خانه » تکنولوژی » ترفندستان » ترفندهای تایپ کردن با کیبورد تایپ فرمولهای ریاضی، اعراب و اشکال

ترفندهای تایپ کردن با کیبورد تایپ فرمولهای ریاضی، اعراب و اشکال

آموزش ترفندهای تایپ کردن با کیبورد

در آموزش ترفندهای تایپ کردن با کیبورد تکنیهای تایپ فرمولهای ریاضی، تایپ اعراب، تایپ اشکال، کشیدن حروف، تنظیم فاصله بین متن و تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی و بالعکس را خواهید آموخت.

ترفندهای تایپ کردن با کیبورد

ترفندهای تایپ کردن با کیبورد

نرم افزار ورد از جمله نرم افزارهای کاربردی است که برای تایپ کتاب، مقاله، مجله و … از آن بهره گرفته می شود. این نرم افزار امکانات متعددی دارد که کار با آن را راحتر می کند. امکاناتی که این نرم افزار در اختیار کاربران خود قرار می دهد موجب شده تا کاربران بتوانند متن خود را با توجه به سلیقه خود تایپ نمایند. در اینجا چند ترفند کاربردی که این نرم افزار در اختیار کاربران خود قرار داده می پردازیم.

 

کشیدن حروف

گاهی اتفاق می افتد که شما می خواهید حروف یک کلمه را به صورت کشیده تایپ نمایید. کشیدن حروف یک کلمه در جای خود زیبایی بیشتری به متن می دهد و گاهی حتی برای تاکید یک کلمه به کار می رود. برای اینکار کافی هست بعد از تایپ یک حروف مثل “ن” کلید های ترکیبی Shift+J را با هم فشار دهید و تا جای که می خواهید حروف شما کشیده شود نگه دارید.

به طور مثال:

سایت گویــــــا آیــــتی ، یا اینترنـــــــــــــــــــــــــــــــت

برای کشیدن حروف نیاز به فونت خاصی روی سیستم کامپیوتری خود نیستید و این کار را می توانید با هر فونتی انجام دهید.

 

تایپ اشکال

اشکال مختلفی وجود دارند که به هنگام تایپ می توانید از آنها بهره گرفت. برای تایپ اشکال کلید Alt را نگه دارید و به دلخواه یکی از اعداد سمت راست صفحه کلید یا همان کلیدهای ماشین حساب سیستم را فشار دهید، سپس کلید Alt را رها کنید. خواهید دید که یکی از اشکال نمایان می شود.

نکته قابل توجه این است که همه اشکال تنها محدود به ۹ کلید ماشین حساب نمی شود. بلکه شما می توانید با نگه داشتن کلید Alt و فشار چند باره اعداد ماشین حساب و رها کردن کلید Alt اشکال جدیدی تایپ نمایید.

تایپ کردن اشکال در کیبورد

یادگیری تایپ کردن اشکال در کیبورد در ترفندهای تایپ کردن با کیبورد

 

نحوه تایپ اعراب حرکت های فتحه، ضمه، کسره، علائم تنوین و …

اعراب در نرم افزار ورد با Diacritic شناخته می شود. برای تایپ اعراب در ورد از کلید Shift به همراه کلید حروف استفاده می شود جدول زیر این حروف را مشخص می کند. برای مدیریت Diacritic در ورد از منوی Options استفاده می کنیم به این صورت که به بخش Complex Scripts می رویم. در این قسمت با برداشتن تیک گزینه Diacritic اعراب کلمات متن پنهان می گردد. همچنین در این قسمت امکان این فراهم شده است که رنگ اعراب کلمه را از رنگ متن متمایز کنیم. برای این کار از گزینه Different color for diacritic استفاده می کنیم. با فعال کردن این گزینه و انتخاب یک رنگ از کادر جلوی آن می توانید رنگ اعراب کلمات را متفاوت از رنگ متن انتخاب کنید.

حركات

كاركتر

فتحه                 (–َ-) Shift+A
كسره                (–ِ-) Shift+D
ضمه                 (–ُ-) Shift+S
سكون                (–ْ-) Shift+G
تنوين فتحه          (–ً-) Shift+Q
تنوين كسره         (–ٍ-) Shift+E
تنوين ضمه         (–ٌ-) Shift+W
الف بالايش همزه   ( أ ) Shift+N
الف زيرش همزه    ( إ ) Shift+B
تاي تأنيث            ( ة ) Shift+I

تایپ فرمولهای ریاضی

برای تایپ مطالب ریاضی و مقالات مهندسی معمولا نیاز به درج فرمول دارید. برای تایپ فرمول های ریاضی در ورد می توانید در این نرم افزار از زبانه Insert گزینه Equation  را انتخاب کنید و فرمول مورد نظر خود را با امکانات این بخش درج کنید. برای درج پیشرفته تر فرمول ها همچنین می توانید از نرم افزار MathType استفاده کنید. برای دانلود این نرم افزار کافیست تا عبارت دانلود نرم افزار MathType را در گوگل جستجو کنید.

تایپ فرمولهای ریاضی

یادگیری تایپ فرمولهای ریاضی با نرم افزار MathType در ترفندهای تایپ کردن با کیبورد

تنظیم فواصل بین متن 

اگر از فونت هایی با سایز بزرگ استفاده می کنید گاهی پیش می آید که فاصله عرضی بین حروف را بخواهید تغییر دهید و آن را افزایش دهید. برای این کار در نرم افزار ورد در زبانه Home در بخش Font روی فلش کوچک کلیک کنید تا پنجره تنطیمات آن باز شود. در این پنجره در زبانه Advanced رفته  و تیک گزینه Kerning for fonts را بزنید و اندازه ای را که برای فاصله مدنظر دارید را وارد نمایید.

تنظیم فواصل بین متن با تنطیمات kerning for fonts

یادگیری تنظیم فواصل بین متن با تنطیمات kerning for fonts در ترفندهای تایپ کردن

 

تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی و برعکس

همان طور که می دانید پیش فرض تایب اعداد در ورد انگلیسی است. یعنی شما در هنگام تایپ اگر متن فارسی هم تایپ کنید اعداد به صورت انگلیسی درج می شوند. حالت درست به این صورت است که در متن فارسی اعداد به صورت فارسی و در متن انگلیسی اعداد به صورت انگلیسی درج شوند. برای این منطور در ورد امکانی فراهم شده است که زبان نوشتاری متن با اعداد آن یکسان گردد. برای این کار به قسمت Options رفته و گزینه Advanced را انتخاب می نماییم. در پنجره باز شده به قسمت Show document content رفته و گزینه Numeral را به Context تغییر می دهیم.

تنظیم اعداد در ورد و تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی

یادگیری تنظیم اعداد در ورد و تبدیل اعداد انگلیسی به فارسی و بالعکس

 

منبع: سایت نیک استار

به این مقاله امتیاز دهید

یک ستارهدو ستارهسه ستارهچهار ستارهپنج ستاره
(3 رای, میانگین امتیاز: 3٫67 از 5)
Loading...
برچسب ها :

دیدگاه ها

تاکنون 3 نظر ثبت شده است.

 1. سلام. مطلب خوبی بود. مرسی. میشه لطفا روش تایپ سریع یا همون ۵ انگشتی رو هم توی سایت قرار بدید؟ با تشکر

 2. اون تایپ ده انگشتیه نه ۵ انگشتی خخخ

 3. تایپ ده انگشتی
  قدم اول
  به صفحه کلید نگاه کنید. دو تا از دکمه های صفحه کلید روی خود برجستگی های کوچکی دارند که وجود آنها کمک می کند تا موقعیت این دو دکمه را حتی در تاریکی یا بدون نگاه کردن نیز بتوان پیدا کرد. دکمه های مذکور، حروف F و J می باشند. انگشت اشاره دست راست خود را روی حرف J و انگشت اشاره دست چپتان را روی حرف F بگذارید.
  قدم دوم
  دو انگشت سبابه خود را روی دکمه SPACE مستقر نموده و ۶ انگشت باقیمانده را به ترتیب روی دکمه های کنار حروف F و J بگذارید. (البته بدون فشردن دکمه ها) با مستقر شدن دستتان در این حالت، موقعیت تمامی دیگر کلیدها، نسبت به این ۸ کلید ردیف وسط، قابل دسترس می باشد. این ۸ دکمه را کلیدهای خانه (HOME KEYS) می نامند.

  لازم به یادآوری است که علت مرتب نبودن دکمه های صفحه کلید به ترتیب الفبایی، آرایش آنها به ترتیب میزان کارایی است. ۸ کلید خانه، پرکاربردترین حروف صفحه کلید به شمار می روند
  قدم سوم
  برای تایپ کردن، هر کلیدی را که می خواهید فشار دهید باید از میان ۸ انگشت ردیف وسط، فقط یک انگشت که به آن دکمه نزدیکتر است از جای خود بلند شده، کلید مذکور را فشرده و دوباره به جای خود بازگردد. پس از بازگشت انگشت به موقعیت اولیه، انگشت بعدی جهت فشردن دکمه بعدی از جای خود بلند شده، دکمه را فشرده و به جای خود باز می گردد. همینطور، هر دکمه ای را که می خواهیم فشار دهیم، فقط یک انگشت برای فشردن آن از جای خود حرکت کرده، آن کلید را فشرده و دوباره به جای خود باز می گردد.
  قدم چهارم :
  در شروع کار، ممکن است اجرای این روش، کمی برایتان دشوار بوده و یا احساس کنید روش کندی است. اما فراموش نکنید که به مرور زمان آنقدر در این کار ماهر خواهید شد که سرعت نوشتنتان با صفحه کلید چندان فرقی با سرعت نوشتن با خودکار نخواهد داشت.
  تمارین مربوط به کلیدهای اعداد، در اینجا آورده نشده، اما جهت اطلاع از انگشت متناظر با هر عدد، به رنگ دکمه ها دقت کنید (کلیدهای همرنگ با انگشت مشابهی فشرده می شوند)
  ممکن است با بلند شدن یک انگشت، انگشت دیگری نیز به طور غیر ارادی از جای خود بلند شود، اما این موضوع ایرادی نداشته و مهم این است که حتماً پس از فشار دادن دکمه مورد نظر، هر دو انگشت به جای اولیه خود باز گردند.

ایمیل شما نمایش داده نمی شود

نوشتن دیدگاه

پنج × 2 =