خانه » هنر و خانه داری » پرورش و نگهداری از گل و گیاه » روش کاشت میخک در گلدان و شرایط نگهداری، پرورش و تکثیر آن

روش کاشت میخک در گلدان و شرایط نگهداری، پرورش و تکثیر آن

پرورش گل میخک

آموزش روش کاشت میخک در گلدان و شرایط نگهداری، پرورش و تکثیر آن در خانه یا آپارتمان، در ادامه به خاک، کود، گلدان، نور، دما و آبیاری مناسب این گیاه خواهیم پرداخت، در ادامه با ما همراه باشید.

روش کاشت میخک در گلدان

روش کاشت میخک در گلدان

 

در این قسمت قصد داریم به معرفی یکی دیگر از انواع گیاهان مناسب برای پرورش در آپارتمان بپردازیم. گیاهی بسیار زیبا که هم قابلیت پرورش در منزل را دارد و هم می توان با فراهم کردن شرایط مناسب برای گیاه آن را در فضای بیرون نیز نگهداری کرد. نام این گیاه را حتما تا به حال شنیده‌اید یا آن را در منزل نگهداری کرده‌اید. میخک نام این گیاه زیبا است. این گیاه از جمله گیاهان چند ساله به شمار می‌رود که در برابر تغییرات محیطی نیمه مقاوم است. برخی اعتقاد دارند ریشه نامگذاری میخک از تاج گذاری یا تاج خورشید گرفته شده است و می توان گفت این گیاه سمبلی از عشق و جذابیت است.

 

این گیاه از جمله گیاهان کم توقع است و می توان گفت روش نگهداری تقریبا ساده ای دارد. گونه‌ای که می توان با رعایت چند نکته و فراهم کردن شرایط محیطی مناسب می‌توان به سادگی این گیاه را در منزل پرورش داد و از زیبایی آن لذت برد. زیبایی علاه بر کم توقع بودن و روش نگهداری ساده سبب شده که میخک دارای جایگاه خاص در میان علاقمندان به نگهداری و پرورش گیاهان آپارتمانی باشد به گونه‌ای که امروزه از این گیاه به صورت گسترده در منازل برای زیباسازی فضاها استفاده می شود.

 

در ادامه قصد داریم شما را با اصول نگهداری و پرورش گل میخک در منزل آشنا کنیم. به همین منظور ابتدا در قسمت بعدی به معرفی نیازهای محیطی این گیاه خواهیم پرداخت. سپس در ادامه روش‌های نگهداری و پرورش آن را به شما آموزش می‌دهیم و در انتهای مقاله نیز روش کاشت گل میخک در گلدان و روش تکثیر گل میخک را بررسی خواهیم کرد. اگر علاقمند به داشتن گلدانی زیبا از میخک در منزل خود هستید با سایت نیک استار همراه باشید.

 

گل میخک با نام علمی Dianthus spp و نام انگلیسی Dianthus  از جمله گیاهان بسیار زیبا و مناسب برای پرورش در آپارتمان است که با فراهم کردن شرایط محیطی مناسب قابلیت پرورش و نگهداری در فضای بیرون را نیز دارد. این گیاه از خانواده Caryophyllaceae بوده و بومی آسیا و اروپا است.

 

میخک از جمله گیاهان نیمه مقاوم نسبت به تغییرات محیطی است و می‌تواند تا حدودی نسبت به تغییر شرایط محیطی مقاومت کند. میخک از جمله گیاهان گل دار است و دارای گل‌های زیبایی در رنگ‌های قرمز، سفید، صورتی، زرد و نارنجی می باشد. از لحاظ زمان گلدهی می توان گفت اگر میخک را در گلخانه نگهداری کنید در تمام سال گلدهی دارد اما در بقیه موارد فقط هر سال در فصل تابستان گلدهی دارد. این گیاه روش نگهداری تقریبا ساده ای دارد و با رعایت چند نکته می توانید آن را به سادگی در منزل پرورش دهید و از زیبایی آن لذت ببرید. پس اگر در باغبانی حرفهای نیستید نگران نباشید زیرا ما روش پرورش این گیاه را به شما آموزش خواهیم داد.

 

نام گیاه: میخک

نام علمی گیاه: Dianthus spp

نام انگلیسی گیاه: Dianthus

خانواده گیاه: Caryophyllaceae

بومی: آسیا و اروپا

 

خاک مناسب برای پرورش گل میخک

همانگونه که در قسمت قبل گفتیم این گیاه از جمله گیاهان کم توقع است که می تواند به سادگی در انواع خاک ها رشد کند اما به عنوان تعریفی مناسب برای خاک هایی که برای کاشت گیاهان از آن ها استفاده می کنیم می توان گفت خاک را می توان از مهمترین عوامل موثر بر رشد گیاه معرفی کرد.

 

خاک ها با توجه به نوع بافتی که دارند به دو دسته خاک های سبک و سنگین طبقه بندی می شوند. به عنوان تعریفی خلاصه از خاک های سنگین و سبک می توان گفت خاک سبک به انواعی از ترکیب خاک ها گفته می شود که با توجه به مواد ترکیبی برای ساخت آن ها دارای ساختاری درشت تر ، تهویه بهتر و البته از همه مهم تر میزان نفوذپذیری آب بالا تری هستند.

 

از طرف دیگر خاک های سنگین دارای بافتی فشرده تر و ترکیباتی ریزتر و میزان نفودپذیری آب کمتری هستند و می توانند به مدت طولانی تری آب را درون خود نگه دارند. آب از میان خاک های سنگین به علت دارا بودن بافت فشرده تر آن ها به سختی عبور می کند. گیاهان مختلف با توجه به ساختار خود به خاک های مختلفی نیاز دارند. در مورد خاک مناسب برای پرورش این گیاه می توان گفت باید برای گیاه زهکشی مناسبی فراهم کنید تا آب به خوبی از کف گلدان عبور کرده و به دلیل انباشته شدن کف گلدان سبب پوسیدگی ریشه های گیاه نشود.

حتما بخوانید  اصول و شرایط نگهداری از گل افوربیا لاکتی در منزل + روش تکثیر و پرورش آن

 

این گیاه برای رشد خود به خاک های سبک نیاز دارد. بهتر است در ترکیب مناسب برای رشد این گیاه از خاک برگ و خاک رس استفاده کنید تا گیاه بتواند رشد بهتری داشته باشد. برای کاشت گیاه از خاک های دارای مواد آلی و غنی استفاده کنید که دارای ph برابر با ۵٫۵ باشند. اگر میخک را در باغچه می کارید باید بین ردیف های کاشت گیاه فاصله ای برابر با ۷۵ تا ۱۰۰ سانتی متر ایجاد کنید تا گیاه بتواند رشد مناسبی داشته باشد.

 

برای تامین مواد مغذی مناسب برای رشد گیاه که در خاک موجود نیستند باید از کوددهی برای گیاه استفاده کرد. از کودهای دارای پتاسیم و فسفر برای گیاه استفاده کنید. البته توصیه می کنیم از کودهای آهن دار نیز برای تغذیه گیاه استفاده شود. کوددهی را طبق دستور مندرج روی کود انجام دهید و از کوددهی بیش از اندازه بپرهیزید زیرا می تواند سبب سوختن و از بین رفتن گیاه شود. از نشانه های کمبود کود نیز می توان به باز نشدن گل ها و متوقف شدن رشد گیاه اشاره کرد.

 

 

آبیاری مناسب برای پرورش گل میخک

آبیاری از مهمترین عوامل موثر بر رشد هر گیاهی است. هرچند گیاه نسبت به خشکی مقاوم باشد نیز باید میزان آبیاری متوسطی را داشته باشد تا بتواند به خوبی رشد کند. میزان آبیاری هر گیاه و تعداد دفعات آبیاری به توجه به ساختار گیاه و شرایط اقلیمی تعیین می شود. برخی از گیاهان برای رشد خود به غرقاب شدن نیاز دارند و باید خاک آن ها همراه مرطوب باشد اما برخی دیگر به میزان آبیاری کمی نیاز دارند.

 

آبیاری نقش موثری در رشد مناسب و سلامت گیاه دارد که باید طبق دستور برای هر گیاهی رعایت شود تا به گیاه آسیبی نرسد. در مورد آبیاری این گیاه می توان گفت میزان آبیاری و تعداد دفعات آن در فصل های مختلف با یکدیگر متفاوت است به عنوان مثال در بهار و تابستان به دلیل افزایش دمای هوا نیاز گیاه به آبیاری بیشتر است و در پاییز و زمستان گیاه به آب کمتری نیاز دارد.

 

آبیاری را برای گیاه به صورت منظم انجام دهید. در صورت آبیاری بیش از اندازه آب کف گلدان و بین ریشه های گیاه انباشته می شود و سبب پوسیدگی ریشه های گیاه و نابودی گیاه می شود. کمبود آبیاری نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه شود. میزان آبیاری گیاه را در فصل زمستان باید کاهش دهید زیرا در غیر این صورت سبب بروز بیماری های قارچی در گیاه می شود.

 

 

دمای مناسب برای پرورش گل میخک

دما هم از فاکتورهای مهم در رشد گیاهان است. محدوده دمایی مناسب برای رشد گیاهان با توجه به ساختار درونی گیاه و شرایط اقلیمی که گیاه در آن زندگی می کند متفاوت است. برخی از گیاهان نسبت به افزایش یا کاهش دما مقاوم هستند اما برخی دیگر نسبت به تغییرات دمایی از خود واکنش نشان می دهند و صدمه می بینند. در محدوده دمایی تعیین شده گیاهان رشد بهتری دارند و باید شرایط مناسب دمایی را برای گیاهان نتظیم کرد.

 

در مورد دمای مناسب برای گلدهی این گیاه می توان گفت بهترین دما برای افزایش سرعت گلدهی در میخک دمای ۵ درجه سانتی گراد است اما در دمای ۱۰ درجه سانتی گراد سرعت گلدهی گیاه کم می شود کاهش بیش از اندازه دمای هوا می تواند سبب تیره شدن و ریزش برگ های گیاه و در نتیجه یخ زدن گیاه شود. از طرفی افزایش بیش از اندازه دمای هوا نیز می تواند سبب قهوه ای شدن و ریزش برگ های گیاه و متوقف شدن گلدهی در گیاه شود.

 

 

نور مناسب برای پرورش گل میخک

نور نیز از مهمترین عواملی است که تاثیر بسزایی در رشد گیاهان مختلف دارد و نمی توان تاثیر آن را نادیده گرفت. محدوده نوری مناسب برای گیاهان مختلف با یکدیگر متفاوت است. در این محدوده نوری گیاهان رشد بهتری دارند. مثلا برخی از گیاهان برای رشد مناسب خود به نور کامل و مستقیم خورشید نیاز دارند و در صورتی که این میزان نور را دریافت نکنند نمی توانند رشد مناسبی داشته باشند.

حتما بخوانید  شرایط نگهداری گل اگزالیس، شبدر زینتی یا گل عشق در خانه + روش تکثیر

 

در مورد نور مناسب برای رشد این گیاه می توان گفت به نور زیادی برای رشد خود نیاز دارد و اگر آن را در منزل نگهداری کنید بهتر است پشت پنجره های جنوبی یا شرقی آفتاب گیر نگهداری شوند. در تابستان ها گیاه را در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار ندهید زیرا سبب سوختن برگ های گیاه می شود. بهتر است در این حالت گیاه را در نیم سایه نگهداری کنید . به منظور رشد مناسب گیاه نیاز است که گلدان را هر چند وقت یک بار بچرخانید تا بتوان نور کافی را دریافت کند.

 

 

روش کاشت میخک در گلدان و تکثیر آن

در این قسمت روش تکثیر گل میخک را بررسی خواهیم کرد.روش های متفاوتی برای تکثیر این گیاه وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کاشت بذر و قلمه زدن گیاه اشاره کرد. بهترین روش برای تکثیر این گیاه قلمه زدن گیاه است. بهترین زمان برای قلمه زدن گیاه هر سال در فصل بهار است و برای این کار باید از قلمه های چوب سبز گیاه استفاده کنید و باید از ساقه هایی از گیاه استفاده کرد که دارای حداقل سه برگ هستند.

 

برای این کار باید به این صورت عمل کنید که با استفاده از یک قیچی باغبانی که قبلا آن را ضد عفونی کرده اید قلمه هایی را به طول تقریبا ۵ تا ۷ سانتی متر از نوک ساقه های گیاه را که حداقل دارای سه برگ است جدا کنید. دقت داشته باشید که باید قلمه های گیاه را به صورت اریب برش بزنید. باید برگ های انتهایی قلمه را از گیاه حذف کنید و فقط دو یا سه برگ بالای قلمه ها را باقی بگذارید زیرا در غیر این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه کاهش می‌یابد.

 

پس از برش دادن قلمه های گیاه بهتر است برای اینکه سرعت ریشه زایی قلمه ها افزایش یابد آن ها را ابتدا در هورمون ریشه زایی فرو ببرید و سپس در گلدان هایی مناسب بکارید. می توانید بدون فرو بردن قلمه های گیاه در هورمون ریشه زایی هم قلمه های گیاه را در گلدان بکارید اما در این صورت سرعت ریشه زایی قلمه های گیاه در مقایسه با استفاده از هورمون ریشه زایی کمتر می شود.

 

می‌توانید هر ۵ یا ۷ قلمه را در یک گلدان بکارید. بهترین ترکیبی که می توانید قلمه ها را در آن بکارید ترکیبی از پرلایت و کوکوپیت است. برای آن ها رطوبت مناسب را ایجاد نمایید. برای تامین رطوبت مناسب برای رشد گیاه بهتر است روی سطح گلدان ها را با نایلونی شفاف بپوشانید و برای اینکه تهویه مناسب برای قلمه‌های گیاه فراهم شود می توانید روی سطح نایلون را سوراخ های کوچکی ایجاد کنید.

 

برای قلمه‌های باید خاکی را فراهم کنید که مرطوب باشد برای این کار پس از کاشت باید با استفاده از اسپری گلدان ها را آبیاری نمایید. قلمه ها را برای اینکه بتوانند سریع تر رشد کنند باید در دمای مناسب و نور خورشید غیر مستقیم قرار دهید. نور مستقیم خورشید می تواند سبب صدمه دیدن قلمه های گیاه شود.

 

باید برای رشد قلمه های گیاه آن ها را در دمای ۲۰ تا ۲۴ درجه سانتی گراد قرار دهید. بعد از اینکه شرایط مورد نیاز را برای رشد گیاه فراهم کردید حدود چند هفته زمان نیاز است تا قلمه های گیاه بتوانند ریشه زایی داشته باشند.

 

پس از ریشه زایی قلمه ها باید نایلون را از روی سطح گلدان بردارید و با استفاده از کود های مناسب گیاه را تغذیه نمایید. پس از گذشت مدتی از زمان ریشه زایی قلمه ها می توانید گلدانی را که قلمه های گیاه در آن قرار دارند عوض کنید و قلمه های گیاه را در گلدان جدیدی بکارید. در واقع پس از ریشه زایی قلمه های گیاه باید زمانی که هوا مناسب است گیاهان جدید را به زمین اصلی برای کاشت منتقل نمایید.

 

قبل از کاشت قلمه های گیاه می توانید از هورمون ریشه زایی استفاده کنید.

 

منبع: nikstar.ir

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(1 رای, میانگین امتیاز: 5٫00 از 5)
Loading...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه

هفت + بیست =