاه از جمله گیاهان مقاوم در برابر تغییرات محیطی به شمار می رود و روش نگهداری ساده ای دارد و برای نگهداری از آن نیازی نیست حتما در باغبانی حرفه ای باشید بلکه با رعایت چند نکته می توانید به سادگی این گیاه را در منزل پرورش داده و از زیبایی آن لذت ببرید.بابونه علاوه بر زیبایی و روش نگهداری ساده دارای خواص دارویی و درمانی بسیاری است.

به کونه ای که می توان گفت بابونه از جمله قدیمی ترین گیاهان دارویی مورد استفاده بوده است. در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا کنیم. به همین منظور ابتدا نیازهای محیطی این گیاه را بررسی خواهیم کرد. سپس در ادامه روش های نگهداری و پرورش آن را در منزل به شما آموزش خواهیم داد. در انتهای مقاله نیز به بررسی روش های تکثیر این گیاه زیبا در منزل خواهیم پرداخت. اگر علاقمند به داشتن گلدانی زیبا از بابونه در منزل هستید با نیک استار همراه باشید.

 

 

گل بابونه با نام علمی  ANTHEMIS NOBILIS  و نام انگلیسی  از جمله گیاهان بسییار زیبا و دارای خواص دارویی و درمانی بسیار است که از زمان های گذشته مورد استفاده قرار می گرفته است. بابونه از خانوده   ASTERACEAE  بوده و بومی اروپا، شمال آمریکا و آرژانتین است. این گیاه از جمله گیاهان علفی یک ساله به شمار می رود و می تواند به خوبی سرمای هوا را در زمستان ها تحمل کند و صدمه نبیند.

در واقع می توان گفت بابونه از جمله گیاهان مقاوم در برابر تغییرات محیطی به شمار می رود. در صورت فراهم بودن شرایط مناسب این گیاه می تواند تا ارتفاع ۸۰ سانتی متری نیز رشد کند. این گیاه در اوایل بهار هر سال رشد سریعی دارد و دارای گل هایی زیباست.

از نام های دیگر این گیاه می توان به camomile ,roman chamomile ,english chamomile,garden chamomile,low chamomile ,whig plant اشاره کرد. بابونه زمان گلدهی متغیری دارد و متناسب با محلی که کاشته می شود زمان گلدهی آنئ متفاوت است اما معمولا هر سال در فروردین و اردیبهشت گلدهی دارد.

گل ها تا اواسط تابستان هر سال بر روی گیاه وجود دارند و سفید رنگ هستند. زمان ظاهر شدن گل های این گیاه بین ۱۰ تا ۱۶ روز است. این گیاه از جمله گیاهان دارای گل های معطر به شمار می رود و به دلیل زیبایی و معطر بودن از جمله گیاهان زینتی به شملار می رود. روش نگهداری ساده ای دارد و کم توقع است به عبارت دیگر به نگهداری زیادی نیاز ندارد و با رعایت چند نکته خاص می توانید به سادگی آن را در منزل پرورش داده و از زیبایی آن لذت ببرید. در این مقاله روش نگهداری و پرورش این گیاه زیبا را به شما آموزش خواهیم داد.

نام گیاه: بابونه

نام علمی گیاه: ANTHEMIS NOBILIS

نام انگلیسی گیاه: CHAMOMILE

خانواده گیاه: ASTERACEAE

بومی: اروپا، شمال آمریکا و آرژانتین

 

 

خاک مناسب برای نگهداری از گل بابونه

در این قسمت قصد داریم به بررسی انواع خاک مناسب برای پرورش گیاهان بپردازیم. در ابتدا تعریفی از خاک های مناسب را برای کاشت گیاهان با هم مرور می کنیم. خاک هایی که برای کاشت گیاهان مختلف از آن ها استفاده می شود به دو دسته خاک های سنگین و سبک طبقه بندی می شوند. خاک های سنگین به خاک هایی گفته می شود که دارای بافتی فشرده تر و ذرات تشکیل دهنده ریزتری هستند.

 

منافذ بین ذرات خاک های سنگین کم است و به همین دلیل تهویه کمتری دارند. به عبارت دیگر آب را از میان خود دیرتر عبور می دهند و در واقع آب به مدت طولانی تری در این خاک ها وجود دارد. از طرفی در مقابل خاک های سنگین نوع دیگری از خاک ها به نام خاک های سبک وجود دارند که بر خلاف خاک های سنگین دارای بافت درشت تری هستند و به خوبی از میان آن ها هوا عبور کرده و تهویه مناسبی دارند.

 

این نوع خاک ها می توانند به سرعت آب را از میان خود عبور می دهند و مدت زیادی آب را درون خود نگه نمی دارند. از این نوع خاک ها برای گیاهانی استفاده می شوند که باید برای آن ها زهکشی مناسب فراهم شود. زیرا در صورت استفاده از خاک های سبک آب هایی که هنگام آبیاری کف گلدان جمع می شوند می توانند به سرعت از گلدان خارج شده و سبب پوسیدی ریشه های گیاه نشوند.

 

انواع مختلف گیاهان نوع مختلفی از خاک ها را برای رشد خود ترجیح می دهند. در مورد نوع خاک مناسب برای این گیاه می توان گفت بهتر است برای کاشت گیاه از خاک هایی استفاده کنید که شور نباشند زیرا خاک های شور می تواند سبب کاهش گلدهی و رشد گیاه شود. ترکیب خاک لومی، ماسه ای شنی، خوب زهکشی شده برای کاشت گیاه پیشنهاد می شود. بهتر است از خاک هایی غنی از مواد آلی برای کاشت گیاه استفاده کنید

 

 

آبیاری مناسب برای پرورش گل بابونه

آبیاری از مهمترین عوامل موثر بر رشد هر گیاهی است. هرچند گیاه نسبت به خشکی مقاوم باشد نیز باید میزان آبیاری متوسطی را داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند. میزان آبیاری هر گیاه و تعداد دفعات آبیاری به توجه به ساختار گیاه و شرایط اقلیمی تعیین می شود. برخی از گیاهان برای رشد خود به غرقاب شدن نیاز دارند و باید خاک آن ها همراه مرطوب باشد اما برخی دیگر به میزان آبیاری کمی نیاز دارند.

 

آبیاری نقش موثری در رشد مناسب و سلامت گیاه دارد که باید طبق دستور برای هر گیاهی رعایت شود تا به گیاه آسیبی نرسد. در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت میزان آبیاری و تعداد دفعات آن در فصل های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال در بهار و تابستان به دلیل افزایش دمای هوا نیاز گیاه به آبیاری بیشتر است و در پاییز و زمستان گیاه به آب کمتری نیاز دارد. در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت ابتدا باید زهکشی مناسبی برای گلدان فراهم کنید تا میزان آب اضافی در هنگام آبیاری از کف گلدان خارج شده و سبب پوسیدگی گیاه نشود.

 

این گیاه می تواند تا حدودی در برابر کم آبی مقاومت کند اما بهتر است زمانی که خاک گیاه خشک شده بود آن را به صورت عمیق آبیاری نمایید تا بتواند رشد بهتری داشته باشد. آبیاری را به صورت منظم برای گیاه انجام دهید و از آبیاری کم یا آبیاری بیش از اندازه گیاه اجتناب کنید زیرا آبیاری بیش از اندازه می تواند به دلیل انباشته شدن آب بین ریشه های گیاه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه شود. کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود.

 

 

نور مناسب برای نگهداری گل بابونه

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند. مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند.

 

در مورد نور مناسب برای این گیاه می توان گفت این گیاه به مکانی نیاز دارد که کاملا آفتابی باشد و بتواند در طول روز نور زیاد خورشید را دریافت کند. کمبود نور می تواند سبب کم شدن رشد گیاه و یا متوقف شدن گلدهی در گیاه شود.

 

 

دمای مناسب برای پرورش بابونه

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است. برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند. در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد.

 

در مورد دمای مناسب برای این گیاه می توان گفت این گیاه نسبت به کاهش دمای هوا مقاوم است و می تواند در برابر کاهش دما در فصل زمستان به خوبی مقاومت کند و صدمه نبیند. بهترین دما برای رشد این گیاه بین ۶- تا ۲۸ درجه سانتی گراد است. کاهش بیش از اندازعه دمای هوا می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه شود و در این حال گیاه دچار یخ زدگی می شود. افزایش بیش از اندازه دمای هوا نیز می تواند سبب سوختن برگ های گیاه شود.

 

 

روش تکثیر گل بابونه

در این قسمت قصد داریم روش تکثیر بابونه را به شما آموزش دهیم. معمولا این گیاه زیبا را از طریق کاشت بذر تکثیر می کنند که روش ساده ای است و به راحتی می توانید از این طریق گیاه را تکثیر کرده و اززیبایی آن لذت ببرید. برای این کار باید به این صورت عمل کنید که بذر ها را به صورت سطحی در زمین بکارید. بهترین زمین برای کشت پاییزه گیاه هر سال در نیمه دوم شهریور ماه و برای کشت بهاره هر سال در نیمه دوم اسفند ماه است.

زمانی که برای کاشت این گیاه انتخاب می کنید نقش بسیار زیادی در میزان رشد و عملکرد بابونه دارد. پس از کاشت باید به صورت منظم زمین را آبیاری نمایید تا بذر ها بتوانند به خوبی رشد کنند.

 

منبع: nikstar.ir

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(اولین امتیاز را شما بدهید)
Loading...
برچسب ها :

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه

2 × چهار =