خانه » سلامت » اخبار پزشکی » فواید حجامت از نظر علم پزشکی و دین اسلام و لیست بیماری های قابل درمان

فواید حجامت از نظر علم پزشکی و دین اسلام و لیست بیماری های قابل درمان

فواید حجامت

حجامت یا کوره اندازی که به آن بادکش نیز می گویند یک روش درمانی اسلامی عربی می باشد. این روش درمانی فقط مختص اسلام و جوامع اسلامی نبوده بلکه در طب سنتی چین نیز روشی درمانی، مشابه حجامت از دیرباز وجود داشته است. درحجامت با استفاده از لیوان های مخصوص بر روی نقاط خاصی از بدن خلاء ایجاد می کنند. در حجامت تر ابتدا نقاط خاصی از بدن را بادکش گذاشته سپس با تیغ های مخصوص خراش هایی سطحی روی آن نقاط ایجاد کرده و مجددا با گذاشتن بادکش خون را از آن قسمت خارج می کنند. این روش درمانی نه تنها در اسلام بلکه در اروپا نیز تا قرن هجدهم میلادی متداول بوده است. پس از گسترده شدن علم پزشکی نوین اروپائیان کم کم این روش درمان را به فراموشی سپردند. امروزه حجامت دربین کشورهای مسلمان و عرب طرفداران زیادی دارد که یکی از دلایل آن روایات فراوانی است که از پیامبر اسلام و ائمه ی اطهار درتایید خواص و فواید حجامت بیان شده است.

فواید حجامت عام

فواید حجامت از نظر علم پزشکی و دین اسلام و بیمارهایی که درمان میکند

پیشینه ی استفاده از روش های درمانی مشابه حجامت در جهان به مصر باستان در حدود ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد مسیح می رسد. باستان شناسان شواهدی کشف کرده اند که نشان می دهد این روش ها در نوشته های چینی مربوط به هزار سال قبل از میلاد وجود داشته است. همچنین لوحه هایی با خط میخی کشف شده است که نشان می دهد این روش در امپراطوری آشورها در قرن هفتم نیز استفاده می شده است.

 

 درمان بیماری ها در طب اسلامی بر پایه ی اخلاط چهار گانه ی بدن می باشد، اگر این چهار مورد یعنی بلغم، خون، صفرا و سودا در حد اعتدال خود قرار بگیرند فرد سالم می باشد. در صورت افزایش یا کاهش هر یک از این اخلاط از میزان اولیه ی خود، شخص دچار بیماری می شود. در همین راستا هنگام افزایش خون در بدن، از حجامت به منظور رساندن میزان خون به حد طبیعی خود استفاده می شود.

 

 توجه و بررسی اخلاط چهارگانه اگر چه در گذشته اساس درمان بسیاری از بیماری ها به شمار می رفت، اما به تدریج و بعد از قرن نوزدهم میلادی با گسترش علم جدید پزشکی کم کم این روش های درمانی قدیمی ارزش خود را از دست دادند. اما در سالهای اخیر و پس از ناتوانی و نقص های زیادی که علم پزشکی نوین در درمان بعضی از بیماری ها نشان داده است، افراد زیادی به دنبال درمان بیماری های خود به روش های سنتی و قدیمی رو آورده اند. از جمله روش هایی که این روزها طرفداران زیادی پیدا کرده است می توان به حجامت اشاره کرد.

 

حجامت بسته به نوع بیماری فرد انواع مختلفی دارد که متداولترین آن ها حجامت عام (حجامت در کمر و بین دو کتف) می باشد. در تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۱ در مورد تاثیر حجامت و بادکش انجام شد مشاهده گردید که این روش ها هنگامی که به صورت مکمل درمان مورد استفاده قرار گیرد در درمان بسیار موفق عمل کرده باعث تسکین درد بیماران می شود.

خواص حجامت

فواید حجامت از نظر علم پزشکی و دین اسلام و بیمارهایی که درمان میکند

طرفداران حجامت اعتقاد دارند که حجامت باعث درمان بیماری های مختلف می شود و حتی در پیشگیری از ابتلاء به بسیاری از بیماری ها موثر است. از جمله بیماری هایی که اثرات شفا بخش حجامت در بهبود یا کاهش علائم آن ها ثابت شده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

چربی بالای خون، کمر درد و دردهای عضلانی، میگرن و سردردهایی که منشاء عصبی دارند، بیماری های پوستی مثل صدفک یا پسوریازیس و آکنه، حساسیت های فصلی، غذایی، دارویی، اعتیاد، عوارض مربوط به یائسگی، دردهای عادت ماهیانه ی زنان، بیماری های عفونی، هورمونی و غدد

 

در آزمایشی که بر روی هفتاد بیمار مبتلا به سردرد انجام گرفت مشاهده شد که در مدت سه ماه پس از حجامت، درد این افراد تا شصت و شش درصد کاهش یافته است. همچنین تعداد روزهایی که دچار سردرد می شدند نیز کمتر از قبل شده بود. بررسی ها و تحقیقاتی که در این زمینه انجام گرفته است ثابت می کند که حجامت در کاهش و بهبود سردردهایی که منشاء عصبی دارند، مانند میگرن تاثیر شفا بخشی دارد.

 

حتما بخوانید  نحوه درمان سیاتیک با حجامت و نحوه حجامت رگ سیاتیک

در ایران به دلیل عدم رعایت بهداشت در مکان هایی که حجامت انجام می شد، در سال ۱۳۷۷ برای جلوگیری از انتقال عفونت، حجامت توسط پزشکان در مطب هایشان ممنوع اعلام شد، اما به دلیل مغایرت این قانون با شرع، شورای نگهبان دوسال بعد در سال ۱۳۸۰ این ممنوعیت را لغو نمود و انجام حجامت در مطب های پزشکی آزاد شد.

 

امروزه نیز با وجود استقبال و علاقه ی مردم از طب سنتی، طب اسلامی و درمان هایی مثل حجامت هنوز هم اکثر پزشکان طب نوین، این درمان ها را قبول ندارند و شاید هیچ پزشکی به شما توصیه نکند برای درمان بیماری خود از حجامت استفاده کنید، چرا که احتمال دارد شما دیگر نیازی به دیدن آن پزشک نداشته باشید! به طور مثال سازمان انتقال خون از افرادی که حجامت کرده اند تا یک سال خون نمی گیرد.

 

حجامت چه بیماریهایی را درمان میکند؟

 1. سردردهای عصبی و میگرن
 2. ترک اعتیاد
 3. چربی خون
 4. قند خون
 5. اوره خون
 6. فشار خون
 7. جوش‌ها و لک‌های صورت
 8. آلرژی و بیمارهای پوستی
 9. ریزش مو
 10. شوره سر
 11. حذف موهای بلند بدن
 12. رماتیسم
 13. دیسک کمر
 14. کمر درد
 15. آسم و سرفه و تنگی نفس
 16. درمان سرماخوردگی مزمن، آنفولانزا و سینوزیت
 17. سکته مغزی
 18. سکته قلبی
 19. درمان سیاتیک با حجامت
 20. عفونت و بیماری‌های زنان
 21. کنترل بیماری‌های عصبی و روانی
 22. سنگ کلیه و کیسه صفرا
 23. برخی انواع سرطان
 24. هپاتیت ب
 25. زردی نوزادان

 

فواید حجامت از دیدگاه اسلام

در روایتی از امام صادق (ع) نقل شده است که: شفا در چهار چیز است و یکی از آن ها حجامت می باشد. همچنین در سخنی دیگر می فرمایند :

حجامت ما در روز یک شنبه است. شیعیان ما در روز دوشنبه حجامت می کنند. با شکم خالی حجامت مکن و قبل از حجامت چیزی بخورید تا خون بیشتری از بدن خارج شده و بدن قوت داشته باشد. اگر بعد از غذا خوردن حجامت کنید خون در بدن جمع شده و خون فاسد را از بدن خارج می کند. اما اگر قبل از غذا خوردن اقدام به حجامت نمایید خون نیکو از بدن خارج می شود و خون فاسد در بدن باقی می ماند.

 

حضرت علی فرموده اند: حجامت باعث سلامت بدن و استواری عقل می شود.

در روایتی از پیامبر داریم که اگر شفا در دو چیز قرار داده شده باشد یکی حجامت است و دیگری عسل.

 

در روایات آمده است که روزهای خاصی برای حجامت مناسب می باشند و در بعضی از روزها حجامت خوب نیست. برای اطلاع از این روزها می توانید از تقویم حجامت که در سایت های طب سنتی و طب اسلامی قرار دارد استفاده کنید. به هر حال از روایات چنین بر می آید که پیامبر بزرگ اسلام و اولیا و انبیاء الهی خواص و فواید بی شماری برای حجامت برشمرده و همگان را به درمان بیماری ها با استفاده از حجامت تشویق کرده اند.

 

امروزه حجامت به دو روش انجام می گیرد

حجامت سنتی و حجامت اسلامیکه حجامت اسلامی زمان و دقت بیشتری لازم داشته خراشیدگی های بیشتر اما کم عمق تر بر روی محل حجامت ایجاد می شود. حجامت هم از نوع سنتی هم از نوع اسلامی آن مورد تایید علما اسلامی و متخصصان طب سنتی می باشد اما لازم به ذکر است حجامتی که در روایات به آن توصیه شده است، حجامت اسلامی با رعایت آداب حجامت اسلامی می باشد.

 

انواع مختلف حجامت بدن

حجامت بسته به بیماری یا مشکل شخص به انواع مختلفی تقسیم می شود، مثل حجامت سر، حجامت زیر چانه، حجامت ساق پا، حجامت پایین کمر، حجامت عام و غیره. اما نوع متداول و مرسوم آن حجامت عام (حجامت بین دو کتف ) می باشد که اکثر دستورهایی که به حجامت اشاره دارد مرادشان از حجامت همین نوع عام آن می باشد.

 

از خواص حجامت عام یا حجامت بین دو کتف می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تصفیه‌ی خون، درمان ضربان قلب بالا، درمان سرگیجه‌ی ناشی از سنگینی معده، درمان دردهای مزمن مثل دردهای کلیه، مثانه و رحم، درمان اختلالات قاعدگی و تنبلی تخمدان، درمان بیماری‌های پوستی مثل آکنه و جوش، درمان سردردهای طولانی مدت مثل میگرن

 

حتما بخوانید  نحوه درمان سیاتیک با حجامت و نحوه حجامت رگ سیاتیک

فواید حجامت کمر

یکی از انواع حجامت، حجامت در ناحیه ی کمر می باشد. حجامت کمر یک حجامت تخصصی بوده و تقریبا می توان گفت که انجام این نوع حجامت کار هر کسی نیست. محل انجام حجامت کمر، انتهای ستون فقرات بین آخرین مهره ی کمری و اولین مهره ی ساکروم می باشد. به دلیل حساس بودن این قسمت از بدن نسبت به سایر نقاطی که حجامت می کنند، درد بیشتری احساس شده که لازم است حجام سرعت عمل بالاتری داشته باشد. از این حجامت در درمان بیماری های قسمت های میانی بدن استفاده می شود. مثل کمردرد، دردهای کلیه و مشکلات مثانه و پروستات. همچنین این نوع حجامت در موارد زیر موثر می باشد:

 • اسپاسم عضلانی
 • دردهای عصب سیاتیک
 • رفع آکنه و جوش در اندام های میانی
 • درمان خارش در اندام های میانی
 • درمان التهابات و مشکلات زنانگی (تنبلی و کیست تخمدان،فیبروم های رحم، کاهش عوارض یائسگی)
 • درمان مشکلات مقعد
 • درمان بیماری های پرستات بیضه
 • کاهش میل جنسی 
فواید حجامت کمر

فواید حجامت از نظر علم پزشکی و دین اسلام و بیمارهایی که درمان میکند

 

حجامت بهتر است یا اهدای خون؟

عده ای از مخالفان حجامت عقیده دارند که برای کاهش علائم افزایش خون به جای حجامت بهتر است خون خود را اهدا کنیم، جالب است بدانید در بررسی هایی که روی خون فرد هنگام اهدا و خونی که از حجامت از بدن خارج می شود شده است، نتایج زیر به دست آمده است :

هنگام اهدای خون حدودا ۴۵۰ سی سی خون تازه با سرنگ از رگ های دست گرفته می شود اما در حجامت با مکش ایجاد کردن بین دو کتف و ایجاد خراش های سطحی، حدود ۵۰ سی سی خون از مویرگ های بدن انسان خارج می شود. آزمایش ها نشان داده است که خونی که از رگ ها در حین اهدای خون خارج می شود با خونی که هنگام حجامت از بدن خارج می شود تفاوت بسیاری دارد. خون خارج شده از حجامت سیاه و غلیظ می باشد، نسبت به خونی که از رگ ها خارج می شود اوره، مواد زاید و چربی بیشتری دارد.

 

همچنین حجامت فواید خاصی دارد که اهدای خون فاقد این مزایا می باشند:

 •  حجامت باعث پیشگیری از بیماری های بسیاری می شود.
 •  علاوه بر پیشگیری حجامت درمان بیش از ۱۵۰ نوع بیماری می باشد
 • حجامت از بدو تولد تا اخر عمر برای انسان مجاز می باشد بر خلاف اهدای خون که سنین و شرایط خاصی برای اهدا دارد.

 

توصیه هایی قبل از حجامت

۱٫ ناشتا حجامت نکنید 

۲٫ تا نصف روز قبل از حجامت سیگار نکشید

۳٫ یک ساعت قبل از حجامت آب انار، ماءالشعیر، شربت عسل یا مایعات فراوان بنوشید.

۴٫ هنگام انجام حجامت انگشتری با نگین عقیق در دست نداشته باشید.

 

توصیه هایی بعد از حجامت

۱٫ توصیه می شود تا دوازده ساعت بعد از حجامت سیگار یا قلیان نکشید.

۲٫ از انجام ورزش های سنگین تا یک روز پس از حجامت خودداری کنید.

۳٫ مواد لبنی، مواد شور و ترش و تیز، ماهی و مواد طبع سرد تا یک روز بعد از حجامت مصرف نشود .

۴٫ در دوازده ساعت اول پس از حجامت حمام نروید

برخی از درد حجامت می ترسند، اما این فراد باید بدانند که اولا به دلیل این که قبل از تیغ زدن موضع حجامت بادکش می شود آن قسمت بی حس شده درد چندانی حس نمی شود، ثانیا در حجامت مخصوصا حجامت اسلامی خراش ها سطحی هستند که علاوه بر درد کمتر، زمان بهبودی سریع تری دارد. ثالثا چه بسا اگر درد حجامت را تحمل نکنند به بیماریهایی دچار شوند که درد بیشتری را به آن ها تحمیل می کند.

فواید حجامت

فواید حجامت از نظر علم پزشکی و دین اسلام و بیمارهایی که درمان میکند

و در آخر ذکر این نکته ضروری می باشد که به گفته ی پیامبر حجامت روشی است که جبرییل برای درمان بیماری ها به ایشان آموزش داد. و تمام انبیاء و اولیای الهی بر انجام آن تاکید کرده اند، بنابراین شاید زمان آن رسیده باشد که برای یک بار هم که شده به منظور سلامت بدن حجامت را امتحان کرده از تاثیرات مثبت آن برخوردار شویم.

 

منبع: سایت نیک استار

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(4 رای, میانگین امتیاز: 3٫75 از 5)
Loading...
برچسب ها :

دیدگاه ها

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

 1. سلام من در حال تحقیق در مورد حجامتم و مطالب سایت شما خیلی مفید بود برام سپاسگذارم

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه

چهارده − 12 =