نیلوفر پیچ
گل نیلوفر پیچ، گیاهی زیبا و پرطرفدار است که دارای گل‌های پیچیده و براق با رنگ‌های متنوعی می‌باشد. این گل معمولاً در بهار می‌شکفد و برای مگهداری از آن نیاز به نور مناسب، خاک مرطوب و دمای گرم دارد.

شرایط نگهداری گل نیلوفر پیچ در منزل یا آپارتمان به همراه نحوه کاشت و تکثیر آن در ادامه به خاک کود گلدان دما نور آبیاری این گیاه می پردازیم.

گل نیلوفر پیچ

در این قسمت قصد داریم شما را با یکی دیگر از گیاهان مناسب برای پرورش در آپارتمان آشنا کنیم. گیاهی بسیار زیبا که حتما تا به حال نام آن را شنیده اید. نام این گیاه نیلوفر پیچ است. این گیاه از جمله گیاهان یک ساله و چند ساله به شمار می رود و دارای سرعت رشد بالایی است. این گیاه به دلیل زیبایی، کم توقع بودن و روش نگهداری ساده از جمله گیاهان بسیار محبوب در بین علاقمندان به پرورش و نگهداری از گیاهان آپارتمانی به شمار می رود به گونه ای که امروزه از آن به صورت گسترده برای تزیین منازل استفاده می شود. این گیاه روش نگهداری ساده ای دارد و با رعایت چند نکته می توان آن را به سادگی پرورش داد و از زیبایی آن لذت برد. در این مقاله قصد داریم روش نگهداری و تکثیر این گیاه را با هم بررسی کنیم.

نام گیاه نیلوفر پیچ

نام علمی گیاه : IPOMOEA TRICOLOR

نام انگلیسی گیاه : Morning Glory

خانواده گیاه : CONVOLVULACEAE

بومی : مناطق گرمسیری

گل نیلوفر پیچ

گل نیلوفر پیچ با نام علمی IPOMOEA TRICOLOR  و نام انگلیسی Morning Glory  از جمله گیاهان بسیار زیبایی است که قابلیت نگهداری و پرورش در آپارتمان را دارد. این گیاه از خانواده CONVOLVULACEAE  – نیلوفر بوده و بومی نواحی گرمسیری است.

این گیاه از جمله گیاهان یک ساله و چند ساله به شمار می رود و دارای محبوبیت زیادی در ایران است. روش نگهداری ساده ای دارد و کم توقع است. همین ویژگی ها سبب شده است که امروزه به صورت گسترده این گیاه برای تزیین منازل مورد استفاده قرار گیرد.

گیاه نیلوفر پیچ با فراهم بودن شرایط مناسب برای رشد می تواند تا ارتفاع 3 متری نیز رشد کند. گل نیلوفر پیچ از جمله گیاهان گل دار به شمار می رود و دارای گل هایی زیبایی در رنگ های آبی، بنفش، صورتی و ارغوانی است.

فصل گلدهی این گیاه هر سال در فصل تابستان است و می تواند تا پاییز هر سال نیز گلدهی داشته باشد. شاید برایتان جالب باشد که بدانید گل های این گیاه هر روز باز می شوند و هر شب نیز بسته می شوند. به همین دلیل است که به آن Morning Glory گفته می شود.

یکی از گونه های مهم این گیاه Ipomees Purpurea  است. این گیاه از جمله گیاهان بالا رونده محسوب می شود. گیاه نیلوفر پیچ دارای برگ های زیبایی است که دارای حالتی قلبی شکل هستند و گل های آن از لحاظ ظاهری به شیپور شبیه هستند. از مزایای این گیاه می توان به سرعت رشد بالای آن اشاره کرد.

این گیاه به دلیل زیبایی منحصر به فرد می تواند زینت بخش محل زندگی شما باشد. از گل نیلوفر پیچ می توان برای تزیین بالکن ها ، حصارها ، آلاچیق ها  و … استفاده کرد. از خصوصیات مثبت دیگر این گیاه می توان به مقاوم بودن آن در برابر تغییرات شرایط محیطی و نیاز به نگهداری و مراقبت کم اشاره کرد. گیاه نیلوفر پیچ دارای گل هایی است که عطر خوشی دارند و برای نگهداری روی نرده ها مناسب هستند. در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه نگهداری و تکثیر این گیاه زیبا آشنا کنیم.

خاک مناسب برای پرورش نیلوفر پیچ

خاک مناسب از مهمترین و اولین نیازهایی است که باید در مورد آن صحبت کنیم. به طور کلی دو نوع خاک مختلف برای کاشت گیاهان وجود دارد و می توان آن ها را به دو دسته خاک های سبک و سنگین تقسیم بندی نمود.

حالا به بررسی تفاوت بین این دو نوع می پردازیم. خاک های سنگین به خاک هایی گفته می شود که دارای بافت فشرده هستند و آب از میان آن ها به سختی عبور می کند. این نوع خاک های دارای تهویه کمتری هستند و از مواد مختلفی نیز تشکیل می شوند. بافت این نوع خاک ها ریز تر بوده و به همین دلیل به خاک های سنگین معروف هستند.

در مقابل خاک های سنگین نوعی دیگری از خاک ها به نام خاک های سبک وجود دارند که دارای بافتی درشت تر هستند. می توانند به راحتی آب را از میان خود عبور دهند و دارای تهویه مناسبی هستند. انواع مختلف گیاهان برای رشد خود به خاک های متفاوتی نیاز دارند.

در مورد این گیاه می توان گفت به خاک هایی نیاز دارد که دارای زهکشی مناسبی باشند تا بتوانند به خوبی آب را از میان خود عبور دهند. می توان از ترکیب خاک معمولی باغچه + خاک برگ برای کاشت گیاه استفاده کرد.

آبیاری مناسب برای پرورش گل نیلوفر پیچ

آبیاری نیز از مهمترین عواملی است که بر رشد هر نوع گیاهی تاثیر مستقیم دارد. نمی توان تاثیر آبیاری بر رشد گیاه را نادیده گرفت. گیاهان مختلف نیازهای آبی متفاوتی دارند که از این لحاظ با هم متفاوت هستند.

برخی از گیاهان نیاز آبی کمی دارند و باید به صورت هفتگی آبیاری شوند اما برخی دیگر باید روزانه و به تعداد دفعات زیاد آبیاری شوند. میزان و تعداد دفعات آبیاری برای گیاهان با توجه به تغییر فصل متفاوت است و در فصول سرد سال میزان آبیاری کمتر از فصول گرم سال است. آبیاری بیش از اندازه برای هیچ نوع گیاهی نه تنها مناسب نیست بلکه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه و زرد شدن برگ های گیاه خواهد شد.

پس تنظیم کردن میزان و تعداد دفعات آبیاری از مهمترین شرایطی است که بادی برای هر نوع گیاه به درستی رعایت شود تا هم سلامت گیاه حفظ شود و هم طراوت و زیبایی گیاه.

نگهداری گل نیلوفر پیچ

در مورد نحوه آبیاری این گیاه می توان گفت از مزایای این گیاه مقاوم بودن آن در برابر کم آبی و خشکی است به گونه ای که می توان گفت به میزان آبیاری متوسطی نیاز دارد تا بتواند رشد مناسبی داشته باشد.

بهتر است برای این گیاه میزان آبیاری را به صورت منظم انجام دهید تا خاک گلدان همواره مرطوب باشد. بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک گلدان خشک شود سپس برای بار بعدی گیاه را آبیاری نمایید زیرا در غیر این صورت آبیاری بیش از اندازه می تواند سبب پوسیدگی ریشه های گیاه شود زیرا آب در بین ریشه های گیاه انباشته می شود و در نتیجه سبب پوسیدگی ریشه های گیاه می شود.

همچنین آبیاری بیش از اندازه زرد شدن برگ های گیاه را نیز می تواند در پی داشته باشد سبب ایجاد بیماری های قارچی در گیاه می شود. ازطرفی کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شده و سبب متوقف گلدهی گیاه شود.

 

نور مناسب برای پرورش گیاه نیلوفر پیچ

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند. مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند.

برخی دیگر از گیاهان فقط نور غیر مستقیم خورشید را برای رشد خود ترجیح می دهند و برخی دیگر از گیاهان سایه پسند هستند.

نحوه کاشت نیلوفر پیچ در گلدان

در مورد نور مناسب برای این گیاه می توان گفت به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارد. به عبارت دیگر برای اینکه بتواند رشد مناسبی داشته باشد باید روزانه در حدود 8 ساعت نور مستقیم خورشید را دریافت کند. کمبود نور می تواند سبب کمرنگ شدن برگ های گیاه و کاهش و متوقف شدن گلدهی در گیاه شود. از قرار دادن گیاه در برابر تابش مستقیم خورشید در تابستان ها بپرهیزید زیرا سبب سوختن و ریزش برگ های گیاه می شود.

دمای مناسب برای نگهداری نیلوفر پیچ

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است. برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند.

در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد. در مورد محدوده دمایی مناسب برای رشد این گیاه می توان گفت بهترین دما برای رشد این گیاه برابر با 18 درجه سانتی گراد است. کاهش بیش از اندازه دمای هوا می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه شود و افزایش بیش از اندازه دمای هوا نیز سوختن و ریزش برگ ها و متوقف شدن گلدهی گیاه را در پی دارد

نحوه تکثیر نیلوفر پیچ

در این قسمت روش تکثیر گل نیلوفر پیچ را بررسی می کنیم. روش تکثیر ساده ای دارد و با رعایت چند نکته می توان این گیاه را به سادگی تکثیر کرد و از زیبایی آن لذت برد. اما نحوه کاشت نیلوفر پیچ در گلدان روش های متفاوتی برای تکثیر این گیاه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کاشت بذر و قلمه زدن گیاه اشاره کرد.

بهترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه زدن گیاه است. بهترین زمان برای قلمه زدن گیاه هر سال در فصل تابستان است. برای این کار باید به این صورت عمل کنید که با استفاده از یک قیچی باغبانی که قبلا آن را ضد عفونی کرده اید قلمه هایی را به طول تقریبا 5 سانتی متر از نوک ساقه های گیاه جدا کنید. دقت داشته باشید که باید قلمه های گیاه را به صورت اریب برش بزنید. باید برگ های انتهایی قلمه را از گیاه حذف کنید و فقط دو یا سه برگ بالای قلمه ها را باقی بگذارید زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه کاهش می یابد.

پس از برش دادن قلمه های گیاه بهتر است برای اینکه سرعت ریشه زایی قلمه ها افزایش یابد آن ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان هایی مناسب بکارید. می توانید بدون فرو بردن قلمه های گیاه در هورمون ریشه زایی هم قلمه های گیاه را در گلدان بکارید اما در این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه در مقایسه با استفاده از هورمون ریشه زایی کمتر می شود.می توانید هر 5 یا 7 قلمه را در یک گلدان بکارید.

بهترین ترکیبی که می توانید قلمه ها را در آن بکارید خاک برگ و خاک معمولی باغچه (به نسبت مساوی) است. قلمه ها را در خاک قرار دهید و برای آن ها رطوبت مناسب را ایجاد نمایید. برای تامین رطوبت مناسب برای رشد گیاه بهتر است روی سطح گلدان ها را با نایلونی شفاف بپوشانید و برای اینکه تهویه مناسب برای قلمه های گیاه فراهم شود می توانید روی سطح نایلون را سوراخ های کوچکی ایجاد کنید.

برای قلمه باید خاکی را فراهم کنید که مرطوب باشد برای این کار پس از کاشت باید با استفاده از اسپری گلدان ها را آبیاری نمایید. قلمه ها را برای اینکه بتوانند سریع تر رشد کنند باید در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید. نور مستقیم خورشید می تواند سبب صدمه دیدن قلمه های گیاه شود.

بعد از اینکه شرایط مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم کردید حدود شش روز زمان نیاز است تا قلمه های گیاه بتوانند ریشه زایی داشته باشند. پس از ریشه زایی قلمه ها باید نایلون را از روی سطح گلدان بردارید و با استفاده از کود های مناسب گیاه را تغذیه نمایید. پس از گذشت مدتی از زمان ریشه زایی قلمه ها می توانید گلدانی را که قلمه های گیاه در آن قرار دارند عوض کنید و قلمه های گیاه را در گلدان جدیدی بکارید.

مطالب پیشنهادی
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

همچنین بخوانید
گل ابری یک گیاه زینتی زیبا و محبوب است که به دلیل شکوفه‌های زرد، آبی و بنفش متنوع خود، جذابیت خاصی به باغ‌ها و بالکن‌ها اضافه می‌کند. این گل دارای رشد سریع و مقاومت به شرایط آب و هوایی مختلف است که آن را به انتخاب مناسبی برای عاشقان گل و گیاه تبدیل می‌کند.