خانه » شیرینی پزی » انواع نان » طرز تهیه خمیر نان لواش و طرز تهیه نان لواش با خمیر مایه گام به گام

طرز تهیه خمیر نان لواش و طرز تهیه نان لواش با خمیر مایه گام به گام

طرز تهیه خمیر نان لواش

تا حالا هوس کردید توی خونه نان بپزید؟ انقدر این کار لذت بخشه که حد نداره. بساط پخت نان رو فراهم کنید، بوی نان بپیچه توی خونه تون و بعد چند تا نان تازه با عطر و مزه ای فوق العاده داشته باشید. بهتون توصیه می کنم برای یک بارم که شده توی خونه نان بپزید تا متوجه بشید دقیقا دارم از چه حس و حالی براتون میگم. شاید فکر کنید که پخت نان خیلی دردسر داره و کار هر کسی نیست! اشتباه می کنید. فقط یه تابه نیاز دارید و کمی آرد و شیر و تخم مرغ و روغن . خمیر مایه هم که داشته باشید دیگه پخت نان کاری نداره و به راحتی میتونید یه نان خوشمزه و عالی خونگی داشته باشید. با ما همراه باشید تا روش پخت یک نان ساده ی خونگی خوشمزه و لذیذ رو به شما آموزش دهیم. در ادامه آموزش تصویری طرز تهیه خمیر نان لواش را به صورت مرحله به مرحله مشاهده خواهید کرد.

طرز تهیه خمیر نان لواش

طرز تهیه خمیر نان لواش مرحله به مرحله

 

مواد لازم جهت درست کردن خمیر نان لواش

آرد سفید : ۵۰۰ گرم

خمیر مایه فوری : ۱۰ گرم

آب : سه پنجم پیمانه

شیر : ۱۷۰ میلی لیتر

روغن مایع : ۶۰ گرم

 

طرز تهیه نان لواش با خمیر مایه

مرحله ی اول: ابتدا آب ولرم را در ظرفی ریخته، نمک و خمیر مایه به آن اضافه می کنیم. ظرف را برای ده دقیقه در جای گرم ( نه داغ)  قرار می دهیم. بعد از ده دقیقه خمیر مایه عمل آمده، پف می کند.

طرز تهیه خمیر نان لواش

طرز تهیه خمیر نان لواش گام به گام

مرحله ی دوم: بعد از اینکه خمیر مایه به عمل آمد و پف کرد، روغن مایع که در دمای اتاق قرار داده شده است را به آن اضافه می کنیم. آن ها را به مقدار کم در حد مخلوط شدن، هم می زنیم.

طرز تهیه خمیر نان خانگی

طرز تهیه خمیر نان خانگی مرحله به مرحله

مرحله ی سوم: سپس شیر ولرم را به آن اضافه می کنیم و مواد را در حد مخلوط شدن هم می زنیم.

طرز تهیه خمیر نان خانگی

طرز تهیه خمیر نان خانگی گام به گام

مرحله ی چهارم: آرد الک شده را به مواد اضافه می کنیم. با همزن دستی مواد را با هم مخلوط می کنیم.

طرز تهیه نان لواش با خمیر مایه

آموزش تصویری طرز تهیه نان لواش با خمیر مایه

مرحله ی پنجم: خمیر باید به شکل زیر کاملا یکنواخت باشد و گلوله های آرد در آن وجود نداشته باشد.

طرز تهیه نان لواش با خمیر مایه

آموزش طرز تهیه نان لواش با خمیر مایه

مرحله ی ششم: بعد از اینکه خمیر را خوب هم زدیم، نوبت به ورز دادن آن می رسد. سطح تمیزی را آرد پاشی کرده خمیر را روی آن قرار می دهیم.

طرز تهیه خمیر نان لواش

آموزش طرز تهیه خمیر نان لواش در خانه

مرحله ی هفتم: خمیر را با دست خوب ورز می دهیم. اگر خمیر به دست می چسبد می توانید دست های خود را با کمی روغن مایع چرب کرده، سپس خمیر را ورز دهید.

طرز تهیه خمیر نان لواش

آموزش طرز تهیه خمیر نان لواش در منزل

مرحله ی هشتم: ظرفی مناسبی را برداشته، کف و دیواره های آن را کمی چرب می کنیم، سپس خمیر را یک جا جمع کرده و داخل ظرف می گذاریم.

طرز تهیه خمیر نان لواش

طرز تهیه خمیر نان لواش همراه با پخت آن

مرحله ی نهم: روی ظرف یک پارچه ی تمیز یا حوله ی تمیز قرار می دهیم. ظرف را در جای گرمی به مدت دو ساعت قرار می دهیم تا خمیر استراحت کرده و حجمش دو برابر شود.

طرز تهیه خمیر نان

مرحله ی دهم: پس از دو ساعت  پارچه را از روی خمیر کنار می زنیم و با دست پف خمیر را می خوابانیم.

طرز تهیه خمیر نان

مرحله ی یازدهم: مجددا سطح تمیزی را آرد پاشی کرده خمیر را روی آن قرار می دهیم.

طرز تهیه خمیر نان محلی

مرحله ی دوازدهم: با وردنه خمیر را خوب باز می کنیم. برای تهیه ی نان لواش باید خمیر خوب پهن شود به طوری که ضخامت بسیار کمی داشته باشد و نازک باشد.

طرز تهیه نان لواش با خمیر مایه

آموزش طرز تهیه نان لواش با خمیر مایه به صورت مرحله به مرحله

مرحله ی سیزدهم: یک تابه ی نچسب را روی حرارت می گذاریم تا خوب داغ شود. سپس خمیر را روی آن گذاشته صبر می کنیم تا یک طرف آن طلایی شده بپزد، وقتی سطح نان حباب زد زمان پشت و رو کرن خمیر است. نان ها را پشت و رو کرده تا طرف دیگر آن نیز بپزد. پس از پخت نان ها آن ها را در پارچه ای تمیز پیچیده ، در سفره قرار می دهیم. از خوردن این نان های لطیف خانگی لذت ببرید.

طرز تهیه نان لواش با خمیر مایه

آموزش مرحله به مرحله طرز تهیه نان لواش با خمیر مایه و پخت آن

 

نکات مهم در تهیه خمیر نان و پخت نان

  • خمیر مایه های فوری نیازی به عمل آمدن ندارند، ما برای اینکه از سلامت و تازگی آن مطمئن شویم آن را عمل می آوریم ، اگر مطمئن هستید که خمیر مایه ی فوری شما سالم است می توانید آن را بدون عمل آوردن مستقیم به مواد اضافه کنید. اما این کار معایبی دارد از جمله اینکه اگر به هر دلیلی خمیر مایه شما مناسب نبود در مراحل پایانی کار بعد از استراحت خمیر و هنگام پف نکردن خمیر متوجه این مطلب می شوید و زحماتتان به هدر می رود.
  • برای به عمل آوردن خمیر مایه آن را در جای گرم مثل روی بخار کتری قرار دهید. البته کتری باید خاموش باشد. زیرا اگر حرارت بیش از حد لازم به خمیر مایه برسد خمیر مایه خراب شده و عمل نمی آید. آبی که به خمیر مایه اضافه می شود نیز باید ولرم ( در حدی که دست را نسوزاند) باشد.
  • برای عمل آمدن خمیر آن را در جای نسبتا گرمی قرار دهید. می توانید بخاری یا شوفاژ را در کمترین حرارت خود تنظیم کرده، خمیر را روی آن ها قرار دهید. من معمولا فر را چند دقیقه روشن می کنم و بعد خاموش کرده خمیر را داخل فر می گذارم و در فر را می بندم تا در گرمای داخل فر، خمیر به عمل بیاید. دقت کنید که در طول دوساعتی که خمیر در حال استراحت است دمای ظرف آن را چک کنید، زیرا اگر سرد شود خمیر پف نمی کند.
  • هنگامی که نان را روی تابه قرار دادید می توانید روی سطح آن کنجد، سیاهدانه، سبزیجات معطر خشک و … بپاشید.
  • می توانید برای پخت این نان از ساج نیز استفاده کنید. ساج به تابه ی خاصی گفته می شود که روی حرارت قرار می گیرد و روی آن نان می پزند و مخصوص پخت نان است. می توانید ساج را روی شعله ی گاز قرار دهید.
طرز تهیه نان لواش با خمیر مایه

ساج که برای پخت نان از آن استفاده می شود.

 

ارزش غذایی

نان ها جزو مهم ترین و پرمصرف ترین غذاهای زنجیره ی غذایی به شمار می روند. نان خانگی می تواند یک منبع عالی برای انواع ویتامین های گروه B و کربوهیدرات باشد. کلسیم، فسفر، ویتامین های محلول در شیر و ویتامین های گروه A  نیز به مقدار کم در این نان وجود دارد. ارزش غذایی نان های خانگی بسیار بیشتر از نان های بازاری است زیرا در پخت نان های خانگی خمیر با خمیر مایه به عمل می آید و از جوش شیرین برای به عمل آوردن خمیر استفاده نمی شود.

 

کالری غذایی

هر کف دست نان لواش حدودا ۲۵ کیلو کالری انرژی دارد که برای سوزاندن این مقدار انرژی سه دقیقه پیاده روی تند مناسب می باشد. البته اضافه کردن شیر در پخت نان لواش، کالری آن را مقداری افزایش می دهد.

 

منبع: نیک استار

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(2 رای, میانگین امتیاز: 3٫50 از 5)
Loading...
برچسب ها : , ,

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه