خانه » سلامت » بیماری ها و راه درمان » نحوه درمان سیاتیک با حجامت و نحوه حجامت رگ سیاتیک

نحوه درمان سیاتیک با حجامت و نحوه حجامت رگ سیاتیک

درمان سیاتیک با حجامت

نحوه درمان سیاتیک با حجامت چگونه است؟ حجامت رگ سیاتیک چگونه انجام می شود؟ و آیا حجامت برای درمان درد سیاتیک موثر است؟ در ادامه به این سوالات پاسخ خواهیم داد.

یکی از متداول ترین بیماری های آزار دهنده ای که افراد زیادی در سرتاسر جهان به آن مبتلا هستند، درد عصب سیاتیک می باشد. دلایل مختلفی برای ابتلا به سیاتیک وجود دارد که از آن جمله می توان به فشارهای عصبی، آسیب دیدن استخوان ها، دیسک، استرس و در رفتگی لگن اشاره کرد.

درمان سیاتیک با حجامت

درمان سیاتیک با حجامت ، حجامت برای سیاتیک ، حجامت رگ سیاتیک

 

درد سیاتیک ابتدا خفیف بوده پس از چند دقیقه به تدریج افزایش پیدا می کند. بعد از آن این درد به حدی می رسد که پا و کمر فرد به شدت دچار درد می شود به طوری که قادر به حرکت دادن آن ها نیست. سیاتیک یک بیماری پیش رونده ست و به مرور زمان دردها بسیار بیشتر و غیر قابل تحمل تر می شوند.

تحقیقات نشان داده است که استفاده از حجامت در درمان درد سیاتیک موثر می باشد. برای آشنایی بیشتر با درمان سیاتیک با حجامت با نیک استار همراه باشید.

متن زیر از سایت scrip که سایت تبادل یافته های علمی جدید است ترجمه شده است.

 

بررسی تاثیر حجامت بر سیاتیک

حجامت یک روش درمانی جایگزین برای درمان اکثر بیماری هاست که به عنوان بادکش درمانی نیز شناخته می شود. در حجامت با استفاده از کاپ های بادکش خون را در قسمت خاصی از بدن جمع کرده، سپس با ایجاد چند خراش سطحی در آن قسمت، خون را از آن ناحیه خارج می کنند. این مطالعه با هدف بررسی درمان سیاتیک با حجامت در بیمارستان شیفا پاکستان انجام شده است.

حجامت برای سیاتیک

حجامت برای سیاتیک ، حجامت رگ سیاتیک ، درمان سیاتیک با حجامت

 

۹۲ بیمار به صورت راندوم از بین افرادی که بین ۱۸ تا ۷۵ سال سن داشتند انتخاب شدند. این افراد سابقه ی ابتلا به سیاتیک داشتند. در این افراد کاپ های حجامت بر روی مهره های T2, c7,s1 و l5 قرار داده شد. دو کاپ نیز در دوطرف مهره های l4 و l5 قرار داده شد. چهار کاپ اضافه نیز بر روی مفصل ران، پشت ران، زانو و عضلات زانو قرار داده شد. در این نقاط حجامت انجام گرفت. این کار سه بار به فاصله ی ۱۵ روز یک بار انجام گرفت.

نتیجه باور نکردنی بود. در افرادی که در یک دوره ی چهل و پنج روزه، سه بار به فاصله ی هر پانزده روز در نقاطی که گفته شد حجامت انجام شده بود، درد سیاتیک به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود. در این مطالعه با مقیاس درد سنجی عددی، درد سنجیده شد و مشخص شد که درد سیاتیک پس از سه دوره حجامت به میزان ۶۷ درصد کاهش یافته است.

مطالعات نشان داد که درمان سیاتیک با حجامت امکان پذیر است و استفاده از این روش درمانی برای درمان سیاتیک باعث کاهش قابل ملاحظه ی میزان درد سیاتیک خواهد شد.

 

درمان سیاتیک با استفاده از حجامت

حجامت روشی درمانیست که در آن با استفاده از برش های سطحی از نقاطی که با کاپ های مکنده خون در زیر آن ها جمع شده است، خون خارج می شود. کاپ ها معمولا از شیشه هستند، اما استفاده از کاپ های پلاستیکی نیز رایج است. همچنین در زمان های قدیم از کاپ های ساخته شده با بامبو، استخوان شاخ حیوانات، خاک رس یا فلزات برای انجام حجامت استفاده می شده است.

مطالعات زیادی بر روی تاثیر حجامت در کاهش دردهایی مثل کمرد درد، درد های میگرنی و درد گردن انجام شده است و نتایج تمام این مطالعات نشان داده است که حجامت در کاهش این دردها بسیار موثر بوده و بیماران پس از انجام چند بار حجامت، کاهش درد قابل ملاحظه ای را گزارش داده اند.

سیاتیک به عنوان یک درد مشقت بار و آزار دهنده که از مفصل ران شروع می شود، شناخته شده است. این درد از مفصل ران شروع شده، در سراسر پا پخش می شود و سپس در انگشتان پا متوقف می شود. در اکثر موارد این درد سبب می شود بیمار قادر به ایستادن روی پاهای خود نباشد و در هنگام شروع درد توانایی راه رفتن را نیز از دست بدهد.

حجامت رگ سیاتیک

حجامت رگ سیاتیک ، درمان سیاتیک با حجامت ، حجامت برای سیاتیک

 

دلیل ایجاد درد سیاتیک معمولا فشرده شدن عصب سیاتیک بر اثر فتق دیسک، پرولاپس دیسک، اسپاسم عضلانی، انحنای ستون فقرات به سمت جلو، بلند کردن اجسام سنگین و کمبود ویتامین D و کلسیم در بدن می باشد.

این مسئله که آیا سیاتیک به دلیل سندرم piriformis به وجود می آید یا خیر موضوعی قابل بحث است اما مطالعات نشان داده که حدود ۸ درصد از کمر دردها منجر به سیاتیک شده است. عصب سیاتیک از زیر عضله ی piriformis عبور می کند. هر گونه آسیب رساندن یا استفاده ی بیش از حد از این عضله باعث فشرده شدن عصب سیاتیک می شود.

حتما بخوانید  فواید حجامت از نظر علم پزشکی و دین اسلام و لیست بیماری های قابل درمان

سندروم piriformis همچنین به عنوان کیف پول سیاتیک ( wallet sciatica) عنوان می شود. مثلا هنگامی که در جیب عقب شما یک کیف پول باشد وقتی می نشینید آن کیف بر روی عضلات ران شما فشار می آورد. عضله ی piriformis مانند کیف پول عمل می کند. این عضله با فشار آوردن به  عصب سیاتیک باعث درد سیاتیک می شود، اما ریشه ی این درد عصب طبیعی بدن است.

سیاتیک همچنان یک بیماری شایع در دوران بارداری می باشد. زیرا وزن جنین به عصب سیاتیک فشار آورده و فرد هنگام نشستن در معرض گرفتگی عضلات پا و درد سیاتیک است. سیاتیک معمولا برگشت پذیر است و درمان مشخصی در دوران بارداری ندارد.

 

آزمایشات انجام گرفته و نحوه حجامت رگ سیاتیک

این مطالعه به منظور ارزیابی اثر بخشی حجامت در درمان سیاتیک در بیمارستان علی اصغر شیفا پاکستان طراحی شده است. ۹۲ بیمار به صورت تصادفی از یین افراد ۳۰ تا ۶۰ جمع آوری شد و میزان درد سیاتیک آن ها با روش مقیاس عددی مشخص کردید.

درمان سیاتیک با حجامت

حجامت برای سیاتیک ، درمان سیاتیک با حجامت ، حجامت رگ سیاتیک

 

حجامت ساق پا و حجامت نواحی خاصی از کمر بر روی این افراد انجام گردید. این حجامت سه بار ( هر پانزده روز) انجام شد. در طول این دوره بیماران برای تسکین درد خود از هیچ دارویی استفاده نکردند. بیمارانی که دچار کم خونی شدید بودند یا بیمارانی که دچار درد شدید در ناحیه ی پا بودند از این مطالعه حذف شدند. زیرا هدف از این مطالعه بررسی تاثیر حجامت بر کاهش درد عصب سیاتیک ناشی از فشرده شدن آن بود.

پانزده روز بعد از اولین حجامت، دومین حجامت بر روی بیماران انجام گرفت. این حجامت به روش زیر انجام شد.

  • ابتدا سایت حجامت با الکل ۷۵ درصد ضد عفونی شد.
  • سپس یک فنجان استریل ۲۵ میلی لیتری در محل های مشخص قرار داده شد و با اتصال دستگاه مکنده به انتهای فنجان ها آن ها را مکنده کرده در نقاط مشخص خلاء به وجود آوردند.
  • بعد از پنج دقیقه فنجان ها را از بدن جدا کرده و همزمان با یک تیغ استریل چند خراش سطحی بر روی پوست زدند.
  • مجددا با استفاده از فنجان ها آن نقاط را بادکش کردند تا خون از مویرگ های بریده شده خارج شود.
  • پس از ده دقیقه فنجان ها را برداشته و خون آن را خارج کردند.
  • سپس سطح حجامت شده را با گاز استریل تمیز کرده مقداری عسل به سطح حجامت شده زده، سپس با باند استریل آن قسمت را پانسمان کردند.
    بعد از هر دوره حجامت داده های مربوط به میزان درد بیمارها ثبت شده و مورد بررسی قرار گرفت.

 

نتایج تحقیقات

۹۲ بیمار مرد مبتلا به سیاتیک به طور متوسط شش ماه تحت حجامت قرار گرفتند. بر روی هر بیمار به طور متوسط سه جلسه حجامت انجام گرفت. بیماران در سه گروه سنی تقسیم شده بودند. ۳۶ بیمار بین ۳۱ تا ۴۰ سال داشتند. ۳۶ بیمار بین ۴۱ تا ۵۰ سال داشتند. و ۲۰ بیمار بین ۵۱ تا ۶۰ سال سن داشتند.

پس از انجام حجامت، درد بیماران در مقیاس عددی ارزیابی شد. نتایج نشان داد که در حدود ۸٫۹ در صد از بیماران کاهش درد قابل ملاحظه ای در حدود ۸۵ درصد داشته اند. ۲۱٫۱۵ درصد از بیمارها تا ۷۵ درصد کاهش درد داشتند و ۴۳٫۶ درصد از بیماران کاهش درد ۶۰ درصدی را تجربه کرده اند. ۹٫۷۷ درصد از بیماران نیز در حدود ۴۰ درصد کاهش درد داشته اند. با وجود این که حجامت باعث کاهش قابل ملاحظه ی درد در اکثر بیماران شد اما ۳۲٫۶ درصد از بیماران پس از سه جلسه حجامت کاهش دردی نداشته اند.

حجامت رگ سیاتیک

درمان سیاتیک با حجامت ، حجامت رگ سیاتیک ، حجامت برای سیاتیک

 

این نتایج نشان می دهد که به طور میانگین حجامت باعث کاهش چشمگیر درد در بیماران مبتلاء به سیاتیک شده است و درمان سیاتیک با حجامت بسیار مناسب می باشد.

از آن جایی که تنها راه درمان سیاتیک جراحی می باشد و سیاتیک درمان دارویی خاصی ندارد، لازم است با توجه به نتایج به دست آمده نسبت به گسترش درمان سیاتیک با حجامت اقدامات لازم را انجام داد. ممکن است حجامت با خارج کردن سموم از مویرگ های نواحی دردناک باعث باز شدن رگ های آن قسمت ها شده و باعث تسریع و سهولت گردش خون در آن ها شود. حتی بعضی از بیماران بعد از یک بار حجامت ساق پا و نقاط مشخص کمر، کاهش درد قابل ملاحظه ای داشته و شدت درد سیاتیک در آن ها به مقدار زیادی کاهش یافته بود.

 

نتیجه گیری

حجامت در کاهش درد سیاتیک نسبت به عمل جراحی بسیار موفق تر بوده و فاقد عوارض جانبی جراحی نیز می باشد. عمل جراحی برای درمان سیاتیک به ندرت موفقیت آمیز است و خطر بالایی دارد. بنابراین قبل از انجام عمل جراحی برای درمان سیاتیک توصیه می شود در فواصل زمانی پانزده الی سی روزه چند دوره حجامت خاص برای درمان سیاتیک (حجامت ساق پاها و کمر) انجام دهید و از این روش شگفت انگیز برای درمان درد سیاتیک خود استفاده نمایید.

 

منبع: سایت نیک استار

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(11 رای, میانگین امتیاز: 3٫82 از 5)
Loading...

دیدگاه ها

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه