گیاه بونسای پاچیرا

شرایط نگهداری بونسای پاچیرا در منزل یا آپارتمان به همراه روش تکثیر و پروش آن، در این مقاله به خاک، کود، گلدان، نور، دما، آبیاری مناسب این گیاه می‌پردازیم.

بونسای پاچیرا

در این قسمت قصد داریم شما را با یکی دیگر از گیاهان زیبا و مناسب برای پرورش در آپارتمان آشنا کنیم که با فراهم کردن شرایط محیطی مناسب می توان آن را در فضای بیرون نیز نگهداری کرد. نام این گیاه زیبا بونسای پاچیرا است. از مزایای این گیاه می توان به سازگار بودن آن با نور کم و سایه اشاره کرد به کونه ای که در شرایط نیم سایه نیز می تواند به خوبی رشد کند و همین ویژگی آن را برای نگهداری در آپارتمان مناسب کرده است.

 

پاچیرا روش نگهداری ساده ای دارد و کم توقع است. به عبارت دیگر به نگهداری زیادی نیاز ندارد و می توان با رعایت چند نکته و فراهم کردن شرایط محیطی مناسب آن را به سادگی در منزل پروروش داد و از آن نگهداری کرد. این گیاه به دلیل زیبایی و کم توقع بودن علاوه برروش نگهداری ساده دارای جایگاه خاصی در میان علاقمندان به نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی است به گونه ای که امروزه از این گیاه به صورت گسترده برای زیبا سازی منازل و فضاها استفاده می شود.

 

شاید برایتان جالب باشید که بدانید بونسای پاچیرا به نام درخت پول نیز شهرت دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نگهداری و پرورش این گیاه زیبا آشنا کنیم. به همین منظور ابتدا در قسمت بعدی نیاز های محیطی این گیاه را بررسی می کنیم سپس در ادامه روش های نگهداری و پرورش آن را در منزل به شما خواهیم آموخت و در انتهای مقاله نیز به بررسی روش های تکثیر این گیاه خواهیم پرداخت. اگر علاقمند به داشتن این گیاه زیبا در منزل هستید با ما همراه باشید.

 

بونسای پاچیرا با نام علمی Pachira Aquatica و  نام انگلیسی Money tree یکی از گیاهان زیبا و مناسب برای پرورش در آپارتمان است که آن را با نام درخت پول نیز می شناسند. این گیاه از خانواده Malvaceae بوده و بومی آمریکای مرکزی و شرق آسیا می باشد. از نام های دیگر این گیاه می توان به lucky tree نیز اشاره کرد. این درخت زیبا دارای مزایایی از جمله سازگار بودن و رشد در مکان های کم نور یا دارای نور متوسط است که به همین دلیل برای نگهداری در منزل می تواند مناسب باشد. از دیگر مزایای آن می توان به روش نگهداری ساده و کم توقع بودن اشاره کرد که به همین دلیل دارای محبوبیت زیادی در میان علاقمندان به نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی است. پاچیرا از جمله درختانی است که دارای سرعت رشد بالایی است و از لحاظ ظاهری دارای برگ های سبز یره و کشیده و پنجه دار است. در این مقاله شما را با روش های نگهداری و پرورش این گیاه زیبا در منزل آشنا می کنیم.

 

نام گیاه : بونسای پاچیرا

نام علمی گیاه : Pachira Aquatica

نام انگلیسی گیاه : Money tree

خانواده گیاه : Malvaceae

بومی : آمریکای مرکزی و شرق آسیا

 

خاک مناسب برای نگهداری بونسای پاچیرا

همانگونه که در قسمت قبل گفتیم این گیاه از جمله گیاهان کم توقع است که می تواند به سادگی در انواع خاک ها رشد کند اما به عنوان تعریفی مناسب برای خاک هایی که برای کاشت گیاهان از آن ها استفاده می کنیم می توان گفت خاک را می توان از مهمترین عوامل موثر بر رشد گیاه معرفی کرد.

 

خاک ها با توجه به نوع بافتی که دارند به دو دسته خاک های سبک و سنگین طبقه بندی می شوند. به عنوان تعریفی خلاصه از خاک های سنگین و سبک می توان گفت خاک سبک به انواعی از ترکیب خاک ها گفته می شود که با توجه به مواد ترکیبی برای ساخت آن ها دارای ساختاری درشت تر ، تهویه بهتر و البته از همه مهم تر میزان نفوذپذیری آب بالا تری هستند.

 

از طرف دیگر خاک های سنگین دارای بافتی فشرده تر و ترکیباتی ریزتر و میزان نفودپذیری آب کمتری هستند و می توانند به مدت طولانی تری آب را درون خود نگه دارند. آب از میان خاک های سنگین به علت دارا بودن بافت فشرده تر آن ها به سختی عبور می کند. گیاهان مختلف با توجه به ساختار خود به خاک های مختلفی نیاز دارند. در مورد خاک مناسب برای پرورش این گیاه می توان گفت باید برای گیاه زهکشی مناسبی فراهم کنید تا آب به خوبی از کف گلدان عبور کرده و به دلیل انباشته شدن کف گلدان سبب پوسیدگی ریشه های گیاه نشود.

 

در موزد خاک مناسب برای این گیاه می توان گفت بهتر است از ترکیب  پیت ماس یا خاک های هلندی با پرلیت به صورت ۶۰ به ۴۰ به نفع پرلیت استفاده کرد. برای تامین مواد مغذی مناسب برای رشد گیاه که در خاک موجود نیستند بهتر است ماهانه یک مرتبه گیاه را با استفاده از کودهای کامل تغذیه نمایید. کوددهی را طبق دستور انجام دهید و از کوددهی بیش از اندازه گیاه بپرهیزید زیرا می تواند سبب سوختن و از بین رفتن گیاه شود . کمبود کوددهی نیز می تواند سبب کند شدن سرعت رشد گیاه شود.

شرایط نگهداری بونسای پاچیرا

برای اینکه گیاه بتواند رشد بهتری داشته باشد نیاز است تا هر زمان که ریشه های گیاه به اندازه ای رشد کردند که گلدان برای گیاه کوچک شده بود در اواخر فصل پاییز تا زمستان که گیاه در حالت رکود قرار دارد گلدان آن را با گلدان بزرگتری تعویض نمایید. همزمان با تعویض گلدان بهتر است در گلدان جدید از خاک جدیدی برای گیاه استفاده کنید زیرا با گذشت زمان مواد مغذی موجود در خا گلدان به دلیل تغذیه گیاه کاهش می یابد و اگر خاک گلدان را با خاک جدید تعویض نکنید سرعت رشد گیاه کاهش می یابد.

 

 

آبیاری مناسب برای نگهداری از بونسای پاچیرا

آبیاری از مهمترین عوامل موثر بر رشد هر گیاهی است. هرچند گیاه نسبت به خشکی مقاوم باشد نیز باید میزان آبیاری متوسطی را داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند. میزان آبیاری هر گیاه و تعداد دفعات آبیاری به توجه به ساختار گیاه و شرایط اقلیمی تعیین می شود. برخی از گیاهان برای رشد خود به غرقاب شدن نیاز دارند و باید خاک آن ها همراه مرطوب باشد اما برخی دیگر به میزان آبیاری کمی نیاز دارند.

 

آبیاری نقش موثری در رشد مناسب و سلامت گیاه دارد که باید طبق دستور برای هر گیاهی رعایت شود تا به گیاه آسیبی نرسد. در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت میزان آبیاری و تعداد دفعات آن در فصل های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال در بهار و تابستان به دلیل افزایش دمای هوا نیاز گیاه به آبیاری بیشتر است و در پاییز و زمستان گیاه به آب کمتری نیاز دارد. این درخت به میزان آبیاری زیادی نیاز دارد و بهتر است هر سال در زمستان ها هفته ای یک مرتبه و در تابستان ها هر هفته دو مرتبه گیاه را آبیاری نمایید.

 

حتما بخوانید  شرایط نگهداری گل اسکابیوزا یا گل درخشنده الوان + روش تکثیر اسکابیوزا

بهتر است بین دفعات آبیاری اجازه دهید سطح خاک گیاه خشک شده و سپس برای بار بعدی گیاه را آبیاری نمایید. در صورت آبیاری بیش از اندازه آب کف گلدان و بین ریشه های گیاه انباشته می شود و سبب پوسیدگی ریشه های گیاه و نابودی گیاه می شود. کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود.

 

میزان آبیاری گیاه را در فصل زمستان باید کاهش دهید زیرا در غیر این صورت سبب بروز بیماری های قارچی در گیاه می شود. کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود.این گیاه برای اینکه بتواند رشد مناسبی داشته باشد به رطوبت نیاز دارد. بهتر است برای ایجاد رطوبت مناسب برای رشد گیاه یک روز در میان گیاه را غبار پاشی کنید یا از سنگریزه های مرطوب در زیر گلدان برای گیاه رطوبت مناسب ایجاد نمایید.

 

 

دمای مناسب برای پرورش بونسای پاچیرا

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است. برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند.

 

در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد. در مورد دمای مناسب برای گلدهی این گیاه می توان گفت محدوده دمایی مناسب برای نگهداری از گیاه بین 16 تا 24 درجه سانتی گراد است. کاهش بیش از اندازه دمای هوا می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه شود. افزایش بیش از اندازه دمای هوا نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود.

 

 

نور مناسب برای پرورش درخت بونسای پاچیرا

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند. مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند.

 

در مورد نور مناسب برای رشد این گیاه می توان گفت در نور متوسط و کم نیز می تواند رشد کند و به نور زیادی نیاز دارد. بهترین مکان برای اینکه گیاه را در آن قرار دهید و نیاز نوری آن نیز برطرف شود پنجره های شرقی است. این گیاه حتی اگر دو یا سه روز نیز در سایه قرار داشته باشد مشکلی برای رشد آن اتفاق نمی افتد.

 

 

نحوه تکثیر بونسای پاچیرا

در این قسمت روش تکثیر درخت بونسای پاچیرا را بررسی خواهیم کرد.روش های متفاوتی برای تکثیر این گیاه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کاشت بذر و قلمه زدن گیاه اشاره کرد. بهترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه زدن گیاه است.

 

بهترین زمان برای قلمه زدن گیاه هر سال در فصل بهار است و برای این کار باید از قلمه های چوب سبز گیاه استفاده کنید و باید از ساقه هایی از گیاه استفاده کرد که دارای حداقل دو گره باشند. برای این کار باید به این صورت عمل کنید که با استفاده از یک قیچی باغبانی که قبلا آن را ضد عفونی کرده اید قلمه هایی را به طول تقریبا 5 تا 7 سانتی متر از نوک ساقه های گیاه را که حداقل دارای سه برگ است جدا کنید.

 

دقت داشته باشید که باید قلمه های گیاه را به صورت اریب برش بزنید. باید برگ های انتهایی قلمه را از گیاه حذف کنید و فقط دو یا سه برگ بالای قلمه ها را باقی بگذارید زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه کاهش می یابد.

پس از برش دادن قلمه های گیاه بهتر است برای اینکه سرعت ریشه زایی قلمه ها افزایش یابد آن ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان هایی مناسب بکارید. می توانید بدون فرو بردن قلمه های گیاه در هورمون ریشه زایی هم قلمه های گیاه را در گلدان بکارید اما در این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه در مقایسه با استفاده از هورمون ریشه زایی کمتر می شود.

 

می توانید هر 5 یا 7 قلمه را در یک گلدان بکارید. بهترین ترکیبی که می توانید قلمه ها را در آن بکارید ترکیبی از پرلیت یا پیت ماس است. برای آن ها رطوبت مناسب را ایجاد نمایید. برای تامین رطوبت مناسب برای رشد گیاه بهتر است روی سطح گلدان ها را با نایلونی شفاف بپوشانید و برای اینکه تهویه مناسب برای قلمه های گیاه فراهم شود می توانید روی سطح نایلون را سوراخ های کوچکی ایجاد کنید . برای قلمه های باید خاکی را فراهم کنید که مرطوب باشد برای این کار پس از کاشت باید با استفاده از اسپری گلدان ها را آبیاری نمایید.

 

قلمه ها را برای اینکه بتوانند سریع تر رشد کنند باید در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید. نور مستقیم خورشید می تواند سبب صدمه دیدن قلمه های گیاه شود. باید برای رشد قلمه های گیاه آن ها را در دمای 20 تا 24 درجه سانتی گراد قرار دهید. بعد از اینکه شرایط مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم کردید حدود چند هفته زمان نیاز است تا قلمه های گیاه بتوانند ریشه زایی داشته باشند. پس از ریشه زایی قلمه ها باید نایلون را از روی سطح گلدان بردارید و با استفاده از کود های مناسب گیاه را تغذیه نمایید.

 

پس از گذشت مدتی از زمان ریشه زایی قلمه ها می توانید گلدانی را که قلمه های گیاه در آن قرار دارند عوض کنید و قلمه های گیاه را در گلدان جدیدی بکارید. در واقع پس از ریشه زایی قلمه های گیاه باید زمانی که هوا مناسب است گیاهان جدید را به زمین اصلی برای کاشت منتقل نمایید.

 

منبع: nikstar.ir

مطالب پیشنهادی
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 15 =